Lenovo Vibe X3 - Recenzia

Lenovo Vibe X3 - Recenzia

 

Dnešná recenzia ponúkne pohľad na ďalší prírastok v modelovej rade smartfónov od spoločnosti Lenovo, na model Vibe X3. Ten sa radí do vyššej strednej triedy.

Balenie

Vo farebnej podlhovastej škatuli so smartfónom nájdeme okrem telefónu aj 2A nabíjačku (s celkovým výkonom 10,4W), ihlu na vytiahnutie zásuvky pre SIM kartu, USB 2.0 kábel a slúchadlá s mikrofónom a tlačidlom na ovládanie hovorov na kábli. Toto vcelku štandardné príslušenstvo nájdeme aj u iných výrobcov smartfónov. V balení sa nachádza aj originálny priesvitný plastový kryt na telefón, ten po nasadení ochráni pred pádmi najmä zadnú časť a pravý a ľavý bok telefónu. V balení nakoniec nájdeme aj tenkú ochrannú fóliu, ktorú je možné nalepiť na displej. Fólia v balení určite poteší, no viac by sme uvítali nalepovanie tvrdené sklo, ktoré by poskytlo vyššiu mieru ochrany v porovnaní s fóliou.

Dizajn a konštrukcia

Vibe X3 na prvý pohľad zaujme svojím symetrickým a elegantným dizajnom. Smartfón má rozmery 154×76,5×9,3mm a hmotnosť 175 gramov. Vyššiu hmotnosť nie je pri držaní výraznejšie cítiť, väčšie rozmery však môžu niekomu prekážať. Napriek tomu padne smartfón do ruky veľmi dobre, môže za to najmä jeho zaoblená zadná časť a tenkosť zariadenia. Hrúbku 9,3mm má Lenovo vo svojom najhrubšom mieste a smerom k ľavému a pravému okraju sa hrúbka rovnomerne stenčuje. Telo smartfónu tvorí kombinácia kovu, plastu a skla. Prednej strane dominuje 5,5-palcový IPS LCD displej s rozlíšením 1080×1920 bodov, ktorý pred poškriabaním chráni sklo Gorilla Glass 3. Pod displejom sa nachádza trojica kapacitných tlačidiel na navigáciu a pod tlačidlami je umiestnená mriežka jedného z dvojice stereo reproduktorov. Rovnakú mriežku ukrýva druhý reproduktor, ktorý nájdeme nad displejom. Medzi displejom a horným reproduktorom je umiestnený predný fotoaparát s rozlíšením 8 megapixlov. V spoločnosti predného fotoaparátu nechýba ani senzor intenzity osvetlenia okolia, snímač priblíženia a notifikačná dióda.

Okraje smartfónu tvorí hliníkový rám, ten sa tiahne po obvode celého tela. Vďaka kovovému rámu je telo smartfónu veľmi pevné, ani pri použití väčšej sily sa telefón neprehýba, ani nikde nič nevŕzga. Daňou za pevnejšiu konštrukciu je neodoberateľný zadný kryt, batériu tak nie je možné jednoducho a rýchlo vymeniť. Na vrchnej strane smartfónu sa nachádza 3,5mm výstup na pripojenie slúchadiel a infraport slúžiaci na ovládanie podporovaných spotrebičov v domácnosti. Na ľavej strane nenájdeme žiadne tlačidlo, nachádza sa tu však vysúvateľný slot pre dvojicu nano-SIM kariet, namiesto druhej SIM karty je možné vložiť pamäťovú kartu do veľkosti až 256GB. Na pravej strane je umiestnené zdvojené tlačidlo na ovládanie úrovne hlasitosti a tlačidlo na vypínanie a zamykanie obrazovky. Na spodnej strane nájdeme USB 2.0 port. Zadnú stranu tvorí plast s jemne pogumovaným povrchom, vďaka čomu sa smartfón tak ľahko nevyšmykne z ruky, v prípade testovaného modelu je plast bielej farby, v predaji je aj variant v čiernom farebnom prevedení. Celistvosť zadného krytu narúša modul fotoaparátu kombinovaný s LED bleskom a čítačkou odtlačkov prstov. Časť s fotoaparátom mierne vystupuje nad okolitý povrch, sklíčko fotoaparátu je tak náchylnejšie na poškriabanie, v tomto prípade sa hodí pribalený plastový kryt.

Hardvér

Displej telefónu využíva IPS LCD technológiu a má rozlíšenie 1080×1920 bodov. Dnes už týmto rozlíšením Lenovo nikoho neohúri, no vzhľadom na uhlopriečku 5,5 palca je stále viac než dostatočné. Použitie nižšieho rozlíšenia v porovnaní s konkurenciou má aj svoje výhody v podobe nižšej záťaže na procesor a grafickú kartu, čo by sa malo odzrkadliť na dlhšej výdrži batérie. Kvalitou obrazu je displej na veľmi dobrej úrovni a v prípade farebného podania či pozorovacích uhlov mu nie je veľmi čo vytknúť. Displej by však mohol dosahovať o niečo vyššiu úroveň jasu, čo by prispelo čitateľnosti po vystavení displeja priamemu slnku. Srdcom zariadenia je 6-jadrový procesor Snapdragon 808 od Qualcommu, ktorého štvorica menej výkonných jadier beží na frekvencii do 1,2GHz a dvojica výkonných jadier môže bežať až na 1,8GHz. O grafické výpočty sa stará grafický čip Adreno 418. Vnútorná pamäť zariadenia dosahuje (podľa modelu) 32GB alebo 64GB, testované zariadenie bolo vybavené 32GB úložiskom, z ktorého celkovej kapacity si operačný systém odkrojí necelých 8GB. V prípade nedostatku pamäte je možné jej kapacitu rozšíriť pamäťovou kartou microSD do veľkosti až 256GB, v tomto prípade, tak ako aj u mnohých iných dual SIM telefónov, nie je možné použiť druhú SIM kartu súčasne s pamäťovou kartou – obe totiž zdieľajú jeden spoločný priečinok. Veľkosť operačnej pamäte je viac než dostatočná a dosahuje 3GB. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 21 megapixlov, nechýba mu rýchle automatické zaostrovanie ani duálny LED blesk. Okrem fotografií umožňuje nahrávanie videa aj v 4K rozlíšení (3840×2160 bodov) s frekvenciou 30 snímok za sekundu. Na výber pri nahrávaní sú, samozrejme, aj nižšie rozlíšenia a nechýba ani možnosť záznamu slow motion videa s frekvenciou 120 snímok za sekundu. Tak ako sa na moderný smartfón patrí, ani v prípade Lenovo Vibe X3 nechýba široká podpora bezdrôtových technológií, v 3G sieťach dokáže smartfón surfovať rýchlosťou do 42Mbps, v prípade LTE až do rýchlosti 300Mbps. K dispozícii je podpora WiFi štandardov a/b/g/n/ac, nechýba Bluetooth 4.1, NFC, infračervený port a o zistenie aktuálnej polohy sa okrem systému GPS využíva aj GLONASS. Batéria nie je používateľsky jednoducho vymeniteľná a má kapacitu 3500mAh, v prípade batérie poteší podpora rýchleho nabíjania, ktoré ju dokáže nabiť na 60% z jej celkovej kapacity behom 30 minút. Rýchle nabíjanie však funguje len s dodávanou nabíjačkou, prípadne je možné použiť inú s podporou technológie Quick Charge 2.0.

Softvér

V zariadení je nainštalovaný operačný systém Android vo verzii 5.1.1 Lollipop, na aktualizáciu na najnovšiu verziu 6.0 si však musíme ešte nejaký ten čas počkať. Potešujúcou správou je, že sa Lenovo nepúšťalo do žiadnych experimentov s prostredím operačného systému, prostredie je tak z veľkej časti podobné, prípadne takmer navlas rovné s prostredím, ktoré nájdeme v „čistej“ verzii Androidu na Nexus zariadeniach. Nachádza sa tu však niekoľko malých zmien a vylepšení, notifikačná lišta po vysunutí napríklad zobrazí väčší počet ikon – celkovo až 13, a nechýba ani posuvný ovládač intenzity podsvietenia. Ďalším prídavkom je podpora tém, ktorých zmena sa uskutočňuje v aplikácii Centrum tém. Jednotlivé témy umožňujú nielen zmenu pozadia, ale aj ikon a zvukov smartfónu. Po prvom zapnutí nájdeme v menu aj niekoľko predinštalovaných aplikácií, konkrétne ide o Shazam, McAfee Security, UC Browser, WPS Office, Twitter, Evernote, Skype a navigáciu Route 66, žiaľ, len v 30-dňovej skúšobnej verzii. Tieto aplikácie idú, našťastie, jednoducho odinštalovať. Medzi aplikáciami, ktoré sú súčasťou operačného systému, sa nachádza jednoduchý kompas, krokomer, aplikácia Peel Smart Remote na ovládanie zariadení prostredníctvom infraportu, SHAREit na zdieľanie akéhokoľvek obsahu v telefóne (dokonca aj aplikácie), SYNCit na zálohovanie kontaktov, SMS správ a zoznamu hovorov.

Výkon, výdrž a multimédiá

Po výkonnostnej stránke sa pri používaní neobjavili žiadne veľké problémy, pohyb v menu, v aplikáciách, ako aj ich spúšťanie je plynulé a rýchle bez viditeľného sekania alebo spomalenia. Aj keď benchmarky nedajú vždy obraz o plynulosti a výkone zariadenia pri každodennom používaní, na jednoduché porovnanie výkonu sme na zariadení spustili benchmark Antutu, v ktorom Vibe X3 dosiahol skóre 71370 bodov. Ocitol sa tak na rovnakej úrovni, ako napríklad Samsung Galaxy A9 Pro alebo smartfón OnePlus 2.

Batéria s kapacitou 3500mAh dokáže udržať telefón zapnutý celý deň aj pri náročnejšom používaní. Pri nonstop používaní s nastavením automatického jasu displeja a pri surfovaní na internete alebo počúvaní hudby sa výdrž pohybuje na úrovni okolo siedmich hodín. Pri menej náročnom používaní tak nerobí smartfónu problém ani dvoj- – trojdňová prevádzka bez nutnosti pripojenia na nabíjačku.

Vibe X3 sa na svojom zadnom kryte pýši označením Dolby Atmos, ktoré by malo znamenať vylepšený zvukový výstup. Vďaka dvojici stereo reproduktorov na prednej strane je bez problémov možné sledovať filmy aj bez slúchadiel, zvuk je kvalitný a reproduktory dokážu hrať dostatočne nahlas. Najväčšou výhodou je, že ani pri hraní s telefónom orientovaným na šírku sa mriežky reproduktorov nepodarí zakryť ani väčšími rukami natoľko, aby sa to negatívne prejavilo na zvukovom výstupe.

Predný fotoaparát s rozlíšením 8Mpix je dostatočne kvalitný na selfie fotografie, no zamrzí jeho užší uhol záberu, pri širšom uhle by sa do záberu dostalo viac obsahu. Zadný 21Mpix fotoaparát používa senzor od Sony a okrem statických fotografií dokáže zaznamenať aj video v 4K rozlíšení. Video je dostatočne kvalitné, má dobré farebné podanie aj kontrast, najviac mu však škodí chýbajúca optická stabilizácia obrazu.

Naše hodnotenie

Lenovo Vibe X3 zaujme najmä svojím kvalitným spracovaním a pevnou kovovou konštrukciou. Aj napriek väčšej uhlopriečke displeja padne veľmi dobre do ruky. K plusom patrí aj dvojica vhodne umiestnených reproduktorov, kvalitný displej a slušná výdrž batérie. Poteší prítomnosť snímača odtlačkov prstov, ten funguje veľmi dobre a je ho možné použiť aj na odomknutie obrazovky displeja bez potreby zadávania akéhokoľvek kódu – pri vypnutom displeji stačí položiť prst na snímač a telefón sa v momente odomkne. K deficitom patrí chýbajúca aktualizácia na najnovšiu verziu Androidu, chýbajúca optická stabilizácia obrazu a iba priemerná kvalita fotografií pri horších svetelných podmienkach. V neposlednom rade trochu zamrzí aj vyššia cena začínajúca na úrovni 400€, aj keď ide o veľmi vydarený smartfón, mohla by byť o niečo nižšia.

Klady

 • dizajn a konštrukcia
 • displej
 • stereoreproduktory
 • vyladený systém

Zápory

 • chýba optická stabilizácia
 • horšie fotky v šere a v tme
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Lenovo Vibe X3 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 154 mm
 • Výška: 76,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,3 mm
 • Hmotnosť: 175 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk