Sony Xperia E - Recenzia

 

Aj keď sa výrobcovia pretekajú, kto predstaví väčší, výkonnejší a tenší telefón, stále sa nezabúda ani na bežných používateľov, ktorí nechcú minúť mesačnú výplatu za predražený telefón. Sony predstavuje lacného zástupcu radu Xperia, ktorý prináša funkcie riadneho smartphonu, slušný výkon a nový operačný systém. A to všetko za dobrú cenu.

Prvé dojmy

Hoci ide o lacnejší model, na balení sa nešetrilo. Výrobca nám pribalil plnohodnotné príslušenstvo v podobe headsetu, ktorý, ak nepatríte medzi tých náročnejších, postačí i na prehrávanie hudby. Okrem toho sa tu nachádza microUSB-USB kábel a USB nabíjačka.

Slušná konštrukcia

Našťastie, nediali sa tu žiadne zázraky s integrovanou batériou, neodoberateľným zadným krytom či microSIM. Dostali sme klasickú konštrukciu, ktorá sa vyznačuje celkom slušnou pevnosťou, nemáme tu nejaké slabšie miesta či vŕzgajúce plasty, ktoré by z konštrukcie kazili dobrý dojem. Nenachádzame tu žiadne špecifické prvky, len jednoduchý dizajn v štýle Xperia.

Na zadnej strane nachádzame len 3,2MPx fotoaparát, ktorému však chýba prisvetľovacia dióda. Výrobca na stranu zakomponoval aj spúšť fotoaparátu, ktorá u mnohých telefónov chýba. Avšak po bližšom preskúmaní sme zistili, že tlačidlo má len jednu polohu a nie je možné pomocou neho zaostrovať, čo dosť uberá na funkcii tlačidla. Rovnako na pravej strane nachádzame aj výrazné tlačidlo na odomknutie zariadenia a ovládanie hlasitosti.

Displej

Aj keď tlačidlá pod displejom vyvolávajú pochybnosti o verzii operačného systému, osadený je Jelly Bean, ktorý na svoju interpretáciu využíva 3,5-palcový TFT displej. Ten, bohužiaľ, musíme zaradiť k mínusom tohto telefónu. Prvým problémom je, že je použitá starnúca TFT technológia, ktorá ponúka slabšie pozorovateľné uhly. Už mierny náklon zariadenia vzhľadom na oči skresľuje farby, ktorých tiež nie je neúrekom a displej ich vie zobraziť len 262 000. Aby toho nebolo dosť, rozlíšenie je len 320×480 pixlov. Síce to v tejto cenovej kategórii nie je nič zvláštne a stretli sme sa tu aj s horšími displejmi, nie je to práve ideálne zobrazovacie zariadenie, ale na bežné účely postačí.

Primeraný výkon

Od low-endu sa veľa očakávať nedá. Často sa stáva, že telefón má problém s behom už samotného systému. Sony sa však nenechalo zahanbiť a vybavilo telefón dostačujúco na to, aby zabezpečilo plynulý beh systému a bezproblémové užívanie aplikácií. Pod kapotou sa skrýva jednojadrový procesor s taktom 1GHz, ktorému sekunduje 512MB operačnej pamäte. Nie je to síce veľa, no pre nenáročného používateľa, ktorý potrebuje hlavne plynulý beh systému a sociálne siete, je to dosť. Telefón ide celkom svižne, no pri vyššom zaťažení sme sa stretli s pár sekundovým zaseknutím.

Na komunikáciu tu nachádzame bežné štandardy ako Wi-Fi, Bluetooth a, samozrejme, i 3G, NFC ani LTE obsiahnuté nie sú. Poteší aj podpora FM rádia a GPS. Sme radi, že nám Sony okrem microSD karty ponúklo 4GB miesta v telefóne. Niečo si odkrojil systém, no aspoň sa nestretneme so situáciou, že nám došla interná pamäť, a musíme tak odstrániť nejaké aplikácie.

Jelly Bean

Aj keď telefón tak na prvý pohľad nevyzerá, nesie v sebe jednu s najnovších verzií androidu, a to Android 4.1.1, nazývaný aj Jelly Bean. Pri low-endoch to s novým androidom často skončí zle, a to kvôli slabému výkonu. Xperia E si ho však môže dovoliť bez toho, aby nejako výraznejšie ovplyvňoval rýchlosť zariadenia. Systém je však mierne osekaný, a tak výhoda oproti staršej verzii je prevažne v dizajne. Výrobca sa postaral aj o celkom slušnú ponuku widgetov. Celkovo systém na používateľa pôsobí kladne, len málokedy sa stretávame s problémami a rýchlosť je tiež celkom na úrovni.

Batéria

To, či nie je systém príliš náročný na hardvér, sa odzrkadľuje aj na spotrebe energie. Čím náročnejší je samotný beh systému, tým rýchlejšie sa spotrebováva batéria. Pri lacnejších telefónoch je často problém, že procesor je priveľmi zaťažovaný systémom, čo spôsobuje rýchly úbytok batérie, aj keď je telefón v pohotovostnom režime. Pri Xperii E sa nemôžeme sťažovať. Výdrž batérie je na smartphone celkom solídna. Pri bežnom používaní nám telefón vydržal tri dni. Pod bežné používanie berieme zopár hovorov, chvíľa surfovania po internete a sociálne siete. Výsledok je celkom slušný, nemusíte sa báť, že váš telefón bude tráviť každú noc v nabíjačke.

Fotoaparát

Už sme si mysleli, že telefón je dobrý vo všetkých smeroch. a vtedy sme zapli fotoaparát a zažili menšie sklamanie. Niežeby nám 3,2MPx nestačilo, megapixle nie sú zárukou kvalitnej fotografie a 3,2Mpx je dostačujúca hodnota. Zamrzí však video, ktoré sa nahráva len vo VGA kvalite (640×480 pixlov). Chýba LED dióda a ani kvalita samotného fotoaparátu nie je práve oslnivá. Telefón má problémy so zaostrovaním a fotografie sú trochu zrnité. Aj kvalita videa postačí akurát na ukázanie pointy, žiadne umelecké zábery nečakajte.

Multimédiá

Aj keď displej nie je práve vhodný na pozeranie filmov a podobných záležitostí, v prípade núdze vie vyplniť prázdnu chvíľu. Vnútorný reproduktor má vďaka technológii xLoud celkom slušnú kvalitu i úroveň hlasitosti. Slúchadlá si môžete pripojiť cez klasický, 3,5mm jack, ktorý sa, našťastie, nachádza na vrchnej strane zariadenia.

Verdikt

Aj keď ponuka low-end telefónov je dosť široká, Xperia E patrí medzi tie podarenejšie modely, ktoré majú šancu sa aspoň do istej miery presadiť na našom trhu. Neponúka žiadne úžasné parametre, no bohato vystačí potrebám bežného používateľa. Mierne nás sklamal fotoaparát, ktorý u telefónov Sony zvykol byť tou silnejšou stránkou, no na občasné fotenie postačí. Ak zháňate jednoduchý telefón za dobrú cenu, ktorý vám priblíži funkcie smartphonu, tak vám Xperia E určite padne do oka.

Technická špecifikácia:

Rozmery: 114×62×11mm
Hmotnosť: 116 gramov
Batéria: Li-Ion 1 500mAh
Systém: Android 4.1 Jelly Bean + Timescape UI
Procesor: 1GHz
Pamäť: 512MB RAM, 4GB vnútorná pamäť
Fotoaparát: 3,2MPx, VGA video (640×480 pixlov)
Displej: 320×480 pixlov, 3,5 palca, TFT, 262 tis. farieb

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Sony Xperia E
TYP: smartfón
Vyrobil: Sony
Cena: 140€
Produkt zapožicala spoločnosť: Sony
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Solídny low-end
  Klady
  • jednoduchý dizajn a solídna konštrukcia
  • Android 4.1 Jelly Bean
  • slušná výdrž batérie
  • svižné prostredie, postačujúci výkon
  Zápory
  • fotoaparát
  • nízke rozlíšenie a pozorovacie uhly displeja
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk