RECENZIA: Lenovo Legion 7 Pro - Monštruózny výkon

RECENZIA: Lenovo Legion 7 Pro - Monštruózny výkon

 

Je to iba pár mesiacov, čo som písal o notebooku, ktorý som v skratke nazval monštrom. Vcelku neprekvapivo išlo o kúsok od rovnakej spoločnosti, ako je tento najnovší model, a rozdiel medzi ním je, aspoň v mene, iba prípona Pro. Niekoľko mesiacov je však vo svete technológií takmer večnosť, a preto sa v novom Lenovo Legion 7 Pro ukrývajú komponenty o jednu či, v prípade CPU, dokonca dve generácie novšie. Tak, ako som však napísal aj pri jeho staršom a menej výkonnom (no stále monštruóznom) bratovi, naozaj skvelé zariadenie potrebuje spĺňať aj mnoho ďalších podmienok ako len brutálny výkon. Pokiaľ vás zaujíma, ako nový Legion 7 Pro obstál v celkových testoch, potom smelo čítajte nasledujúce riadky.

Osobne stále zastávam názor, že na hranie bez kompromisov je najlepší stolný počítač a na cesty, v prípade núdze, beriem iba Steam Deck, no nie každý hráč alebo náročný používateľ sa uspokojí s malým displejom a obmedzeným výkonom. Preto majú stále na svete svoje miesto nadupané herné notebooky ponúkajúce veľký úložný priestor, mnohojadrový procesor, grafické karty konkurujúce desktopovým modelom a tiež RAMky s veľkou kapacitou. Spoločnosť Lenovo do tohto notebooku napratala všetko, po čom by srdce power-usera alebo hráča mohlo túžiť. Pozreli sa však aj na ergonómiu a vychytávky?

Stále osvedčený dizajn a takmer nezmenené rozloženie

Najnovší Lenovo Legion 7, rovnako ako jeho predchodcovia z posledných rokov, ponúka tmavostrieborné telo so 16-palcovou obrazovkou, pomerom strán 16:10 a rozlíšením 2560 x 1600 pixelov. Obrazovka je takmer úplne bezrámová a plnohodnotná klávesnica (hurá, stále aj s numpadom) ponúka RGB podsvietenie pre každú príležitosť. Súčasťou notebooku je aj webkamera, ktorú je príjemné mať v dnešnom stále viac online svete k dispozícii.

Telo Legion 7 Pro naďalej ponúka rozloženie s pántmi obrazovky odsadenými asi centimeter a pol od zadnej časti, v ktorej sa nachádza drvivá väčšina portov. Veľa hráčov svojim notebookom dodnes trpí, že im z bokov trčí päť káblov – z toho dva či tri priamo z miest, kde zvyknú používať myš. Riešenie Legion notebookov je premyslené a nadmieru ergonomické. Na zadnej strane ponúkajú trojicu USB portov (2x USB 3.0 typu A, USB-C), HDMI, LAN a napájanie. Na pravej strane sa nachádza ďalší USB-A port spolu s hardvérovým vypínačom webkamery (túto možnosť kvitujem) a combo audio portom a na ľavej sú umiestnené jeden USB-C podporujúci nabíjanie a USB-A. Keďže ide o model s Intel procesorom, podporuje jeden USB-C port aj Thunderbolt 4 štandard.

Tentokrát naozaj extrémny výkon

Model s označením 16IRX8H, ktorý som mal možnosť testovať, ohúri, napriek stále kompaktným rozmerom, naozaj nečakaným výkonom.

Dvadsaťštyri(!)-jadrový procesor Intel Core i9-13900HX (8 P-jadier, 16 E-jadier) podporujúci hyperthreading síce základným taktom 2.2 GHz neohúri, no s turbo taktom až 5.4 GHz v spojení s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 4080 12 G a úctyhodnými 32 GB DDR5 RAM si poradí aj s tými najnovšími a najnáročnejšími hrami. A všetky hry si budú môcť hráči uložiť na 1 TB PCIe 4.0x4 NVMe disku. Tu už viac nejde o vstupnú bránu do sveta menej náročných online hier, možno ani o plnohodnotnú náhradu desktop počítača, ale o konkurenta zákazkovej zostavy. Preto nie je prekvapenie, že sa obrazovka môže pochváliť po novom až 240 Hz obnovovacou frekvenciou.

Obstojné prevedenie

Telo Legion 7 napriek svojim väčším rozmerom a hmotnosti netrpí takmer žiadnym prehýbaním, ktoré býva zvyčajne najviac badateľné na obrazovke a bokoch spodnej časti. Klávesnica je naozaj kvalitná a aj vďaka programovateľnému RGB som si písanie nielen tejto recenzie naozaj užil, a to vo dne v noci. Trackpad je v porovnaní s minulými rokmi zase o niečo lepší, hoci stále nedosahuje kvalitu trackpadov na zariadeniach spoločnosti „s ovocím” či profesionálnejšie ladených Windows notebookov. Na záver spomeniem reproduktory, ktoré boli schopné nielen vydávať dostatočne hlasné výšky, ale potešili aj celkom príjemnými basmi bez toho, aby zneli príliš skreslene.

Diskotéku na LAN párty s nimi síce nespravíte, ale pri hraní a zabavení menšej skupinky či pri sledovaní filmu vo dvojici budú stačiť. Navyše prekričia aj celkom hlučné zvuky, ktoré tento notebook vydáva, keď jeho chladenie pracuje naplno. A že naplno ísť niekedy jednoducho musí, je vcelku logické, keď si uvedomíme, aké výkonné komponenty sa v ňom nachádzajú. Celkovo však notebook dokáže uchladiť ako grafickú kartu, tak aj procesor, hoci pri syntetických testoch bolo možné potlačiť ich až k hraniciam ich možností. Toto sa dizajnérom spoločnosti Lenovo podarilo hlavne vďaka výmene tradičnej termálnej pasty za tekutý kov.

Stále prítomné malé nedostatky

Akokoľvek môžem vychvaľovať tento notebook po stránke jeho výkonu, stále v pár aspektoch sklame. Jedna drobnosť, ktorá má mierne zamrzela, je fakt, že aj v takomto výkonnom a celkom drahom zariadení je osadený iba 1 terabajtový disk. Samozrejme, tento notebook je pomerne jednoduché otvoriť a osadiť ho druhým diskom, ktorý sa dá kedykoľvek dokúpiť, no pri jeho cene by som očakával dva disky priamo z továrne. Druhá maličkosť, pri ktorej som sa pozastavil, je absencia akéhokoľvek prihlasovania cez Windows Hello alebo odtlačkom prsta.

Webkamera na tomto notebooku je umiestnená v samostatnej časti veka, do ktorého by sa určite zmestila aj IR kamera pre rozpoznávanie tváre, alebo ešte jednoduchšie, ako tento problém riešia iní výrobcovia, zakomponovaním čítačky odtlačkov prstov do tlačidla vypínania. Takto sa budete musieť prihlasovať buď cez PIN, alebo tradične heslom. Je však pravda, že obidva nedostatky sú pri celkovom hodnotení zariadenia naozaj maličkosťami. Áno, tento notebook je extrémne výkonný, má kvalitné prevedenie a ponúka aj pekné svetielka, ale do budúcnosti určite tieto vylepšenia nielen ja ocením.

Testovanie

Nižšie si môžete prezrieť graf, ako sa Legionu 7 darilo s hrami a v testoch.

Naše hodnotenie

Je rozumné investovať 3 500 € do mobilného zariadenia? Je rozumné kúpiť si ferrari? Všetko je otázkou toho, čo si môže zákazník dovoliť a čo od zariadenia alebo produktu očakáva. Spoločnosť Lenovo týmto zariadením oslovuje tých najnáročnejších hráčov a používateľov, ktorí dokážu využiť masívny výkon v podobe najnovšieho Intel procesoru a druhej najvýkonnejšej mobilnej grafickej karty. Tým pádom si aj za toto zariadenie môžu pýtať takú sumu. Bežný tínedžer alebo niekto, kto nevyhral lotériu, si tak skoro tento notebook nebude kupovať, ale je úžasné vidieť, ako rýchlo a ďaleko sa mobilné zariadenia posúvajú.

Klady

 • výkonný hardvér
 • väčšina portov na zadnej časti
 • osvedčený dizajn
 • možnosti vylepšenia
 • skvelá obrazovka
 • najnovšie komponenty

Zápory

 • hlučnejšie chladenie
 • prémiová cena

Informácie o produkte

Lenovo Legion 7 Pro 2023

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 360 mm
 • Výška: 260 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 20.1-23.5 mm
 • Hmotnosť: 2500 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 3500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk