RECENZIA: ASUS Zenbook S13 OLED UX5304VA - Je možné vylepšiť dokonalosť?

RECENZIA: ASUS Zenbook S13 OLED UX5304VA - Je možné vylepšiť dokonalosť?

 

V mojich očiach ASUS ostáva uveriteľne neuveriteľnou liahňou jedinečného hardvéru a tentokrát nemám dôvod to skrývať už ani v úvode nasledujúcej recenzie na ich najnovšie osvieženie v rámci kancelárskeho aj kreatívneho náradia. Asi ste už pochopili, úvodná grafika vám to jasne napovedala, dnes sa spoločne budeme zohýnať nad novým Zenbookom s označením S13. Aby som bol presný, tak celým názvom ide o ASUS Zenbook S13 OLED v konkrétnej konfigurácii UX5304VA ‒ prečo spomínam práve túto konfiguráciu, a prečo tie neskrývané superlatívy? Ide totižto v rámci svojej triedy o také silné železo, že by ste s ním mohli pokojne popíliť pár chránených platanov vystužených roxorom a ešte by vám ostala kapacita na nejakú náročnejšiu postprodukciu.

Môžete to volať trendom či prípadne plnením nejakých byrokratických noriem, každopádne, celé balenie predmetného hardvéru je z plne recyklovateľného papiera a to vrátane úchytu, ktorý býva tradične z plastu ‒ po novom ide o prekladaný papier. Už počas rozbaľovania som sa cítil ako na zjazde ekologicky motivovaných milovníkov sandálov a roztrhaných handier z bazáru, keďže aj textilné puzdro, v ktorom sa nachádzalo šasi notebooku, bolo vyrobené z organického materiálu. Naša planéta Zem ho nebude musieť tráviť, ako ja tých šesť kusov pečeného bôčiku, čo som zbúchal počas osláv prvého mája. Tlak na ekológiu však nezačína a nekončí len u obalového materiálu, a ako už asi tušíte, recyklovanie hralo svoju úlohu aj pri tvorbe samotného šasi testovanej novinky. Vrchné veko bolo najprv vyrobené z hliníka a následne potiahnuté niečím, čo ASUS nazýva plazmovou keramickou zmesou.

Okrem toho, že to znie zaujímavo tak aj sofistikovane, súčasne ide o ošetrenie daného kovu s cieľom udržať jeho sviežosť dlhodobo a bez akýchkoľvek negatívnych dopadov na celkový vzhľad. Vzorku som mal u seba niečo málo cez dva týždne a počas testu, ktorý rozhodne nebol pojatý v nejakom soft moduse (laptop som ťahal kade-tade, pokladal na rôzne povrchom neštandardné miesta, hádzal na sedačku auta a pod.), sa na vrchnom veku nevytvoril ani jeden jediný škrabanec. Nová S13 sa bude predávať v dvoch farebných verziách, z čoho mne v rukách skončila tá s názvom Basalt Grey (sivá), ktorá vyzerá naživo absolútne úžasne. Jej textúra na slnku vytvára krásne hravé odlesky a je radosť sa na to pozerať s tým, že sa na ňu vôbec neviažu odtlačky prstov a ani iné neželané nečistoty. Do spomínaného hliníka s keramickým povlakom vyryli strojcovia minimalistický nápis modelového radu a čím ma úplne odrovnali, bolo zväčšené logo ProArt ťahajúce sa cez celú plochu veka ‒ vyzerá to doslova ako umelecké dielo hodné obdivu, či už patríte medzi odborníkov alebo úplných laikov. Bravo!

Padol nám tu rekord

Áno, ASUS sa rozhodol, že pokorí rekord a v tomto prípade priniesol prvý najtenší trinásť palcový notebook vybavený kvalitným OLED panelom. Rozprávame sa tu o jednom jedinom centimetri v zatvorenom stave a súčasne o váhe na hranici jedného kilogramu ‒ cez to všetko je však celé šasi kovové a pri mojom teste protichodného tlaku rukami, prešlo takmer výbornou známkou (samozrejme, nejaký ohyb tu bol, ale neviem si predstaviť situáciu, kedy by to malo mať počas bežného používania akékoľvek fatálne následky ‒ snáď len keby vám na zariadenie padla tehla alebo zjednodušené daňové priznanie. Vrchné veko sa dá vyklopiť jedným prstom až do 180 stupňového uhla a s ním prichádza aj patentovaný pánt s automatickým zdvihom zadnej časti pre dosiahnutie lepšieho náklonu voči obrazovke a rovnako tak celkovo lepšieho chladenia (o chladení ešte bude reč v závere).

Ak by sme tu mali novú S13 porovnávať s predchádzajúcim modelom, tak v rámci celkovej váhy je síce úspora len minimálna (cca 50 gramov), avšak aj tá sama o sebe počas celodenného nosenia počítača v ruke, môže znamenať pre mnohých zásadný rozdiel. Ešte o niečo dôležitejšia je však tenkosť šasi, ktorá by mohla zvádzať ku mylným predpokladom, a to konkrétne v zmysle šetrenia na strane výberu fyzických portov. ASUSu sa ale aj tu podaril husársky kúsok a do šasi dokázal dostať nie len plnohodnotné HDMI (2.1), ale aj duo USB-C s Thunderbolt 4 štandardom, ďalej kombinovaný audio jack a USB-A (3.2). Všetky vymenované vstupy podporujú najvyššie technické štandardy, a preto je možné predmetný laptop zapojiť aj do externej zobrazovacej techniky, nehovoriac o bezdrôtových štandardoch Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Metodickému testovaniu ASUS Zenbook S13 OLED UX5304VA v mojom prípade neuniklo ani zmapovanie prenosových rýchlostí, zhodou okolností som mal v kancelárii na recenziu niekoľko najnovších routerov nemenovaných značiek a podľa očakávania, boli v tomto prípade výsledné cifry viac než uspokojivé.

Po odklopení veka jedným prstom je jasne badať pokračujúcu dizajnérsku modernu. Trinásťpalcový OLED panel tu lemuje elegantne pôsobiaci čierny rámik, do ktorého bola integrovaná vylepšená Full HD kamera aj s IR funkciou rozpoznávania tváre. V bežnej prevádzke snímač funguje uspokojivo, aj keď nie vždy vedel rozpoznať moju tvár, zvlášť keď som si nasadil okuliare a prvú registráciu som robil bez nich ‒ nejde však o nič čo by vás malo vyložene trápiť. Čo sa týka 13,3 palcov veľkého OLED panelu, tak mnou testovaná vzorka prišla s 2.8K rozlíšením bez dotykového ovládania, každopádne, kto by uprednostňoval ovládanie prstom priamo cez obrazovku, môže si v tomto smere priplatiť. Pomer strán pokračuje v nastavenom trende a máme tu tak 16:10, čiže na prácu a zábavu oveľa lepší uhol sledovania než pri štandardnom pomere. Rozprávať sa o tom ako o kvalitnej „šou“, v rámci farieb a celkového vizuálneho predstavenia, ktorú zvláda práve OLED technológia by bolo asi už úplne zbytočné, preto len zopakujem obligátne nadšenie a zase raz dodám, že neexistuje čírejšia čierna farba než čierna prezentovaná práve cez OLED panel. Prostredníctvom vopred nainštalovanej aplikácie MyAsus máte možnosť prepínať medzi niekoľkými farebnými profilmi, kde sa dá krásne sledovať živosť proklamovanej zobrazovacej technológie, ako aj zapnúť alebo vypnúť HDR. Celková úroveň jasu sa pohybuje od 500 do 600 nits, čím ste schopní s nový Zenbookom S13 fungovať aj pod náporom ostrých slnečných lúčov. Dosiahnutie stopercentnej hranice DCI-P3 nás potom zase vracia ku mnou už v úvode spomínanému presahu do náročnejšej postprodukcie, a preto vďaka predmetnému panelu budete môcť upravovať videá a obrázky. Sám som pomocou neho strihal niekoľko videí a všetko prebehlo bez akýchkoľvek problémov. A keďže pod kapotou testovanej konfigurácie driemal nemenej atraktívny motor, zaujímal som sa aj o rýchlosť reakcie panelu ‒ tu som pomocou sondy dostal odozvu na hranici 2ms, čo sú rovnako výborné výsledky aj v prípade, ak by ste sa rozhodli svoj voľný čas stráviť s nejakou online videohrou.

Šperk

Je nesmierne náročné vylepšovať niečo, čo sa dá považovať za takmer dokonalé, ale ASUS sa toho nebojí a svoj rad Zenbook naďalej brúsi do tvaru exkluzívneho diamantu. Sem-tam mu síce odletí kúsok, ktorý v minulom modeli mohol niekoho tešiť viac a iného naopak menej, ale keď sa na daný šperk pozrieme s odstupom času, ako aj fyzickým odstupom, uvedomíme si, že máme pred sebou jedinečný kus sofistikovaného hardvéru.

Naše hodnotenie

Jeden z najdokonalejších kancelárskych notebookov v súčasnosti.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • výkon
 • kompaktnosť
 • batéria
 • klávesnica
 • adaptér

Zápory

 • hlučnejší ventilátor

Informácie o produkte

ASUS Zenbook S13 OLED UX5304VA 2023

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 296,2 mm
 • Výška: 216,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 10,9 mm
 • Hmotnosť: 1000 g
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk