Samsung Galaxy S6 Edge Plus - Recenzia

Samsung Galaxy S6 Edge Plus - Recenzia

 

Spoločnosť Samsung po predstavení tohtoročných vlajkových lodí a úspechu experimentu so zahnutým displejom útočí na trh a peňaženky nadšencov ďalším veľmi podareným exemplárom z kórejskej dielne. Ešte lepší, ešte väčší, ešte výkonnejší a ešte drahší Galaxy S6 Edge plus sa stavia do čela radu S6 a predstavuje vrchol aktuálneho repertoára nielen Samsungu, ale i svetového trhu.

Prvé Dojmy

Opäť, v jednoduchosti je krása, dizajnéri Samsungu nie sú žiadna druhá cenová skupina a veľmi dobre to vedia. Balenie sa teda nesie v znamení elegantného minimalizmu. Na vrchu škatuľky samotný telefón. O poschodie nižšie slúchadlá v šikovnom plastovom púzdre, rýchlo-nabíjací adaptér a nabíjací kábel.

Konštrukcia

Prémiovému smartphonu prináleží prémiová konštrukcia, Samsung si nemôže dovoliť v tomto ohľade sklamať a aj vzhľadom na okom bežného používateľa gigantické rozmery a neuveriteľnú tenkosť zariadenia je S6 Edge + veľmi pevný, robustný a ani pri hrubšom zaobchádzaní sa nestretávame so žiadnym ohybom či vŕzganím. Pomáha tomu zrejme aj samotný displej, ktorý svojím zakrivením spevňuje zariadenie na všetkých osiach. Displej dopĺňa pevný oceľový rám, ktorý na zadnej strane opäť raz vypĺňa sklo. Asi sa všetci zhodneme, že táto zmes kovu a skla vytvára krásne zariadenie s luxusným dojmom, ktorý si S6 Edge + skutočne zaslúži. Jediné, na čom sa pozastaví oko perfekcionistu je dosť vytŕčajúca šošovka fotoaparátu. Našťastie je aspoň vycentrovaná do stredu zariadenia a taktiež napomáha jednoduchému zdvihnutiu „esšestky“ zo stola, ktoré by nebyť nej bolo vzhľadom na opačné zakrivenie telefónu celkom obtiažne.

Pod velikánskym 5,7 palcovým displejom sa usídlilo jedno hardvérové tlačidlo, ktoré okrem praktického ovládania zariadenia napomáha aj bezpečnosti vďaka zabudovanému snímaču odtlačkov prstov. Popri ňom sa v tele skrývajú aj nenápadné tlačidlá androidu, teda šípka späť a multitasking, ktoré sa pri dotyku rozsvietia. Po bokoch zariadenia sa nachádzajú ďalšie tri ovládacie prvky, teda len ovládanie hlasitosti a odomykanie telefónu. Na vrchnej strane sa skrýva i nenápadná šachta pre nanoSIM. Na hranách sa ešte skrývajú tradične uprostred umiestnený microUSB konektor a 3,5mm audio jack. Celý zhluk drobných detailov sa zlieva do jedného perfektného kusu hardvéru, ktorý svojou prémiovou kvalitou spracovania a luxusným dizajnom naznačuje, že skutočne ide o šelmu najvyššej triedy, o čom nebude svedčiť len cenovka, ale aj vnútornosti.

Brilantný displej

Na 5,7 palcoch priestoru sa rozprestiera Quad HD Super Amoled displej s hustotou až 518 pixlov na palec. Quad HD predstavuje rozlíšenie, ktoré by sme dosiahli, ak by sme k sebe postavili 4 HD obrazovky do obdĺžnika, teda rozlíšenie vyššie ako Full HD, ale zároveň menšie ako 4K, ktoré sa skladá zo štyroch Full HD obrazoviek. Každopádne sa jedná o extrémne detailný displej, na ktorom voľné oko nemá šancu ani rozpoznať jednotlivé pixely.

Jemnosť displeja ešte viac vyzdvihuje použitie Super Amoled technológie od Samsungu, ktorá nepoužíva spodné podsvietenie displeja, ale diódy, ktoré si samy emitujú svetlo. To zaručuje vernejšiu čiernu, živšie farby a zároveň umožňuje používať len určitú časť displeja bez toho, aby bol podsvietený celý, čo Samsung využíva na hrane zakriveného displeja. Ako sme už pri vlajkových lodiach Samsungu zvyknutí, perfektný kontrast, pozorovacie uhly a krásne farby. Úroveň jasu tak isto nezaostáva a displej nám ponúkne bezchybnú čitateľnosť a farebné podanie aj na priamom slnku.

Ladné krivky

Špecialitou modelu Edge je samozrejme zakrivený displej, ktorý je tak skôr dôkazom technologickej vyspelosti spoločnosti, ako nejakým veľkým prevratom. Vyzerá to skvele, ale sám Samsung vyzerá, že si nie je tak úplne istý, na čo to je vlastne dobré. Vzhľadom na to, že displej má pomer strán 16:9, sú zaoblené okraje používané aj pri bežných aktivitách ako prehrávaní videa, fotografovaní či hraní hier, kde to vyzerá... zaujímavo. Okraje pridávajú videu a hrám o čosi reálnejší rozmer, no zároveň pri pohľade spredu trošku skresľujú.

Hlavným využitím je samozvaná inteligentná lišta, ktorá nám pripomína niečo ako druhé notifikačné centrum. Avšak len od vybraných aplikácií a kontaktov. Navolíte si obľúbené kontakty a ak od nejakého z nich budete mať zmeškaný hovor alebo správu, na inteligentnej lište sa objaví záložka s farbou daného kontaktu. Po potiahnutí sa zobrazí zmeškaná akcia a rýchle voľby na vykonanie nejakej akcie. Taktiež si tam môžete navoliť zopár obľúbených aplikácií, ku ktorým budete mať rýchly prístup. Ťažko však povedať, či je tento štýl ovládania rýchlejší ako bežné stiahnutie notifikačnej lišty, či otvorenie aplikácie. Treba si na to hlavne zvyknúť. Výhodou takto zakriveného displeja je to, že ak telefón položíte tvárou dole, časť displeja je stále viditeľná a môže slúžiť na indikovanie notifikácií. Väčšina ľudí je však zvyknutá ukladať telefón normálne, displejom nahor, a v tom prípade sa o oznámenia postará šikovná, viacfarebná notifikačná dióda.

Výkon bez kompromisov

Pri zariadení, ktorého cenovka útočí na 900 eur, by sme sa nemali stretnú ani s najmenším zapochybovaním, čo sa týka rýchlosti zariadenia. Samsung nechce nič riskovať, a tak osedláva svoju najvlajkovejšiu vlajkovú loď čipom Exynos 7 Octa 7420 vybaveným 64-bitovým osemjadrom tikajúcim na slušných 2,1 GHz, ktorému sekundujú až štyri gigabajty operačnej pamäte a grafický čip Mali-T760 MP8. Kebyže niekto zarecituje tieto čísla, tak si asi väčšina ľudí pomyslí, že hovoríme o hernom počítači(aj keď mu chýba trošku pamäte ;) ). Výbava veľmi slušná, ktorá, keď sa spojí s vyladeným softvérom, tak na akékoľvek rýchlostné nedostatky môžete s úsmevom zabudnúť.

Na svoje médiá máte k dispozícii 32-gigabajtov internej pamäte, ochudobnenej o pár gigabajtov vyhradených systémom. Na pamäťové karty sa už miesto zrejme nenašlo, a tak sa budeme musieť „uskromniť“. Čo sa týka konektivity, zariadenie má všetko, čo by moderný smartphone mal mať, nevynímajúc NFC, LTE, či 5GHz WiFi.

Android L v plášti od Samsungu

Lolipop už ovládol viac než 20 percent zariadení s Androidom a Edge + nie je žiadnou výnimkou. Ako sme už pri Samsungu zvyknutí, nadstavby sú od čistého androidu na míle vzdialené, no so zvyšujúcou sa verziou a výkonom zariadenia nás pomaly, ale isto opúšťa pocit zbytočne preťaženej nadstavby, ako tomu bolo pri starších zariadeniach. Miesta v operačnej pamäti je predsa len dosť a o výkon taktiež nie je núdza.


Ťažko povedať, či to len zachraňuje výpočtový výkon, ale softvér vyzerá byť perfektne odladený, veľmi svižný a zároveň graficky i funkčne bohatý. Vývojári sa zatiaľ nedali zlákať na odstránenie menu s aplikáciami, ako tomu je u početnej konkurencie a stále si android zachováva svoju počiatočnú štruktúru domovských obrazoviek a menu. V tom opäť raz nachádzame o niečo viac aplikácií ako by sa patrilo, no mnoho z nich sú len spúšťače, ktoré po spustení len ponúknu stiahnutie plnej aplikácie. Samsung sa tak vyhýba sťažnostiam na neprimerané množstvo bloatwaru, ktorý zaberá pamäť a terorizuje nás oznámeniami.


Nadstavba je celkom jednoduchá na ovládania a vsádza čoraz viac na intuíciu. Na rozdiel od starších verzií je príjemne prehľadná a nevzbudzuje pocit, že všetko je všade. Napomáha tomu aj zjednodušený dizajn, ktorý ale nijak nezaostáva ani v dizajne, predsa len, v jednoduchosti je krása. Toho sa držia i viaceré základné aplikácie, ktoré prešli úpravou Samsungu za cieľom ešte viac zjednodušiť, spríjemniť a hlavne zrýchliť ovládanie zariadenia a hlavne rozumne podať všetky možné funkcie, ktoré pred nami Edge + ukrýva. Okrem kancelárskych aplikácií a zopár šikovných featuriek nás zaujala napríklad aplikácia S Health, ktorá využíva snímač srdcového tepu pri fotoaparáte a umožňuje nám zmerať si tep či stres, z čoho vyhotoví pekný graf.

Pokročilý fotoaparát

Vystupujúca šošovka fotoaparátu spláca svoj hriech tým, že odvádza perfektnú prácu pri snímaní fotografií či videa. Zadný fotoaparát s maximálnym rozlíšením 16 megapixlov, vybavený optickou stabilizáciou obrazu, dokáže rozžiariť displej krásnymi farbami zo svojho okolia v zlomku sekundy, zachovávajúc si skvelú ostrosť a peknú farebnosť fotografií. Popri množstve efektov sa nezabudlo ani na automatické HDR, rýchle automatické zaostrovanie. Okrem krásnych fotografií dokáže natáčať video v 4K kvalite pri 30 snímkach za sekundu a pri Full HD zvládne aj 60 FPS. Týchto náročnejších režimov sa ale netýka stabilizácia obrazu, a teda je to trocha kontraproduktívne.

Zle na tom nie je ani predná „selfie“ kamera, ktorá sníma zaslúžených 5 megapixlov a zaznamenáva Full HD video. Okrem množstva efektov a režimov poteší napríklad aj fotenie pomocou ťuknutia na snímač srdcového tepu na zadnej strane. Kvalita fotografií je opäť raz na veľmi dobrej úrovni.

„Rýchla“ batéria

Výrobcovia vlajkových lodí majú akúsi tendenciu uprednostniť milimetre v hrúbke na vzdory väčšej batérii. S6 Edge + na tom nie je až tak zle, no vieme si predstaviť aj o mnoho väčšiu výdrž. Kapacita je strohých 3000 miliamperhodín, ktoré síce vďaka softvérovým vylepšeniam dokážu potiahnuť chod zariadenia pomerne dlho, no nedá sa to ani len porovnávať s takým Vibe 2 Pro od Lenova. Môže si softvér robiť čo chce, ako chce, keď sa raz postavíte na priame slnko, displej sa rozžiari na maximum a začnete chatovať, hrať či fotografovať, batéria pobeží veľmi rýchlo dole. Jednoducho, ak patríte medzi ľudí, čo telefón používajú aktívne, budete musieť telefón pred ďalším náročným dňom na noc strčiť do nabíjačky. Teda, vďaka bezdrôtovému nabíjaniu, stačí telefón na nabíjačku položiť, pričom výrobca sľubuje, že do dvoch hodín bude plne nabitý. Rýchle nabíjanie neprebieha len bezdrôtovo a vďaka káblovej nabíjačke od Samsungu nám ukazovateľ vyletí z nuly na stovku za menej než 90 minút. Teda, ak mu dáte počas dňa pri obede na hodinku voľno, telefón dokáže veľmi rýchlo nachytať stratené percentá naspäť.

Informácie o produkte

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

Samsung Galaxy S6 Edge Plus 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.1.1 Lollipop
 • Šírka: 154 mm
 • Výška: 75 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7 mm
 • Hmotnosť: 153 g
 • Farba: Modrá/Zlatá
 • Orientačná cena: 899 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Naše hodnotenie

Edge + je vlajková loď ako sa patrí, veľké rozmery, obrovský výkon a ešte vyššia cenovka, za ktorou v tomto prípade nestojí len značka, ale aj prémiová konštrukcia, funkcie a „revolučný“ zakrivený displej. Na druhom brehu, už akoby zvykom, stojí slabšia batéria, ktorá ustúpila z cesty tenkému telu z pevných materiálov. Na rozdiel od konkurencie, s podobnou cenovkou a výsadami s logom jablka, sa ohýbanie týka len hrán displeja, ktorý naopak prispieva k robustnosti zariadenia, o čom nás presvedčili aj nejaké tie crash testy s menším zakriveným súrodencom bez pluska. Jednoducho, ak hľadáte špičkový smartphone, ktorý len ťažko nájde adekvátneho súpera či už vo výkone, kvalite alebo extravagancii, Galaxy S6 Edge Plus je jasná voľba!

Klady

 • Krásny displej
 • Prémiová konštrukcia
 • Skvelý fotoaparát
 • Špičkový výkon
 • Inovatívne prvky

Zápory

 • Závratná cena
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk