RECENZIA: Lenovo Legion 5 Pro - Presvedčivé argumenty

RECENZIA: Lenovo Legion 5 Pro - Presvedčivé argumenty

 

Napriek tomu, ako špecifické boli posledné dva roky z pohľadu dostupnosti procesorov a grafických kariet, segment herných laptopov si išiel naďalej svojou cestou. Veľkí hráči, ako napríklad spoločnosť Lenovo, dokázali dostatočne využiť zdanlivý problém a otočiť ho vo svoj prospech – sčasti pomocou šťastia, ale rozhodne aj vďaka dobrému predvídaniu a správnemu plánovaniu. V čase, keď sa na pomyselných pultoch internetových predajcov herných mašín premával onen ikonický suchý krík (poznáte ho zo starých westernov), Lenovo malo stále v ponuke niekoľko zaujímavých a cenovo dostupných modelov, vďaka ktorým herná komunita „neumrela od hladu“. Jeho rad Legion aj preto už roky vnímam ako stálicu v rámci dostupnosti, ale čo je podstatné, aj ako stálicu v zmysle spoľahlivosti a dostatočného výkonu, špeciálne v pomere k výslednej cene. Nedávno sa mi dostal do rúk jeden z jeho vôbec posledných modelov na hernej scéne Lenovo Legion 5 Pro v zaujímavej konfigurácii 16IAH7H. Práve o tomto stroji sa budeme rozprávať v nasledujúcom texte, pričom ak náhodou stále odkladáte nákup novej hernej mašinky a úvod roku 2023 je práve tým momentom, keď by ste do toho radi takpovediac skočili, rozhodne čítajte ďalej.

Aby som ostal fakticky presný, tak pôvodnú verziu Legion 5 Pro z roku 2021 som u nás testoval práve ja a ak by ste si v rámci mesiacov nalistovali nejaké to aprílové číslo nášho magazínu, na konci článku by svietil maximálny počet bodov. Aj z tohto dôvodu som sa na testovanie, ktoré nám umožnilo nielen Lenovo, ale súčasne aj spoločnosť Intel (ďakujeme za poskytnutie produktu), tešil viac než inokedy. Poďme však tradične pekne od Adama. Vynovený a šestnásťpalcový Legion 5 Pro ostáva viac či menej verný dizajnovému spracovaniu, na ktoré sme už dávno zvyknutí. Máme tu čisto šedú farbu aplikovanú na čiastočne kovovom šasi, pričom zámerne píšem o čiastočnosti, keďže kovové je fakticky len vrchné veko, ktoré chráni displej pred vonkajším poškodením. Inžinierom z Lenova sa evidentne nechcelo nejak upozorňovať na skutočnosť, že to, čo vyrábajú, je čistokrvná herná strojovňa, preto by nezainteresovaný pozorovateľ dokázal daný laptop len sotva odlíšiť od bežného kancelárskeho notebooku. Na vrchnej časti sa síce nachádza vynovený nápis Legion, avšak okolo nie je žiadna RGB linka a ani nič z vianočného osvetlenia. Po odklopení veka pomocou jedného prsta onen efekt anonymnosti pokračuje ďalej až do momentu, než zariadenie uvediete do chodu. Prezradí ho až jasne blikajúca RGB klávesnica, ktorá každému v okolí napovie, že toto je náradie určené nielen na náročnú prácu, ale súčasne aj na hranie tých najmodernejších interaktívnych diel. Než vám však poviem viac o zložení čriev, poďme sa ešte pozrieť na dizajn ako taký.

Decentnosť a minimalizmus

Legion 5 Pro je svojou vizualizáciou akýmsi stelesnením minimalizmu a decentnosti v jednom a ak by som to celé mal preniesť do terminológie dizajnu výkonných športových vozidiel, tak tento notebook síce nechce vytŕčať z davu a ukazovať sa, ale keď spustí motory, nejeden konkurent si začne všímať všetky tie malé náznaky – pretiahnuté chladenie v zadnej časti, nálepka GeForce RTX, vedľa nej insígnie Intel Core i7 a zopár ďalších skrytých detailov. Konzument preferujúci istú nenápadnosť a súčasne túžiaci po výkonnom hernom náradí by si práve týmto modelom mal vedieť nájsť to, čo potrebuje a hľadá. Zo zadnej časti 2,5 kg ťažkého šasi máte k dispozícii všetky zásadné vstupy – HDMI (2.1), DisplayPort (1.4) aj s podporou nabíjania 135 W, LAN vstup, port pre nabíjanie adaptérom, USB-A (3.2) a tak ďalej. Na pravej strane sa nachádza fyzický spínač na deaktiváciu webovej kamery (720p) a hoci oproti minuloročnému modelu prišlo na malé preorganizovanie rozloženia samotných vstupov, nejde o nič zásadné, čo by vám malo komplikovať používanie.

Po odklopení veka s IPS panelom vás ožiari nízkoprofilová klávesnica s plnou veľkosťou vrátane numerického bloku a s patričným (štvorzónovým) RGB podsvietením. Samotné podsvietenie si vďaka softvéru Vantage môžete prispôsobovať podľa vlastnej nálady a v reálnom čase viete sledovať jednotlivé štatistiky ohľadom výkonu – menovaný softvér beží ako hodinky. Testovanie klávesnice samotnej bolo ako stretnutie so starým známym priateľom, s ktorým si máte vždy o čom pokecať a nikdy medzi vami nenastane žiadny konflikt. Lenovo totiž nevidelo dôvod, aby menilo spracovanie spínačov a ich veľkosť, pričom v duchu rečníckej otázky „načo vylepšovať niečo, čo tak dobre funguje?!“ sa rozhodlo nič nemeniť. Písanie a hranie prostredníctvom tejto klávesnice preto hodnotím maximálnou možnou známkou a špeciálnu hviezdičku dávam za veľké smerové šípky. Pod klávesnicou a posunutý trocha do ľavej strany sa potom nachádza rovnako dobre reagujúci a fungujúci track-pad.

Lenovo evidentne nemá chuť naskočiť na vlnu OLED panelov tak, ako to robí jeho konkurencia, preto si model Legion 5 Pro vyslúžil v úvodzovkách len IPS displej. Ide však o panel s QHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 165Hz, ku ktorej patrí aj podpora VRR, čiže variabilnej obnovovacej frekvencie. Prial by som si väčšiu intenzitu jasu (papierových 500 nits je už dnes podľa mňa málo), ak však obrazovku nebudete ťahať vyložene na ostré slnko, jej prehľadnosť nijako zásadne neutrpí. Na panel sa krásne pozerá, či už hráte hry, pracujete s tabuľkami, alebo sledujete filmy a aj v tomto aspekte si vyššie spomínaný výrobca zachováva vysoký stupeň kvality.

Poďme sa však konečne pozrieť za dvere strojovne. Motorom tohtoročného Legion 5 Pro je procesor dvanástej generácie Intel Core i7-12700H so štrnástimi jadrami a dvadsiatkou vlákien (2,70 GHz), ktorý je doplnený o grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 3070 Ti a operačnú pamäť 32 GB. Čo viac by ste si ešte v tomto ohľade a pri cenovke 2 200 eur želali viac? Záťažový test výkonnosti, kde som, pochopiteľne, kombinoval videohry s prácou (strihanie, exportovanie videa, úprava fotografií a podobne), dopadol vo všeobecnosti pozitívne a oproti minuloročnému modelu bolo možné badať celkový nárast. Testovaná vzorka nemala problém spúšťať hry na maximálne grafické nastavenia, samozrejme, v rámci istých špecifických limitov pri celkovom počte FPS. No a čo je podstatné, opäť sa potvrdilo dobre vyriešené chladenie – hardvér nastavený na automatickú reguláciu chladenia ostával bez výrazných teplotných excesov. Reproduktory sa aj pri plnom roztočení ventilátorov nejavili nejako utlmene, čo je určite ďalšie pozitívum v prípade, ak pri hraní neradi používate headset.

100% pokrytie sRGB

Aj v roku 2023 budeme pri teste notebookov všeobecne riešiť dôležitosť akumulátorov, čiže celkovej výdrže batérií. V tomto ohľade totiž stále nie je v komerčnom predaji nič vyložene revolučné a preto ani Legion 5 Pro neposkytuje nejakú zázračnú výdrž batérie. Rozprávame sa tu o maximálne piatich hodinách pri bežnom kancelárskom režime, pričom pri maximálnej záťaži sú to sotva dve hodiny, čo je na jednej strane určite lepšie než u mnohých iných šestnásťpalcových herných strojov, avšak na strane druhej je to stále žalostne málo – vďaka však aspoň za možnosť rýchleho dobíjania energie.

Lenovo síce s Legion 5 Pro neobjavuje koleso, v každom prípade, keď už pri minuloročnom modeli nebolo z mojej strany príliš čo kritizovať, teraz je situácia podobná. Každému, kto hľadá výkonné a cenovo rozumné herné železo, kde si ono hranie samotné môžete ospravedlniť aj dostatkom výpočtovej sily určenej na prácu, musím predmetný laptop jasne odporúčať. O to viac, ak vám vyhovuje minimalistický, ale napriek tomu funkčný dizajn, výborná kvalita komponentov, perfektné chladenie a úžasná klávesnica.

Naše hodnotenie

Vizuálne nenápadná šedá myš, ktorá však pod svojím kožuchom skrýva poriadne silný a spoľahlivý motor.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • klávesnica
 • zvuk
 • displej
 • konštrukcia

Zápory

 • jas obrazovky

Informácie o produkte

Lenovo Legion 5 Pro 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 356 mm
 • Výška: 260,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,6 mm
 • Hmotnosť: 2400 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 2200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk