RECENZIA: Cooler Master MM712 - Už žiadne strúhadlá na syr

RECENZIA: Cooler Master MM712 - Už žiadne strúhadlá na syr

 

Každý sme iný a naše fyzické proporcie, akokoľvek sa dajú zovšeobecniť a zadefinovať do veľkostných tabuliek, nemusia vždy pri hľadaní ideálneho hardvéru pomáhať. Špecifickou kategóriou sú v tomto prípade tzv. hráči „sediaci za notebookom/desktopom“ – myš je ich predĺženou rukou do sveta virtuálnej interakcie. Je, samozrejme, otázkou, čo všetko pri výbere vašej ideálnej myšky potrebujete a čo je pre vás, naopak, už zbytočné. Každopádne sa asi zhodneme na tom, že v prvej trojici argumentov stojí aspekt pohodlia. Počas dlhých online maratónov je komfort hlavným dôvodom, prečo sme ochotní zaplatiť viac peňazí, a v posledných rokoch sa segment kompaktných myší snažil znižovať váhu daného hardvéru predovšetkým pomocou dierkovaného šasi. Určite ste už zaznamenali pomenovanie „honeycomb“, aj v našom magazíne sme už neraz recenzovali práve herné náradie prestrieľané ako ementál. Známa taiwanská spoločnosť Cooler Master aktuálne upúšťa od týchto strúhadiel na syr a pri novej verzii svojej MM s označením 712 sa vykašlala na dierkovanie, cez to všetko dosiahla extrémne nízku váhu.

Cooler Master MM712 váži len 58 gramov a už pri jeho rozbaľovaní som mal pocit, že ide len o dutú škrupinu bez akýchkoľvek súčiastok. Hoci šasi pôsobí ako vyprázdnená hlava vášho lokálneho politika, jeho štrukturálna pevnosť je nadmieru vysoká. Testovanú vzorku som skúšal doslova rozdrviť v dlani, ale ani pri mojej maximálnej snahe zakrútiť poriadne celým jej telom sa mi nepodarilo produktu nijako zásadne ublížiť. Dokonca sa nemusíte obávať ani žiadneho škrípania a praskania, všetko drží pokope a pôsobí tak viac ako odolným dojmom. Kto si spomína na moju recenziu predchádzajúceho modelu s kódovým označením 712, tak určite dobre vie, že jedným z dosť zásadných nedostatkov bola akási celková lacnosť prevedenia. Cooler Master MM712 sa však vezie na vlne výraznejšieho prémiového pocitu, čo pri cene pod hranicou sto eur vyznieva viac než pozitívne. Jedna vec je váha a dizajn (výzor je skôr neutrálnej povahy a, nebyť dvoch spínačov na ľavej hrane, myš by sa mohla uplatniť pokojne aj v ľavej ruke), avšak druhou je kvalita spínačov samotných a rovnako tak spodného snímaču.

Laser

Na rovinu povedané, MM712 nie je v zmysle klikania a používania spínačov nejakou tichou myšou. Ak dám bokom tlmený zvuk vychádzajúci z pogumovaného rolovacieho kolieska, ostane mi tu predovšetkým hlavná dvojka spínačov s hlasným prejavom a taktiež nemenej hlučné duo tlačidiel umiestnených v oblasti palca. Ak pátrate po hernej myši, ktorá nemá tendenciu takpovediac klikať na celé okolie, poobzerajte sa radšej inde.

MM712 je vybavená laserovými snímačmi zabezpečujúcimi okamžitú odozvu na zopnutie, a to s minimálnym opotrebením, tak ako to býva u bežných mechanických spínačov. Optický snímač s rozlíšením 19 000 DPI vám dáva dostatok priestoru na rôzne nastavenia a to ma privádza k podpore Cooler Master softvéru, zvaného Master+, ktorý tradične slúži nielen na hromadnú správu hardvéru od predmetnej spoločnosti, ale aj na podrobné zadefinovanie vašich preferencií. Cez uvedený softvér si môžete regulovať jediné RGB osvetlenie, ktoré výrobca umiestnil na takzvaný zadok MM712 (ide o známe a minimalistické logo Cooler Master) a ktoré si môžete sfarbiť podľa vlastného vkusu, nehovoriac o rôznych efektoch či dokonca o úplnom vypnutí. Dôležitejší je však priestor na zadefinovanie vašich profilov, skratiek a špecifikovania časovej osi pre prechod do spánku, čo vám dokáže ušetriť batériu. Akumulátor je schopný počas pripojenia cez USB dongle podržať myš v chode až osemdesiat hodín a pri Bluetooth režime dokonca stoosemdesiat hodín.

Áno, MM712 je všestrannou bezdrôtovou hernou myšou s viacerými prístupmi v rámci pripojenia. Okrem pribaleného 2,4 GHz USB kľúča, ktorý sa dá pomocou malej skrýše zastrčiť priamo do spodnej časti myši, je možné produkt používať aj cez pribalený USB-C kábel (ide o takmer dva metre dlhú kabeláž, pripomínajúcu šnúrku do topánok) a dokonca, ako spomínam vyššie, aj prostredníctvom Bluetooth technológie. Párovací proces je rýchly a prepínanie sa realizuje pomocou fyzického spínača, umiestneného na spodnej strane myši. Keď už komentujem spodnú stranu, určite je namieste nezabudnúť na trojicu dostatočne veľkých PTFT plôch, vďaka ktorým predmetný hardvér zvláda behať po podložkách ako s namydleným podvozkom. Mimochodom, v balení sa nachádza aj niekoľko špeciálne tvarovaných nálepiek s pogumovaním, ktoré si môžete umiestniť na bok šasi a zlepšiť priľnavosť počas držania.

Spoľahlivosť na prvom mieste

Taiwanský Cooler Master ma opäť presvedčil, že vie, ako sa vyrába spoľahlivé herné náradie, ktoré nebudete mať potrebu meniť už po roku intenzívnej záťaže. MM712 som osobne testoval viac ako mesiac a, aby som bol dôkladný, dával som produktu zabrať nielen počas hrania koncepčne rozvetvených projektov, ale aj pri bežnej kancelárskej práci. Vo všetkých aspektoch sa táto cenovo dostupná pomocníčka osvedčila a ja nevidím dôvod, prečo by sa to isté nemalo stať aj vám.

Snáď iba jedinú podivnosť v rámci rozloženia tlačidiel považujem za menší problém – umiestnenie DPI spínača na spodnú hranu myši a nie naopak, ako to bežne býva.

Naše hodnotenie

Luxusne pôsobiaca herná a súčasne pracovná myška s mušou váhou, ktorá vás rozhodne nesklame.

Klady

 • obsah balenia
 • spínače
 • 3v1
 • batéria
 • softvér
 • dizajn
 • váha
 • pevnosť

Zápory

 • hlasnejší zvuk klikania
 • prepínanie DPI na spodnej strane

Informácie o produkte

Cooler Master MM712 2022

 • Kategória: Myši
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cooler Master

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk