Asus Google Nexus 7 - Recenzia

 

Ihneď po svojom predstavení vzbudil tablet Nexus 7 od Googlu veľký rozruch a záujem. Ponúka totiž výbavu, ktorú je možné nájsť v tabletoch vyššej triedy za veľmi priaznivú cenu.

 

 

Vzhľad a konštrukcia

Nexus 7 má jednoduchý dizajn, no aj tak je ľahko odlíšiteľný od svojej konkurencie. Prednú stranu tvorí len 7“ displej a čierny rám okolo neho, nenachádzajú sa tu žiadne ovládacie prvky v podobe či už hardvérových, alebo senzorových tlačidiel. Celá predná strana je navyše pokrytá sklom odolným voči poškrabaniu, nejde však o známe sklo Gorilla. Nad displejom sídli 1,2 megapixlová kamera a senzor okolitého osvetlenia. Po celom obvode tabletu sa tiahne tenký, sivý plastový rám, z pod ktorého vychádza vzorovaný, pogumovaný povrch pokrývajúci skosené boky a celú zadnú časť Nexusu.

V hornej časti pravej strany je umiestnené tlačidlo zámku displeja, slúžiace zároveň aj ako vypínač a pod ním je umiestnené dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. V spodnej časti sa nachádza 3,5mm zvukový výstup a microUSB port na nabíjanie a prenos dát, použitie štandardného konektora je určite plusom, keďže mnohí výrobcovia vybavujú svoje tablety vlastnými konektormi. Na zadnej strane je najviditeľnejším prvkom mriežka mono reproduktora, okrem nej tu nájdeme aj logo NEXUS a ASUS. Ako sa dá tušiť z popisu a aj fotografií, fotoaparát sa tu nenachádza, čo však osobne aj vzhľadom na cenu nepovažujem za nedostatok.

Spracovanie tabletu je na slušnej úrovni a nikde nič pri bežnom používaní nevŕzga. Pri silnejšom pritlačení v strede zadnej časti sa síce povrch mierne prehne, no inak je konštrukcia spracovaná veľmi dobre. Vďaka rozmerom, 198,5×120×10,5mm, sa dá pohodlne držať aj v jednej ruke, prijateľná je aj hmotnosť tabletu, ktorá je 340 gramov. Lepšiemu držaniu či už na výšku, alebo na šírku napomáha aj pogumovaná zadná časť, vďaka ktorej sa Nexus 7 z ruky hneď nevyšmykne.

Hardvérová výbava

Vďaka štvorjadrovej Tegre 3 s taktom 1,3GHz disponuje Nexus 7 dostatočným výkonom pre spustenie a bezproblémový chod ktorejkoľvek súčasnej aplikácie či hry pre Android. Okrem výkonného procesora nechýba ani 1GB operačnej pamäte a 16GB úložného priestoru, z celkovej kapacity je pre používateľa dostupných okolo 13,2GB. Trochu zamrzí absencia slotu pre pamäťové karty, no tento nedostatok je čiastočne vyvážený dostupnosťou verzie s 32GB pamäťou. IPS displej má uhlopriečku 7 palcov a rozlíšenie 1280×800 pixlov, displej tak zobrazuje dostatočne jemný obraz, no na druhej strane má horší kontrast. Farby pôsobia miestami mierne vyblednuto a zobrazenie čiernej tiež nie je najideálnejšie. Tieto nedostatky sú však najviditeľnejšie pri porovnaní displeja s iným zariadením a navyše je stále potrebné brať do úvahy aj cenu Nexusu 7, ak sa použil výkonný hardvér a myslelo sa aj na kvalitu konštrukcie, niekde sa nízka cena jednoducho musela negatívne prejaviť. Displej má však veľmi dobré pozorovacie uhly a dostatočný jas, aj keď na slnku toho veľa nevidno, to je však problém u mnohých displejov aj v omnoho drahších zariadeniach.

Čo sa týka konektivity, na internet sa recenzovaný model Nexusu pripojí len prostredníctvom WiFi (802.11 b/g/n). V predaji je aj verzia s 3G modemom, cena je ale v tomto prípade, samozrejme, o niečo vyššia. Z bezdrôtových technológií je okrem WiFi k dispozícii aj Bluetooth, nechýba NFC čip a vďaka GPS modulu je možné tablet použiť aj ako náhradu navigácie. Dnes je už štandardom aj prítomnosť digitálneho kompasu, akcelerometra a gyroskopu.

Softvérova výbava

Vďaka oficiálnej podpore od Googlu patrí Nexus 7 medzi prvé zariadenia, ktoré dostali najnovšiu verziu Androidu s označením 4.2. Počas testovania sa objavila aj ďalšia aktualizácia na verziu 4.2.1, ktorá ale nepriniesla nič nové okrem opráv niektorých chýb.

Medzi novinkami verzie 4.2 je podpora viacerých používateľských účtov na jednom tablete, podobne ako to poznáme z prostredia počítačov. Každý z účtov má vlastnú domovskú obrazovku, pozadie, umiestnenie widgetov, aplikácie, hry a nastavenia. Prepínanie medzi účtami je rýchle aj bez nutnosti opakovaného prihlasovania, jediným obmedzením pri používaní jedného tabletu viacerými používateľmi je kapacita vnútornej pamäte.Vylepšení sa dočkala uzamykacia obrazovka, na ktorú je možné po novom umiestniť miniaplikácie, lepšia je aj klávesnica, odteraz s možnosťou písania gestami. Podobnú funkcionalitu má aj známa Swype klávesnica, kde stačí prstom prechádzať po písmenách tvoriacich slovo, ktoré chceme napísať a systém sa pokúsi „načmárané“ slovo uhádnuť. V praxi to funguje celkom dobre a pri troche cviku sa dá takýmto spôsobom písať rýchlejšie ako klasickým ťukaním na virtuálne tlačidlá.

Čo sa používateľského prostredia týka, to sa od verzie 4.0 takmer nezmenilo. Hlavnú domovskú obrazovku stále tvorí pätica plôch, medzi ktorými je možné listovať ich posúvaním do ľavej alebo pravej strany. Na každú z plôch je možné umiestniť ikony aplikácií, tie sa navyše dajú organizovať do zložiek. Okrem ikon je možné pridávať na plochy aj miniaplikácie, ktorých veľkosť sa dá v niektorých prípadoch meniť. Hlavné menu tvorí matica ikon, aplikácií, prítomných v zariadení a miniaplikácií, spolu s ich náhľadom.

Pre absenciu samostatných ovládacích tlačidiel pod displejom sa tieto neustále zobrazujú v čiernej lište v spodnej časti displeja. Ide o tlačidlá pre návrat o krok späť, návrat na domovskú obrazovku a zobrazenie zoznamu naposledy otvorených aplikácií.

Výsuvná notifikačná lišta sa dočkala miernej zmeny a dostala niekoľko nových funkcií. Aj keď je lišta stále jedna, jej obsah závisí od pozície, z ktorej ju začneme sťahovať dole. Pri vysunutí z ľavej polovice sa zobrazia nové notifikácie spolu s časom, dátumom a tlačidlom pre rýchle odstránenie všetkých notifikácií. Pri vysunutí z pravej polovice hornej lišty sa namiesto notifikácií zobrazí matica tlačidiel slúžiacich na rýchle ovládanie najčastejšie používaných funkcií. Meniť  je tak možné jas, zapínať a vypínať WiFi, Bluetooh alebo automatické otáčanie displeja bez toho, aby bolo nutné vypnúť aktuálne spustenú aplikáciu a otvárať nastavenia. Nové aplikácie je do tabletu možné sťahovať z obchodu PlayStore, kde sa podľa najnovších informácií nachádza už vyše 700 000 aplikácií a hier. Už po vybalení sa v Nexuse nachádza predinštalovaný balík aplikácií od Googlu, ktorého súčasťou je napríklad internetový prehliadač Chrome, mailový klient, Mapy, Kalendár, Hlasové vyhľadávanie alebo hudobný prehrávač.

Výkon a výdrž

Vďaka výkonnému procesoru a najnovšej verzii Androidu sú reakcie tabletu pri používaní rýchle a bez akýchkoľvek zásekov aj pri náročnejšej záťaži. Surfovanie po internete aj na náročnejších a na grafické prvky bohatých stránkach je úplne plynulé či už pri posúvaní, alebo zoomovaní. Problém Nexusu nerobia ani najnovšie hry alebo video vo FullHD rozlíšení. Video v takomto rozlíšení je však v tablete úplne zbytočné, displej totiž plné rozlíšenie nezobrazí a chýba HDMI výstup. K monitoru alebo televízoru Nexus nepripojíte ani prostredníctvom redukcie.

Napriek vysokému výkonu prekvapí výdrž na jedno nabitie batérie. Pri surfovaní na internete nie je problém prekonať hranicu 14 a viac hodín. Prehrávanie videa skráti výdrž na úroveň 7-9 hodín a pri plnej záťaži počas hrania 3D hier klesne výdrž na približne 4 hodiny.

Záver

Spolupráca Asusu a Googlu sa jednoznačne vydarila. Jej výsledkom je veľmi dobrý tablet, ktorý výbavou patrí medzi to naj, no vďaka svojej cene stále nemá konkurenciu. Za cenu, pohybujúcu sa od 223€, dostaneme výkonný, kvalitne spracovaný tablet s dostatočne jemným displejom, aj keď s trochu bledšími farbami. Ako bonusom je v tomto prípade, tak ako pri každom zariadení rady Nexus, neupravený Android a istota získania novej verzie systému medzi prvými.

 

Technická špecifikácia

Rozmery: 198,5×120× 10,5mm
Hmotnosť: 340 g
Displej: 7“ kapacitný IPS s LED podsvietením, 16miliónov farieb
Rozlíšenie: 1280×800 bodov, 216ppi
Pamäť: 16GB (v predaji aj 32GB variant)
RAM: 1GB
Procesor: Tegra 3 (1,3GHz)
OS: Android 4.2.1
Pripojenie: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth, NFC, microUSB 2.0
Fotoaparát: predný, 1,2Mpix

rozmery
výkon
cena
výdrž batérie

nerozšíriteľná pamäť
85%

Dostupná cena

cca 223€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk