RECENZIA: BenQ Mobiuz EX2710S - Cena vás príjemne šokuje

RECENZIA: BenQ Mobiuz EX2710S - Cena vás príjemne šokuje

 

Bez toho, aby som sa vás teraz jednotlivo pýtal, či u vás pri výbere nového hardvéru hrá prím cenová relácia, dovolím si rovno odboku tvrdiť, že áno. Tá pomyselná visačka s cifrou na konci krabice je pre mnohých v ich rozhodovacom zozname alfou a omegou, a to najmä v dnešnej neľahkej dobe, keď už aj tá majetnejšia časť populácie musí začať špekulovať, aby im daňové oddelenie nespravilo z prštekov čečenský tatarák. Tak či onak, prostredníctvom našej hardvérovej recenzie vám teraz predstavím nový model herného monitora, pri ktorom cena môže vyrážať dych – v tom pozitívnom slova zmysle, samozrejme. Mesiac som totiž mal na stole 27-palcový monitor značky BenQ z radu Mobiuz, ktorý ponúka nielen eSport funkcie, ale aj vysokú kvalitu obrazu. A to všetko za sumu balansujúcu na hranici dvoch väčších nákupov v potravinách.

Ešte predtým, než si po vreckách začnete hľadať staršie bločky zo supermarketov, prezradím vám príslušnú cifru. BenQ Mobiuz EX2710S si dnes viete kúpiť za cca 200 eur aj napriek tomu, že ide o monitor s vysokou obnovovacou frekvenciou (k nej sa ešte dostaneme), príjemným game dizajnom, výbornými pozorovacími uhlami a v úvodzovkách takmer nulovou odozvou. Začnime rovno dizajnom, na ktorý, ako aj na cenu, tiež často pozerá valná časť potenciálnych zákazníkov. Dvadsaťsedem palcov je u plochého panelu akýmsi štandardom pre multiplayerových hráčov, ktorí sa snažia svoj nick čo najvýraznejšie pretiahnuť poloprofesionálnou scénou. BenQ v tomto prípade, logicky, siahlo po IPS paneli s Full HD rozlíšením a matným povrchom, ktorý zasadili do hranatého stojana s dostatočne variabilnou ponukou nastavenia sklonu. Musím povedať, že som vôbec nečakal, že v tomto ohľade dokáže dvestoeurový monitor nakopať do zadku tisíceurovú konkurenciu (narážam teraz na možnosti stojanu SONY Inzone M9), avšak stalo sa. Stojan Mobiuz nielenže dobre vyzerá – minimálne pekne zapadne do každej hernej jaskyne, či už ju osvetľuje plejáda RGB svetiel, alebo len sviečka vyrobená z konského ušného mazu – ale zároveň ponúka vysoký nadštandard v zmysle variability nastavenia. Panel si do stojana zapnete pomocou jednoduchej západky a okrem diery na vedenie káblov vám dokáže poskytnúť aj dvadsaťstupňový náklon do všetkých strán, nehovoriac o posune smerom hore a dole.

HDR s pridanou hodnotou

Pravý dolný roh zdobí priame ovládanie HDRi. Aj keď by tu bolo vhodné vytiahnuť automobilovú terminológiu a spomenúť si na všetky tie dieselové plechovky z tretej ruky, ktoré vám neraz pred Kauflandom obúchali lak na dverách, prívlastok „i“ v tomto prípade znamená priamy zásah BenQ softvéru do vysielaného obrazu. Dôvodom je účelová manipulácia s kontrastom a jasom na základe jednotlivých hier/filmov/seriálov, rovnako tak aj na základe okolitého svetla – snímač je umiestnený v strede pod spodnou hranou panelu. Počas testu som danú funkciu overoval prostredníctvom herného notebooku a next-gen konzol, pričom vo všetkých prípadoch bola úroveň kvality HDR viac ako vysoká (najmä tiene vyzerali krásne a hutne). Tieto zistenia však idú ruka v ruke s obnovovacou frekvenciu na úrovni 144 Hz a odozvou 1 ms. Čo viac by ste si dnes ešte priali od monitora s budgetovou cenovkou?

Vďaka matnému povrchu vás navyše nebudú počas hrania otravovať ani nepríjemné odlesky od slnka či umelého svetla a ďalším pozitívom sú výborné pozorovacie uhly. Na panel môžete pozerať z mŕtveho uhla a vnímať všetko, čo sa na ňom vlastne deje. Viesť diskusiu o tom, či je Full HD rozlíšenie dnes dostatočným v pomere k 27-palcovej obrazovke, by bolo na dlho, ale ja v tomto nevidím žiadny problém, keďže oko hráča je často kritické len prvú hodinu hrania a potom zabúda na všetky tie jemné rozostrenia okolo menších ikoniek a textových liniek. Komu by tu však práve základná ostrosť vyložene prekážala, môže si priplatiť za 2K verziu identického radu. A krátko ešte na margo OSD. Ovládacia schéma je dostupná pomocou joysticku na zadnej pravej strane, ktorý je obkľúčený dvoma spínačmi na regulovanie hlasitosti. Áno, testovaná vzorka ponúka aj vstavené reproduktory, konkrétne je to duo s výkonom 2,5 W, ktoré, očakávane, servíruje skôr priemernú kvalitu reprodukcie audio linky, ale aj tak tu máme silný predpoklad, že sa k nej pripojíte cez headset.

A čo všetko je vlastne do predmetného monitora značky BenQ možné fyzicky zapojiť? Ponuka vstupov je nasledujúca: dvakrát HDMI (2.0) a jeden Display Port (1.2). Ak by ste cez testovaný monitor chceli okrem hier skúsiť aj úpravu fotiek, môže sa vám hodiť 99% sRGB, ale o hlavných preferenciách tejto obrazovky už sme si čo-to povedali vyššie. A ja vlastne nemám k tomu zoznamu čo viac dodať. Spoločnosti BenQ sa podarilo namiešať cenovo vysoko prijateľný herný monitor, s ktorým by uspokojila aj srdce náročného eSport hráča. Máme tu funkcie prevyšujúce toľko spomínaných dvesto eur, pričom ako bonus k nim sú pôsobivý dizajn a čo do možností nastavenia priam prémiový stojan.

Naše hodnotenie

Takmer dokonalý herný monitor za pár eur, s ktorým budú spokojní aj športovci.

Klady

 • dizajn
 • funkcie
 • cena
 • HDRi
 • stojan
 • 144 Hz

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

BENQ MOBIUZ EX2710S 2023

 • Kategória: Mikrofóny
 • Šírka: 614,1 mm
 • Výška: 539,59 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 216,6 mm
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: BenQ

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk