RECENZIA: SAMSUNG NEO QLED 8K TV - Čím viac K tým viac...

RECENZIA: SAMSUNG NEO QLED 8K TV - Čím viac K tým viac...

 

Budem teraz úvodom hovoriť predovšetkým k vám, skôr narodeným jedincom, čo si ešte spomínajú na televízory v tvare bubnov od práčky produkujúcich toľko statickej energie, že by ste ňou mohli napájať menší model jadrovej elektrárne. Aj keď nechcem nejako zovšeobecňovať, tak predpokladám, že detstvo mnohých z nás lemujú spomienky na sobotné rána s horúcim kakaom, či iným nápojom podľa chuti, ktoré sme strávili pri nezabudnuteľných rozprávkach premietaných práve vďaka klasickým CRT rárohám. Ja osobne si spomínam na zdravo vyvážený pomer sledovania televízneho programu s tým herným, kedy mňa stroje dnes už klasifikované pod retro sekciu, prenášali do úžasných svetov imaginácie pod patronátom mojich detských prstov. V tej dobe sme neriešili ako dielo samotné vyzerá, ale skôr sa nechali unášať na vlne pocitov z interakcie. Ako som rástol, pochopiteľne rástla aj technika a z klasických bubnov sa razom stali prevalcované placky plné kódových označení. Prechod od klasiky do HD a neskôr Full HD bol pochopiteľne lemovaný rovnako intenzívnym pokrokom aj v oblasti výkonu herných konzol a hier všeobecne, čo sa v súčasnosti zastavilo na dočasnom strope známom pod skratkou 4K. Svet sa však neprestane krútiť ako ten vír z lacného kakaového prášku v dnes už dávno rozomletom hrnčeku môjho detstva a budúcnosť má pre naše oči pripravené dozaista ešte veľké veci. Jednou z nich je aj aktuálne nastupujúci trend 8K, ktorému pochopiteľne sčasti dominuje známa spoločnosť Samsung. Tá tento rok uvádza na scénu svoje vlajkové lode zo sféry televízorov postavených na úplne novej technológii Neo QLED a práve model 8K s presným označením QN800A sa nám dostal na nejaký ten čas do redakcie. To všetko, aby sme si jednak pri jeho vybaľovaní privodili brušnú prietrž, no rovnako tak zhodnotili jeho kvality.

Nebudeme teraz riešiť veci spojené s pozvoľným rozbiehaním masovej popularity novej technológie okolo 8K, ostatne, asi je vám pri cenových reláciách takto koncipovaných panelov jasné, že ide zatiaľ len o prvé krôčiky do sŕdc širokej verejnosti. Miesto toho si zhodnotíme produkt ako taký, ktorého prednosti nemusia nutne spočívať len v schopnosti vyššieho rozlíšenia. Aktuálne sa nám na scéne mlátia dve technológie, ktoré poznáte pod pojmami OLED a QLED. Primárne rozdiely v argumentácii prečo sa pri kúpe prikloniť na jednu alebo druhú stranu sa krútili vždy okolo prezentácie farieb a špeciálne kritického bodu ohľadom čiernej. Neo QLED je však technológia snažiaca sa tieto zásadné argumenty preklenúť do jedného celku a pomôcť tak zákazníkovi vybrať si ten svoj ideálny panel do obývačky, spálne či iného priestoru kde zvyknete sledovať vaše obľúbené programy. Tak, ako sa nechcem púšťať do príliš technických debát okolo súčasnej využiteľnosti 8K, rovnako nechcem vašu myseľ zaťažovať špecifikáciou svetelných zdrojov a pozadia regulácie samotných diód v paneli.

Najpodstatnejšou vecou je fakt, že Samsung opäť posúva kvalitu prevedenia svojich TV na nový stupeň a to výrazne. Komplexnosť softvéru manipulujúceho s podsvietením sa v pomere k svetlej a tmavej strane obrazu zlepšila tak výrazne, že argumentácia okolo nadradenosti OLED panelov začína strácať svoj lesk a podstatu. Preto, ak v budúcnosti budete stáť pred zásadnou otázkou akou cestou poslať svoje krvopotne zarobené peniaze a ani jedna rada okolia vás nedokáže skalopevne presvedčiť čo je lepšie, OLED alebo QLED, tento argument už vďaka prívlastku Neo neberte ako to najpodstatnejšie. Model QN800A sa aj cez svoje 8K preferencie stáva plne využiteľným hlavne pri 4K obsahu a opäť raz platí, že čím väčšia uhlopriečka, o to skôr vášmu oku docvakne, na aký druh rozlíšenia sa vlastne pozerá.

Krabica ako svet

Po tom čo som s kuriérom dotiahol krabicu nesúcu už spomínané insígnie do kancelárie, sme sa na seba v nemom úžase pozreli a rozlúčili so slovami - ON: „Veľa šťastia.“, JA: „Šťastnú cestu.“. Vybaliť 65 palcovú verziu a následne ju osadiť do pevného kovového rámu úplne sám, je takmer nemožné, ak nie ste kulturista alebo žeriav. Preto vám odporúčam si pred prvou inštaláciou nájsť fyzicky zdatného kolegu, ktorý vám pomôže a zabráni fatálnemu poškodeniu hardvéru v hodnote štyroch tisícov eur. Aj keď produkt sám váži viac než tridsať kilogramov, hrúbka panelu ako aj celistvosť dizajnu vám posunie dolnú sánku o pár centimetrov nižšie.

Obrazovka je totižto hrubá len 1,6 cm a čierne rámiky okolo zapnutého obrazu sú takmer neviditeľné. Všetko je uložené v dierkovanom kovovom šasi a zo zadnej strany vystupuje zvukový systém s výkonom 70 W, tvorený osmičkou reproduktorov, schopných dostať audio do priestoru vždy podľa toho, kde je zariadenie usadené alebo zavesené (zavesiť toto na stenu domu niekde v Amerike by bolo skutočným ekvivalentom odvahy). Samsung vám pochopiteľne ponúka na predaj aj externý soundbar so všetkým, čo k tomu patrí, avšak ak by som mal hodnotiť kvalitu zvuku v už vstavanej a v úvodzovkách základnej podobe, padali by len samé superlatívy – nech už pri teste išlo o sledovanie televízneho obsahu, či hranie videohier. Samostatnou kapitolou ostáva geniálne vyriešený priestor priamo za TV, kde máte dedikovaný plne odnímateľný, no pre chod televízora dôležitý One Connect box. Účel tohto prístroja spočíva v zjednodušení pripájania všetkých káblov z externého zdroja, kde priamo do televízora ide len jeden hlavný kábel. Týmto spôsobom môžete centralizovať pripájanie mimo samotnej TV, čo dáva výhodu domácnosti s hromadou konzol a iných sekundárnych zariadení. A teraz to vôbec najdôležitejšie: V danom boxe sa nachádzajú všetky najzásadnejšie črevá TV, ktorých prípadná porucha tak spadá na opravu krabičky a nie celého televízora.

Ďalšou a nemenej zásadnou novinkou, ktorá na vás čaká v balení, je nový ovládač so solárnym panelom na zadnej strane. Žiadna výmena alkalických batérií. Stačí len zariadenie položiť pod akýkoľvek druh svetla a naplnenie energie je už len otázkou času. Samozrejme, ovládač môžete dobiť aj cez príslušný USB-C vstup na spodnej hrane. Akonáhle si preto ulahodíte na duši ako krásne po boku Samsungu šetríte prírodu, môžete prístroj konečne zapnúť a nechať sa ohúriť expresne rýchlym operačným systémom Tizen, aj s hlasovým ovládaním, či plnou prepojiteľnosťou s akýmkoľvek moderným zariadením rodiny Samsung. Distribútor bol taký láskavý, že nám dodal aj externú kameru značky Logitech, vďaka ktorej sa môžete prostredníctvom Google Duo socializovať nielen zvukom, ale aj obrazovým prenosom. V tomto prípade musím spomenúť rovnako praktickú možnosť rozdelenia obrazu až do štyroch separátnych okien, užívateľ má tak šancu sledovať jedným ťahom športový prenos, komunikovať s rodinou na dovolenke, pozorovať padajúcu krivku ďalšej kryptomeny s podivným názvom, a tiež pokukovať po novinkách na Netflixe. LED panel servíruje stopercentnú reprodukciu farieb schopných vďaka HDR prinášať prirodzené scenérie, plne regulované umelou inteligenciou. Hovoriť o nejakých negatívach so sebou prináša nutnosť hrabať sa v detailoch, každopádne trochu ma zaskočila absencia USB 3.0 (je tu len dvojka), a to je vlastne tak asi všetko. HDMI port ponúka verziu 2.1 a nech už pripájate čokoľvek, vo všetkom máte k dispozícii tú najlepšiu prezentáciu obsahu samotného. V jeden moment som dostal chuť pripojiť na tento úžasný panel všetky tri súčasné top konzoly a hodiť ich na rozdelenú obrazovku. A tak sa v jeden moment skamarátil Xbox Series X s PlayStation 5 a dokonca zobrali do partie aj Nintendo Switch. Do štvrtého okna by som rád pridal už spomínanú retro spomienku na kakao, avšak v inak praktickom One Connect boxe sa samozrejme žiadny SCARD vstup nenachádzal.

Naše hodnotenie

Aj keď 8K je vám v súčasnosti na dve veci, kvalitu prevedenia tejto TV to nijako neznižuje.

Klady

 • Neo QLED
 • dizajn
 • zvuk
 • One Connect box
 • softvér
 • solárny ovládač

Zápory

 • USB 2.0
 • cena

Informácie o produkte

SAMSUNG NEO QLED 8K TV 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 1443,7 mm
 • Výška: 828,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 300,6 mm
 • Hmotnosť: 30800 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 4000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk