RECENZIA: XPG Defender PRO - Skvelý prvý počin

RECENZIA: XPG Defender PRO - Skvelý prvý počin

 

Procesor ako mozog analyzujúci problémy, grafická karta ako svaly dodávajúce počítaču silu popasovať sa s vykresľovaním scén, zdroj ako tráviaci trakt spracovávajúci energiu na fungovanie a tak ďalej. Počítačové komponenty je naozaj jednoduché prirovnať ku ľudskému telu, hoci musím uznať že moje prirovnania nie sú 100% presné. Komponenty si však zaslúžia nielen byť výkonné, ale aj byť umiestnené v peknej a prepracovanej schránke. Počítačové skrinky predstavujú v mojej analógií ľudské telo a tak, ako vie pekné telo ukryť málo výkonný procesor, dokáže nepremyslená skrinka obmedziť možnosti silných svalov. Ok, radšej dosť filozofovania, v redakcii nám pristála skrinka od spoločnosti XPG s menom Defender PRO a ja som dostal možnosť zistiť, ako veľmi si prívlastok PRO zaslúži, alebo ide len o vyparádenú zmes plechov, ktorá komponenty neubráni, ale skôr sa pred ňou budú ľudia brániť.

Značka XPG je na trhu už pekných pár rokov, no hráči aj profesionáli ju doteraz mohli poznať skôr ako prémiový brand spoločnosti Adata, v ktorého ponuke boli SSD disky a RAMky, spolu s menším príslušenstvom. XPG však len nedávno prišlo na trh s produktami ako vodné chladenia, zdroje, notebooky, alebo aj s počítačovými skrinkami.

Obal a jeho obsah

Skrinka Defender PRO, ako je to už pri počítačových skriniach tradíciou, dorazila v obyčajnej kartónovej krabici, ktorej zovňajšok poukazuje na jej výzor a poskytuje pár zaujímavých informácií na ostatných stranách. Vnútri je samotná skrinka, chránená z čelných strán tvrdým polystyrénom, no strana, na ktorej je nainštalovaná bočnica z tvrdeného skla by si v dnešnej dobe nestíhajúcich kuriérov a poštárov podľa mňa zaslúžila ďalšiu výplň alebo dodatočnú ochranu.

Skrinka našťastie dorazila bez ujmy, no vždy je lepšie sa poistiť, ako mať nahnevaných zákazníkov, ktorí musia riešiť reklamácie.

Prvé dojmy a spracovanie

Skrinka samotná je v bielom prevedení a hneď po vybalení poteší, ak by som sa to mal pokúsiť popísať, kompaktnou masívnosťou. Ide o full tower skrinku, do ktorej sa zmestia aj matičné dosky formátu eATX, no stále nejde o enormne veľký kus nábytku, ako som mal možnosť zažiť pri niektorých kúskoch od Fractalu.

Hneď na prvý pohľad je vidno, že v XPG majú buď naozaj šikovných dizajnérov, alebo si pomohli odpozeraním vnútorného rozvrhnutia od ustálenej konkurencie. Nech je to ako chce, nebudem sa určite sťažovať na múdre rozvrhnutie, ktoré priam volá po osadení aj tých najväčších komponentov. Prázdna skrinka nie je sama o sebe najľahšou, čo vypovedá o kvalitnom prevedení z robustnejších súčiastok, ktoré by sa malo odraziť na dlhšej životnosti. Predný panel ponúka okrem tlačidla vypnúť/zapnúť, RGB tlačidla a kombinovaného audio/mic jacku, ešte dvojicu USB 3.0 portov, čo je mierna škoda. Od prémiovo ladenej skrinky vydanej v tomto roku by som už očakával aj USB-C port.

Vizuál a materiál

Hoci je na trhu s počítačovými skrinkami XPG nováčikom, vyzerajú byť prvé kroky tejto značky namierené dobrým smerom. Okrem Defender PRO má XPG v ponuke ďalšie tri skrinky, každú určenú inému publiku a každú s mierne odlišným dizajnom, no osobne som rád, že sa ku nám dostal na testy práve Defender PRO. V bielom prevedení, so zameraním na prietok vzduchu a jednoduchosť inštalácie, som sa nevedel dočkať skladania v tomto šasi. Väčšina dielov je z obstojne hrubého plechu potiahnutého práškovou farbou, na ktorej by nemalo byť vidno nečistoty ani v čiernom prevedení.

Na bielej farbe si potenciálne odtlačky prstov či mierny prach ani nebudete mať možnosť všimnúť. Samozrejme, to sa nedá povedať o bočnici z tvrdeného skla, ale tento neduh je prítomný pri každej jednej skrinke od hociktorého výrobcu. Asi jediná vec, ktorá mi na vizuálnom prevedení skrinky prekážala, bolo vyhotovenie okrajov skla v čiernej farbe, nakoľko ku bielemu šasi by sa biele okraje hodili definitívne viac. Hráči, ktorí snívajú o naozaj čisto bielej skrinke teda budú musieť hľadať inde.

Rozvrhnutie

XPG Defender PRO ponúka veľmi dobrú ochranu proti prachu a to za pomoci magnetického filtra na vrchu skrinky, zasúvacieho filtra umiestneného pod miestom na zdroj a takisto filtra prednej časti, ukrývajúceho sa za magneticky uchyteným čelom skrinky. Za uchytenie prednej časti má XPG veľké plus, pretože pri iných, aj oveľa drahších modeloch som sa často cítil, akoby som daným skrinkám ubližoval, keď som sa snažil dať čelo dole. Vnútorné rozloženie ponúka kryté “podpalubie”, teda tunel kde sa ukryje ako zdroj, tak drvivá väčšina káblov, či už tých zo zdroja alebo iných prepájajúcich disky s matičnou doskou a iné komponenty. Okrem toho sa v tomto tuneli nachádzajú dve pozície na 3.5 palcové disky (v jednej z nich je pri preprave uložená krabička s príslušenstvom) a predná časť tunela je ukončená skôr, aby sa do skrinky zmestili aj 360 mm radiátory spolu s aspoň jedným ventilátorom. Na push-pull rozvrhnutie pri 360 mm radiátoroch však už miesto neostalo, pokiaľ by ste sa teda nerozhodli pre nízkoprofilové ventilátory, alebo tenší radiátor.

Rovnako tiež musím varovať, že miesto na radiátor na prednej strane zmizne, respektíve bude veľmi limitované, akonáhle do skrinky osadíte eATX dosku alebo dosky s menej známymi, no Defenderom podporovanými, formátmi CEB a EEB. Vrchná časť skrinky poskytne podporu dvom 120 mm/140 mm ventilátorom, čiže aj radiátorom o rozmeroch 240/240 mm a na zadnej strane sa nachádza už osadený 120 mm ventilátor. Skrinka tiež ponúka 2 pozície pre 2.5 palcové disky, ktoré sú riešené vcelku šikovne, systémom háčikov na jednej strane a výstupkov na pevné pripevnenie skrutkami na druhej. Celkovo je skrinka rozvrhnutá vcelku šikovne, s dvomi sadami otvorov osadenými gumenými záslepkami na pravej strane, použiteľných buď pri ATX alebo väčších doskách. Absentujú však predpripravené dierky na osadenie vodného chladenia na mieru, teda pumpy a rezervoáru, takže odporúčam skôr AIO vodné chladenie, alebo vzduch. Na záver, čo sa prúdenia vzduchu týka, o to sa v Defender PRO z výroby stará trojica 120 mm XPG VENTO aRGB ventilátorov s takzvanými “rifle” ložiskami, prietokom vzduchu až 45.3 CFM a maximálnymi otáčkami 1200 rpm. Zamrzí však, že nejde o PWM ventilátory, ale len 3-pin kúsky, ktoré neponúkajú také možnosti ovládania (najmä nižšie RPM), ako 4-pin PWM kúsky.

Vychytávky

Nakoľko sú v skrinke z výroby aRGB ventilátory, je len logické, že bude skrinka samotná disponovať aspoň jednoduchým RGB ovládačom. Oproti niektorým lacnejším modelom tentokrát v balení nie je diaľkový ovládač, ale na prednom paneli sa nachádza tlačidlo, vďaka ktorému je možné prepínať farby na pripojených aRGB komponentoch, pokiaľ by osadená matičná doska nepodporovala ovládanie samostatne. Väčšina majiteľov si však určite pripojí ventilátory na dosku a bude ich môcť ovládať softvérovo.

Zabudovaný ovládač je napájaný cez SATA konektor, na čo bude pri jeho potenciálnom využití treba myslieť. Druhou vychytávkou je možnosť vertikálneho osadenia grafických kariet, vďaka čomu sa budú môcť ich majitelia kochať nielen pohľadom na ničím zaujímavý bok a backplate, ale aj na točiace sa ventilátory alebo blok vodného chladenia. Nakoľko je však vertikálne osadenie limitované na dva, maximálne 2.5 slotu zaberajúce karty a skrinka samotná nie je príliš pripravená na vodné chladenie na mieru, ostanú asi v drvivej väčšine prípadov tieto sloty nevyužité. Nehovoriac o nutnej investícií do PCIe riser kábla, ktorý zatiaľ XPG neponúka.

Naše hodnotenie

Ako jeden z prvých počinov na poli skriniek nie je XPG Defender PRO vôbec zlá voľba. Za cenu pod 100 eur dostanú zákazníci kvalitnú skrinku, v ktorej bude pre menej náročných používateľov radosť skladať. To však neznamená, že Defender PRO niet čo vytknúť, od absencie USB-C konektora na prednom paneli, cez menšie možnosti zákazkového vodného chladenia, až po 3-pin ventilátory, ktoré už v dnešnej dobe tak často nevídať, najmä nie v aRGB prevedení. Pokiaľ však USB-C nepotrebujete a vystačíte si aj s AIO či vzdušnými chladičmi, potom si Defender PRO možno nájde miesto aj na vašom stole.

Klady

 • moderný dizajn
 • zabudovaný RGB ovládač
 • inteligentné rozloženie
 • podpora aj eATX, CEB a EEB dosiek
 • kvalitné prevedenie
 • filtre prachu
 • dobrý prietok vzduchu

Zápory

 • absencia USB-C na prednom paneli
 • chýbajúca príprava pre vodné chladenie na mieru
 • ventilátory bez PWM

Informácie o produkte

XPG Defender PRO 2021

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 220 mm
 • Výška: 492 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 441 mm
 • Hmotnosť: 9200 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 95 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: XPG

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk