Motorola MOTO Z2 Play - Recenzia

Motorola MOTO Z2 Play - Recenzia

 

Smartfón Motorola Z Play bol pre Motorolu dobrým krokom vpred. Teraz prichádza Motorola s refreshom v podobe Z2 Play, ktorý ponúka ľahko vylepšenú hardvérovú výbavu. Zvrchu ho neúprosne utláča konkurencia, keďže sa nachádza na rozhraní medzi strednou a vysokou triedou. Ako sa teda darí Z2 Play preraziť?

Obsah balenia a prvý dojem

Smartfón z dielne Lenovo a Motorola prichádza v dvojdielnej červenej krabičke. Jej dizajn je celkom čistý. Jednoznačne v ňom prevláda červená farba. Spredu nájdeme nablýskané logo a modelové označenie smartfónu spolu s informáciou o kompatibilite Moto módov.

Do vnútra balenia sa dostaneme jednoduchým odsunutím pravej časti balenia. Hneď navrchu na nás hľadí smartfón. V červenej obálke nájdeme manuály, príručku o bezpečnosti, nástroj na vyberanie zásuvky SIM kariet, USB kábel typu C, čierny plastový kryt s látkovým poťahom a TurboPower nabíjačku. Je potešujúce, že sa výrobca rozhodol pribaliť rýchlonabíjačku a kryt a neúčtuje si nič navyše. Na druhej strane by potešili aspoň základné slúchadlá, no tie v balení nenájdeme.

Z pohľadu prvého dojmu nás nenechal smartfón chladnými. Kovová zadná strana pôsobí naozaj veľmi pekne. To isté sa však nedá povedať o zadnom fotoaparáte, ktorý príliš vystupuje zo zadnej strany smartfónu. Na spodnej strane nájdeme kontakty, ktorými sa spájajú Moto módy so Z2 Play a taktiež aj zadný pomocný mikrofón.

Na prednej strane sa nachádza 5,5“ Super AMOLED displej s FullHD rozlíšením a hustotou 441 pixelov na palec. Pokrýva 70% prednej strany telefónu. Kvalita samotného displeja je na dobrej úrovni. V nastaveniach ponúka viacero farebných režimov, rovnako aj funkciu potlačenia modrého svetla. Regulácia jasu adekvátne reaguje na svetelné podmienky a maximálny jas je dostatočný aj na používanie telefónu na priamom slnku.

Rámčeky pod a nad displejom sú celkom veľké a sú zaplnené. Na spodnej strane nájdeme čítačku odtlačkov prstov a mikrofón slúžiaci na telefonovanie. Čítačka funguje so suchými rukami rýchlo a spoľahlivo. Nerozumie si ale s mokrými a mastnými prstami, keď má problémy s detekciou odtlačku.

Nad displejom, okrem označenia Moto, nájdeme aj hlavný reproduktor, ktorý zároveň slúži na telefonovanie. Ponúka veľmi dobrý zvukový prejav, no nie je taký hlasný, ako by som očakával, no prihliadnuc na jeho veľkosť to je pochopiteľné.
Vpredu sa nachádza selfie kamera spolu s dvojitou prisvetľovacou diódou. Rovnako je tu umiestnený aj senzor okolitého jasu a senzor priblíženia.

Na spodnej hrane je umiestnený nabíjací port USB typu C a taktiež aj 3,5mm jack. Naopak, na vrchnej hrane nájdeme zásuvku pre 2 nano-SIM katy a 1 microSD kartu do veľkosti 2TB (podporujúcu štandard microSDXC).

Konštrukcia a ergonómia

Telefón je tvorený prevažne z kovu a zo skla. Je ozaj veľmi pevný aj napriek jeho hrúbke, ktorá je len 6 milimetrov. Telefón nemá tendenciu sa ohýbať ani sa lámať. S pádmi by mala pomôcť ochrana v podobe Corning Gorilla Glass a pred náhodným ošpliechaním pomôže hydrofóbna nanovrstva, ktorá pokrýva celý smartfón.

Spomínaná hrúbka dosť veľkým problémom. Keďže je telefón veľmi tenký, niekomu by sa nemusel držať práve najpríjemnejšie. Ja osobne som s týmto však nemal žiaden problém. Pri používaní zadného krytu som mal ešte lepší pocit. Bočné tlačidlá sú ergonomicky umiestnené a nie je nutné prehmatávať. Zamykacie tlačidlo je od tlačidiel hlasitosti odlíšené svojou textúrou, čo zamedzuje mýleniu si tlačidiel napríklad v tme. Samotné tlačidlá majú dobrú odozvu a pevný stisk.

Operačný systém

Z2 Play dostal do vienka operačný systém Android 7.1.1 Nougat. Systém je úplne čistý bez zbytočného bloatvéru. Okrem štandardného balíka Google aplikácií sú v ňom umiestnené Moto aplikácie uľahčujúce používanie smartfónu.

V Moto aplikácii máme možnosť aktivovať skratky, medzi ktoré patrí napríklad dvojité otočenie zápästia na otvorenie fotoaparátu, spustenie baterky dvojitým zatrasením, posunutie palca sprava hore, doľava dole po obrazovke pre jej zmenšenie, otočenie telefónu pre spustenie režimu nerušiť a ďalšie.

Taktiež je možné spustiť Moto obrazovku, ktorá sa spúšťa detegovaním pohybu ruky nad displejom. Tá vám ukáže všetky upozornenia, aktuálne prehrávaný song v aplikácii hudba, alebo v iných hudobných aplikáciách. Taktiež pri aplikáciách textového chatu ponúka rýchlu odpoveď bez nutnosti odblokovania telefónu.

Pri používaní smartfónu nebudete mať žiadne problémy so zasekávaním, s nedostatkom RAM pamäte alebo s výkonom.

Pokiaľ sa nesnažíte si telefón úmyselne zapratať zbytočnými aplikáciami, funguje veľmi svižne a rýchlo. Rovnako veľmi rýchlo pracuje aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá rýchlo zobúdza smartfón. Vychytávky v podobe navigácie jedným tlačidlom, keď sa k čítačke odtlačkov prstov pridá schopnosť zaznamenávať smer pohybu, sú dobrou voľbou, pretože sa zväčšuje využiteľná plocha displeja, keďže nahradzujú softvérové tlačidlá.

Čoraz viac výrobcov sa snaží vyjsť z radu implementovaním vlastného hlasového asistenta. Tomuto trendu sa nevyhla ani Motorola. Asistenta Moto Voice spustíte iba vtedy, ak máte na telefóne spustenú angličtinu, alebo iný podporovaný jazyk, medzi ktorý nepatrí čeština ani slovenčina. Pomocou jednoduchého príkazu „show me“ (ukáž mi) a následným vyslovením príkazu asistent zareaguje aj zo zamykacej obrazovky a ak spozná uložený hlas, príkaz vykoná. Snáď sa tejto funkcie dočkáme aj v slovenčine.

Výkon

Pod kapotou Z2 Play bije srdce strednej triedy – procesor Snapdragon 626. Oproti svojmu predchodcovi (625, ktorý bol v Z PLAY) priniesol ozaj len minimálny vzrast výkonu a ide skôr o optimalizačný refresh procesora s nárastom taktu o 0,2GHz na jadro. Procesoru sekunduje grafický akcelerátor Adreno 506 spolu s 4GB LPDDR3 RAM. Interné úložisko, ktoré má 64 gigabajtov, je dostatočne veľké pre dáta a aj pre pár filmov a desiatky pesničiek.

Pokiaľ beží systém naprázdno bez spustenej aplikácie, používateľovi zostáva voľná polovica RAM pamäte, teda 2GB.

Z2 Play sme podrobili mnohým testom, či už tým z pohľadu bežného používania, alebo aj syntetickým. Ak výsledky testov porovnáme s parametrami, zistíme, že sú v poriadku.

Nemali sme problém ani s hraním náročnejších hier, ako napríklad Asphalt 8: Airborne. Počas testovania sme nezaznamenali žiadne sekanie ani náznaky súvisiace s nedostatkom výkonu.

Fotoaparát

Fotoaparát je kameň úrazu celého, ináč celkom zvládnutého smartfónu. Hlavný, teda zadný fotoaparát ponúka rozlíšenie 12MPx s clonou f/1.7. Rozlíšenie 12Mpx platí len pre fotografie v pomere strán 4:3 (4032×3024). Na použitie pomeru 16:9 je potrebné znížiť rozlíšenie na 9,7Mpx (4032×2268).

Aplikácia fotoaparátu ponúka všetko, čo by sme mohli potrebovať. Štandardne sú fotky fotené v automatickom režime. Na výber máme aj druhý režim, ktorý sa nazýva profesionálny, a ten nám otvára možnosti manuálnej úpravy expozície a zaostrovania.

Kvalitatívne nie je fotoaparát žiadnou výhrou. Fotografie za denného svetla ponúkajú dobré vyváženie farieb a expozície. Aj napriek tomu fotografiám chýba hĺbka ostrosti, najmä pri makro fotografiách. Ocenil by som taktiež aj väčšiu farebnú sýtosť. Na druhej strane sa mi veľmi páči pokus o potlačenie šumu pri fotografovaní v noci, aj keď chvíľu trvalo, kým sa fotoaparát spamätal a správne sa zaostril.

Fotoaparátom môžeme natáčať videá až v rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu. Rozlíšenie 4K je stále privysoké pre smartfóny strednej triedy, ktoré sú akurát schopné využiť 1080p rozlíšenie. Z2 PLAY ponúka nahrávanie 1080p záznamu až pri 60 snímkach.

Fotografie získané prednou kamerou s rozlíšením 5MPx sú dostatočne kvalitné na selfie a videohovory. Dvojitá dióda umožňuje vytváranie fotografií aj v noci. Hoci je dosť silná, neoslepuje.

Batéria a výdrž

Jedným z aspektov, v ktorých Z2 Play vyniká, je výdrž batérie. Keďže sme v balení dostali rýchlonabíjačku TurboPower, ktorá dokáže nabiť smartfón približne za 1 hodinu, sme schopní rýchlo dobiť baterky a pokračovať v práci.

Pri bežnom používaní sme schopní fungovať skoro 2 dni, čo je veľmi slušné. Pri aktívnom hraní náročných hier je to len niečo cez pol dňa.

Modo módy

Určite ste si v reklamách všimli zaujímavé zlaté kontakty na zadnej stene. Slúžia na pripojenie takzvaných Moto Mods, čo je projekt z dielne Motoroly, ktorý umožňuje využiť systém modulov, ktoré si môžete navyše dokúpiť. Ak vám napríklad nestačí predný reproduktor, alebo je proste výdrž batérie prikrátka, môžete si jednoducho zakúpiť modul podľa želania a tým tento problém vyriešiť.

K smartfónu Z2 PLAY nám prišiel aj modul rozširujúci kapacitu batérie o 2220mAh. Ten predlžuje výdrž smartfónu až na 3 a pol dňa bežného používania a na celý deň intenzívneho používania. Cena Moto Modov je však extrémne vysoká. Spomeniem napríklad cenu módu s fotoaparátom, ktorého cena je niečo nad 370 eur. Podobná cena je aj za mód DLP projektora.

Naše hodnotenie

Nový nástupca rodu Moto Z Play ponúka vykladá karty na stôl, no pri porovnaní s konkurenciou tak trocha prehráva. Síce ponúka Moto módy, Moto skratky, no zaostáva po stránke výkonu. Aj napriek tomu je Z2 Play výborným smartfónom, ktorý ponúka skoro všetko, čo by mohol dnešný používateľ požadovať. A ak Motorola nezaspí a v ďalšom modeli opraví nedostatky, budeme mať tú česť s klenotom strednej triedy.

Klady

 • konštrukcia
 • displej
 • USB typ C konektor
 • Moto Mods modularita
 • výdrž batérie
 • Moto skratky
 • svižnosť systému
 • hydrofóbna vrstva

Zápory

 • slabší fotoaparát
 • cena Moto Mods
 • horšia konkurencieschopnosť

Informácie o produkte

Motorola MOTO Z2 PLAY 2017

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo/ Motorola

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk