RECENZIA: WD Black D10 Game Drive 8TB - Masívna kapacita s obstojnými rýchlosťami

RECENZIA: WD Black D10 Game Drive 8TB - Masívna kapacita s obstojnými rýchlosťami

 

Hry sú čím ďalej, tým viac krajšie, videá a fotky kvalitnejšie, filmy viac prepracované... Všetky spomínané aktualizácie však prinášajú problémy s nedostatočnou kapacitou, s ktorou sa stretol už takmer každý. Hoci sú možnosti, ako ju v počítači, notebooku alebo aj v konzole navýšiť interne, je skvelou možnosťou aj externé úložisko, ktoré je v praxi možné medzi všetkými druhmi zariadení prepínať. Nie, nehovorím teraz o cloudových riešeniach či o NAS zariadeniach. Nakoľko bežnému používateľovi plne postačí aj jednoduchý externý disk.

Externé disky sú kompatibilné s väčšinou zariadení, či už ide o smartfóny, počítače alebo herné konzoly. Práve spoločnosť WD je už dlhé roky známa nielen svojimi internými HDD a SSD diskami, ale aj externými boxami. Tentokrát k nám do redakcie zavítal model s názvom WD Black D10 a ja som sa mu, ako vždy, pozrel na zúbok.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Obal disku sa drží moderného dizajnu, ktorý spoločnosť WD priniesla ešte s rozšírením svojej ponuky o zariadenia z rady Black. Plným názvom ide o WD Black D10 Game Drive a v jeho vnútri sa ukrýva 3.5 palcový HDD. Ten je dostupný iba v 8 TB kapacite, hoci v podobnej krabičke len s vyššou cenou, jedným logom a 4 GB úložiskom navyše je dostupný aj WD Black D10 Game Drive 12 TB pre Xbox One.

K nám zavítal už spomínaný 8 TB model s čiernym povrchom a bielym písmom na vrchnej strane, kde výrobca udáva aj presný model a kapacitu. Dizajnovo by sa mal hodiť rovnako do hráčskeho brlohu, modernej domácnosti a možno by ako-tak splynul aj v kancelárii.

Komponenty diskov a avizované parametre

Disk používa štandard USB 3.2 Gen 1 a priložený kábel má klasickú koncovku USB-A pripojiteľnú buď ku konzole alebo počítaču, tiež USB Micro-B pasujúcu do samotného disku. Nakoľko však ide o tradičné HDD, netreba očakávať žiadne bleskové rýchlosti, ktorých je štandard USB 3.2 GEN 1 schopný. WD udáva prenosové rýchlosti až 250 MB/s, čo by pri dnešných schopnostiach internetového pripojenia nemalo byť limitujúcim faktorom pri sťahovaní priamo na disk.

Treba však myslieť na to, že spúšťanie hier alebo programov z disku môže byť pomalšie v porovnaní s SSD. Potešia dva USB 3.0 konektory, s ktorými je možné nabíjať externé zariadenia alebo na ne nahrávať obsah. Posledným plusom je aktívne chladenie, ktoré zabezpečuje malý ale našťastie takmer nepočuteľný ventilátor.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

Spoločnosť WD naozaj neklamala, keď pri tomto disku uviedla rýchlosti až 250 MB/s. Čísla prenosu pod daný údaj neklesli ani v jednom testovacom programe, rovnako sa aj pri reálnom používaní (kopírovanie väčších súborov) stabilne držali okolo 260 MB/s. Cena je tiež obstojná, hoci je samozrejme možné kúpiť separátne najlacnejší 8 TB HDD a externú krabičku, no rýchlosti by potom boli nižšie. Potenciálni kupci by tiež prišli o rozšírenú funkcionalitu v podaní dvoch USB portov schopných nabíjať silou 7.5 W.

Klady

 • plug&play funkcionalita
 • garantovaná kompatibilita
 • obstojné rýchlosti
 • moderný dizajn
 • veľká kapacita
 • 3 ročná záruka

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

WD Black D10 Game Drive 8TB 2021

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 125 mm
 • Výška: 195 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 44 mm
 • Hmotnosť: 980 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk