Sony Xperia Z Ultra - Recenzia

 

S takzvanými „tabletofónmi“ sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. K smartphonom s uhlopriečkou veľkosti medzi 5 – 7 palcov patrí už známy Galaxy Note či nedávno predstavený HTC One Max. Nezaháľa ani spoločnosť Sony, keďže aj napriek veľkosti sa táto kategória zariadení teší relatívne veľkému počtu záujemcov. Na trh tak uviedla zväčšenú verziu svojej aktuálnej vlakovej lode, Xperia Z, s príznačným názvom Xperia Z Ultra.

Dizajn a balenie

Z Ultra sa dodáva v klasickom balení, v ktorom nechýba nabíjačka, dátový kábel a slúchadlá. My sme však namiesto slúchadiel našli v balení dokovaciu stanicu s názvom „Magnetic Charging Dock DK30“, tá sa ale štandardne nedodáva a musí sa dokúpiť samostatne. Už po otvorení škatule si človek uvedomí, že Ultra je skutočne veľkým telefónom, ak sa tak dá ešte nazvať. S uhlopriečkou displeja o veľkosti 6,4-palcov sa pomaly doťahuje na malé tablety, akým je napríklad Nexus 7. O jednoduchom ovládaní Xperie iba jednou rukou už nemôže byť ani zmienka, pri jej podopieraní prstami zozadu palec ruky ešte dosiahne na väčšinu plochy displeja, no veľmi pohodlné to však už nie je. Konkrétne rozmery Z-tka sú 179,4×92,2×6,5mm a hmotnosť dosahuje 212 gramov. Vzhľadom na veľkosť je tak potešujúca hrúbka, v súčasnosti ide o najtenší smartphone s FullHD displejom. Dizajnovo spadá Z Ultra do najvyššej modelovej rady od Sony a svoju podobu zdieľa napríklad so smartphonom Xperia Z alebo s tabletom Xperia Tablet Z.

Recenzovaný telefón je v bielom farebnom prevedení, v predaji je ešte čierna a fialová verzia. Celú prednú a zadnú stranu pokrýva tvrdené sklo a po obvode sa tiahne, u bielej farebnej verzie, sivý pás z kovu (na ľavom a pravom boku) a z plastu (vrchný a spodný okraj). Prednej strane dominuje, ako inak, 6,4“ displej s FullHD rozlíšením (1920×1080 bodov). Nad displejom sa nachádza senzor priblíženia spolu so snímačom osvetlenia pre automatickú reguláciu jasu, dvoj megapixlová kamera pre videohovory a notifikačná dióda, ktorá pri vypnutom displeji signalizuje rôzne udalosti, ako napríklad zmeškaný hovor. 

Keďže ide stále o telefón, nechýba slúchadlo nad a mikrofón pod displejom, oba sú schované pod mriežkou, ktorá ich chráni pred prachom a vodou. Celá Xperia Z Ultra je tak chránená pred vstupom prachu a vody do jej vnútra, spĺňa stupne ochrany IP55 resp. IP58. Prežiť bez ujmy by tak mala aj ponorenie v hĺbke 1,5m, a to po dobu tridsať minút. Daňou za zvýšenú odolnosť je to, že všetky konektory a sloty, okrem 3,5mm výstupu pre slúchadlá, sú ukryté pod krytkami. Tá väčšia, na pravej strane, ukrýva slot pre microSIM kartu a microSD pamäťovú kartu. Na pravej strane sa nachádza aj spomínaný 3,5mm jack pre slúchadlá, tlačidlo vypínača a ovládač hlasitosti. Pod krytkou na ľavej strane sa nachádza micro USB port a nechránený dokovací port. Zadná strana je úplne hladká a narúša ju len sklíčko fotoaparátu, prisvetľovacia dióda tu, žiaľ, chýba. Samotné spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, všetky časti presne lícujú, aj keď nie je problém pri troche snahy tenké telo mierne ohnúť.

Hardvérová výbava a konektivita

Keďže ide o jeden z vrcholových modelov od Sony, hlavným ťahákom smartphonu je 6,4-palcový TFT displej s rozlíšením 1920×1080 pixlov. Displej využíva technológiu Trilluminous, ktorú Sony doteraz používalo len pri televízoroch. Vďaka nej displej dokáže zobraziť realistickejšie farby ako tradičné LCD displeje. Má vysoký jas, nerobí mu problém ani priame slnečné svetlo a farby sa nemenia ani pri pohľade z ostrého uhla. Aj keď sa s Xperiou nedodáva žiaden stylus, na písanie je možné použiť ľubovoľné klasické pero, prípadne ceruzku. Sklo displeja sa vďaka ochrannej vrstve tak ľahko nepoškriabe a dotyková vrstva reaguje aj na vstup z obyčajného pera celkom presne. 

Dostatok výkonu zabezpečuje osvedčený procesor Snapdragon 800 od Qualcommu s maximálnym taktom 2,2GHz na každé so štyroch jadier, prítomný je aj grafický čip Adreno 330. Pre spúšťanie programov je k dispozícii 2GB RAM, kapacita vnútornej pamäte 16GB (dostupná kapacita približne 12GB) je rozšíriteľná microSD kartami do veľkosti 64GB. Na internet sa vďaka podpore HSPA+ dá v mobilnej sieti pripojiť rýchlosťou do 42Mbps, k dispozícii je aj podpora LTE s maximálnou rýchlosťou do 150Mbps. Vo výbave nechýbajú ani Bluetooth 4.0, dual-bandWiFi 802.11a/ac/b/g/n, FM rádio s RDS, GPS/Glonass a NFC. Priaznivcov športu poteší podpora technológie ANT+, ktorá umožňuje komunikáciu s rôznymi typmi senzorov, ako sú napríklad snímače srdcovej frekvencie alebo cyklopočítače. 

Xperia nemala problémy so žiadnym typom pripojenia, polohu na základe satelitov dokáže určiť celkom presne aj vo vnútri budovy. Telefonovanie s takýmto veľkým smartphonom môže vyzerať trochu komicky, no jediným problémom, ktorý sa objaví len v začiatkoch, je správne priloženie slúchadla k uchu. Vzhľadom na rozmery sa človek zvyknutý na menšie zariadenia nemusí trafiť reproduktorom k uchu na prvýkrát úplne presne. Inak sa telefonovaniu s Xperiou Z Ultra nedá nič vytknúť, hlasitosť reproduktora je dostatočná aj na použitie v hlučnom prostredí a to isté platí o citlivosti mikrofónu, ktorému nechýba anifunkcia aktívneho potlačovania ruchov okolitého prostredia.

Softvér 

V Xperii Z Ultra beží operačný systém Android vo verzii 4.2.2, podľa informácií od Sony je v pláne aj aktualizácia na v súčasnosti najvyššiu verziu 4.3. Systém je mierne modifikovaný, no úpravy od Sony nie sú drastické – kto už mal v ruke zariadenie s Androidom, vedel by bez problémov ovládať aj Z Ultra. Známa funkčnosť systému tak ostáva zachovaná, pre absenciu ovládacích tlačidiel si ale z plochy displeja vždy ukroja malú časť tie softvérové – pre návrat o krok späť, návrat na domovskú obrazovku a zobrazenie naposledy spustených aplikácií. 

Spoločnosť Sony systém vylepšilo o miniaplikácie podobné tým, ako je možné vidieť v Galaxy Note od Samsungu. Na displeji môže byť pri prezeraní web zobrazené aj malé okno s kalkulačkou alebo poznámkovým blokom, následne ich je možné po displeji ľubovoľne presúvať alebo prispôsobiť ich veľkosť či ich maximalizovať na celu plochu displeja. Medzi zaujímavé funkcie patrí aj možnosť jednoduchého pripojenia bezdrôtového ovládača DualShock 3 bez potreby inštalovania ďalších aplikácií. Po spustení sa dá v menu nájsť vyše desiatky predinštalovaných aplikácií, nie všetky z nich sa dajú odinštalovať. Za zmienku stojí napríklad aplikácia PlayStation Mobile pre pripojenie k PlayStation Network či aplikácia Walkman, ktorá okrem prehrávania umožňuje aj nákup hudby prostredníctvom služby Music Unlimited. 

Fotoaparát a multimédiá

Fotoaparát na zadnej strane dokáže zhotovovať fotografie s rozlíšením 8Mpix (3264×2448 pixlov) a video vo FullHD rozlíšení s rýchlosťou tridsať snímok za sekundu. Vytvorené fotografie však miestami vyzerajú akoby vyblednuté a pri horších svetelných podmienkach sa už výraznejšie stráca ostrosť snímok. Sony sa zjavne nesnaží Xperiu Z Ultra propagovať ako fotomobil, keďže tu chýba aj prisvetľovacia dióda. Samotná aplikácia fotoaparátu dovoľuje plne automatické fotenie, kedy sa podľa svetelných podmienok automaticky prispôsobujú nastavenia, v tomto režime majú však fotografie veľkosť najviac 7Mpix. Režimy fotoaparátu je možné, samozrejme, nastaviť aj ručne, nechýbajú ani funkcie ako HDR či panoráma a fotiť je možné aj pri nahrávaní videa.

Displej Xperie je ako stvorený na prehrávanie filmov, najmä v kombinácii s dokovacou stanicou, kedy odpadá nutnosť držania smartphonu v rukách. Procesoru nerobí žiadny problém prehrávanie videa vo FullHD rozlíšení, navyše zvládne plynulé prehrávanie QFHD videa – ktoré je rozlíšením 4× väčšie ako FullHD. Predinštalovaný prehrávač videa si poradí s formátmi ako DivX, Xvid, MP4, H.263/H.264 a Wmv. K práve prehrávanému filmu dokonca umožňuje stiahnuť doplňujúce informácie. Hudobný prehrávač Walkman si poradí aj s formátom FLAC a samotný zvukový výstup Xperie je dostatočne kvalitný, vylepšiť ho je možné pomocou ekvalizéra.

Výkon a výdrž

Vďaka štvorjadrovému Snapdragonu 800 a operačnej pamäti s kapacitou 2GB zvládne telefón bezproblémový chod aj viacerých náročnejších aplikácií súčasne, a to bez náznaku spomalenia. Už samotný pohyb v systéme je bezproblémový a svižný. Aj keď sa dnes už výsledkom benchmarkov nedá veľmi veriť, v prípade Antutu 3.2 sa dosiahnuté skóre pohybovalo aj pri viacnásobných pokusoch na úrovni vyše 33000 bodov, čo je veľmi slušný výsledok. Pri benchmarku Epic Citadel, založenom na UnrealEngine, sa zase preveril najmä grafický výkon Xperie a aj tu je ho dostatok a renderované scény navyše vyzerajú na tomto displeji veľmi dobre, priemerné FPS sa aj pri rozlíšení 1840×1080 (osemdesiat pixlov zaberajú softvérové tlačidlá) pohybovalo na úrovni päťdesiatštyri snímok za sekundu. 

Do tela smartphonu sa zmestila batéria s kapacitou 3050mAh, čo by sa mohlo zdať ako viac než dosť. Realita je však trochu iná, Xperia síce vydrží aj pri aktívnejšom používaní bez nabíjačky celý deň (12 – 15 hodín), pri hraní náročnejších hier však bude pýtať nabíjačku aj za dve hodiny, čo nie je veľa. Dobu medzi nabíjaním pomôže predĺžiť zapnutie šetriaceho režimu s názvom Stamina, ktorý pri zhasnutej obrazovke vypína dátové prenosy.

Záverečné hodnotenie

Sony Xperia Z Ultra je rozhodne zaujímavým zariadením, no pre jeho veľkosť sa na vrcholy rebríčkov predajnosti zrejme nedostane. Prípadných záujemcov určite poteší kvalitný displej, výkonný procesor a zvýšená odolnosť voči prachu a vode. Na druhej strane je tu horšia ergonómia pri ovládaní jednou rukou, priemerný fotoaparát a nevymeniteľná batéria. Xperia Z Ultra sa dá kúpiť za cenu od 550€.

Technická špecifikácia

Sony Xperia Z Ultra (model C6833)
Rozmery: 179,4×92,2×6,5mm
Hmotnosť: 212g
Displej: TFT, 1920×1080 bodov, 16mil. farieb
Pamäť: 2GB RAM, 16GB vnútorná, podpora MicroSD
Mobilné siete: 2G – GPRS, EDGE 
3G – HSDPA (42Mbps), HSUPA (5,8Mbps)
4G – LTE Cat 3 (150Mbps/50Mbps)
WiFi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-FiDirect, DLNA
Bluetooth: 4.0 s podporou A2DP
Fotoaparát: Zadný – 8Mpix, autofokus, FullHD video (30fps)
Predný – 2Mpix, FullHD video (30fps)
CPU: QualcommSnapdragon 800 (MSM8974), 4-jadrový, 2,2GHz
GPU: Adreno 330
Batéria: nevymeniteľná, 3050mAh

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Sony Xperia Z Ultra
TYP: Smartfón
Vyrobil: Sony
Cena: 550€
Produkt zapožičala spoločnosť: Sony
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Rozhodne zaujímavé zariadenie
  Klady
  • zvýšená odolnosť
  • skvelý displej
  • dostatok výkonu
  Zápory
  • chýba prisvetľovacia dióda
  • nevymeniteľná batéria
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk