RECENZIA: Acer ConceptD 3 Ezel - Odtlačok duše

RECENZIA: Acer ConceptD 3 Ezel - Odtlačok duše

 

Pre umelcov rôzneho druhu, kam spadajú vyložene kreatívni ľudia s chuťou tvoriť svoje umenie na mnohých frontoch, má dnes každá veľká spoločnosť zaoberajúca sa produkciou spotrebnej výpočtovej elektroniky niečo zaujímavé v rukáve. Osobne si to interne nazývam čokoládovým cukríkom o nejasnej chuti, ktorý láka účelovo poskladaným zovňajškom a často tak zakrýva niekoľko viac či menej zásadných nedostatkov, aké môžu odhaliť už len spotrebiteľské testy. U firmy Acer, a špeciálne v segmente nástrojov pre kreativitu, je v tomto duchu už niekoľko rokov k dispozícii rad zariadení s názvom ConceptD, ktoré však paradoxne práve svojím dizajnom nebolo možné na prvé videnie takzvane zaškatuľkovať. Pôvodná filozofia tohto radu výkonných počítačov totižto rátala rýdzo s konceptom laptopov, teda s prenosným hardvérom, čo sa práve až s príchodom aktuálnej série definitívne mení. Táto značka už nie je len akýmsi pokusom využiť herné šasi zo sekcie Predator a zarobiť na tom, čo sa len dá. Nie, tentokrát to Acer myslí skutočne vážne a na scénu prináša marketingovo premyslené portfólio k sebe pasujúcich zariadení, z ktorých si jednoducho musí vybrať úplne každý čo i len trocha kreatívny jedinec. Notebooky, monitory a desktopy v luxusnej bielej farbe a s jasne definovanou filozofiou, tak presne to sa skrýva za ikonkou ConceptD a my si dnes spoločne z tejto ponuky vyberieme a následne predstavíme kompaktný hybrid medzi tabletom a PC s dôvetkom Ezel.

Notebookov podobajúcich sa jeden druhému sme tu už mali dostatok, preto som ja sám rád za každú dizajnovú invenciu, aj keby mal výrobca riskovať všeobecný posmech. Na nejaké tie posmešky však v prípade testovanej vzorky Acer ConceptD 3 Ezel samozrejme nemôže prísť, ostatne tento konkrétny hardvér dokáže uspokojiť nielen vaše požiadavky po stránke výkonu a praktickosti, ale rovnako tak potešiť oko. Štrnásťpalcový laptop namočený do krémovej bielej farby sa vďaka svojej konvertibilite dokáže lusknutím prsta premeniť z notebooku na tablet, to všetko vďaka patentovanému systému otočného panelu s magnetmi, ktorého pánt je netradične umiestnený v strede obrazovky. ConceptD 3 Ezel prichádza v súčasnosti na trh v mnohých cenovo odstupňovaných konfiguráciách, kde súhrne kraľuje procesor Intel Core i7 za asistencie 16 GB RAM, z čoho mne sa do ruky dostala verzia s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4 GB v hodnote niečo málo cez dvetisíc eur.

Všetky konfigurácie danej triedy spája rovnako dotykový Full HD displej v matnom prevedení a prakticky umiestnené pero Acer Active s vlastným akumulátorom. Práve onen stylus je hneď po boku uvádzanej flexibility nastavenia IPS panelu do rôznych pozícií hlavným bodom celkovej charakteristiky tohto produktu. Stručne povedané; nástroj vložený do rúk kreatívnym konzumentom konečne vyzerá tak, ako by ste to od neho čakali, čo je rozhodne pozitívum. Nemusíme si tu nič nahovárať, aj v dnešnej dobe jednoducho imidž predáva a aj keby ste si na ňom vyložene nestavali svoju kariéru, každý vhodne zvolený doplnok môže vašej prezentácii v konečnom dôsledku zaručiť o to väčší úspech.

Kúzlo

Priblížme si teraz celkový dizajn a koncepčné spracovanie testovaného zariadenia, aj keď v texte vyššie už v tomto duchu čo to odznelo. V zatvorenom stave, keď je IPS panel skrytý tradične pod vonkajším vekom, upúta vašu pozornosť predovšetkým strieborný pánt guľatého tvaru, ktorý je deliacou čiarou toľko proklamovanej hybridnosti medzi výkonným tabletom a nemenej schopným notebookom. Tvar pántu krásne odkazuje aj na dotykové pero, ktoré si naopak našlo miesto v spodnej hrane počítača, tesne vedľa dua LED ikoniek monitorujúcich chod systému. Po odklopení veka máte možnosť tento 1,9 kilogramov vážiaci stroj používať v klasickom režime alebo pomocou zatlačenia na hornú stranu obrazovky preklopiť panel o 180 stupňov. Samotné rameno tu ponúka minimálne šesť rôznych režimov využitia, z ktorých som ja osobne používal najviac takzvané „Flat“ nastavenie, čo je vytiahnutie obrazovky viac do popredia a jemné prekrytie klávesnice. Výraznú variabilnosť však doceníte až pri špecifických momentoch, ktoré vyplynú často z prirodzeného prispôsobenia sa okolnostiam pri prezentovaní obsahu na obrazovke. Prvé, čo mi napadlo, bola situácia, keď si grafik vytiahne panel čo najviac dohora a v horizontálnej polohe ho obsluhuje pomocou funkcie bežného tabletu. Takýchto prevádzkových scenárov tu ale nájdeme, samozrejme, oveľa viac. Spodná hrana je o niečo hrubšia (229 mm) než by ste možno čakali, ale dôvodom je v tomto prípade hlavne snaha o lepšiu stabilitu celého notebooku, zvlášť pri manipulácii s ramenom. Tento stav však má aj ďalšie pozitíva, a to minimálne v lepšie situovanom chladení priamo zboku a rovnako tak aj ponuke čo do konektivity.

Čo všetko môžete do tohto prístroja vlastne zasunúť? Na ľavej strane sa okrem prípojky nabíjacieho adaptéra nachádza klasické HDMI, za ním nasleduje Thunderbolt 3 a celé to uzatvára DisplayPort v mini verzii. Z opačnej strany na vás hneď pod výrazne rebrovaným výstupom chladenia čaká duo USB-A vstupov, audio port a krytý slot pre SD karty. Keď už spomíname chladenie, určite by bolo vhodné uviesť, že pri vyššom zaťažení celého systému sa výrazné oteplenie sústredí priamo do stredu prístroja, kam spadá nielen klávesnica, ale aj dostatočne veľký touchpad. Namerané hodnoty sa tu pritom pohybovali na hranici sto stupňov Celzia, čo vo finále nijako nebránilo plnohodnotnému používaniu zariadenia, a to aj za bezvýznamne zvýšeného hluku vetráka. Nízkoprofilové spínače klávesnice reagujú na dotyk prsta až po silnejšom zatlačení, čo pomáha celkovému komfortu a minimalizuje nechcené preklepy. Živo si spomínam na takmer polročné testovanie ConceptD 5 PRO, na ktorom som vyprodukoval obrovské množstvo textu, a to bez zásadných dopadov na komfort. Identické pocity ma sprevádzali aj pri skúšaní ConceptD 3 Ezel a osobne si myslím, že ďalej preto tento aspekt kvality riešiť nemusíme. Acer v prípade podsvietenia ostal verný oranžovej farbe, ktorá v kombinácii s krémovo bielou lomka keramickou vytvára viac ako prehľadnú paletu, avšak vôbec by som sa nečudoval, ak by tento formát osvietenia prišiel niekomu mierne podivný – ak už nič iné, tak počas nedávnych sviatkov mi notebook perfektne zapasoval k retro osvetleniu vianočného stromčeka.

Skutočne obrovský touchpad rovnako naplnil očakávania, avšak na čo som bol vyložene zvedavý, tak to bol dnes už spomínaný stylus. Z väčšej časti kovové pero guľatého tvaru má na svojom tele dve tlačidlá, pričom jedno vykonáva funkciu pravého spínača u myši a druhé vám umožňuje aktivovať interaktívnu gumu. Dané pero je schopné zvládnuť detekciu tlaku s viac než štyrmi tisíckami úrovní (konkrétne 4096), čo dostatočne pomáha pri animovanej tvorbe. Aby som však získal dostatočnú odozvu aj zo strany profesionálneho animátora, vložil som tento stylus do rúk môjho mladšieho brata, ktorý sa živí tvorbou reklám a okrem iného mu vďačíme za tie otravné tancujúce hlodavce v ponožkách. Podľa jeho názoru je s týmto produktom možné viac než len čiastočne nahradiť zariadenia značky Wacom, aj keď pochopiteľne všetko záleží na okolnostiach a potrebách daného animátora.

Zahráte sa

Testovaná vzorka bola aj vďaka integrácii slušného grafického procesora schopná spustiť všetky súčasné videohry, avšak samozrejme treba rátať s nutnosťou istých kompromisov čo do nastavenia. Ďalší meraný aspekt padol na margo sily batérie, ktorá pre kreatívnych ľudí, ktorí na cestách nie vždy majú možnosť využiť elektrickú zásuvku, znamená veľa. Pri polovičnom vyťažení, kde sa test sústredil na mix bežného prehľadávania webových stránok s interaktivitou pri písaní a úprave fotografií, som sa dokázal dostať cez hranicu desiatich hodín. Tento údaj by sa dal aj voči porovnaniu s podobne koncipovanou konkurenciou titulovať ako priemerný. Táto charakteristika by rovnako dokonalo pasovala aj pri známkovaní zvuku, kde je celá sústava reproduktorov dozaista dostačujúca na bežné využitie, avšak ak by ste chceli svoje uši potešiť niečím výrazne kvalitnejším a komplexnejším, pochopiteľne siahnete po inej forme reprodukovania zvukových vĺn. Aj keď uznávam, že pomocou priloženého softvéra sa dokážete s nastavením reproduktorov vyhrať trochu viac a ak máte v krvi v tomto smere dostatok trpezlivosti, určite onú priemernosť zdvihnete ešte o nejaký ten stupeň vyššie.

Nastal čas vyjadriť aj nejaké to jemné sklamanie. To pramení predovšetkým z Full HD rozlíšenia u 14 (môj prípad) alebo 15,6-palcovej obrazovky, ktoré by som najradšej videl v 4K podobe. Acer však deklaruje stopercentný farebný rozsah sRGB a celkovú presnosť pri prezentácii kompletnej škály farieb, čo je asi najdôležitejší aspekt pre kreatívnu časť využitia dotykovej plochy panelu. Aký som mal osobne pocit z multidotykového displeja ako takého? Keďže ide o matné prevedenie s antireflexným povrchom, očakával som to nakoniec oveľa horšie než bolo realitou, keďže na obrazovku sa za ideálnych podmienok pozerá viac ako dobre. Vysoký kontrast a svietivosť na úrovni 400 nitov robí v danej mierke všetko, čo sa len dá, aby to oči potešilo, a nakoniec som si aj ja sám zvykol, ostatne vždy je možnosť pomocou jedného z príslušných konektorov zobrať celý notebook a prepojiť ho s obrazovo kvalitnejším monitorom. Vo svetle skúseností so staršími modelmi radu ConceptD som v prívlastku Ezel našiel veľké zaľúbenie a celkovo dávam palec hore za koncepciu, s akou sa Acer pustil do segmentu nástrojov určených výhradne pre tú časť svojich kreatívnejšie naladených zákazníkov.

Naše hodnotenie

Dizajnom jedinečný nástroj vhodný súčasne na kreatívnu prácu, ako aj zábavu.

Klady

 • konvertibilita
 • dotykové pero
 • dizajn
 • výkon

Zápory

 • chýba 4K voľba

Informácie o produkte

Acer ConceptD 3 Ezel 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 326,7 mm
 • Výška: 229 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,9 mm
 • Hmotnosť: 1900 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 2000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk