Motorola One - Recenzia

Motorola One - Recenzia

 

Čo dostanete, keď vezmete čistý android, komponenty a hardvér smartfónov strednej triedy, zabalíte ho do balenia s dizajnom a prevedením vlajkových lodí a ponúknete tento produkt za cenu 250 eur? Jednoduchou odpoveďou je Motorola One. Nový počin už opäť ustálenej značky, ktorý na jednu stranu neprekvapí, no na druhú ponúka veľa prekvapivých a potešiteľných vychytávok či riešení.

Smartfóny značky Motorola sa už posledných pár rokov radia do dvoch hlavných kategórií. Prvou sú cenovo naozaj prívetivé rady C, E a G zariadení a druhou vyššia stredná trieda, ktorá ponúka naozaj výnimočný dizajn a prístup odlišujúci sa od konkurencie s radou MotoZ. Samozrejme, niekam do tohoto portfólia patrí ešte Moto X4, ale to je skôr menšia výnimka potvrdzujúca pravidlo. V Motorole si ale očividne povedali, že dizajnové prevedenie nemusí byť iba výsadou smartfónov s cenovkou začínajúcou nad 400 eurami či ešte vyššie a preto prednedávnom predstavili novinku Motorola One. Pokiaľ si ale myslíte, že ide iba o pekný smartfón za malé peniaze, určite čítajte aj ďalej, pretože One v sebe ukrýva naozaj veľké množstvo príjemných prekvapení a funkcii, ktoré by ste u takéhoto a takto lacného zariadenia nečakali.

Obal a jeho obsah

Začnem balením tohto smartfónu. Na prednej, do modro-fialova zafarbenej strane kompaktnej krabičky je vyzobrazené logo M s nápisom „motorolaone”, čo je úplne očakávané. Záujem však okamžite vzbudí nápis „androidone” na spodnej časti. Kto sa o Android zaujíma aspoň okrajovo, bude určite vedieť, že Android One je špeciálne označenie smartfónov od rozličných výrobcov, ktoré garantuje určité softvérové prevedenie a zahŕňa viac ako zodpovedný prístup k aktualizáciám na nové verzie operačného systému či bezpečnostné záplaty dodávané tak skoro, ako je to možné. O Android One a o tom, čo pre tento smartfón znamená, sa ale ešte rozpíšem v samostatnom odseku. Nateraz späť k baleniu a jeho obsahu. Po otvorení krabičky svetlo sveta uzrie samotný smartfón s nálepkou udávajúcou hlavné parametre, na ktoré sa v Motorole snažia poukázať. Pod prvou úrovňou, na ktorej leží zariadenie, je papierová brašnička s manuálom, právnymi pokynmi a nástrojom na vyberanie zásuvky na SIM karty a MicroSD kartu. Ďalej je v balení ešte nabíjačka (15W! TurboPower) a USB-USB-C (konečne!) kábel na nabíjanie a prenos dát.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vytiahnutí z balenia Motorola One okamžite poteší pribaleným a nainštalovaným ochranným obalom z priehľadného mäkkého plastu. Pri vyšších radách smartfónov je pribalený obal štandardom, no niektorí operátori alebo predajcovia radi ďalej zarábajú na svojich zákazníkoch a pýtajú si za samostatné obaly aj 10 eur, pričom výrobná cena je len pár centov. Prvých pár dní som sa rozhodol Motorolu One testovať bez obalu, no možnosť ho kedykoľvek nainštalovať späť je naozaj vítaná. Po vytiahnutí z obalu prekvapí One použitými materiálmi, ktorými sú z prevažnej časti kov a sklo. Strany smartfónu sú z hliníka, ktorý príjemne pasuje do rúk a predná aj zadná strana ponúkajú ochranu Gorilla Glass (nanešťastie nešpecifikovanej rady). Na zadnej strane sa tiež nachádza veľmi dobre umiestnená čítačka odtlačkov prstov, ktorá síce nie je najrýchlejšia, ale svoju úlohu si splní bez problémov. Tento model sa predáva čiernej a bielej farbe a po pár týždňoch fungovania s bielou verziou ju po stránke odolnosti voči nečistotám a pocitu z dizajnu môžem z plného srdca odporučiť. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí trpia averziou voči ochranným obalom či polepom, biela verzia je takmer kompletne odolná voči nedujom ako viditeľné odtlačky prstov alebo iné šmuhy. Pri čiernej verzii by som už za takúto odolnosť ruku do ohňa nedával a skôr odporúčal fungovať s obalom. Na to, že ide o smartfón s celkom veľkou uhlopriečkou a použitými materiálmi ako sklo a kov, prekvapí váhou iba 162 gramov a celkovou rozlohou porovnateľnou s modelmi disponujúcimi menšou uhlopriečkou. Dizajnovo sa One jednoducho naozaj vydaril, výzorom sa pasuje s niekoľkonásobne drahšími kúskami ako napríklad (odvážim sa povedať) iPhone XR.

Čo je to Android One a čo znamená pre Motorola One?

O Android One ste nás mohli zachytiť písať už dávnejšie a aj pri predstavovaní Motorola One sme toho trochu vysvetlili, no opakovanie je matka múdrosti a niektorí čitatelia sa s týmito informáciami doteraz nemuseli stretnúť. Android One od Google jednoducho predstavujú zariadenia s čistým prevedením operačného systému a takisto záruku výrobcov smartfónov patriacich do tohoto programu, že na svoje zariadenia ponúknu minimálne dve vylepšenia na ďalšie verzie systému. Výrobcovia sa takisto zaväzujú, že budú na Android One zariadenia dodávať aktualizácie a bezpečnostné záplaty oveľa rýchlejšie, ako je to momentálne na trhu so smartfónmi štandardom. Jednou z najväčších výhod a zároveň slabín operačného systému Android bola v posledných rokoch jeho otvorenosť. Ktorýkoľvek výrobca smartfónov si mohol do základného operačného systému pridať svoje nadstavby, aplikácie a riešenia, ktoré vo veľa prípadoch iba spomaľovali chod inak výkonných smartfónov. Čo mňa osobne na pár smartfónoch, s ktorými by som bol inak úplne spokojný, neskutočne rozčulovalo, boli aplikácie a procesy bežiace v pozadí a zaberajúce miesto, ktoré z inak schopného hardvéru robili mrznúcu tehlu nepoužiteľnú v bežnom svete (pozerám sa najmä na Teba, Sony). Motorola One ponúka naozaj čistý zážitok s jedinou malou výnimkou Moto vychytávok - Moto displej a Moto akcie, na ktoré si však už majitelia Motorola smartfónov zvykli a niektorí si bez nich, a to myslím smrteľne vážne, už ani nevedia predstaviť život. Motorola tiež pri tomto smartfóne garantuje najbližšie dva veľké updaty, takže pokiaľ si teraz kúpite Motorola One bežiaci pod operačným systémom Android 8.1, dočkáte sa čoskoro vylepšenia na Android 9 a následne na ďalšiu verziu, akokoľvek ju Google nazve.

Komponenty a konektivita

Odhliadnuc od dizajnu sa Motorola One veľmi nelíši od Moto smartfónov posledných rokov. Srdcom je, síce už pár rokov starý, čipset Snapdragon 625 v spojení s GPU Adreno 506. Táto kombinácia neohúri najmä náruživých hráčov, no aj vďaka čistému systému je smartfón pri bežnom používaní naozaj svižný a živý. Poteší taktiež zvýšená kapacita RAM, ktorá sa z obvyklých 3GB pri lacnejších smartfónoch zvýšila na 4GB a 64GB úložného priestoru. S batériou s kapacitou 3000mAh nečakajte žiadne zázraky, no jeden celý deň by ste na nej mali prežiť bez väčších problémov. Pri mojom využití, ktoré pozostávalo zo šiestich hodín zapnutej obrazovky, zapnutých 4G dát a pár telefonátov som sa na konci dňa potešil zostávajúcim 13 percentám batérie. Pokiaľ by ste ale boli ešte náročnejší používateľ, určite príjemne prekvapí už na začiatku spomínaná nabíjačka, ktorá je schopná dodávať až 15W. V spojení s USB-C konektorom je smartfón nabitý z 0% na 50% už za niečo viac ako polhodinku a na 90% sa dostal len za hodinu a 20 minút. Kto by sa inak desil, že takýto smartfón má USB-C konektor, nebojte sa, Motorola v tomto smere nepodľahla trendu a One disponuje aj 3.5 mm audio konektorom pre ľudí s tradičnými slúchadlami. Trochu na škodu a nevyužitý potenciál je sklenená zadná časť, vďaka čomu by bolo možné aj bezdrôtové nabíjanie, ale kto by od smartfónu za 250 eur čakal aj toto, asi nežije na tejto planéte. Celkom vtipné mi však prišlo, že potvrdením o skvelom dizajne a prevedení tohoto kúsku bolo, že vedomosť o absencii bezdrôtového nabíjania pri testovaní mi nezabránila Motorolu One niekoľkokrát doma a v práci položiť na bezdrôtovú nabíjačku s očakávaním nabíjania. O bezdrôtové pripojenie sa pri Motorola One stará dvoj-pasmová Wifi a čo je možno zaujímavejšie, Bluetooth 5.0, ktorý je veľkým krokom na poli nízkoenergetickej komunikácie.

Displej a fotoaparát

Doteraz som Motorolu Ona iba vychvaľoval, no nie je všetko také ružové, ako by sa mohlo zdať. Po prvé, použitý IPS panel sa nedá popísať inak ako priemerný. Rozlíšenie iba 1520*720 pixelov, tiež označované ako HD+, je dokonca niečo, čo by som pri smartfóne z roku 2018 neočakával. Na druhej strane, kvalita zobrazenia nie je až taká zlá, svetelnosť je dostatočná aj na slnečné dni strávené vonku, a v tejto cenovej kategórií sa OLED nedá očakávať. Na margo displeja treba ešte poznamenať, že pri určitých uhloch sa môžu skreslovať farby, čo je pri LCD vcelku bežné, a tiež fakt, že pomer strán 19:9 je niečo, čo úplne nesadne používateľom konzumujúcim množstvo videí. Subjektívne mi ale na tomto smartfóne naozaj prekáža iba jedna vec, a tou je výrez v hornej časti displeja. „Notch”, ako sa zvykne tento „funkčný a dizajnový” prvok označovať, je niečo, čomu som doteraz neprišiel na chuť a dúfam, že ani neprídem. Nechápte ma zle, tenké rámiky telefónu sú fajn a Motorola ešte zvládla spraviť výrez s odpustiteľnými proporciami narozdiel od najnovšieho Pixel 3 XL. Chápem tiež, že niekam sa jednoducho reproduktor a selfie kamera umiestniť musia. A chápem dokonca aj to, že použitie výrezu na tomto kúsku je jedným zo šikovných riešení ako zvýšiť prémiový pocit, keďže takmer všetky vlajkové lode výrezom disponujú tiež. Ale subjektívne - nie. Samozrejme, ten, komu výrez neprekáža, sa nemá čoho obávať a aj ja, úplny notch-odmietač, som si naň stihol za tých pár týždňov používania ako-tak zvyknúť. Po stránke foto-vybavenia papierovo One opäť neohúri, no s tým, čo dostal do vienka, zvládne stále dosť. Na prednej strane sa v spomínanom výreze ukrýva jedna selfie kamera s rozlíšením 8 MP a svetelnosťou f/2.2 spolu s bleskom pre fotenie selfie v tme či v horších svetelných podmienkach. Na zadnej strane pristáli dva snímače, hlavný s rozlíšením 13 MP a svetelnosťou f/2.0 a sekundárny 2 MP, f/2.4, s ktorého pomocou zvládne Motorola One aj portrétový mód a rozostrenie fotografií za foteným predmetom. Selfie kamera by mala portrétový mód zvládať rovnako, hoci tu je riešenie čisto softvérové. Video si na Motorolu One natočíte v maximálnom rozlíšení 4K@30fps alebo 1080P@60fps, no stabilizácia obrazu je dostupná len pri FullHD a 30fps, takže ak nemáte naozaj pevné ruky alebo statív, odporúčame ostať pri tejto voľbe. Pri fotení na Motorola One sa, nanešťastie, opätovne ukazujú neduhy lacnejších riešení. Fotky urobené v dobrých svetelných podmienkach sú naozaj ostré a ponúkajú aj dobré detaily. Kde už Motorola One pokrivkáva, sú horšie svetelné podmienky alebo nedajbože noc. Toto je ale viditeľné pri každom smartfóne s cenovkou pod 500 eur, pokiaľ nejde o špecializované kúsky.

Vychytávky a bonusové funkcie

Motorola by nebola Motorolou, ak by sa svoje smartfóny niečím nesnažila odlíšiť. Pri One to nie je iba o dizajne a čistom Androide, ale sú tu stále prítomné vychytávky, ktoré uľahčia život a funkcie, ktoré by ste u tohoto smartfónu nečakali. Moto Displej, ktorý zobrazí základné informácie ako čas, stav batérie a notifikácie je stále prítomný, rovnako ako Moto Gestá (dvakrát seknúť pre LED baterku, dvakrát pootočiť na zapnutie fotoaparátu). Ak by neboli tieto funkcie tak šikovné a funkčné, možno by som Motorole vyčítal, že tým pádom už nejde o „čistý” systém, ale kto už ich používal, bude vedieť o čom hovorím, keď poviem, že mi ich absencia na iných smartfónoch aj po pár týždňoch používania naozaj chýbala. Motorola tiež teší majiteľov dvoch SIM kariet, ktorí ale stále túžia rozšíriť úložný priestor. Tento smartfón dokáže pojmúť nielen dve Nano SIM karty, ale navyše aj MicroSD kartu až do kapacity 256 GB. Pokiaľ by vám bol úložný priestor málo a chcete robiť veľa fotiek či videí, Motorola ponúka v spolupráci s Googlom nelimitované úložisko pre fotografie do rozlíšenia 16 MP a videá v 1080P (aj 60fps). Treba iba myslieť na to, že úložisko bez limitu je podporované len vtedy, pokiaľ na svoj Google Drive nahrávate fotky a videá cez Google Photos aplikáciu. Aby som ešte k fotkám a videám nezabudol spomenúť, Motorola One ponúka celkom zábavné a možno aj využiteľné funkcie ako spomalený záber videa (240fps), jednoduché natáčanie timelapse (plynutie času), kde si môžete vybrať 4, 8, 16, alebo 32 násobné zrýchlenie, a taktiež takzvaný kinematograf. Ten dokáže nahrať video a vy si potom môžete manuálne vybrať, ktoré časti obrázku sa majú pohybovať a ktoré ostanú statické. Výsledok je uložený ako GIF a je potom jednoducho zdielateľný.

Naše hodnotenie

Patríte medzi rodičov, od ktorých deti drankajú nový iPhone alebo chcú dizajnový smartfón, alebo do skupiny používateľov, ktorí nechcú nič prehnane drahé, ale jednoducho funkčné a pekný dizajn by bol vítaným bonusom? Čistý operačný systém, obstojný výkon na bežné fungovanie, fotoaparát, ktorý nesklame, hoci neohúri a ďalšie a ďalšie súčasti. Motorola One je jednoducho podarený kúsok, ktorý nie je iba peknou tváričkou bez funkcionality. Práve naopak, One ponúka prekvapivo veľkú funkcionalitu, ktorá dokáže používateľom uľahčiť či spríjemniť život. Mierne zamrzí, že nie všetky stránky sú dotiahnuté do dokonalosti, respektíve výkonom sa úplne nevyrovnajú dizajnu, ale cenovka tesne pod 250 eur dokáže umlčať aj kritikov tých najmenších chybičiek.

Klady

 • krásny dizajn
 • naozaj čistý Android
 • dobre vyvážený hardvér
 • obstojná výdrž na batérii
 • 15W nabíjačka v balení
 • USB-C, ale aj 3.5mm jack
 • kvalitné prevedenie z prémiových materiálov

Zápory

 • pár nedotiahnutých funkcií
 • fotoaparát len do dobrých svetelných podmienok

Informácie o produkte

Motorola One 2018

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 149,9 mm
 • Výška: 72,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 162 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk