RECENZIA: Natec Alfama RGB Ring Light - Budiš svetlo

RECENZIA: Natec Alfama RGB Ring Light - Budiš svetlo

 

Doba ide neuveriteľne dopredu. To, čo bolo tolerovaným priemerom a štandardom na prelome tisícročia, sa dnes považuje za výsmech akejkoľvek snahy presadiť sa medzi tvrdou konkurenciou video tvorcov. Ja sám som toho skvelým príkladom.

Viete, krátko na to, ako som vôbec začal tvoriť svoj obsah pre internetovú komunitu (toho času išlo vyložene len o videohry a spravodajstvo zamerané rovnakým smerom), snažil som sa hojne využívať dnes už obsahovo preplnený YouTube. Nakrúcal som akési video magazíny zamerané na súhrn herných noviniek z celého sveta, a môj vôbec prvý spôsob, ako celý projekt zrealizovať, stál na technicky sotva dokonalej kamere od PlayStation 3. Asi si viete predstaviť, ako to v praxi vyzeralo. Zvuk znel, akoby vás niekto zatvoril do plechovej popolnice bez otvoru na dýchanie. Nasvietenie scény pripomínalo nakrúcanie nového pivničného klipu od Řezníka a celková postprodukcia bola realizovaná cez nekvalitný softvér, ktorý bol súčasťou uvedenej hernej konzoly. Napriek všetkému som vytrval a tvoril ďalej pre verných, ale postupne aj pre pribúdajúcich divákov s vidinou progresu. A, svete, div sa, nebol som kameňovaný pre zlú technickú stránku, ale pre trochu račkovania. Učený z neba nikto nespadol a aj ja som si preto logicky prešiel vlastným vývojom čo do vybavenia, a predovšetkým prejavu, aby som nakoniec dostal šancu okúsiť, aké to je tvoriť video formát v profesionálne zariadenom štúdiu so všetkým, čo k tomu patrí.

Časy nahrávania telefónom opretým o kanvicu na vodu sú síce preč a dnes už kvalitné technické zázemie dokáže zabezpečiť aj cenovo dostupná séria produktov, avšak aj v nej je nutné sa vedieť aspoň sčasti orientovať, a preto vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme lacný Ring Light z radu Alfama od spoločnosti Natec ako ekvivalent dokonalého osvetlenia a spoľahlivého držiaka.

2 metre dlhý prípojný kábel

Skôr než vôbec začneme riešiť samotný produkt v hodnote priemerného obeda pre dve osoby, dovolím vám ukojiť vašu neutíchajúcu zvedavosť – ten, kto by si chcel pozrieť moje začiatky čoby amatérskeho video tvorcu, stačí, ak do prehliadača zadá moje herné alterego ApsidalTill. A zatiaľ čo sa budete baviť na cudzí účet (ostatne najlepšia radosť je často len tá, pri ktorej plačú iní), ja prejdem k meritu veci.

Firma Natec združuje pod názvom Alfama hneď niekoľko produktov orientovaných na umelé osvetlenie. Drvivá väčšina z nich je plne kompaktná a v prípade prenosných lampičiek sa rozprávame o pomocníkoch, ktorých si pohodlne zastrčíte do vrecka a vytiahnete vždy, keď to bude nutné. Okrem hlavnej hviezdy tohto testu som tak mal možnosť skúsiť aj malé lampy vybavené LED diódami (49) –jedna umožňovala nabíjanie pomocou vstavaného akumulátora (700 mAh) a druhá išla tradičnou cestou napájania prostredníctvom tužkových batérií. Obidva varianty mali možnosť priameho uchytenia o štandardný montážny závit ¼, a v jednom prípade bolo dokonca možné meniť aj farebný efekt, bohužiaľ, len pomocou plastových filtrov. Využiteľnosť týchto lampičiek vidím predovšetkým vo forme doplnku, a rozhodne nejde o niečo, s čím by ste chceli dokonalo osvetliť svoj stream alebo podobne. Samozrejme, že pri väčšom počte rovnakých svetiel by to bolo možné, avšak v tom prípade sa vám celá scéna automaticky predraží, a následne je už investícia do niečoho profesionálnejšieho, a hlavne väčšieho, určite rozumnejšou voľbou. Vráťme sa však o krok späť a poďme rozbaliť onen svietiaci kruh od Natecu.

Ideálne začiatky

Výrobca ponúka dve verzie: jedna v cene necelých dvadsať eur prináša rýdzo biele svetlo so 120 LED diódami, a druhá, o pár euro drahšia, ponúka vyšší stupeň svietivosti (168 LED diód) a navyše aj RGB efekt so slušnou farebnou škálou – ide celkovo o 26 farieb vznášajúcich sa vo výške 19 centimetrov. Musím povedať, že aj keď som bol pred testom trocha skeptický, nakoniec to celé rozsah teplôt, ktorý lampa v oboch verziách ponúka (3000 až 6500 K), prekonal, a všetky moje predsudky zhasli lusknutím prsta.

V domácom a permanentne sotva ideálnom prostredí, kde sa prírodné svetlo mieša s tým umelým, je práve použitie podobne koncipovaného prístroja ako zjavením. Dizajnovo pritom nejde o nič komplikované. Základom je dostatočne veľký plastový statív s pogumovanými nožičkami, uchytený o kovový kĺb s možnosťou regulácie náklonu. Ten následne vedie priamo do lampy s priemerom 26 cm. V stredovej časti sa nachádza tradičná konzola na uchytenie mobilného telefónu, prípadne malej prenosnej kamery, a úchyt je rovnako pogumovaný, aby nedošlo k možnému poškodeniu vkladaného zariadenia. RGB verzia vám navyše ponúka klasické diaľkové ovládanie, aké poznáme zo všetkých tých čínskych vianočných svetielok a opäť ide o multimediálny ovládač, s ktorým som mohol prepínať aj osvetlenie poľského herného stola od spoločnosti Genesis (jeden ovládač jednoducho vládne všetkému). Pripojenie do elektrickej siete sa realizuje cez USB adaptér s tým, že ak predmetný Ring Light nemáte možnosť zasunúť priamo do siete, môžete ho pokojne spárovať aj s externou batériou – funguje bez problémov.

Dostatočný jas

Pomocou testovanej vzorky som aj v spojení so svojím mobilným telefónom zrealizoval niekoľko klasických unboxing videí a či už bola vonku tma ako v rohu, alebo sa tam slnečné lúče snažili prebiť cez hrubé múry stien, v oboch prípadoch ostávala úroveň jasu takmer rovnaká a výsledná technická kvalita videa detto. Na trhu momentálne nájdete desiatky, ba v celosvetovom meradle až stovky podobných pomocníkov, medzi ktorými sú v rámci funkcií a dizajnu také malé rozdiely, že sa v tom zákazník automaticky stráca.

V prípade testovania Natec Alfama RGB Ring Light, s ktorého pomocou som vlastne skúšal všetky produkty radu Alfama, však nemusíte mať obavy, že sa z vašej investície vyliahne mačka vo vreci. Kto by sa tak chcel konečne pustiť do tvorby video obsahu, rozbehnúť svoj vlastný vlog alebo si len vylepšiť doteraz amatérsky pôsobiace zázemie, siahnutím do portfólia spoločnosti Natec chybu neurobí. Za niekoľko desiatok eur v kombinácii s dnes už automaticky dobrým mobilným telefónom ste tak schopní kdekoľvek doma simulovať provizórne štúdio určené na tvorbu video obsahu. Ostáva už len tá najdôležitejšia otázka: čím sa budete snažiť zaujať v tomto ohľade priam preplnený internet plný často bezduchých a opakujúcich sa hlúpostí?

Naše hodnotenie

Spoľahlivý svetelný kruh, s ktorým sa vaše očká doslova rozžiaria.

Klady

  • svietivosť
  • stabilita
  • cena
  • RGB
  • funguje aj s externou batériou

Zápory

  • nič

Informácie o produkte

Natec Alfama RGB Ring Light 2021

  • Kategória: Ostatné
  • Orientačná cena: 25 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Natec

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk