RECENZIA: Motorola Moto G8 Power - Všestranný a dostupný smartfón

RECENZIA: Motorola Moto G8 Power - Všestranný a dostupný smartfón

 

Stredná trieda je najpočetnejšie zastúpenou v oblasti smartfónov. Na výber máme z množstva modelov a pre výrobcov je často ťažké zaujať. Do redakcie sa nám dostáva smartfón Moto G8 Power, ktorý sa snaží upriamiť našu pozornosť na štvoricu objektívov tvoriacich jeho fotoaparátovú sústavu. Novinka navyše vylepšuje dizajn minuloročného modelu, napr. znižuje bradu a výrez. Viac sa už ale dozviete v recenzii.

Obsah balenia a prvý dojem

Čerstvá nie je len dizajnová úprava samotného tela smartfónu, ale aj jeho balenie. Z predošlých modelov značky sme boli zvyknutí na pestrofarebné balenie, teraz pôsobí síce menej hravým, no profesionálnejším dojmom.

V tmavočiernej škatuľke nájdeme, okrem samotného smartfónu, sponku na vyberanie zásuvky SIM kariet, manuály, nabíjačku TurboPower 18W a USB-C kábel.

Ochranná fólia na displeji smartfónu informuje používateľa o prednostiach zariadenia ešte pred jeho samotným spustením.

Bez kvalitnej konštrukcie a displeja by to nešlo...

Po odlepení fólie sa nám naskytá pohľad na 6.4“ IPS displej s rozlíšením 1080x2300 pixelov. Už na prednastavenej tapete som si všimol, aké dobré podanie farieb má displej. Ani pri detailnom pohľade nebadať individuálne pixely. Kvalita pozorovacích uhlov je priamoúmerná použitej technológii IPS, a teda je na výbornej úrovni.

Na prednej strane taktiež sídli aj predná kamera. Výrobca sa vyhol využitiu výrezu integráciou kamery priamo do displeja. Umiestnenie v ľavom hornom rohu mi úprimne prekážalo menej, ako som si myslel. Niektoré aplikácie, ako YouTube, bez režimu roztiahnutia na celú obrazovku majú prehrávač presne po prednú kameru, a tak ju počas sledovania videí nevidno.

Nad displejom nájdeme reproduktor pre hovory, ktorý spolu s hlavným reproduktorom tvorí stereo zostavu. Kvalita zvuku ma vyslovene ohromila, pretože výsledný zvuk je vyladený a obsahuje dobré množstvo basov, vzhľadom na veľkosť samotných reproduktorov. Zvuk je vyvážený a ani pri maximálnej hlasitosti som nezaznamenal žiadne rušenie alebo praskanie. Navyše výrobca pre reproduktory uzavrel partnerstvo s Dolby a s pomocou ich aplikácie si možno zvuk plne prispôsobiť, či už pomocou prednastavených profilov alebo ekvalizéra.

Na bočnej hrane je umiestnená zásuvka pre SIM karty. Keďže ide o hybrid, máme na výber buď 2 nano SIM-karty, alebo jednu nano SIM a microSD kartu.

Nabíjanie a komunikácia s počítačom prebieha cez USB-C port, ktorý sa pomaly ale isto stáva štandardným konektorom. Nezabudlo sa ani na čítačku odtlačkov prstov v zadnej stene zariadenia, presne v úrovni ukazováka. Presnosť čítačky nie je oslňujúca, skôr naopak. Asi 3 pokusy z 10 sú nesprávne zaznamenané. Nanešťastie nepatrí ani k tým najrýchlejším.

Spomínaná zadná stena je buď modrá alebo čierna, závisiac od farby ktorú si zvolíte. Nami testovaný čierny variant mal vzadu aj zaujímavú textúru, ktorá podčiarkovala dobrý pocit z dizajnu.

Okrem ovládacieho prvku v podobe displeja nesmieme zabudnúť ani na tlačidlá hlasitosti a odomknutia. Tie sú štandardne na pravej strane. Tlačidlo odomknutia je v správnej výške, a teda nie je potrebné prehmatávať. Navyše má aj textúru ktorá ho jednoznačne odlíši od kolísky hlasitosti.

Konštrukcia je mimoriadne pevná, smartfón pri držaní v ruke nepôsobí lacným dojmom. Pri dlhšom držaní v ruke, a trochu spotených alebo mokrých rukách, má tendenciu sa šmýkať, preto poteší pribalený silikónový kryt priamo z balenia. Aj keď by veľká obrazovka mohla navodiť pocit veľkej lopaty, vôbec to tak nie je. Minimálne nie s rozmermi 156x75.8x9.6 mm, avšak váha je až 197 gramov, čo pre niektorých užívateľov nemusí byť práve zanedbateľné.

Telo zariadenia je certifikované podľa IP52, a teda smartfón odolá náhodnému poliatiu vodou.

Celkovo až 5 snímačov pre fotografie

Pomyselnou hviezdou večera je štvorica fotoaparátov vsadená do zadnej steny zariadenia. Hlavný fotoaparát s rozlíšením až 16Mpx a svetelnosťou f/1.7 je oddelený od ostatných. Zostávajúce 3 fotoaparáty sú zoradené do jedného pásika, konkrétne ide o 8MPx telephoto f/2.2 s 2x optickým zoomom, 8MPx f/2.2 ultrawide a 2MPx f/2.2 makro snímač.

Napriek osadeniu až 4 snímačov pre hlavnú sústavu fotoaparátu, celková kvalita fotografií s počtom senzorov neškálovala veľmi dobre. Fotografie zhotovené na priamom svetle sú správne zaostrené s vybalancovanou expozíciou. Keď však množstvo denného svetla klesá, začínajú sa prejavovať nedostatky. Fotografie v interiéroch bývajú zvyčajne podexponované so stratou textúry fotografovaného objektu a taktiež sa prejavuje zvýšený šum. V režime makro dokáže objektív zaostriť veľmi zblízka a produkuje pekné snímky, avšak v nízkom rozlíšení, a teda len 2MPx.

V manuálnom režime získate schopnosť regulovať rýchlosť uzávierky, ISO, vyváženia bielej, atď. Fotiť môžete dokonca aj do RAW. G8 Power plne podporuje Camera2API. Trochu ma mrzí dlhší čas ukladania zhotovených snímok. Pokiaľ sa snažíte manuálne zhotoviť sériu snímok, budete musieť čakať na uloženie.

Nahrávanie videa je možné v rozlíšení až 4K pri 30 snímkach za sekundu, poprípade FullHD pri 60 snímkach za sekundu, nanešťastie bez optickej stabilizácie, avšak tá býva spravidla výsadou drahších modelov.

Predný fotoaparát s rozlíšením 16MPx a f/2.0 zhotovuje pekné snímky na dennom svetle. Rovnako ako pri hlavnom fotoaparáte aj tu s klesajúcim svetlom, prichádza šum.

Operačný systém a SoC

G8 Power prichádza s predinštalovaným Androidom 10. Absencia bloatvéru ma príjemne potešila. Pri reštartovaní systému alebo prvom zapnutí trvá pár minút, kým sa systém plne „zobudí“. Dovtedy pri prechode obrazovkami badať nepríjemné trhanie. Akonáhle dôjde k spomenutému „zobudeniu“ je svižný aj multitasking menej náročných aplikácii.

Pod kapotou pradie čipset Snapdragon 665 so štyrmi jadrami Kryo 260 Gold a štyrmi jadrami Kryo 260 Silver. Operačná pamäť je 4GB a úložný priestor pre dáta používateľa tvorí 64GB eMMC 5.1 pamäte. Netreba zabudnúť, že pri nedostatku miesta je možné obetovať druhú SIM kartu a rozšíriť si interné úložisko microSD kartou. Výkon zariadenia je viac než dostačujúci pre menej náročného používateľa.

Bez problémov si môžete zahrať aj náročnejšie hry, aj keď len na stredné detaily. Hranie titulov ako SimCity BuildIt alebo PUBG Mobile bolo plynulé a naozaj musím znova oceniť kvalitu reproduktorov.

Motorola nezabudla na svoje Moto skratky. Tie vďaka gestám dokážu spustiť baterku, zapnúť fotoaparát, zhotoviť screenshot, spustiť režim nerušiť pri otočení obrazovky nadol atď. Skratky fungujú bezchybne. Páčia sa mi veľmi pekne spracované tutoriály, ako jednotlivé funkcie používať. Funkcia Moto Gametime pri detekovaní spustenej hry, poprípade náročnejšej aplikácie, zobrazí lištu, pomocou ktorej si môžete stlmiť notifikácie alebo napríklad urobiť screenshot.

Batéria

Výrobca osadil 5000mAh batériu, ktorá nie je užívateľsky prístupná ani vymeniteľná. Dvojdňová výdrž pri bežnom používaní nie je žiaden problém. Pri menej náročnom využívaní dokážete výdrž vytiahnuť až na tri dni. Nabíjanie trvá niečo vyše dvoch hodín s použitím pribalenej TurboPower nabíjačky.

Naše hodnotenie

Za cenu 229€ je nová Moto G8 Power veľmi dobrým zariadením pre menej náročného užívateľa, ktorý hľadá telefón pre bežné úlohy s dlhšou výdržou batérie. Prekvapí dobre vyladenými reproduktormi a softvérovými vychytávkami Moto. Absencia NFC pre bezkontaktné platby zamrzí, no okrem toho je G8 Power spojením vyváženého hardvéru a čistého Androidu, ktoré si nájde mnoho priaznivcov.

Klady

 • konštrukcia
 • čistý Android
 • kvalita reproduktorov
 • certifikácia IP52
 • Moto skratky
 • kvalita fotografií pri dennom svetle
 • batéria

Zápory

 • kvalita fotografií v horšom svetle
 • absencia NFC

Informácie o produkte

Motorola Moto G8 Power

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,84 mm
 • Výška: 155,95 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,63 mm
 • Hmotnosť: 197 g
 • Orientačná cena: 229 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk