RECENZIA: HyperX Clutch - Malý ovládač pre počítač aj Android

RECENZIA: HyperX Clutch - Malý ovládač pre počítač aj Android

 

Spoločnosť HyperX už dlhé roky vyrába kvalitné herné počítačové doplnky a zažíva s nimi obrovský úspech. Ten dosahuje vďaka spracovaniu svojich produktov, komfortu pri ich používaní a taktiež všelijakým možným vychytávkam a funkčnosti, ktorou dokáže poraziť nemalé množstvo konkurentov. Výrobky HyperX sa zaraďujú do všetkých cenových tried s dominanciou v strednej triede, ktorá má u nich skvelú predajnosť. V tejto recenzii ale trochu odbočíme od klasických periférií a pozrieme sa na niečo z iného súdka, konkrétne na gamepad Clutch, využiteľný s počítačom a operačným systémom Android.

KONŠTRUKCIA

Musím uznať, že aj napriek faktu, že HyperX sa v odvetví herných ovládačov pohybuje len mierne, spracovanie zariadenia sa mu podarilo. Zväčša síce ide o matný tvrdený plast, no ten pôsobí odolne a aj trochu prémiovo. Samozrejme, nechýba ani kúsok pogumovaného povrchu a lesklý plast využitý na tlačidlá. Trochu ma však zneistilo, že úchytka na mobilný telefón pôsobí labilne, pričom som mal obavy z toho, že mi telefón počas hrania vypadne. Ale aj keď som s ovládačom s prichyteným smartfónom silnejšie kýval, držalo to ako pribité a všetok môj strach ustúpil.

DIZAJN

Z hľadiska dizajnu je Clutch malým štýlovým gamepadom, ktorý sa na nič nehrá – stavil skôr na jednoduchosť a nepríliš výrazné farby alebo tvary. Tlačidlá sú od seba rozmiestnené tak akurát, nie sú veľmi ďaleko ani blízko. Podsvietenie by ste tu, prirodzene, hľadali márne, avšak indikátor stavu batérie nejaké tie svetielka má. Oceňujem štýlovo umiestnené logo spoločnosti v strednej časti na vrchu, ktoré tam naozaj pasuje a ide o príjemný dizajnový prvok.

PRIPOJENIE

Používateľ má na výber celkovo tri možnosti pripojenia ovládača. Prvou z nich (a zároveň asi jedinou možnosťou pripojenia k telefónu) je použitie bezdrôtového pripojenia Bluetooth. To funguje veľmi jednoducho, zariadenia si tak v priebehu chvíľky spárujete a pripravíte na použitie. Alternatívou je použiť USB receiver, čo bude vaším hlavným spôsobom pripojenia k počítaču. Jednoducho stačí, aby ste zapojili receiver do počítača, prepli Clutch do bezdrôtového režimu a je hotovo. Na záver je k dispozícii pripojenie cez kábel, čo zároveň slúži aj na nabíjanie zariadenia.

POUŽÍVANIE

Produkt som otestoval ako na mobile, tak i na počítači a priznám sa, že hoci nie som veľkým fanúšikom hrania na telefóne, s ovládačom som si to celkom užil a vedel by som si predstaviť, že by som ho používal častejšie. Akurát ma trochu sklamala absencia podpory operačného systému iOS. Ak by ste však zvažovali použite Clutch s počítačom, je to niečo úplne iné. Samozrejme, treba si vybrať správny herný titul, ale ak tak urobíte, je isté že tento gamepad vás nesklame. Čo sa týka odozvy v bezdrôtovom režime, ako pri stolovom počítači, tak aj pri mobile bola výborná a celkovo som s používaním nemal žiadne problémy. Vlastne len to, že ako používateľ DualShock ovládača pre PlayStation som si nevedel zvyknúť na iné rozloženie tlačidiel, ale to nie je chyba produktu.

Vďaka ergonomickému dizajnu sa aj po hodinách používania nestalo, že by mi Clutch prišiel akýmkoľvek spôsobom nepohodlný. Ešte by som spomenul aj výdrž vstavanej batérie, ktorá je približne od 16 do 19 hodín v závislosti od režimu používania. K technickým záležitostiam dodám, že držiak na mobil podporuje veľkosť smartfónov od 41 po 86 milimetrov hrúbky.

Naše hodnotenie

Je vidieť, že HyperX sa s výrobou ovládača Clutch vyhral, pričom ide o kvalitný a cenovo dostupný produkt strednej triedy. S cenou približne 50 eur si tak dokážete zaobstarať schopný gamepad pre Android telefón a aj pre počítač.

Klady

 • ergonomický dizajn
 • kvalita spracovania
 • pripojenie

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

HyperX Clutch 2022

 • Kategória: Herné ovládače
 • Šírka: 155 mm
 • Výška: 110 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 75 mm
 • Hmotnosť: 266 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 50 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HyperX

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk