Motorola Moto G6 - Recenzia

Motorola Moto G6 - Recenzia

 

Od akvizície Motoroly čínskym gigantom Lenovo sa značka viackrát úspešne etablovala na trhu so smartfónmi strednej triedy. Za prijateľnú cenu ponúkala adekvátnu hardvérovú výbavu a istotu rýchlej aktualizácie na najnovšiu verziu operačného systému Android, čo práve v tejto cenovej kategórií nebýva zvykom. Pokračuje model Moto G6 v nastolenom trende?

Balenie

V balení nás potešil gumový obal, ktorý síce dizajnom neohromí, ale ochranné povinosti si plní skvele. Dodatočné príslušenstvo v prípade smartfónov s vyššou cenou nebýva zvykom, a o to viac si ceníme prístup výrobcu. Ďalej sa v balení nachádza napájací adaptér s výstupným prúdom 2A, nabíjací a dátový USB-C kábel, nástroj na vysunutie slotu pre SIM karty a pamäťovú kartu a sadu povinných manuálov.

Dizajn a dielenské spracovanie

Najzaujímavejšou časťou konštrukcie je bez pochýb zadná stena. Chválime použitie skla, ktoré síce spôsobuje mierne kĺzanie počas držania, ale tento neduh sa dá odstrániť používaním dodávaného krytu. Ten sklo chráni pred nechcenými škrabancami, ale aj pred odtlačkami prstov. Tie sú, našťastie, badateľné len pri priamom svetelnom ožiarení zadnej steny. Je škoda, že dizajnéri si lepšie neporadili s výrazne vystupjúcim objektívom. Riešením je opäť použitie krytu, ktorý tento výrazný skok redukuje.

Rozmerovo sa Moto G6 radí k väčším smartfónom a veľký podiel na tom má aj displej s pomerom strán 18:9. Pri takomto pomere je nutné efektívne pracovať s funkčnými prvkami v rámčekoch, čo sa takmer podarilo na výbornú. Za zhoršenú známku o jeden stupeň môže zbytočný nápis Motorola nad čítačkou odtlačkov prstov. Áno, može sa vám zdať, že riešime malichernosti, ale pri veľkých konštrukciách má každý ušetrený milimeter cenu zlata. Vypínacie tlačidlo a tlačidlá na reguláciu hlasitosti sa nachádzajú na pravej strane a ich umiestnenie nepoteší používateľov s menšími rukami.

Za zmienku stojí aj slot na SIM karty a pamäťovú kartu nachádzajúci sa v hornej hrane. Väčšina výrobcov preferuje tzv. hybridné sloty, ktoré pojmú buď dve SIM karty, alebo jednu SIM kartu a jednu pamäťovú kartu. Slot Moto G6 ale disponuje dvomi slotmi pre nanoSIM karty a tretím slotom pre pamäťovú kartu. Používanie funkcie Dual Sim je tak v prípade Moto G6 naozaj bez komprisov.

Hardvérová výbava

Ako hnací motor smartfónu je použitý čipset Qualcomm Snapdragon 450 zložený z osemjadrového procesoru s taktom 1,8 GHz a grafického akcelerátoru Adreno 506. Doplnený je 3 GB operačnej pamäte a 32 GB internej pamäte, z ktorej je po prvom spustení dostupných cca 25 GB. Ak využívate len produktívne aplikácie, o nedostatok výkonu sa báť nemusíte, no pri spustení nárčonejších hier ako PUBG Mobile alebo Asphalt 8 sa ukazujú výkonnostné limity. V prípade týchto dvoch hier sa k rozumnému počtu snímkov dostanete len pri najnižších detailoch.

5,7 palcový IPS displej s FullHD rozlíšením (1080 x 2160 px) pre panely s pomerom strán 18:9 je kvalitatívne na veľmi dobrej úrovni, akurát čitateľnosť na priamom slnku mu kazí renomé. Paradoxné je, že maximálny jas je na vysokej úrovni, a tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou šetrilo na antireflexnej vrstve. Poteší použitie ochranného skla Gorilla Glass 3.

Pod displejom sa nachádza čítačka odtlačkov prstov, ktorá, okrem pomerne rýchlej a presnej autentifikácie, ponúka aj rôzne gestá. Ich interpretácia je presná, a preto používanie bolo doslova radosťou. To isté sa dá povedať aj o ďalších gestách, ktoré sa dajú povoliť v aplikácii Moto.

Miernym sklamaním je výdrž, ktorú poskytuje batéria s kapacitou 3000 mAh. S viac ako jedným náročným dňom nepočítajte. Slabú výdrž kompenzuje podpora rýchleho nabíjania, ktoré dokáže za hodinu batériu nabiť do 70% kapacity.

Fotoaparát

V zadnej stene sa okrem hlavného 12 Mpx snímača nachádza aj 5 Mpx snímač, ktorého využitie je spojené s možnosťou vyhotovovať snímky s rozmazaným pozadím. Výsledná kvalita fotografií hlavného snímača je za dobrých svetelných podmienok na slušnej úrovni, no po ich zobrazení na väčšom displeji spozorujete horšie detaily. Tie sa však na sociálnych sieťach veľmi ľahko stratia. Chválime aj režim HDR, ktorý funguje spoľahlivo a rozdiel je badateľný na fotografiách na prvý pohľad. Horšie je to už pri pokuse zhotoviť snímky za šera. Automatické zaostrenie neprimerane zvýši expozíciu a fotografia je doslova nepoužiteľná. To isté platí aj o nočných fotografiách, kde nehrá prvé husle kvalita, ale šum.

Manuálny režim ponúka možnosť meniť ISO, vyváženie bielej a uzávierku. Videá je možné zaznamenávať vo FullHD rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu. Záznam je vhodné prehrávať na displeji smartfónu, keďže mu, tak ako v prípade fotografií, chýba ostrosť detailov. 8 Mpx predná kamera disponuje aj režimom HDR, ktorý má pozitívny vplyv na kvalitu snímkov.

Operačný systém

Motorola si zakladá na čistom vzhľade operačného systému Android s minimálnym počtom predinštalovaných aplikácií tretích strán. Tento prístup je nám sympatický, keďže predinštalované aplikácie tretích strán sa niekedy nedajú jednoducho odstrániť a upravená verzia Android s grafickou nadstavbou výrobcu zbytočne predlžuje čas dodania aktualizácie na novšiu verziu. V prípade Moto G6 sú predinštalované aplikácie Outlook a LinkedIn, ktoré sa síce nedajú odstrániť, no na druhú stranu sú obe aplikácie všeobecne známe a nie mačkami vo vreci.

Android vo verzii 8.0 Oreo nesie jedinú stopu výrobcu v podobe aplikácie Moto. Tá združuje všetky špeciálne nastavenia, ktoré smartfón ponúka. Toto riešenie môže aj nemusí vyhovovať každému. Nám sa páči, že sú základné nastavenia systému oddelené od tých špecifických pre smartfón, no zároveň chápeme používateľov, ktorí preferujú všetko na jednom mieste. Tento prístup má ale opäť pozitívny vplyv na rýchlosť dodania aktualizácií, keďže aktualizácia samostatnej aplikácie je časovo menej náročná. Systém počas testovania bežal plynule a nestretli sme sa so žiadnymi zaváhaniami. Jediným limitom, na ktorý systém narazil, bol celkový výkon čipsetu Qualcomm Snapdragon 450.

Naše hodnotenie

Motorola Moto G6 je poctivým zástupcom strednej triedy, ktorý neexceluje v ničom, zároveň mu ale okrem fotoaparátu nemáme čo vyčítať. Ponúka dostatočný výkon, operačný systém je vyladený a zvláda aj multitasking, neobmedzuje vás v režime Dual Sim a v neposlednom rade si vďaka čistému systému Android môžete byť istý, že aktualizáciu na najnovšiu verziu dostanete medzi prvými. Výdrž batérie mohla byť vyššia, ale vďaka rýchlemu nabíjaniu už za pár okamihov dostanete batériu na slušnú kapacitu.

Klady

 • kvalitná konštrukcia
 • dostatočný výkon
 • vyladeny operačný systém s prísľubom aktualizácie na najnovšiu verziu
 • možnosť používať dve nanoSIM karty a pamäťovú kartu zároveň
 • presná intepretácia gest

Zápory

 • priemerná kvalita fotoaparátu

Informácie o produkte

Motorola Moto G6 2018

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,8 mm
 • Výška: 160 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 165 g
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk