LG P700 Optimus L7 - Recenzia

 

Smartfóny sú stále väčšie a väčšie. Výrobcovia nás kŕmia veľkými dotykovýmim obrazovkami, čoskoro budeme mať na nohaviciach našité extra vrecko na mobil, lebo do normálneho by sa nám nezmestil. Nezaostáva ani LG, ktoré predstavuje najvýkonejšieho člena rodiny Optimus L zapadajúceho do vyššej strednej triedy. Prináša krásny 4.3 palcový displej v štýlovom tenkom prevedení.

 

Balenie

Zo škatule na vás nič nevyskočí, objavíte len mobilný telefón, nabíjačku, USB kábel, slúchadlá a manuál. Výrobca pribalil aj jeden NFC tag, ale o tom neskôr. Pribalená USB nabíjačka je výkonejšia než bežné nabíjačky. Ak telefón pripojíte to bežnej nabíjačky alebo USB portu na počítači, bude sa stažovať, že sa kvôli slabému prúdu nabíja pomaly.

Vzhľad a dielenské spracovanie

Predná strana je celá pokrytá sklom Corning Gorilla Glass. Zo skla vyčnieva len stredové tlačidlo. Zvyšné dve tlačidlá sú dotykové. Mierne rušivým dojmom pôsobí to , že sú umiestnené opačne ako u väčšiny smartfónov. Tlačidlo späť je vľavo a tlačidlo menu je vpravo. Veľkosť telefónu je na daný 4.3 palcový displej primeraná a nenájdeme tu prebytočné miesto. Rozmiestnenie tlačidiel a konekorov je rovnaké ako pri Apple iPhone. Tlačidlo na zobudenie je vpravo hore, 3.5 mm konektor na pripojenie slúchadiel vľavo hore, ovládanie hlasitosti vľavo a microUSB konektor dole. Škoda, že výrobca nenasadil na nevyužitú pravú stranu aspoň spúšť fotoaparátu.

Dizajn telefónu je pekný, má zaoblené hrany a hrúbka je len 8.7 mm. Tento kúsok môžete zohnať v bielej i v čiernej farbe. Zadný kryt je vrúbkovaný a dobre sa drží v ruke. Kryt drží pevne a samovoľné uvoľnenie nehrozí. Keď sa vám ho po pár minútach podarí otvoriť, môžete si všimnúť, že zadný kryt obýva NFC anténa. Okrem batérie, microSD karty a karty SIM tam veľa nenájdete. Väčšia časť telefónu je vyrobená z plastu, kostra a hrany sú kovové. Pri takýchto rozmeroch a nízkej hrúbke však nie je plast to najlepšie riešenie. Sem-tam sa ozýva mierne zavŕzganie a telefón sa mierne ohýba. Celkový pocit z telefónu je však príjemný.

Avšak myslíme si, že 4.3 palca je už trochu veľa. Je to síce ideálne na multimédiá, ale ovládanie je už trocha náročnejšie. Najhoršia časť prichádza, ak sa snažíte telefón zablokovať počas držania v jednej ruke. Umiestnenie tlačidla na zamykanie na hornú stranu nebol najlepší nápad. Pri odomykaní to až tak nevadí, lebo odomknúť sa dá aj stredovým tlačidlom. Ani sťahovanie hornej lišty nie je práve ideálne.

Hardvér

Pod kapotou nájdeme 1GHz procesor, ktorému sekunduje 390 MB operačnej pamäte RAM. Takýto procesor je v tejto cenovej kategórii slabší. Isté zdroje dokonca tvrdia, že do procesora sa dostáva menšie napätie, ako by malo byť. U väčšiny smartfónov za túto cenu nájdeme dvojjadrový procesor. Podľa očakávania by malo ísť minimálne o 512 MB operačnej pamäte. Zvlášť v prípade, že je nasadený operačný systém Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Čo sa týka displeja, určite sa oplatí spomenúť, že sa jedná o kapacitný NOVA IPS displej s rozlíšením 480 × 800 pixlov. Čítatelnosť na priamom slnku je príjemná. Displej v sebe skrýva až 16 miliónov farieb a dokáže ich kvalitne zobraziť. Poteší až 2.7 Gigabajtu vnútornej pamäte prístupnej používateľovi.
Skratka NFC, ktorú sme spomenuli už vyššie, predstavuje Near Field Comunication (komunikácia na malú vzdialenosť). Túto technológiu je možné využívať na bezkontaktné platby. Našla si aj iné využitia ako napríklad funkcia Android Beam, ktorá umožňuje zdieľanie dát priložením telefónov chrbtami k sebe. Ďalšia užitočná funkcia je NFC Tag+. NFC tag je taká malá nálepka, ktorá umožňuje telefónu zistiť, kde sa nachádza a pomocou toho zapnúť dané služby. Napríklad nalepíte si doma na stôl NFC tag a nastavíte si, že ak tam položíte telefón, tak nech zapne Wi-Fi a pripojí sa na Facebook.

Oplatí sa spomenúť aj Bluetooth 3.0, Wi-Fi a podporu 3G sietí. Podporované je aj Wi-Fi direct, rovnako ako aj Wi-Fi hotspot. Nezabudlo sa ani na GPS. GPS modul nie je žiadna sláva, ale ako navigácia do auta stačí.

Softvér

Ak rozmýšľate nad kúpou tohto telefónu, tento odsek vám premýšľanie skomplikuje. Najväčšiu vadu na tomto telefóne vidíme v systéme . Áno, ide o skvelý Android 4.0.3 ICS, problém bude asi v nadstavbe LG Android l2.0 + l3.0, rovnako ako aj v nedostatku pamäte RAM. Systém je síce pekný a jednoduchý pre používanie, ale jeho rýchlosť je miestami mizerná. S trhaním sa často stretnete už pri odomykaní obrazovky. Prvé, čo treba urobiť, je stiahnuť si nejaký task killer. Minimalizovať počet služieb na pozadí a ak to práve nepotrebujete, tak vypínať služby ako Wi-Fi a taktiež to netreba prehnať s animáciami.

Teraz nám zostáva len dúfať, že LG popracuje na zrýchlení systému a čo najskôr si budeme môcť updatnúť systém na rýchlejšiu verziu. Nech vás to neodstraší, používať sa samozrejme dá, nie je problém s prehliadaním internetu, pozeraním videí a používaním sociálnych sietí. Ale nečakajte pri tom nejakú extrémnu rýchlosť ani multitasking x vecí naraz bez toho, aby to na chode systému nebolo poznať. Aby sme sa na systém pozreli aj z lepšej stránky, treba spomenúť viacero možností animácie presúvania plô ch, niekoľko možností odomykania obrazovky a množstvo widgetov. Ďalšie zo zaujímavých vylepšení je aj to, že v hornej lište môžete mať až 11 skratiek naraz. Horná lišta je prístupná aj na zamknutej obrazovke. Čakajú vás pekne graficky spracované systémové aplikácie a menu, z ktorého sa dajú priamo odstraňovať aplikácie. Zaujme aj až 500 000 dostupných aplikácií v službe Google Play. Oplatí sa spomenúť aj vstavanú funkciu screenshot, ktorú aktivujete podržaním tlačidla znižovania hlasitosti spolu s tlačidlom odomknutia.

Nedostatkom však je to, že pri základnom nastavení uzamknutia obrazovky, pri ktorom stačí posunúť prstom po obrazovke, sa pri používaní mnohokrát stalo, že displej sa samovoľne odblokoval. Po vytiahnutí mobilu z vrecka sa potom nestačíte čudovať, aké škody to dokáže napáchať.

Testy

Čo sa výkonu týka, pri testovaní v aplikácii Antutu Benchmark sa Optimus L7 zaradil pod zariadenie HTC EVO 3D a nad zariadenie Google Nexus S. Najviac sa mu darilo v 3D grafike. Výdrž batérie je na takto veľké zariadenie až prekvapivo veľká a na jedno nabitie zvláda až 550 hodín pohotovosti (22dní) alebo 6 hodín hovoru. Takže sa nemusíte báť, že budete mobil nabíjať každý deň. Pri hraní hier som sa stretol aj so zahrievaním, teplota krytu na zadnej strane sa pri náročnejších hrách vyšplhá až do nepríjemných hodnôt. Niekedy som sa až obával poškodenia telefónu.

Multimédiá

Ku každému dnešnému smartfónu patrí fotoaparát. Optimus L7 nie je výnimkou a produkuje fotografie v rozlíšení 5 Megapixlov zaostrované Autofocusom. Samozrejme, fotografie nie sú tak ostré ako pri zrkadlovkách, ale na občasné fotenie to stačí. Čo sa týka videa, telefón zaostáva v dnešnom HD trende a prináša video len v rozlíšení VGA (600 × 480 pixlov). V nočných hodinách pomôže aj zabudovaná prisvetľovacia dióda. Pri videohovoroch pomôže predná kamerka, ktorá sníma fotografie aj videá taktiež vo VGA.

Na takomto veľkom displeji sa dajú celkom komfortne pozerať filmy. Pri HD rozlíšení telefón často zaváha, ale na bežné filmy to stačí. Optimus L7 dobre poslúži aj ako herná konzola. Zo služby Google Play si môžete stiahnuť tisícky hier. Telefón zvláda aj tie náročnejšie ako napríklad GTA 3, ale je to tak na hranici a miestami sa stretneme s miernym trhaním. Bežné hry ako Angry Birds alebo Fruit Ninja idú bez problémov, hranie spríjemňuje aj multitouch. Zážitok z počúvania hudby zlepšuje aj ekvalizér. V tele smartfónu si miesto našiel aj reproduktor, ktorý svojou kvalitou mierne vyčnieva z radu bežných mobilov.

Záver

Firma LG prišla s dobrým nápadom, ako vytvoriť cenovo dostupný štýlový multimediálny telefón. Z veľkej časti im to vyšlo. Telefón ponúka krásny 4.3 palcový displej vhodný na multimédiá a k tomu všetko, čo by mal smartfón obsahovať. Nevyšla im však jedna dosť zásadná vec, a to je nevyladený pomalý operačný systém. Samozrejme, nemôžeme zo všetkého viniť systém. LG očividne zaspal dobu a nasadil starý hardvér. Konkurencia do modelov za podobnú cenu nasadzuje aj dvojjadrové procesory a minimálne 512MB operačnej pamäte (napríklad Samsung Galaxy Ace II alebo SonyEricsson Xperia Arc S). Je to zaujímavý smartfón, ale sadne len nenáročným používateľom.

Technická špecifikácia:

Rozmery (v x š x h): 125.5 x 67 x 8.8 mm
Hmotnosť:  122 g
Operačný systém: Android 4.0 (ICS)
Užívateľské rozhranie: LG Android I2.0 + I3.0
Procesor: 1.0Ghz (ARMv7 rev 1) CPU / Adreno 200
Operačná pamäť: 390 MB
Displej: kapacitný, NOVA TFT displej(600 NIT) 800 x 480 pixlov, 4.3 palca
Pamäť: 2,7 GB + MicroSDHC (max. 32GB)
2G siete: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G siete: UMTS 900/2100 MHz, HSDPA 7,2 Mbps
WLAN: Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth: 3.0(HS) EDR, A2DP, HSP, HFP
Batéria: Li-ion 1700 mAh, 6h hovoru, pohotovostný režim až 550 hod
Zistenie polohy: GPS, A-GPS
Rozlišenie fotoaparátu (MP): 5 Mpx, 2592 x 1944 px
Rozlíšenie nahrávaného videa: VGA (640x480)
Blesk: LED dioda
Druhý fotoaparát: VGA 640x480 px
Konektor: Micro USB 2.0, 3,5 mm audio jack
 

Video natočené LG P700 Optimus L7

kvalitný displej
štýlový dizajn a tenké prevedenie
Android 4.0.3 ICS s pekným používateľským prostredím

pomalý systém
video len vo VGA
priveľký, tlačidlo na odomykanie hore

65%

Dostupná cena

cca 260€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk