RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 Nano - Najmenší člen rodiny Meshify

RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 Nano - Najmenší člen rodiny Meshify

 

Rodina Meshify sa opäť rozrástla a jej najmenší člen - Meshify 2 Nano je ako darom z nebies pre všetkých nadšencov dizajnu mini ITX a milovníkov poriadneho airflowu. Keďže tento segment doposiaľ nekombinoval tieto dva atribúty, vo Fractal Design sa rozhodli, že prelomia ľady a uvedú na trh poriadne odvetranú skrinku mini ITX. Podarilo sa im to priamo excelentne.

Obal a jeho obsah

Tak, ako sme pri Fractal Design zvyknutí, najmenší člen rodiny Meshify prichádza zabalený v kartónovej krabici, z vnútra ozdobenej modrou grafikou značky. Balenie a jeho obsah sú identické ako pri jej väčšom súrodencovi Mini – nachádzame tu teda skrinku, produktovú dokumentáciu s inštrukciami v prípade prijatia chybného produktu, krabičku s príslušenstvom (rôzne skrutky, káblové sťahovače, atď.) a opäť milý darček v podobe handričky na sklo s logom Fractal Design.

Prvé dojmy a spracovanie

Rovnako, ako pri Meshify 2 Mini, nás okamžite zaujala váha skrinky – po odvážení nám ukázala hodnotu 5,90 kg, rozdiel medzi Nano a Mini je teda necelý 1 kilogram. Opäť nás však prekvapil výborný dojem na prvé poťažkanie, pretože pocit robustnosti majú úplne rovnaký. Zostavené sú z podobných materiálov, hrúbka tvrdeného skla na bočnici je identicky hrubá, iba rozmerovo je Nano o čosi menšia. Dĺžku a šírku majú síce obe rovnakú, avšak Nano je so svojimi 361 mm na výšku presne o 45 mm nižšia než Mini. Toto sa prejavuje na zmenšenom počte expansion slotov na iba 2 ks a na možnosti konfigurácie harddiskov - na použitie s jedným 3,5 palcovým HDD plus dva 2,5″ SSD alebo tri 2,5″ SSD s možnosťou inštalácie spodného 120 mm nasávacieho ventilátora. Podstatným rozdielom je však aj menšia kompatibilita s radiátormi vodného chladenia, pretože hoci predná strana Nano pojme až 280 milimetrový, no na akokoľvek tenký radiátor na vrchnej strane môžeme rovno zabudnúť. Zadná strana poskytuje možnosť inštalácie 120 mm AiO.

Čelo skrinky je presne také, ako sme už mali možnosť vidieť na Mini – nachádza sa tu teda tlačidlo Power, Reset, audio in, audio out, jedno USB-C a dve USB-A 3.0. Opäť obdivujeme integráciu prachových filtrov do vrchnej, prednej aj spodnej časti skrinky, ich fantastickú funkčnosť aj premyslenosť ich vyberania a jednoduchosť ich čistenia. Prachové filtre na skrinkách Fractal Design nás v redakcii vždy ohromujú, pretože po viacerých dlhodobých testoch môžeme smelo prehlásiť, že sa do nich dostane suverénne najmenej nečistôt.

Používanie

Skrinku sme osadili našou spoľahlivou zostavou, ktorú sme použili aj pri testovaní produktu Mini. Pozostávala z procesora AMD Ryzen 7 2700G s boxovým chladičom AMD Wraith a teplovodivou pastou Arctic MX-4, grafickej karty ASUS Strix GTX 1080Ti, základnej dosky MSI B550I Gaming Edge Wifi a RAM-kami G-Skill Flare X. Už počas osádzania komponentov do skrinky sme usúdili, že miesta v nej naozaj nie je veľa. Napájací kábel k CPU sme žiaľ nevedeli vyviesť zozadu ľavou hornou stranou základnej dosky, ale musel byť vedený nad procesorom. Osadenie grafickej karty si síce vyžadovalo najskôr vybrať predný ventilátor a následne ho osadiť naspäť, pretože miesta nazvyš v skrinke naozaj nie je, nakoniec sme však boli úspešní.

O airflow sa starali dva nasávacie ventilátory Fractal Dynamic X-2 GP 14 umiestnené vpredu, jeden identický ako výfuk na hornej strane a jeden 120 mm Fractal Dynamic X-2 GP 12. Napriek všetkej snahe sa nám nepodarilo osadiť oba výfukové ventilátory na hornej strane skrinky, pretože sa skrátka nezmestili. Počas skladania zostavy upútal našu pozornosť predný, špeciálne tvarovaný plast na spodnom „tuneli“, ktorý je umiestnený hneď za nasávacími ventilátormi a smeruje všetok čerstvo nahromadený vzduch ku grafickej karte. Toto netradičné riešenie však môže byť účinnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zostali sme však sklamaní z dvoch faktov, ktoré sme spomínali už aj v recenzii na skrinku Mini – nenachádzame tu žiadny pribalený ventilátorový hub (ani miesto jeho určenia) a pribalené ventilátory Fractal Dynamic X-2 GP 14 a Fractal Dynamic X-2 GP 12 majú len trojpinový konektor – nepodporujú PWM. Problémy sme napokon, rovnako ako pri Mini, vyriešili použitím ventilátorového hubu z Torrentu, ktorý sme provizórne uchytili o kabeláž tak, aby nedošlo ku skratu.

Záťažové skúšky sme vykonali našou štandardnou metódou – otáčky ventilátorov grafickej karty sme fixne nastavili na 60%, pričom boli skúšané najnáročnejšie hry počas dvojhodinového testu FurMark. Teplota v miestnosti bola 27 °C. Počas záťažového testu sme dospeli k až nepochopiteľne dobrému výsledku – teplota grafickej karty v skrinke Fractal Design Meshify 2 Nano nepresiahla hodnotu 69 °C, bola tým pádom oproti verzii Mini nižšia o 5 stupňov. Procesor dosahoval identické hodnoty (ako počas testov v skrinke Mini) a na chlp presne ako grafika, aj tu sme dosiahli maximálnu teplotu 69 °C. Domnievame sa preto, že Fractal Design Meshify 2 Nano bude kráľom teplôt v segmente skriniek Mini ITX.

Naše hodnotenie

Fractal Design opäť posúva hranice Mini ITX skriniek o čosi vyššie. Meshify 2 Nano je krásna, veľmi robustná a poskytuje excelentnú funkcionalitu a brutálny airflow. Škoda, že Fractal na čele skrinky použil pomalšie USB-A 3.0 porty, avšak absencia hubu na ventilátory je jediná vec, ktorú im nevieme odpustiť. Medzi Nano a Mini je však iba malinký rozdiel vo veľkosti, ktorý citeľne uľahčuje prácu pri osádzaní komponentov. Niekto sa preto môže opýtať - má teda Nano zmysel? Popravde – segment mini ITX je stále dosť malý a konkrétne Fractal Design v ňom ponúka 3 skrinky: Core 500, Node 304 a Era ITX Titanium. Tie však nie sú navrhnuté na vysoký airflow. Konkurenčná CoolerMaster MasterCase H100 zase ponúka iba jeden 200 mm nasávací ventilátor (menší airflow ako Meshify 2 Nano) a grafická karta dlhšia ako 210 mm sa do nej už nezmestí.

Rozhodnúť sa preto musí každý potenciálny zákazník sám, avšak my sme skalopevne presvedčení, že či už zákazník siahne po mATXovej Mini alebo menšej mini ITXovej Nano, používatelia budú tieto skrinky milovať.

PS: hodnotenie 4/5 udeľujeme jedine kvôli absencii ventilátorového hubu. Ak by ho Fractal pribaľoval, bolo by to suverénne 5/5.

Klady

 • na pomery mini ITX neuveriteľný airflow a nepochopiteľne veľká kompatibilita ventilátorov
 • mechanická pevnosť skrinky
 • nádherný škandinávsky a funkčný dizajn

Zápory

 • USB 3.0 na čele skrinky
 • fractal Design nepribaľuje žiaden hub na ventilátory
 • pribalené ventilátory majú trojpinový konektor bez podpory PWM

Informácie o produkte

Fractal Design Meshify 2 Nano 2022

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 205 mm
 • Výška: 361 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 396 mm
 • Hmotnosť: 5900 g
 • Orientačná cena: 99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk