HTC Desire 500 - Recenzia

HTC Desire 500 je smartfón, určený skôr pre menej náročných používateľov. Telefón zaujme nielen svojím dizajnom, ale aj štvorjadrovým procesorom, systémom Android s prostredím Sense 5.0.

 

Dizajn a konštrukcia

Na prvý pohľad Desire 500 zaujme svojím jednoduchým a elegantným zaobleným dizajnom. Zadný kryt je, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, odnímateľný. Tento kryt slúži skôr ako „vanička“ pre telefón, keďže tento jediný diel nepokrýva len zadnú stranu, ale aj okraje. Teda takmer celý telefón okrem prednej strany. V predaji sú tri farebné prevedenia zadného krytu: čierna, modro-biela a červeno-biela. Pod krytom sa okrem vymeniteľnej batérie nachádza slot pre microSIM kartu a microSD pamäťovú kartu. 

Prednej strane dominuje 4,3-palcový displej s rozlíšením 800×480 bodov. Nad displejom sa nachádza predný fotoaparát s rozlíšením 1,6Mpix, dvojica senzorov priblíženia a okolitého osvetlenia i notifikačná dióda. Pod displejom nájdeme (pre HTC typickú) dvojicu dotykových tlačidiel pre návrat o krok späť a návrat na domovskú obrazovku. Vypínač, kombinovaný so zámkom displeja, je umiestnený na hornej strane tela smartphonu, kde sa nachádza aj 3,5mm audio výstup. Ak pôjdeme po obvode telefónu ďalej, na pravej strane narazíme na dvojicu tlačidiel na ovládanie hlasitosti. Na spodnej strane sa štandardne nachádza micro USB port, ten je však umiestnený „hore nohami“.

Konštrukcia telefónu je na veľmi dobrej úrovni, pri bežnom používaní nič nevŕzga, ani sa neprehýba. Vŕzganie sa však objaví pri silnejšom stláčaní krytu, napríklad na zadnej strane. Vzhľadom na uhlopriečku displeja padne telefón dobre do ruky, pohodliu pri dlhšom používaní pomáhajú zaoblené okraje, hrany okolo displeja a hmotnosť (poteší aj celkovo nízka hmotnosť zariadenia) 123 gramov.

Hardvér

HTC Desire 500 láka prípadných záujemcov najmä štvorjadrovým procesorom, ide však o „základný“ model Qualcomm Snapdragon 200, ktorý dokáže fungovať na frekvencii maximálne 1,2GHz. Spúšťané programy majú k dispozícii 1GB RAM, úložný priestor je však žalostne malý – vnútorná pamäť má kapacitu iba 4GB a po prvom spustení je veľkosť voľnej pamäte iba necelých 600MB. Pamäťová karta tak bude vo väčšine prípadov nutnosťou. Telefón, našťastie, podporuje microSD karty do veľkosti až 64GB, 32GB karta pri testovaní fungovala bez problémov. Displej má rozlíšenie priemerných 800×480 bodov. Poteší však svojou kvalitou, ide o TFT displej s vysokým jasom, vďaka čomu je dobre čitateľný aj vonku či pod väčším uhlom bez výraznejšej zmeny farebného podania. Horšie je na tom zobrazenie čiernej, čo je viditeľné najmä pri slabom svetle, resp. v noci. Jeho najväčším nedostatkom je krycie sklo, ktoré je veľmi lesklé a pôsobí ako magnet na odtlačky prstov. Z bezdrôtových technológií nechýba smartphonu podpora 3G siete, avšak s maximálnou rýchlosťou sťahovania len 7,2Mbps. K dispozícii je aj WiFi b/g/n s podporou DLNA, Bluetooth 4.0. Podpora LTE siete chýba, takisto absentuje podpora navigačného systému GLONASS, prítomný je len čip s podporou GPS.

Softvér

V telefóne beží operačný systém Android v staršej verzii 4.1.2 s grafickou nadstavbou HTC Sense 5.0, ktorú nájdeme vo všetkých súčasných Android smartphonoch od HTC. Úpravy operačného systému nie sú nijako drastické, stále tu nájdeme niekoľko domovských obrazoviek, na ktoré je možné pridávať odkazy na aplikácie a widgety. Jednu z domovských obrazoviek okupuje funkcia HTC Blinkfeed, ktorá slúži ako agregátor noviniek z vybraných zdrojov, akými môžu byť spravodajské servery alebo sociálne siete. Zoznam aplikácií je, na rozdiel od neupraveného Androidu, posúvateľný vertikálne, k dispozícii je možnosť zoskupovania aplikácií do zložiek aj ich zmena usporiadania (či už abecedne alebo podľa dátumu inštalácie). Trochu zamrzí absencia prepínačov často používaných funkcií vo vysúvacej lište, to je však možné riešiť doinštalovaním aplikácií tretích strán. Čo sa týka predinštalovaných aplikácií, tých, našťastie, nie je až tak veľa. Okrem aplikácií, patriacich službám od Googlu, v telefóne nájdeme aplikáciu cloudového úložiska Dropbox s ponukou 25GB online priestoru na dva roky. K ďalším predinštalovaným aplikáciám patrí TuneIn na počúvanie podcastov, online rádií a aplikácia SoundHound na rozpoznávanie hudby, ktorá je integrovaná nielen s hudobným prehrávačom, ale aj s aplikáciou FM rádia.

Výkon, výdrž a multimédiá

Štvorjadrový procesor môže na prvý pohľad naznačovať dostatok výkonu, v skutočnosti sa však od Desire 500 nedajú čakať žiadne zázraky. Štvorjadrový Snapdragon 200 si s nenáročnými úlohami poradí, no pri používaní sa dosť často objaví spomalenie, prípadne sekanie, a to nielen pri prepínaní aplikácií. Pohyb v menu a prehliadanie stránok sú dostatočne plynulé. Test Antutu ohodnotil výkon smarphonu na necelých 12 tisíc bodov, čím sa dostal na úroveň staršieho Samsungu Galaxy S2. Čo sa týka hier, grafický čip Adreno 203 si poradí aj s novšími 3D titulmi, v tomto prípade je nižšie rozlíšenie displeja výhodou. 

V útrobách smartphonu sa ukrýva vymeniteľná batéria s kapacitou 1800 mAh. Pri bežnom používaní s niekoľkými telefonátmi a zapnutými dátovými prenosmi bude potrebné po nabíjačke siahnuť každý deň. Pri maximálnej záťaži, akou môže byť hranie hier, sa batéria vybije za necelé tri hodiny. Pri občasnom telefonovaní, bez internetu a so zapnutým šetriacim režimom vydrží batéria nabitá najviac dva až tri dni. 

Hlavný reproduktor, umiestnený v spodnej časti zadnej strany, je dostatočne hlasitý a poslúži dobre najmä pri telefonovaní bez rúk, na počúvanie hudby. Napriek logu Beats Audio sa na zadnom kryte veľmi nehodí. Zvuk pri počúvaní hudby cez pripojené slúchadlá je však na veľmi dobrej úrovni a je ho možné vylepšiť zapnutím funkcie Beats Audio v ponuke nastavení systému, kedy sa okrem iného vo väčšej miere zosilní basová zložka zvuku. Vlastná úprava vlastností zvuku (vzhľadom na absenciu ekvalizéra) nie je možná. Vstavaný prehrávač hudby disponuje štandardnými organizačnými funkciami, nechýba podpora playlistov a automatické sťahovanie informácií o albumoch a interpretoch z internetu. Fotoaparát s rozlíšením 8Mpix dokáže pri dobrom osvetlení scény vytvárať celkom kvalitné fotografie, pri horších svetelných podmienkach čiastočne pomôže „prisvetľovacia“ dióda, no kvalita fotografií výrazne klesá. Aplikácia fotoaparátu disponuje širokými možnosťami nastavení od rozlíšenia, cez citlivosť ISO až po vyváženie bielej. Prítomné sú aj pokročilé funkcie, napríklad HDR, detekcia tváre a úsmevu. Video dokáže Desire 500 zhotoviť v rozlíšení najviac 1280×720 bodov, no kvalitou nijak nezaujme, skôr naopak. Okrem podpriemernej kvality obrazu sa v zhotovenom videu objavuje trhanie a sekanie, čo je dôsledkom nedostatočného výkonu.

Záverečné hodnotenie

HTC Desire 500 je stvorený pre ľudí, ktorí sa pozerajú najmä na dizajn a cenu. Za približne 200€ dostanete smartphone s pevnou konštrukciou, kvalitným displejom a veľmi dobrým fotoaparátom. Rýchlosťou Desire 500 nikoho neoslní, rozlíšenie displeja dnes už nezaujme, no najhoršie je na tom veľkosť vnútornej pamäte. Bez dokúpenia pamäťovej karty je využitie telefónu značne limitované.

Technická špecifikácia:

Rozmery: 131.8×66.9×9.9mm
Hmotnosť: 123g
Displej: 4,3 palcov, TFT, 480×800 bodov
Procesor: Qualcomm MSM8225Q Snapdragon 200, 1.2GHz
Pamäť: 1GB RAM, 4GB úložisko (dostupných cca 600MB)
Fotoaparát: 8Mpix, LED blesk, autofokus
Sieť: GSM 850/900/1800/1900 a HSDPA 900/2100
Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Batéria: Li-Ion 1800 mAh 

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
HTC Desire 500
TYP: Smartfón
Vyrobil: HTC
Cena: 230€
Produkt zapožičala spoločnosť: HTC
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

75%
 
Smartpnohe pre menej náročných
  Klady
  • zaujímavý dizajn
  • kvalitný displej
  • fotoaparát
  Zápory
  • rozlíšenie displeja
  • občasné spomalenie
  • malá pamäť
  • video
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk