RECENZIA: Endorfy OMNIS Pudding Red - Zaujímavá herná klávesnica

RECENZIA: Endorfy OMNIS Pudding Red - Zaujímavá herná klávesnica

 

Pri výbere klávesnice si veľa hráčov často láme hlavu nad tým, čo možno považovať za dôležitú a čo za nie až tak dôležitú vlastnosť. Medzi najpodstatnejšie parametre sa rátajú cena, typ spínačov, spracovanie a dizajn, ku ktorému patrí aj prítomnosť RGB podsvietenia. Zabudnúť by sme, samozrejme, nemali ani na výšku klávesov, rozmery samotného produktu a množstvo ďalších vecí, ktoré je jednoduché prehliadnuť. V tejto recenzii sa pozrieme na klávesnicu OMNIS Pudding Red od spoločnosti Endorfy. Nájdete v nej kvalitné komponenty pre hráčov, ktorí radi zainvestujú do kvality.

SPRACOVANIE

Pri spracovaní klávesnice v takejto cene je o čom hovoriť. Samozrejmosťou je kvalitné vyhotovenie v podaní naozaj odolného kovového tela a rovnako aj klávesov. Tie sú zväčša tvorené PBT plastom, ktorý na dotyk pôsobí prémiovo. Dlaňová opierka je vyhotovená z tvrdeného plastu, navyše je magnetická, čo znamená jednoduché a spoľahlivé pripevnenie na klávesnicu samotnú. V neposlednom rade tu máme aj 1,8 metra dlhý pozlatený kábel, ktorý taktiež pôsobí veľmi odolne a pevne, čiže jeho poškodenia by som sa neobával ani po dlhšom neopatrnom zaobchádzaní.

To platí aj v prípade celej klávesnice. Pre odolné materiály je hmotnosť produktu vyššia, no netreba sa toho báť, pretože stále ide iba o klávesnicu, ktorá 99% času strávi položená na stole. K rozmerom by som dodal len toľko, že klávesnica je v plnej veľkosti, konkrétne miery sú 45,3 x 21 x 4,5 cm.

DIZAJN

Z hľadiska dizajnu ide o jednu z najkrajších klávesníc, ktoré som videl za dlhú dobu. Zaujímavá je aj tá najmenej výrazná časť, ktorou je dlaňová opierka. Vďačí za to najmä polygonovému vzoru nachádzajúcemu sa po celej jej ploche, a to nehovorím o jej praktickosti. Samotné telo klávesnice je však ešte viac vydarené.

Príjemným detailom je prítomnosť ARGB namiesto RGB podsvietenia. To znamená, že vám je umožnené nastaviť si podsvietenie pre každý kláves inak, na čo budete potrebovať softvér. Od ostatných klávesníc sa líši aj dvojitým sfarbením klávesov, ktoré sú na vrchu čierne, pričom nižšie sú biele, resp. podsvietené vami navolenou farbou. Zariadenie ako celok tak pôsobí elegantne a prémiovo, no zároveň nemá až príliš agresívny herný dizajn.

POUŽÍVANIE

Počas dôkladného testovania som si všimol kladné aj záporné stránky klávesnice, pričom najskôr spomeniem tie negatíva. Softvér sa môže zdať trochu nepriehľadný (o ňom si čosi povieme ešte trochu neskôr), kábel mi príde až príliš tvrdý a klávesy sa mi zdajú mierne uvoľnené, ale zas nie až tak, že by to vo mne vyvolávalo pocit, že ich odlámem alebo vyberiem.

Na strane pozitív je toho omnoho viac. Začal by som komfortom pri používaní, pretože ide o asi najdôležitejšiu vlastnosť, ktorú neviete otestovať, kým nie ste so zariadením v priamom kontakte. Komfort je teda výborný a ani po viacerých hodinách som necítil žiadne bolesti dlane, prípadne prstov, dokonca som mal v rukách až pocit, akoby som pri počítači sedel omnoho kratšie.

O klávesách som už čo-to povedal, no rozhodne to nie je všetko. Jedným z najväčších ťahákov tohto produktu je prítomnosť mechanických Kailh Red spínačov, ktoré patria medzi najlepšie pre hráčov. Ich hlavnou výhodou je veľmi nízka aktivačná sila pri stlačení, čo vám v akčných multiplayerovkách môže ušetriť cenné milisekundy. Z praxe to viem potvrdiť, no na bežné písanie by som sa porozhliadol po alternatívach s tvrdšími klávesami.

Ďalšou z nemalých výhod je prítomnosť kolieska na úpravu hlasitosti, čo môže byť užitočné napríklad pri hraní alebo pri počúvaní hudby. Spomenúť chcem aj možnosť nastavenia dvoch profilov výšky zariadenia a to, že kábel viete do tela zariadenia skryť tak, aby vytŕčal z miesta, kde to vyhovuje vám.

Čo sa týka už spomínaného softvéru, ten si môžete, ale nemusíte stiahnuť. Odporúčam ho vtedy, ak sa chcete pohrať s ARGB podsvietením, prípadne si nastaviť ďalšie veci, ako sú napríklad uzamknutie Windows tlačidla, makrá, N-Key Rollover a množstvo ďalších užitočných vlastností.

Naše hodnotenie

Klávesnica OMNIS Pudding Red od Endorfy je naozaj zaujímavou a hlavne lákavou perifériou určenou pre hráčov, ktorí to myslia vážne a neboja sa investovať, aby mali čo najlepší herný zážitok. Za cenu 90 eur si tak môžete dopriať vydarený dizajnový kúsok, ktorý ponúka kvalitné spínače a v podstate mu nie je čo vytknúť.

Klady

  • spracovanie
  • dizajn
  • používanie

Zápory

  • nič podstatné

Informácie o produkte

Endorfy OMNIS Pudding Red

  • Kategória: Klávesnice
  • Šírka: 453 mm
  • Výška: 210 mm
  • Hĺbka/hrúbka: 45 mm
  • Orientačná cena: 90 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk