Gigabyte GSmart Aku A1 - Recenzia

 

Spoločnosť Gigabyte je vo svete známa, predovšetkým, výrobou základných dosiek a grafických kariet. Málo ľudí však vie, že už nejaký ten piatok spoločnosť vyrába aj smartphony s operačným systémom Android pod značkou GSmart. Ako dopadla v našom teste „vlajková loď“ Aku A1?

 

Obsah balenia

Nadpriemer. Takto jednoslovne by sa dal opísať obsah škatuľky, v ktorej k nám smartphon dorazil. Okrem klasického dátového kábla a nabíjačky, sme na dne našli aj slúchadlá, ktoré síce kvalitou nenadchnú, no sviatočných poslucháčov hudby v smartphone potešia.

Dizajn a konštrukcia

Gigabyte si na dizajne svojich smartphonov nikdy nedával extra záležať. Model Aku A1 je však výnimkou. Zaoblenosťou hrán akoby z oka vypadol Nexusu 4 a navyše sa pohodlne drží v ruke. K pohodlnému držaniu prispieva aj zadná stena, ktorá je vyhotovená zo soft-touch materiálu a aj hrúbka tela, ktorá sa k tým najtenším práve nezaraďuje, čo nám však neprekážalo. Vďaka hmotnosti 148 gramov, sme aspoň o prítomnosti smartphonu vo vrecku vedeli a zároveň nás tento fakt nijako neobmedzoval. Čo nám však prekážalo, bolo prehrievanie v spodnej časti, pre ktoré by sme mali pri hraní náročnej hry ešte aké také pochopenie, no smartphon sa prehrieval aj pri nenáročných činnostiach, ako napríklad prezeranie internetu.

Bohužiaľ, konštrukcia je na tom o poznanie horšie. Zadný kryt vŕzga ako dvere Škody 120 pri otváraní a odnímanie krytu je ťažšie ako zdvíhanie 120 kilovej činky. Taktiež vám radíme kryt čo najmenej odnímať, keďže životnosť krytu úmerne klesá s pokusmi o jeho odnímanie. Nasadzovanie je na tom už o niečo lepšie, no ani po týždni používania sa nám kryt nepodarilo úspešne nasadiť na prvý pokus.

Na prednej stene sa okrem displeja a prednej kamery nachádza aj trojica senzorových tlačidiel. Neskúsených používateľov na prvý pohľad vystraší absencia tlačidla na ovládanie multi-taskingu, no uisťujeme vás, že o túto dôležitú funkciu vás GSmart neukráti. Do správy spustených aplikácií sa dostanete jednoduchým podržaním ľavého tlačidla, ktoré inak slúži na vyvolanie kontextového menu v jednotlivých aplikáciách. Okrem neho sa v spodnej časti nachádzajú aj tlačidlá domov a späť. Ľavá strana obsahuje iba tlačidlá na reguláciu hlasitosti a pravá strana vypínacie tlačidlo. Všetky sú skvelo nahmatateľné a stláčajú sa taktiež veľmi dobre. V hornej hrane sú združené 3,5mm jack konektor a microUSB konektor pre nabíjanie a dátové prenosy. Objektív 5Mpx fotoaparátu s prisvetľovacou diódou nájdeme na zadnej stene, ktorá v spodnej časti obsahuje aj reproduktor.

Hardvér

Hnacím motorom Aku A1 je štvorjadrový procesor od čínskeho výrobcu MediaTek so základným taktom 1,2GHz, ktorému pomáha grafický akcelerátor PowerVR SGX544MP. K výkonu nemáme absolútne žiadne výhrady, dokonca aj náročnejšie hry ako Modern Combat alebo Dead Trigger bežali bez problémov, čo pri smartphonoch s cenou 170€ nie je samozrejmosť. Okrem toho sme smartphon podrobili výkonnostným testom v AnTuTu benchamarku, Quadrante a Citadella benchmarku. Mierne nás zarazilo, že v Quadrante dopadol Aku A1 o niečo horšie ako minulý týždeň recenzovaná Xperia M, ktorá má „len“ dvojjadrový procesor, no AnTuTu a Citadella potvrdili, že sa v tele ukrývajú výkonné komponenty. Operačná pamäť má hodnotu 1GB, pričom po spustení máte k dispozícii 500MB, takže ani v tejto oblasti sa nemáme na čo sťažovať. Interná pamäť má síce veľkosť 4GB, no k dispozícii máte len necelý 1GB z čoho vyplýva, že po nainštalovaní jednej hry zaplníte celý voľný priestor.

Okrem štvorjadrového procesoru je hlavným lákadlom Aku A1 aj displej, ktorého uhlopriečka je 4,5-palcov s rozlíšením 480×856 bodov. Bohužiaľ, zobrazovacia technológia TFT vám neponúkne práve tie najlepšie pozorovacie uhly a farby, no niekde sa šetriť jednoducho muselo. Anti-reflexná vrstva tiež nie je najkvalitnejšia, a tak si budete po celý čas používania zariadenia v exteriéri cloniť rukou, aby ste si mohli prečítať mail alebo SMS-ku. Našťastie, s rozpoznaním multi-dotykových gest nemal najmenší problém a vždy ich interpretoval správne.

Pri testovaní bezdrôtových funkcií sme našli ďalšiu položku na zozname súčiastok, ktorých kvalita ustúpila cene. Je ňou WiFi adpetér. Jeho citlivosť a aj intenzita vysielaného signálu je na mizernej úrovni. Bluetooth a GPS našťastie týmto neduhom netrpia a ich používanie je bezproblémové. Hlavnou devízou smartphonu, z pohľadu konektivity, je podpora dvoch SIM kariet, s ktorou sme za týždeň testovania nemali ani jeden problém.

Fotoaparát

Ten by sme taktiež našli v šetriacom zozname. Fotky ním zachytené nie sú oslnivej kvality. Je zarážajúce, že aj po manuálnom zaostrení je fotografia značne rozmazaná, čo je škoda, pretože jeho bohaté možnosti nastavenia nemôžete plnohodnotne využiť. O kvalite fotografií zachytených v horších svetelných podmienkach radšej nebudeme písať. Jednoducho všadeprítomný šum vám nedá tú odvahu nahrať fotku čo i len na Facebook. Aby sme len nekritizovali, potešila nás prítomnosť HDR funkcie a možnosť vytvorenia panoramatického snímku.

Multimédiá

Gigabyte si s vývojom vlastných multimediálnych aplikácií veľa práce nedal, keďže v softvérovej výbave smartphonu sa nachádzajú iba tie natívne od Googlu. Ak teda túžite po pokročilých funkciách hudobného prehrávača a širšej podpore formátov video súborov, nezostáva vám nič iné, než si nainštalovať aplikáciu tretej strany z obchodu Play. Odporúčame vám aplikácie PowerAmp a MX Player, za ktoré síce niečo málo zaplatíte, no ako sa hovorí – „za kvalitu sa platí“.

Operačný systém

V smartphone je predinštalovaná čistá verzia Androidu 4.2.2 Jelly Bean. Gigabyte sa nám nesnažil vnútiť žiadne používateľské prostredie a dal možnosť upraviť si Android podľa svojho gusta. Palec hore! Pochvalu si výrobca zaslúži aj za malý počet predinštalovaných aplikácií, ktoré väčšinou iba zbytočne zaberajú cenný interný ukladací priestor.

Optimalizácia je taktiež na dobrej úrovni. Systém sa ani pri ukončovaní náročnejších aplikácií nezrútil a prechod medzi nimi bol bezproblémový. Čo nás však zarazilo, bola neschopnosť operačného systému automaticky nastaviť mobilný internet. Manuálne nastavenie je síce otázka jednej minúty, no menej skúsení používatelia sa značne zapotia než sa im to podarí.

Batéria a výdrž

Batéria s nadpriemernou kapacitou 2000mAh na prvý pohľad sľubuje aj nadpriemernú výdrž, no opak je pravdou. Pri náročnejšom využívaní vás smartphon k pripojení nabíjačky vyzve už po necelých desiatich hodinách. Ak sa uskromníte, tak batéria dokáže udržať smartphon v prevádzke celý deň, no ani s božou pomocou nemáte šancu atakovať hranicu dvoch dní. Nabíjanie je na tom o niečo lepšie. Batéria sa na 100% svojej kapacity nabije za necelé dve hodiny.

Záver

Gigabyte GSmart Aku A1 je unikát. Málokedy sa totiž stáva, že vlajkovú loď výrobca predáva za necelých 170€. Za túto cenu ponúka veľký 4,5-palcový displej, výkonné komponenty, ktoré vás nenechajú v štichu a čistý operačný systém Android vo verzii 4.2.2 Jelly Bean. Medzi jeho najväčšie negatíva patrí zlá konštrukcia, prehrievanie a slabá výdrž. Jeho najväčším konkurentom je Xperia M, ktorá je síce o 40€ drahšia, no netrpí žiadnym z horeuvedených neduhov. Ponúka navyše kompaktnejšie rozmery, ktoré potešia hlavne nežnú časť osadenstva.

Technické špecifikácie: 

Hmotnosť: 148 gramov
Rozmery: 136×6267×12 mm
Procesor: MediaTek MT6589 (4×1,2GHz)
Grafický akcelerátor: PowerVR SGX544MP
Uhlopriečka displeja: 4,5-palca
Zobrazovacia technológia: TFT
Rozlíšenie displeja: 480×854 pixlov
Operačná pamäť: 1GB
Interná pamäť: 4GB
Batéria: 2000mAh
Zadná kamera: 5Mpx
Predná kamera: 0,3Mpx

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Gigabyte GSmart Aku A1
TYP: smartfón
Vyrobil: Gigabyte
Cena: 170€
Produkt zapožičala spoločnosť: Gigabyte
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Lacná vlajková loď
  Klady
  • výkon
  • čistý operačný systém
  • cena
  • podpora dual SIM
  Zápory
  • výdrž
  • nekvalitná konštrukcia a prehrievanie
  • fotoaparát
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk