Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0 - Recenzia

 

Spoločnosť Prestigio nepatrí na našom trhu k žiadnym nováčikom. Pôsobí na ňom už nejaký ten piatok a medzi zákazníkmi, ktorým ide hlavne o cenu, si stihla vybudovať dobré meno. Dnes sme si zobrali na paškál najnovšieho zástupcu z rodiny 8-palcových tabletov s krkolomným názvom Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0.

Obsah balenia

Aj keď Prestigio za svoje výrobky nežiada extrémne sumy, balenie, v ktorom produkt dostanete, je naplnené až po okraj. V tomto prípade sme okrem klasickej nabíjačky a dátového microUSB kábla v balení našli aj USB On-The-Go kábel, pomocou ktorého si k tabletu môžete pripojiť externý pevný disk, klávesnicu alebo myš, a aktívne puzdro. Aktívnym sme ho nazvali z dôvodu, že po vytiahnutí tabletu z neho sa automaticky prebudí, zatiaľ čo po vložení zariadenia doň sa okamžite uspí.

Dizajn a dielenské spracovanie

Keď sme Multipad zbavili ochrannej fólie, pomysleli sme si: "Neposlali nám na recenziu omylom iPad mini?". Multipad totiž iPadu mini akoby z oka vypadol. Ak navyše tablet správne vyčnieva z ochranného puzdra, môžete tak pomýliť aj vašich známych.

Dielenské spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Pochvalu si Prestigio zaslúži za použitie hliníku, ktorým je pokrytá väčšia časť zadnej steny, no za umiestnenie slotu pre vloženie microSD karty už nie. Ten sa totiž nachádza pod plastovou krytkou, ktorá nedolieha, pri používaní tabletu sa pohybuje a vydáva nepríjemný zvuk. Miernu kritiku si tablet zaslúži aj za prehrievanie, ktoré sa dostaví zvyčajne po piatich minútach hrania náročnejšej hry. Inak však k spracovaniu nemáme výhrady a v danej cenovej kategórii patrí k tým najlepším.

Rám displeja sa nezaraďuje práve k tým najužším, no berieme to skôr ako výhodu. Tablet môžete pohodlne držať v jednej ruke bez toho, aby ste si zakrývali obsah, ktorý vám displej zobrazuje. Celkové rozmery tabletu sú o niečo väčšie. To isté platí aj o hmotnosti. Vďaka hliníkovému telu sa ručička váhy zastavila na hodnote 462 gramov.

Na prednej stene nenájdeme žiadne tlačidlo, keďže tie sa zobrazujú na displeji po jeho rozsvietení. Na ľavej stane sa nachádza microUSB konektor s funkciou Host, nad ktorým nájdeme mikrofón, ktorý si, ak tablet používate vo vodorovnej polohe, úplne zakryjete. Pravá strana obsahuje tlačidlá na reguláciu hlasitosti a vypínacie tlačidlo. 3,5mm jack konektor nájdeme v hornej časti prednej steny. Na zadnej stene sa okrem objektívu fotoaparátu s rozlíšením 2 Mpx nachádza aj systémový reproduktor.

Hardvér

Ako výpočtová jednotka je v tablete použitý dvojjadrový procesor Rockchip ARM Cortex-A9 so základným taktom 1,6GHz, ktorému sekunduje štvorjadrový grafický akcelerátor Mali 400 MP. Výkon sme otestovali v asi najznámejšom benchmarku AnTuTu, kde tablet dosiahol skóre 11 322 bodov, čo je len o tisíc bodov horší výsledok, aký dosiahol Nexus 7 prvej generácie. Okrem AnTuTu benchmarku sme výkon tabletu podrobili testu aj v Citadella benchmarku od Epic Games. Multipad si s ním hravo poradil, pričom priemerný počet snímok za sekundu bol 42,2. Silu herného výkonu sme si overili v 3D hrách ako Dead Trigger alebo Real Racing 3. Obe hry bežali plynule, iba pri Real Racingu sme sa stretli s miernym trhaním, hlavne vo väčších pretekoch, kde sa vyskytovalo viac pretekárov. Nenáročné hry ako Angry Birds, Subway Surfers alebo Fruit Ninja bežia absolútne bezproblémovo. Interná pamäť má kapacitu 8GB, no pre vaše dáta ako hudba, videá a fotografie je dostupných 5GB. O chod aplikácií sa stará operačná pamäť RAM s kapacitou 1GB. Kapacita vyhradeného priestoru internej pamäte pre ne je totožná.

Prednej stene dominuje 8-palcový IPS displej s rozlíšením 1024 x 768 pixlov. Vďaka použití technológie IPS sú pozorovacie uhly a podanie farieb v interiéri skvelé, no v exteriéri sme našli prvú položku, na ktorej Prestigio šetrilo. Je ňou anti-reflexná vrstva, ktorá vám pomocnú ruku v exteriéri určite nepodá. Pochvalu si nezaslúži ani dotyková vrstva, ktorá na dotyky nereaguje vždy najpresnejšie, niekedy dotyk nezaznamená a na multi-dotykové gestá reaguje, ako sa jej zachce. Ak sa tieto dva neduhy spoja, tablet sa stáva prakticky nepoužiteľným. Nad displejom sa nachádza predná kamera s rozlíšením 0,3Mpx, určená hlavne na vykonávanie videohovorov, čomu zodpovedá aj jej kvalita.

V základnej výbave nechýba ani WiFi s podporou štandardov a/b/g. Citlivosť je na dobrej úrovni, no stabilita pripojenia občas "hapruje". Pokojne sa vám môže stať, že počas sledovania videa na YouTube sa tablet z ničoho nič z WiFi siete odpojí. Trochu zamrzí absencia Bluetooth.

Multimédiá 

Tie sú zastúpené aplikáciami Hudba a Videá. Zatiaľ čo tá prvá ničím nevyniká a ponúka len základné funkcie ako prehrávanie hudby, jednoduché triedenie a vytváranie playlistov, druhá srší podporou formátov. Je jedno či máte video vo formáte MKV alebo AVI, prehrávač si s ním hravo poradí. To isté platí aj o videách vo FullHD rozlíšení. Ich prehrávanie je plynulé, no po chvíli sledovania sa pravá časť prednej steny začne prehrievať. Zvukový výstup zadného systémového reproduktoru je, čo sa hlasitosti týka, dostatočný, no to je zároveň aj všetko, čím nás potešil.

Fotoaparát

Ten zachytáva snímky v rozlíšení 2Mpx. Ich výsledná kvalita nie je svetoborná, no priatelia na Facebooku, kam fotografie zachytené tabletom s najväčšou pravdepodobnosťou hneď poputujú, sa tým nebudú moc zaoberať. Poteší prítomnosť režimu panoráma, na ktorú by sa vývojári v Prestigiu mali podrobnejšie pozrieť, keďže práve táto funkcia mala na svedomí pár pádov operačného systému. Okrem toho dokáže fotoaparát zaznamenať video v rozlíšení 640 x 480 pixlov.

Výdrž

Pod zadným krytom sa ukrýva batéria s kapacitou 4 100mAh, ktorá by podľa výrobcu mala tablet uživiť počas piatich hodín sledovania HD videa, 36 hodín prehrávania hudby alebo 120 hodín pohotovostného režimu. Nás však zaujíma reálna výdrž. Ak budete hrať náročné hry a budete mať jas displeja nastavený na maximum, ku kritickým 5% sa dostanete v priebehu 1,5 hodiny. Ak sa uskromníte, jas displeja stiahnete na polovicu a okrem hrania budete prehliadať internet, tablet vás vyzve k pripojeniu nabíjačky za 3 hodiny a 55 minút. Samotné nabíjanie je relatívne rýchle. Batéria sa na 100% nabije za necelé 2 hodiny.

Operačný systém

V tablete je predinštalovaný operačný systém Android vo verzii 4.1 Jelly Bean v neupravenej verzii. Tento fakt hodnotíme ako veľké pozitívum, keďže každý používateľ si bude môcť prostredie upraviť podľa svojho gusta. Jediné obmedzenie, pridané výrobcom, je fixný počet domácich obrazoviek. Nám to nijak neprekážalo, prispelo to k plynulému chodu systému. Chod systému je však plynulý, ak vykonávate nenáročné činnosti: počúvanie hudby, prehliadanie internetu alebo prezeranie fotografií v galérii. Po ukončení náročnejšej aplikácie napr. Real Racing 3 Androidu istý čas trvá, než sa spamätá a ani jeho pád nie je ničím výnimočným.

V základnej softvérovej výbave nechýba čítačka elektronických kníh s integrovaným obchodom, plná verzia kancelárskej aplikácie Office Suite Pro a prehliadač Chrome, ktorý k prehliadaniu internetu neodporúčame používať pre jeho nestabilitu a pomalú odozvu. Prestigio dodalo aj svoj vlastný prehliadač, ktorý netrpí spomínanými neduhmi.

Záver

Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0 je len jeden z ďalších malých tabletov, predávaných na našom trhu, ktorý ničím nevyniká. K jeho najväčším slabinám patrí displej, ktorého čitateľnosť na priamom slnku je zlá a dotyková vrstva katastrofálna. Vývojári v Prestigiu taktiež mohli venovať viac starostlivosti operačnému systému, ktorý má tendenciu pri ukončovaní náročnejších aplikácií padať. Našli sa aj pozitíva. Medzi ne patrí solídna konštrukcia a výkon dostatočný na hranie náročnejších hier.

Technické špecifikácie:

Rozmery: 204 x 158 x 9,3 (VxŠxH) mm
Hmotnosť: 462 gramov
Procesor: dvojjadrový Rockchip ARM Cortex-A9 1,6 GHz
Grafický akcelerátor: Mali 400 MP
Uhlopriečka displeja: 8 palcov
Zobrazovacia technológia: IPS
Rozlíšenie displeja: 1024 x 768 pixlov
Operačná pamäť: 1GB
Interná pamäť: 8GB
Batéria: 4 100mAh
Predná kamera: 0,3Mpx
Zadná kamera: 2Mpx

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0
TYP: Tablet
Vyrobil: Prestigio
Cena: 149€
Produkt zapožičala spoločnosť: Prestigio
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

70%
 
Iba jeden z mnohých
  Klady
  • cena
  • výkon
  • USB host
  • podpora microSD kariet
  Zápory
  • nevyladenosť operačného systému
  • displej
  • výdrž
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk