RECENZIA: Lenovo Legion 5P - Zameraný na e-športy, no oveľa schopnejší

RECENZIA: Lenovo Legion 5P - Zameraný na e-športy, no oveľa schopnejší

 

Vysoký výkon, obstojná mobilita, vkusný dizajn a funkcionalita zameraná na hráčov sú vlastnosti, ktoré sa snaží poskytnúť spoločnosť Lenovo so svojím radom Legion notebookov. Časy, keď bývalo Lenovo najznámejšie svojimi Think zariadeniami určenými pre profesionálov a náročných používateľov, sú dávno preč. A hoci sú Think počítače a notebooky stále obľúbené, nás ako hráčov veľmi teší, že Legion rok čo rok prichádza so zaujímavými kúskami.

Nedávno mal kolega šancu pozrieť sa na modely Legion 7 a Legion 5, ktoré si veľmi pochvaľoval. Osobne som bol mierne prekvapený, keď k nám do redakcie zavítal po modely Legion 5 a Legion 5P, pretože som si nebol istý, či nejde iba o totožný notebook s odlišnými parametrami. Tam, kde je však Legion 5 zameraný na nižšiu strednú triedu a menej náročných hráčov, prichádza Legion 5P so silnejším hardvérom a viacerými zmenami zameranými na milovníkov e-šport hier.

Už osvedčený dizajn

Legion 5P, rovnako ako jeho predchodcovia z posledných rokov, ponúka tmavošedé telo s 15,6-palcovou obrazovkou. Obrazovka je ešte stále takmer úplne bezrámčeková a plnohodnotná klávesnica ponúka RGB podsvietenie vhodné na každú príležitosť. Prekvapením je absencia webkamery, ktorú Lenovo ospravedlňuje práve zameraním sa na e-šport hráčov a na publikum. Priznajme si to, pre hráčov nie sú webkamery až tak životne dôležité, a kto si kupuje herný notebook, s ktorým by chcel aj streamovať, si väčšinou kúpi samostatnú webkameru s väčšou kvalitou než má akákoľvek zabudovaná kamera.

Tradičné Legion rozloženie a konektivita

Telo 5P naďalej ponúka rozloženie pántov obrazovky asi centimeter a pol od zadnej časti, v ktorej sa nachádza drvivá väčšina portov. Keď som mal v roku 2018 prvýkrát možnosť vidieť model na novinárskom predstavení nového radu Legion, na ktorom som sa zúčastnil, moje srdce zaplesalo radosťou. Veľa hráčov pri svojich notebookoch musí stále trpieť, že im z bokov notebooku trčí päť káblov (z toho tri priamo zasahujú do miest, po ktorých zvyknú hýbať myšou). Legion 5P ponúka po jednom USB 3.0 Typ A porte na každej strane spolu s combo audio portom vľavo. Ethernet, USB-C, ďalší pár USB 3.0 portov, HDMI a napájanie nájdete vzadu.

Áno, možno sa pri pripájaní nového hardvéru budete musieť načiahnuť či sa nakloniť za notebook, alebo nedajbože sklopiť jeho obrazovku, no osobne si myslím, že toto riešenie je stokrát lepšie ako limitovať priestor na pohyb s myšou či nedajbože prehrať hru preto, že sa mi myš zamotala do káblov. Čo mierne zamrzí, je absencia Thunderbolt portu, hoci vďaka dostatočne silnej RTX 2060 karte v tomto modeli nebude potrebné pripájať externé grafické karty. Ako už v recenzii na Legion 5 spomenul kolega Filip, tiež by som uvítal možnosť nabíjať notebook na cestách cez USB-C, ale táto funkcionalita pri tradičných hrubých a ťažkých herných notebookoch nebude tak skoro rozšírená.

Vyvážený výkon a hardvér

Model s označením 15IMH05H/82AW0044CK, ktorý sa k nám dostal na otestovanie, síce neohúri najúžasnejším výkonom, no každej osobe ochotnej počúvať hovorím, že v dobrom počítači je lepšia rovnováha ako hrubá výpočtová sila. Šesťjadrový procesor i7-10750H podporujúci hyperthreading si vďaka základnému taktu 2,6-GHz s turbom až 5 GHz v spojení s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2060 6G a úctyhodných 32 GB RAM poradí aj s náročnejšími hrami. A všetky hry si budú môcť hráči uložiť na 1 TB SSD disk. Tu už nejde o vstupnú bránu do sveta menej náročných online hier, ale o plnohodnotnú náhradu staršieho desktop počítača.

Preto nie je prekvapením, že sa obrazovka môže pochváliť až 144 Hz obnovovacou frekvenciou. Áno, už sú dostupné aj notebooky s 300 Hz panelmi, no 144 je stále zlatou strednou cestou, ktorá veľmi dobre padne k tomuto hardvéru.

Obstojné prevedenie

Telo Legionu 5P napriek svojim väčším rozmerom a hmotnosti trpí menším problémom s prehýbaním, najviac badateľným na samotnej obrazovke a po bokoch spodnej časti, avšak nejde o žiadnu extrémnu krehkosť a pri používaní som nikdy nemal pocit, že by som mohol notebooku ublížiť aj menej šetrným zaobchádzaním. Klávesnica je naozaj kvalitná a aj vďaka programovateľnému RGB (nie na každé tlačidlo, ale 4 časti klávesnice) som si písanie recenzie o tomto notebooku na tomto notebooku užil aj v noci. Trackpad však už nedosahuje také kvality ako klávesnica.

Nechápte ma zle, samotný trackpad je funkčný a postačí pri bežnejšom používaní, no už niekoľko rokov čakám, kedy sa konečne výrobcovia notebookov (tí, ktorí nemajú ako názov spoločnosti žiadne ovocie) prehupnú do 21. storočia a prinesú aj na herné notebooky väčšie trackpady. Na záver sú tu reproduktory, ktoré boli schopné vydávať dostatočne hlasný zvuk bez toho, aby znel príliš skreslene. A dokonca ponúkli aj celkom príjemné basy. Nepostačia síce na diskotéku, ale na pozretie filmu vo dvojici či menšej skupinke by mali byť dostatočné.

Prekvapivo dlhá výdrž

Legion 5P ma nadmieru prekvapil výdržou batérie. Áno, som si vedomý toho, že sa hardvér neustále posúva nielen čo sa týka vyššieho výkonu, ale aj lepšieho energetického manažmentu, no 8 hodín bežného fungovania (browsovanie na internete) a viac ako 11 hodín pri ľahšom používaní by som od herného notebooku nečakal. Samozrejme, pri plnom zaťažení platí, že sa vybije za hodinku a pol, no bez hrania bude na cestách naozaj obstojným spoločníkom.

Testovanie

Nižšie si môžete prezrieť grafy, ako sa Legionu 5P darilo v hrách aj syntetických testoch.

Naše hodnotenie

Cena okolo 1400 eur je už zopár rokov akýmsi prelomovým bodom, keď sa nižšia stredná trieda herných notebookov schopných rozbehať CS:GO, Fortnite a LOL pomaly mení na naozaj schopné modely, ktoré utiahnu aj najnovšie AAA tituly. Legion 5P nie je výnimkou, takže napriek svojmu zameraniu na e-športové publikum poslúži vďaka obstojnému procesoru a stále schopnej RTX 2060 aj náročnejším používateľom. Pre všetkých hráčov, ktorým by sa však cena až tak nepáčila, je možné kúpiť tento notebook o cca 200 eur lacnejšie s jedinou zmenou v konfigurácii, ktorou je prechod z 32, na 16 GB RAM.

Klady

 • vyvážený hardvér
 • dobre riešené chladenie
 • väčšina portov na zadnej časti
 • osvedčený dizajn
 • jednoduchá možnosť vylepšenia

Zápory

 • badateľné prehýbanie častí tela

Informácie o produkte

Lenovo Legion 5P 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 363.06 mm
 • Výška: 259.61 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22.97-25.5 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 1450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk