LG E400 Optimus L3 - Recenzia

 

Dnes sa každý výrobca snaží prísť s niečím novým. Stále nám ukazujú predražené telefóny s veľkými uhlopriečkami a obrovským výkonom. Našťastie si LG spomenulo aj na ľudí, ktorí telefón používajú na telefonovanie a nechcú platiť 300€ za mobil. Ukazuje low-endový Android s menšími rozmermi a väčšou výdržou batérie.

 

Balenie

V škatuli sa žiadne zázraky nedejú. Nájdeme tam len telefón, nabíjačku, USB kábel a dokumentáciu.

Vzhľad a dielenské spracovanie

Ide o nemenej vybaveného člena rodiny Optimus L. Pýši sa L-style dizajnom, ktorý má mierne pripomínať štýlový LG Prada 3.0. Mňa osobne ten dizajn nijak neohúril. Pri troche snahy by do rovnakého tela napchali aj 3.5-palcový displej. Veľa snahy tam zrejme nebolo, takže zostali pri 3.2-palcovom displeji s hrubými okrajmi a zbytočným miestom pod displejom. Čo by sme však chceli za 100€? Za tú cenu je konštrukcia celkom dobrá. Optimus L3 nájdeme v niekoľkých farebných kombináciách.

Výrobca sa vychvaľuje tenkým prevedením. Pri hrúbke 11.8-milimetra sa nie je veľmi čím chváliť. Konštrukcia je pevná. Sem-tam sa síce ozve mierne zavŕzganie, ale to sa pri plaste dalo čakať. Predná strana je pokrytá sklom. Vyčnieva len stredové tlačidlo. Po odomknutí displeja sa k nemu pridajú ďalšie dve dotykové. Zadná strana je drsná a celkom dobre drží v ruke. Rozmiestnenie bočných tlačidiel a konektorov je ako u väčšiny LG smartphonov. Tlačidlo na zobudenie vpravo hore, tlačidlá na ovládanie hlasitosti vľavo, microUSB konektor dole a 3.5mm jack vľavo hore. Reproduktor je umiestnený hore.

Hardvér

Hardvérová výbava je na túto cenovú kategóriu celkom slušná. Optimus L3 poháňa 800 MHz procesor, ktorému sekunduje 302 MB operačnej pamäte RAM. Ako najväčšiu chybu na tomto mobile vidím displej. Výrobca sa zrejme snažil ušetriť každý cent. Nasadili podpriemerný displej s rozlíšením 240 × 320 pixlov. Kebyže sa bavíme o vyklápačke s 2-palcovým displejom, tak dajme tomu, avšak nasadiť také nízke rozlíšenie pri 3.2-palcovom displeji bola veľká chyba. Písmo je kostrbaté, aj keď sa na neho pozeráte zo vzdialenosti 30cm. Pri čítaní webových stránok je nutné si text priblížiť. Pozorovacie uhly displeja sú slabé. Čitateľnosť na priamom slnku tiež nejako neohúri.

Čo sa týka konektivity, Optimus L3 ponúka bežnú výbavu. Obsiahnuté je Wi-Fi, rýchle 3G, Bluetooth 3.0 a GPS. Nezabudlo sa ani na prenosný Wi-Fi hotspot. Ako je pri LG zvykom, GPS je slabšie, ale na cestnú navigáciu postačí. V telefóne je zabudovaná 1 GB pamäť. Keby vám to nestačilo, môžete si ju rozšíriť až o 32 GB pomocou pamäťovej karty typu MicroSDHC.

Softvér

Telefón beží na operačnom systéme Android vo verzii 2.3.6 Gingerbread. Pri mobile v tejto cenovej kategórii nič viac netreba. LG pridalo aj nadstavbu Optimus UI 2.0. Systém je rýchly, stabilný a pomerne jednoduchý. Všetko ide svižne a s trhaním sa stretneme len málokedy. Menšie chyby LG vychytáva automatickým updatovaním. Úpravou prešli aj vstavané aplikácie, sú prehľadné a jednoduché. LG do neho dal niekoľko zaujímavých funkcií. Oplatí sa spomenúť funkciu, ktorú aktivujete podržaním oboch tlačidiel hlasitosti. Odfotí vám aktuálnu obrazovku a umožní na ňu kresliť. V hornej sťahovacej lište si miesto našli 5 rýchlych skratiek a ovládanie hudby. Vec, ktorá trošku omrzí, je taká, že skratky v dolnom paneli (ktorý je viditeľný na ploche a v menu) sú napevno. Na prehliadanie dokumentov a súborov výrobca pribalil softvér Polaris Viewer.

Testy

Optimus L3 výkonovo nie je žiadny dravec. V aplikácii Antutu Benchmark získal 2460 bodov. Batéria je to, čo musím vyzdvihnúť oproti bežným smartphonom. Výrobca síce uvádza 300 hodín pohotovostného režimu, ale túto hodnotu aj reálne dodržiava. Bez založenej SIM karty a so zapnutým Wi-Fi za 7 dní stratil len 50% batérie. Nemal som možnosť ísť až ku nule. Nemusíte sa teda báť, že ho bude treba nabíjať každý deň. Telefón by mal zvládnuť 6 hodín hovoru. So zahrievaním som sa nestretol.

Multimédiá

Osadený je 3.0 MPx fotoaparát. Kvalita fotiek je však otrasná. Fotografie sú často rozmazané, hlavne v slabších svetelných podmienkach. Video na tom nie je o nič lepšie. Natáčané je vo VGA. Prisvetľovaciu diódu tu nenájdeme. LG by sa malo viac zamerať na fotoaparát. Zatiaľ som sa nestretol so smartphonom od LG, ktorý by ma ohúril kvalitou fotografií alebo videa.

Samozrejme, smartphone má zabudovaný hudobný prehrávač. Keby vám nevyhovoval, na Google Play nájdete stovky ďalších. Kvalita reproduktoru nie je nič extra. Vysoké a nízke tóny sú nevýrazné. Cez 3.5mm jack sa dá telefón pripojiť k väčšine reproduktorov a slúchadiel. Zvláda aj prehrávanie videa. Hovoriť o HD kvalite pri tomto displeji je zbytočné. Video v bežnom rozlíšení zvláda. V službe Google Play (Android Market) nájdete tisíce aplikácií a hier. S bežnými hrami, ako je Angry Birds alebo Fruit Ninja, problém nie je. Predinštalovaný webový prehliadač je celkom rýchly.

Záver

Ako už je pri LG zvykom, príde s dobrým nápadom, dobre začne a potom to niečím poriadne pokazí. Mizerný displej a fotoaparát asi presvedčí väčšinu zákazníkov, aby si našli niečo iné. Ak prechádzate zo starého mobilu, tak vám to až tak vadiť nebude. Keď ste už nejaký ten smartphone v ruke držali, tak vám tento mobil stačiť nebude. Za tú cenu sa síce nedá čakať veľa, ale na vašom mieste sa porozhliadnem za niečím, ako je Xperia Mini Pro alebo Huawei Sonic.

Technická špecifikácia

Rozmery (v x š x h): 102,6 x 61,6 x 11,8mm
Hmotnosť: 109 gramov
Operačný systém:Android 2.3.6 (Gingerbread)
Užívateľské rozhranie:Optimus UI 2.0
RAM / Procesor / grafický čip:302 MB RAM / 800Mhz (ARMv7 rev 0) CPU / Adreno 200
Displej:  TFT 320 × 240 pixlov, 3,2 palca
Pamäť:1GB + MicroSDHC(max. 32GB)
2G sieťe: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G sieťe:  UMTS 900/2100 MHz, HSDPA 3,6 Mbps
WLAN:Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth:Áno, v3.0(HS) EDR, A2DP
Batéria:Li-ion 1500 mAh, 6h hovoru, 300h pohotovosti
Zistenie polohy:GPS, A-GPS
Rozlišenie fotoaparátu:3 Mpx, 2048 x 1536 px
Rozlíšenie nahrávaného videa: VGA (640x480)
Blesk: Nie
Druhý fotoaparát: Nie
Konektor: Micro USB 2.0, 3,5mm audio jack

Video natočené LG E400 Optimus L3

  rýchly a stabilný systém
cenovo dostupný
pevná konštrukcia

displej
fotoaparát

70%

Dostupná cena

cca 100€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk