Lenovo Moto G5 - Recenzia

Lenovo Moto G5 - Recenzia

 

Motorola ako značka telefónov bola jedna z mnohých, ktorým sa prechod doby “hlúpych” telefónov do éry smartfónov nepodaril presne podľa predstáv. Veľká časť komunity sa potešila, keď si túto značku a jej špecifický prístup k zákazníkom vzala pod krídla spoločnosť Lenovo. Tá ponúka smartfóny ako pod svojím vlastným menom, tak aj radu Moto zariadení, ktoré sa vo viacerých smeroch odlišujú a ponúkajú pre používateľov zaujímavé vychytávky a inovatívny prístup. Nie je to tak dávno, ako sme priniesli správy o predstavení nových Moto G smartfónov pýšiacich sa číslovkou 5 a teraz prinášame aj recenziu menšieho z predstavenej dvojice zariadení.

Lenovo Moto G5 a G5 plus berú trh s cenovo dostupnými smartfónmi útokom a zákazníkov plánujú ohúriť ako kvalitou prevedenia, tak zaujímavými parametrami za cenu, ktorá neurobí príliš veľkú dieru do peňaženky. V redakcii sme dostali možnosť odskúšať model Moto G5, ktorý oproti G5 Plus ponúka o niečo menšiu obrazovku a menej výkonné komponenty, ale ktorého výkon by mal byť dostatočný na bežné používanie a aj na nejaké tie casual hry najbližších pár rokov. Moto G5 je v predaji v dvoch verziách, jedna ponúka 2GB RAM a druhá 3GB. Testovaný kúsok disponoval väčšou z kapacít, čo sa aj odrazilo na bežnom používaní.

Obal a jeho obsah

V malej krabičke hrajúcej sýtou zelenou farbou a zobrazujúcou známe Motorola logo, v ktorom sa navyše usadil papagáj, sa nachádza smartfón, USB-Micro USB kábel, nabíjačka s výstupom 5,2V a dve brožúrky. Mierne zamrzí absencia akéhokoľvek ochranného obalu, ktorý je u väčšiny smartfónov pre bežný trh samozrejmosťou. A hoci je už G5 v predaji od začiatku mesiaca a v skladoch je bežne dostupná, oficiálny Lenovo obchod sa vyjadril, že obaly by mali byť dostupné až koncom apríla. Zákazníkov, ktorí si tento smartfón zaobstarajú neskôr, tento problém trápiť nebude.

Prvé dojmy a spracovanie

Je ťažké prijať, že tento smartfón v základnej verzii s 2GB stojí 199 eur a za 3GB verziu si stačí priplatiť 10 navyše. Ťažko uveriteľné je to preto, že Moto G5 má kovové telo, ktoré do ruky padne ako uliate a na ktorom sa takmer nedržia odtlačky prstov alebo rôzne nečistoty. Na zadnej strane sa okrem kruhového usadenia fotoaparátu s bleskom a loga Motorola nevynímajú žiadne ďalšie prvky, no to neznamená, že G5 nemá čo ponúknuť. Samozrejme, že vlajkové lode rôznych spoločností prichádzajú stále s novými a novými spôsobmi, ako základný smartfónový kváder niečím odlíšiť od konkurencie, ale aj osvedčený dizajn niekedy padne vhod, a G5 ukazuje, že sa naozaj nepotrebuje na nič hrať.

Telo a komponenty

Namiesto extravagantného dizajnu v Lenove pri koncipovaní G5-ky stavili na ponúknutie čo najlepšieho používateľského zážitku, a to sa tomuto smartfónu darí vďaka spojení množstva aspektov. Ako základ slúži už spomínané kovové telo na zadnej strane a Corning Gorilla Glass 4 chrániaci 5-palcový IPS LCD displej s rozlíšením 1920×1080 pixlov. Hoci je zadná časť kovová, poteší, že odnímateľná a vymeniteľná 2800mAh batéria odkrýva dva plnohodnotné sloty pre nanoSIM a separátny slot pre microSD kartu. Celé zariadenie poháňa osvedčený procesor Snapdragon 430 v spojení s 2/3GB RAM. K dispozícii je 16 alebo 32GB ROM úložného priestoru, čo záleží od modelu. Asi najzaujímavejším komponentom pri smartfóne v tejto cenovej relácii je čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza na prednej strane a funguje aj ako tlačidlo Domov.

Softvér a vychytávky

Skvelou správou je použitý operačný systém, ktorým je Android 7.0 Nougat. V spoločnosti Lenovo sa stále držia pravidla, ktorým je ponúkať naozaj vyladený softvér bez zbytočných aplikácií, ktoré iba spomaľujú celé zariadenie a zapratávajú úložisko. V celom smartfóne je tak len jedna aplikácia navyše – Moto a jej zakomponovanie je opodstatnené. Lenovo Moto zariadenia totiž disponujú viacerými vychytávkami, ako sú Moto gestá (dvakrát seknutie zariadením zapne baterku, dvojité pootočenie ruky v zápästí zapne fotoaparát, alebo ho zmení z normálneho módu na selfie), ale čo je pri tomto zariadení naozaj super, je možnosť používať tlačidlo domov aj ako funkciu Späť alebo Možnosti. V Moto aplikácii sa dajú nastaviť aj gestá, ale aj “One button nav”. Bez jej zapnutia je spodná časť displeja okupovaná softvérovým riešením týchto tlačidiel a čítačka odtlačkov prstov zastáva iba túto funkciu a funkciu Domov. Pri zapnutí One button nav ale softvérové tlačidlá zmiznú a ako funkcia Späť funguje prejdenie prstom po čítačke sprava doľava. Pre Možnosti je to zase zľava doprava. Pri takom “malom” displeji príde každé použiteľné miesto navyše vhod a na tento systém som si zvládol zvyknúť v priebehu pár minút. Sem-tam sa síce pri neopatrnom alebo rýchlom pohybe podarí nariadiť telefónu ísť na domácu obrazovku, ale nebolo to nič tragické. V neposlednom rade si chválu zaslúži čítačka odtlačkov prstov, ktorá je bleskurýchla a po podržaní dokáže nielen odomknúť telefón, ale aj ho zamknúť, alebo pri dlhšom stlačení spustiť Google asistent.

Fotoaparát

Na zadnej strane sa nachádza 13MP objektív s clonou f/2.0, ktorý síce neohúri profíkov, ale na bežné odfotenie krajinky, momentu, alebo aj vnúčat úplne postačí. Pri slabšom osvetlení síce treba pevnejšiu ruku, lebo telefón si automaticky upraví čas uzávierky, ale fotky sú o to lepšie a nie sú plné šumu ako pri menej kvalitných riešeniach. Samozrejmosťou sú režimy ako panoráma HDR či detekcia tváre. Fotoaparát je tiež schopný nahrávať video v rozlíšení 1080p a 30fps. Na prednej strane zase milovníkov selfie poteší 5MP fotoaparát s clonou f/2.2, ktorý na správny duckface úplne postačí.

Výkon a výdrž

Procesor Qualcomm Snapdragon 430 je už síce viac ako rok starý, ale jeho výkon v spojení s GPU Adreno 505 stále postačuje aj na novšie hry či vyššiu záťaž pri bežnom používaní. V spojení s 3GB RAM (za ktoré si určite odporúčam priplatiť tých 10 eur) by mal vydržať minimálne niekoľko rokov, pokiaľ si používatelia nezahltia smartfón tonou aplikácií. O výdrž sa stará 2800mAh batéria, ktorá vďaka naozaj čistému androidu vydrží v bežnom režime aj dva dni, hoci pri aktívnom využívaní so zapnutými dátami či WiFi a hraním hier klesne výdrž na približne pol dňa. Ani tie najdrahšie vlajkové lode na tom nie sú o nič lepšie, a tak je to G5-ke nemožno vyčítať. Možno by som v tomto smartfóne uvítal novší procesor postavený na 14nm architektúre, ktorý je k batérii šetrnejší, ale ten sa v Lenovo rozhodli osadiť do drahšieho modelu Moto G5 Plus.

Galéria

Naše hodnotenie

Lenovo s modelom Moto G5 s cenou okolo 200 eur poriadne rozvírilo vody na trhu so smartfónmi. Po jeho dôkladnom vyskúšaní a dennom používaní sa mu nedá nič vyčítať. Práve naopak, stále nedokážem pochopiť, ako sa do tohto rozpočtu zmestili všetky komponenty, vyhytávky a kvalita prevedenia. Pokiaľ hľadáte šikovného spoločníka pre seba alebo pre svoje okolie a nechcete míňať veľké peniaze, Moto G5 je naozaj skvelou voľbou. Moto vychytávky, kvalitná a rýchla čítačka prstov a obstojný fotoaparát v kovovom tele poháňanom osvedčeným hardvérom, najnovším softvérom a batériou, ktorá vydrží celý deň, to je kombinácia, ktorá sa odmieta iba ťažko.

Klady

 • cena
 • verzia aj s 3GB RAM
 • čítačka odtlačkov prstov
 • kovové telo odolné proti prachu a vlhku
 • Moto gestá a navigácia jedným tlačidlom
 • skvelý pomer cena/výkon

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Lenovo Moto G5 2017

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 73 mm
 • Výška: 144,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,5 mm
 • Hmotnosť: 145,5 g
 • Farba: Sivá
 • Orientačná cena: 209 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk