Huawei P9 Lite - Recenzia

Huawei P9 Lite - Recenzia

 

Model P9 Lite prichádza už tradične ako odľahčená a výrazne lacnejšia verzia vlajkovej lode, Huawei P9. Spoločnosť Huawei nastavila latku vysoko už minulý rok, keď sa do tejto doby predalo vyše desať miliónov kusov modelu P8 Lite. Huawei P9 Lite má výborné predpoklady, aby rekordy v predaji prekonal. Či sa mu to podarí, to ukáže až čas, v recenzii si však prečítate, či má k prekonaniu tejto méty P9 Lite aspoň „našliapnuté“.

Balenie

Balenie prešlo oproti minulému roku výraznejšou zmenou. To si všimnete hneď ako prvé, keď si telefón doveziete z obchodu domov, prípadne, keď vám ho donesie kuriér. Namiesto vysokej a úzkej krabičky vás čaká široká, no o polovicu nižšia. Prvý plusový bod má Huawei za usporiadanie obsahu balenia, resp. príslušenstva k telefónu, ktoré sa nachádza v malých krabičkách a kvôli lepšej orientácii je označené piktogramami. Toto riešenie je veľmi praktické, pretože kedykoľvek otvoríte balenie, vždy bude všetko na svojom mieste a nikdy v ňom nebudete mať neporiadok v podobe posplietaných káblov a podobne.

Obsah samotného balenia je viac-menej štandardný. Okrem telefónu sa v ňom nachádzajú slúchadlá, USB kábel a USB nabíjačka, no a, samozrejme, papieriky.

Dizajn, prevedenie

Je samozrejmé, že pri modeli P9 Lite vychádza základ dizajnu z jeho predchodcu – však by bol aj výrobca hlúpy, keby výrazne menil niečo, čo je osvedčené a extrémne populárne. Dizajnové zmeny sa niesli hlavne v rozdielnom umiestnení viacerých funkčných prvkov. Na prednej strane je asi najviditeľnejšou zmenou okrem nárastu uhlopriečky rámček displeja, ktorý je podstatne menší, a displej siaha skoro až k okraju telefónu. Mierne zmeny sa udiali aj nad displejom – predný fotoaparát a svetelný senzor sú naľavo od slúchadla, notifikačná LED dióda sa nachádza napravo od slúchadla a splýva s rámom telefónu. Zmeny neobišli ani zadnú stranu. Šošovka fotoaparátu si vymenila miesto s prisvetľovacou LED diódou a na mieste, kde bolo logo výrobcu pri modeli P8 Lite, pribudol snímač odtlačkov prstov (o tom bude reč neskôr). Zmenil sa dizajn zadného krytu, aj keď nejde o kryt v pravom slova zmysle, pretože nie je odnímateľný. Na kryte sa už nenachádza imitácia hliníka, ale je hladký, ladený do matného odtieňa. Ak spomínam odtieň, Huawei P9 Lite je, resp. bude dostupný v bielej, čiernej a zlatej farbe. Ja som si vybral bielu farbu, či už kvôli okamžitej dostupnosti (čierna a zlatá farba budú dostupné v júni), ale hlavne aj preto, lebo telefón v bielej farbe pôsobí elegantnejšie.

Na pravej hrane sa nachádza tlačidlo na blokovanie a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. Sloty pre SIM kartu a pamäťovú kartu zmizli, teraz ho nájdete na ľavej hrane v hornej časti. Zámerne hovorím „ho“, pretože na založenie SIM kariet alebo pamäťovej karty slúži len jeden slot. Tak ako aj pri P8 Lite, aj tu máte na výber dve možnosti. Ak chcete používať dve SIM karty, pamäťovú kartu do telefónu už nenapcháte a budete sa musieť uspokojiť len s internou pamäťou. A naopak, ak chcete používať aj pamäťovú kartu, podporu dual SIM nebudete môcť využiť.

Spodná hrana je v podstate totožná. V strede sa nachádza microUSB port na dobíjanie alebo komunikáciu s počítačom, po jeho bokoch sú malé „dierky“ signalizujúce umiestnenie reproduktora, no reproduktor sa nachádza len na jednej strane. Druhá strana je síce falošná, ale dizajnovo to pôsobí zaujímavejšie.

Na hornej hrane sa 3,5mm jack port aj sekundárny mikrofón posunuli doprava, smerom k okraju telefónu.

Ak sa zameriate na rámik, ktorý lemuje hrany smartfónu, všimnete si, že pri modeli P9 Lite je matnejší a dokonca je zhotovený z leteckého hliníka. K celokovovému prevedeniu P9 to má ešte ďaleko, ale v tomto prípade mi plast vôbec neprekáža, pretože telefón vyzerá po dizajnovej stránke naozaj dobre. Jeho konštrukcia je pevná, všetko pekne lícuje, nič nevŕzga, neodstáva. Vďaka matnému zadnému krytu sa telefón dobre drží v ruke a nelieta v nej.
Model P9 Lite je o niečo vyšší a širší, no zároveň užší. Hmotnostne je na tom trošku horšie, pribral o 16g. V číselnom ponímaní, rozmery zariadenia sú 146,8×72,6×7,5mm a hmotnosť 147g.

Ovládacie prvky, konektivita

Väčšina ovládacích prvkov už bola spomenutá v predošlej kapitole. Tlačidlo blokovania sa nachádza tesne nad stredom pravej hrany, dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti je vyššie. K tlačidlu blokovania máte bezproblémový prístup, no k dvojtlačidlu na reguláciu hlasitosti je trochu horší, preto na jeho komfortné ovládanie budete musieť telefón v ruke prehmatávať. Na hornej hrane sa nachádza 3,5mm jack port na slúchadlá, na spodnej zase „len“ microUSB port na dobíjanie. Slovíčko „len“ uvádzam preto, že vlajková loď Huawei P9 má nabíjací port typu USB-C. Nemusíte však zúfať. Výhodou obyčajného microUSB môže byť to, že príslušenstva je viac a je lacnejšie, no keby ste bez USB-C nemohli vydržať, dá sa zakúpiť redukcia microUSB->USB-C.

Ďalším ovládacím prvkom je snímač odtlačkov prstov, umiestnený na zadnej strane telefónu. Okrem toho, že pomocou neho odomknete telefón, môžete ho využívať aj v rámci niektorých aplikácií, napr. na posúvanie fotografií, sťahovanie notifikačnej lišty nadol, snímanie fotky/videa, na zdvihnutie hovoru či vypnutie budíka. Na odomknutie telefónu je potrebné použiť prst, ktorého odtlačok ste si predtým nasnímali v nastaveniach, na použitie v aplikáciách však môžete využiť hociktorý prst. Odomknutie odtlačkom prsta sa pritom kombinuje s iným ochranným prvkom v prípade, že by ste z nejakého dôvodu nemohli naskenovať váš prst. Snímač funguje veľmi dobre, aj keď väčšinou sa mi stane, že telefón pomocou neho odomknem až na druhý alebo tretí raz. Pripisujem to skôr tomu, že sa s telefónom ešte len zoznamujem. Snímač odtlačkov prstov nájdete, samozrejme, aj na vlajkovej lodi, je však obrovským plusom, že výrobca ho použil na modeli Lite, pretože je jednoducho skvelý.

Huawei P9 Lite bezdrôtovo komunikuje prostredníctvom Wi-Fi 802.11 štandardov b/g/n, Bluetooth 4.1, nechýba vytváranie hotspotov, NFC, GPS s Glonass či LTE. Je tu teda všetko podstatné.

Displej

Oproti minuloročnému modelu nastali zmeny aj na displeji. Či už pozitívne, alebo negatívne. Začnem tými pozitívnymi, tých je viac. Mierne sa zvýšila uhlopriečka, o dve desatiny palca, presnejšie na 5,2“. Podstatne však narástlo rozlíšenie, z HD na Full HD, a tým pádom aj jemnosť displeja, z 294ppi na 424ppi. Opäť je tu paralela s vlajkovou loďou, totožné rozlíšenie, čiže P9 Lite nezaostáva ani v tomto smere, aj keď maximálna úroveň jasu je o niečo nižšia. Typ panela ostal rovnaký, teda IPS. Sklamaním je však použitie obyčajného skla namiesto Gorilla Glass, preto by spolu s telefónom bolo zrejme rozumné zakúpiť si ochranné sklo.

Full HD sa modelu P9 Lite naozaj hodí. Obraz je krásne jemný, podanie farieb je veľmi dobré, rovnako aj pozorovacie uhly. Dobrá je aj čitateľnosť na slnku, ktorej dopomáha svetelný senzor, ktorý reaguje promptne.

Hardvér

Srdcom Huawei P9 Lite je osemjadro s taktom 4×2000MHz a 4×1700MHz, Kirin 650, vlastnej výroby. Sekundujú mu 2GB operačnej pamäte a grafický čip Mali-T880MP2. V tomto smere ma však hnevá politika spoločnosti Huawei a akási diskriminácia slovenského zákazníka, ktorému sa dostane do rúk len hardvérovo oklieštená verzia – v zahraničí je totiž k dispozícii verzia s 3GB operačnej pamäte. Na svoju triedu má síce telefón výkonu dostatok, no je škoda, že sme nedostali možnosť vybrať si sami, čo si kúpime. Z kapacity operačnej pamäte máte vždy k dispozícii maximálne kúsok pod 1GB. S narastajúcim počtom spustených aplikácií toto číslo klesá, ale aj tak zatiaľ P9 Lite pracuje bez zásekov či iného zaváhania. Vnútorná pamäť je 16GB, z čoho máte reálne k dispozícii niečo málo cez 10,5GB. Niečo si vezmú aplikácie, takže výsledné číslo sa pohybuje pri 8GB.

Pre tých, ktorí sú zaťažení na benchmarky, tu je zopár výsledkov v obrázkovom prevedení.

V telefóne nájdete pevne zabudovanú batériu s kapacitou slušných 3000mAh. V závislosti od používania vám telefón vydrží vyše troch dní, ako mne po poslednom nabíjaní, pri intenzívnejšom používaní je to niečo vyše dňa. Výdrž batérie si viete do určitej miery predĺžiť pomocou optimalizácie výkonu a softvérových nastavení správy batérie. Čo ma však hnevá, je nabíjačka. Tá je len jednoampérová a telefón dobije z „nuly na sto“ približne do troch hodín. Oproti dvojampérovej nabíjačke, ktorá sa dodáva k P9, je to značný rozdiel.

Softvér

Huawei P9 Lite beží pod operačným systém Android 6.0 Marshmallow s vlastnou nadstavbou EMUI 4.1, ktorá je aktuálne najvyššou verziou výrobcu. Telefónu už tradične nemá klasické menu, všetko sa teda sústredí na domovské obrazovky. Ja osobne nie som zástancom takéhoto riešenia, ale smartfóny s takýmto prostredím na trhu dominujú. Maximálny počet domovských obrazoviek je devätnásť, nechýba ich vlastná organizácia, vytváranie priečinkov a podobne. Nechýba ani možnosť voľby matice ikon, a to v rozložení 4×4 alebo 4×5.

Systém ako taký je odladený veľmi dobre a vďaka nadstavbe EMUI 4.1 mu v podstate nič nechýba. Reakcie telefónu sú okamžité, prechod medzi obrazovkami je bez zaváhaní, systém pracuje svižne. V tomto smere nie je P9 Lite veľmi čo vytknúť.

Poteší zopár funkcií a vychytávok, ako kompas, aplikácia Zdravie, ktorá sa podobá na Shealth od Samsungu. „Zdravie“ meria prejdenú vzdialenosť počas dňa, počet krokov, a nastavujete si podľa nej individuálny cvičebný plán. Mňa osobne potešilo duálne zobrazenie počasia vo widgete, v ktorom sa vám okrem domovského mesta zobrazuje teplota aj v mieste, kde sa momentálne nachádzate.

Multimédiá

V telefóne je zastúpený vlastný prehrávač/prehliadač z každého druhu. Začnem prehliadačom fotografií, resp. „galériou“, ako je v telefóne označená. V domovskej obrazovke sa nachádza režim zobrazenia fotografií alebo albumov. Fotografie obsahujú všetky obrázky, pri albumoch sú vyselektované fotografie z fotoaparátu, snímky obrazovky či obrázky, ktoré sa striedajú ako pozadie pri zamknutej obrazovke. Štandardné zobrazenie sú štyri obrázky v riadku a počet stĺpcov závisí od množstva obsahu. Okrem toho je možné náhľady obrázkov zmenšiť do mriežky deviatich obrázkov v riadku × počet stĺpcov v závislosti od obsahu. Fotografie môžete zdieľať, pridať do obľúbených, upravovať, pridať k nim poznámku či dokonca vytlačiť. Prehliadač fotografií obsahuje dokonca jedno vylepšenie – ak prejdete po obrazovke prstom smerom nadol, v hornej polovici sa spustí fotoaparát a môžete tak okamžite fotiť.
Podobne riešený je hudobný prehrávač. Domovská obrazovka obsahuje zoznam skladieb a ich ďalšie delenie podľa interpretov, albumov a priečinkov. Nechýba ukladanie skladieb do zoznamu obľúbených či zopár nastavení, väčšinou nepodstatných. Prehrávaču chýba ekvalizér, rovnako si zvuk neupravíte ani v nastaveniach, a tak ste buď odkázaní na zvuk, ktorý vychádza z reproduktora, alebo si stiahnete prehrávač z marketu.

Trochu skromnejšie riešený je prehrávač videí, ktorý obsahuje len zoznam videí či nahrávok a je obmedzený v podstate iba na zdieľanie či zmazanie videa.

V telefóne sa nachádza dokonca aj rádio, k jeho fungovaniu sú však potrebné slúchadlá.

Kvalita samotného zvuku je priemerná. Chýbajú tu akékoľvek nastavenia zvuku či ekvalizér, no po inštalácii nejakého hudobného prehrávača z marketu si ho viete celkom pekne vyladiť a zlepšiť. Jednoducho, nie je to žiadny zázrak, ale ani úplná katastrofa.

Fotoaparát

P9 Lite nemá duálny fotoaparát ako plnokrvník P9, ale prostredie fotoaparátu je veľmi podobné. Rozlíšenie zadného fotoaparátu je 13Mpx, predného 8Mpx. Zadnému fotoaparátu nechýba LED blesk, z funkcií automatické ostrenie, režim skrášlenia, časozberné snímanie, spomalenie, špeciálne efekty, detekcia tváre, HRD, panoráma či prepracovaný manuálny režim, ktorý v telefóne nájdete pod názvom Pro Photo Camera. Rovnaký režim nájdete aj pri natáčaní videa. Tento režim vám sprístupní pokročilé manuálne nastavenia v podobe nastavenia ISA, nastavenia bielej farby, expozície či regulácie rýchlosti uzávierky. Ak tomu trochu rozumiete, máte dostatok trpezlivosti a vo fotografovaní sa vyžívate, určite sa vám podarí vyfotiť lepšie snímky ako pomocou automatu.

Fotoaparát fotí v maximálnom rozlíšení len v pomere 4:3, ale výsledné fotografie sú na slušnej úrovni. Podanie farieb je dobré a pri originálnej veľkosti fotografie, keď sa snímka dobre zachytí, je veľmi dobrá i ostrosť. Celkom obstojne si Huawei P9 Lite poradí aj s protisvetlom. Snímky nie sú zlé ani pri horšom svetle, keď na scénu nastúpi blesk.


Prostredie fotoaparátu je spracované veľmi šikovne a obsahuje množstvo nastavení a režimov (tie som spomínal už v úvode kapitoly). Posunutím obrazovky smerom doľava sa vám sprístupnia nastavenia, ak posuniete obrazovku doprava, zobrazí sa vám celá plejáda režimov. Fotoaparát je v Huawei P9 Lite spracovaný na dostatočne vysokej úrovni.

Naše hodnotenie

Predstihol Huawei P9 Lite svojho predchodcu? Určite áno, a výrazne. Huawei vsadil na overený dizajn, ktorý ešte mierne upravil a vylepšil. Ak chytíte Huawei P9 Lite do ruky, máte pocit, že držíte telefón vyššej triedy. Na tom staval už jeho predchodca a verím tomu, že minimálne rovnako populárny bude aj tento model. Veď má na to najlepšie predispozície. Či už je to spomínaný dizajn, kvalitné prevedenie, výborný snímač odtlačkov prstov, Full HD IPS displej, batéria s kapacitou 3000mAh, alebo odladený operačný systém a rovnako aj dostatočný výkon. To všetko hrá P9 Lite do karát a láka vás, aby ste si ho kúpili. Na druhej strane je tu aj zopár negatív, ale, našťastie, sa dajú minimalizovať. V prvom rade je to sklo neznámej výroby, ktoré určite nezaručí ochranu podobnú Gorilla Glass. Ochrániť displej však môžete zakúpením ochranného skla, ktoré nalepíte na displej. Nejde síce o veľkú položku, len pár eur, no zaujímalo by ma, prečo pri modeli P9 Lite upustil Huawei od Gorilla Glass. Ďalšia investícia vás čaká, ak nebudete spokojní s nabíjačkou, resp. s dobou nabíjania. K telefónu sa dodáva len ampérová nabíjačka, ktorá dobije telefón doplna približne behom troch hodín. Dá sa to vyriešiť kúpou výkonnejšej nabíjačky, no opäť to ide do peňazí. Do peňazí však nepôjde ďalšie negatívum – zvuk a absencia akýchkoľvek zvukových nastavení. Z tohto dôvodu si budete musieť stiahnuť alternatívny prehrávač s ekvalizérom, vďaka ktorému si budete môcť upraviť zvuk na lepšiu úroveň.


Je ten Huawei P9 Lite lepší, oplatí sa prejsť naň z P8 Lite? Určite áno. Tento rok Huawei priblížil odľahčenú verziu ešte viac k vlajkovej lodi, či už Full HD displejom, snímačom odtlačkov prstov, alebo prostredím a funkciami fotoaparátu, preto máte ešte väčší pocit, že v rukách držíte naozaj kvalitný telefón s dobrými parametrami, ktorého kúpou určite nič nepokazíte. Odporúčaná cena je dosť vysoká, no telefón sa dá kúpiť na internete aj o 40€ lacnejšie, vďaka čomu je výsledná cena príjemnejšia.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • snímač odtlačkov prstov
 • 3000mAh batéria
 • výkon
 • Full HD displej
 • dual SIM
 • fotoaparát
 • výdrž batérie

Zápory

 • absencia Gorilla Glass
 • 1A nabíjačka v balení
 • absencia audio ekvalizéra

Informácie o produkte

Huawei P9 Lite 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Šírka: 146,8 mm
 • Výška: 7236 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,5 mm
 • Hmotnosť: 147 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 275 €

Zobraziť viac

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk