RECENZIA: Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G - Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

RECENZIA: Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G - Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

 

Naozaj si nepamätám, kedy som názov telefónu nahlas vyslovoval 2 minúty... Ok, možno preháňam, no skúste to vysloviť... Každopádne je tu a v redakcii sme po jeho lacnejšom bratovi vyskúšali aj tohtoročnú vlajkovú loď od juhokórejskej spoločnosti. Aká teda je?

Samsung už tradične každý rok usporadúva dve konferencie, na ktorých predstavuje novinky, s ktorými ide do boja s konkurenciou. Vo februári je to ukážka modelov S a v auguste modelov Note (plus tablety, príslušenstvo atď.). Najväčšia pozornosť je ale venovaná práve sérii Note, ktorá sa teší veľkej obľube vo svete mobilov a technológii. Dôvody na to teda rozhodne sú.

Minulý rok Samsung prvýkrát predstavil rovno dva modely zo série Note a rok 2020 nebol výnimkou. Problém je, že tentokrát to bolo trošku inak. Osobne som netestoval klasický Note 20, to urobil môj kolega Filip (recenziu si môžete prečítať tu), no ja z toho mám zmiešané pocity.

Dizajn a balenie

V klasickej čiernej krabičke nájdeme nejaké papiere, ktoré nikto nečíta, nabíjačku a USB-C na USB-C kábel. Nesmieme zabudnúť na AKG slúchadlá s koncovkou USB-C. 3,5 mm jack sa už tradične nekoná. To je celé. Samsung ale pri objednávkach v predpredaji ponúkol zadarmo svoje bezdrôtové štuple a pri Note 20 Ultra 5G dokonca najnovšie Galaxy Buds Live (ale len v bronzovej farbe).

Čo sa samotného dizajnu týka, z prednej strany sa telefón veľmi podobá minuloročnému modelu, len je väčší a výstrel prednej kamery je o máličko menší. Dôležité zmeny ale nastali po obvode telefónu. Ľaváci majú smolu, tlačidlá pre hlasitosť a programovateľné tlačidlo Bixby/Power sa presunuli na pravú stranu, kde potešia väčšinu sveta. Ja síce patrím k ľuďom, ktorí držia telefón práve v ľavej ruke, no keďže nemám malé ruky, nemal som s týmto presunom problém. (Vlastnil som Note 10+). Ukazovákom s prehľadom dosiahnem na tlačidlá, takže jediné, čo som musel zmeniť, je návyk, že tieto akcie nerobím palcom. Mal som medzitým aj telefón inej značky, kde boli tieto tlačidlá rozhádzané po oboch stranách, no nemyslím si, že má niekto problém zvyknúť si na nové rozloženie.

Treba ale dodať, že telefón je obrovský. S rozmermi 165 x 77 x 8,1 mm patrí k tým najväčším na trhu a je problém ovládať ho jednou rukou, aj keď vďaka nadstavbe One UI to nie je nemožné.

Najväčšia zmena nastala pri S-pene a jeho umiestnení. Prvýkrát sa nachádza na ľavej strane. Dôvody sú jednoduché – tlačidlá, ktoré sa presunuli a jednotka fotoaparátov, ktorá je nekompromisne veľká (a to vo všetkých smeroch). Je vysoká, široká a hrubá. Hrubá tak, že trčí z telefónu niekoľko milimetrov a aj keď máte nejaký obal, telefón sa na stole kolíše, keď naň zapisujete poznámky. To je asi najväčší mínus dizajnu telefónu a vie to vyriešiť len obal, ktorý je robustnejší.

Spodnú stranu dopĺňa okrem pera reproduktor, USB-C slot a mikrofón. Ľavá strana nám ostala úplne prázdna a na hornej nájdeme šuplík na dve SIM karty alebo jednu SIM-ku a microSD kartu až do veľkosti 2 TB.

Okrem toho je telefón vyrobený z najlepších materiálov, vpredu novinka Gorilla Glass Victus a vzadu tiež Gorilla Glass verzia 5 s certifikáciou odolnosti IP68, voči prachu a vode. Tomuto Samsungu niet čo vytknúť.

Displej a batéria

Kvalita zobrazovacieho panelu je na špičkovej úrovni (ako vždy pri vlajkových lodiach Samsungu). Dynamic AMOLED displej s uhlopriečkou 6,9“ (17,52 cm) ma perfektný jas aj na priamom slnku a nádherné farby a hĺbku – samozrejme, aj vďaka HDR10+, ktorým disponuje. Maximálne rozlíšenie je 1440 x 3088 pixelov, čo znamená hustotu 496 ppi, čiže viac ako je treba. Musím ale dodať pár vecí, ktoré nie sú úplne kóšer.

Novinkou v Note modeloch je obnovovacia frekvencia 120 Hz. Ide to len pri FullHD+ rozlíšení, a aj to je len adaptívne zobrazenie, čiže telefón si sám určuje, kedy ide na 120 Hz a kedy ide len na 1 Hz. Áno, nie je tu možnosť uzamknúť frekvenciu na 120 Hz napevno, ako tomu je pri klasických 60 Hz. Popravde, rozdiel som takmer nevidel, lebo som nevedel, kedy to funguje na akej frekvencii. Čo bolo ešte horšie, okrem nižšieho rozlíšenia sa rýchlo vybíjala batéria, až som nakoniec túto funkciu vypol a radšej si zapol maximálne rozlíšenie a 60 Hz zobrazenie.

Aspoň, že Samsung Vám od výroby nalepí ochrannú fóliu na displej. Tá sa síce poškriabe takmer okamžite, no máte akú-takú ochranu, ktorá dokáže oddialiť nevyhnutné – a teda škrabance na displeji.

Predĺžiť životnosť batérie sa dá aj pomocou tmavého režimu dostupného priamo od Samsungu v nastaveniach.

Posuňme sa teda rovno na batériu, ktorá dostala kapacitu 4500 mAh. Nie je to žiadna sláva a už dnes sú telefóny, ktoré ponúknu viac. Pri takomto ohromnom displeji je to ozaj len tak tak. Kým som mal nastavené 120 Hz, nevydržal so mnou telefón do večera, a to len pri jednej SIM karte. Od momentu, keď som to prepol, vydrží so mnou celý náročný deň (aj keď len tak tak) aj pri dvoch SIM kartách naraz. Menej náročný používateľ sa možno dostane na jeden a pol dňa, max 2, no pochybujem, že si Note kúpi niekto, kto telefón nevyťažuje počas celého dňa.

O nabíjanie sa stará rýchla 25 W nabíjačka, ktorá ho dokáže nabiť za niečo vyše hodiny, alebo bezdrôtová, až 15 W nabíjačka, ktorú ale doma nemám. Moja 10 W nabije telefón za skoro 3 hodiny, čo mi ale nevadí, keďže nabíjam len v noci. Pomalé nabíjanie je aj šetrnejšie k batérii samotnej. Samsung nezabudol na podporu reverzného bezdrôtového nabíjania, ktoré môžete využiť pri iných telefónoch, smart hodinkách, slúchadlách atď...

Fotoaparát

Tento rok som sa začal viac venovať foteniu. Samozrejme, po niekoľkotýždňovej štúdii ako čo funguje som si kúpil skutočný foťák, pretože fotenie na mobil som nikdy nejako nemal rád. Okrem toho, veľkosť senzora a objektívu sa nedá oklamať, aj keď uznávam, súčasné telefóny vedia naozaj pekne fotiť. Note 20 Ultra nie je výnimkou. Fotí skvele. Vo všetkých režimoch. Sú tam vzadu rovno tri objektívy:

 • hlavný: 108 Mpix,s optickou stabilizáciou f/1.8 a laserový zaostrovaním, ktorý dokáže nahrávať video v 4K (60 fps) a 8K (24 fps)
 • teleobjektív: 12 Mpix s optickou stabilizáciou f/3.0 a 5x optický zoom
 • širokouhlý fotoaparát: 12 Mpix s elektronickou stabilizáciou f/2.2

Ako opísať fotky? Na toto nie som expert a ani som nikdy nebol. Z hlavného fotoaparátu „lezú“ naozaj krásne snímky a fajnšmekrov poteší PRO režim. Taktiež video v 4K je perfektne stabilizované. Rád by som video posúdil v 8K, no nemám zariadenie, ktoré by to zvládlo. Monitory mám FullHD a telku len 4K, čiže verím, že aj toto je zvládnuté dobre, aj keď 24 fps môže byť pre niekoho málo, je to štandard vo filmovom priemysle, takže to bude určite pozerateľné.
K teleobjektívu mám len zopár poznámok. Prvá je technológia, ktorá sa použila. Vnútri je skutočný modul so šošovkami, ktoré sa vďaka elektromagnetom hýbu zľava doprava a naopak, a tak funguje optické priblíženie. Neskutočné, kam sa to posúva, kvalita do 5-násobného priblíženia je výborná. Pri priblížení 10 a 20-násobnom cítiť slabšiu kvalitu, pretože už ide o výkroj z pixelov, no je ešte použiteľné. 50-násobné priblíženie je použiteľné skôr len na demonštráciu toho, že sa to vôbec dá. Fotky sú otrasné, teda aspoň podľa mňa. S väčším senzorom a rozlíšením by to v budúcnosti bola cesta. „Širokáč“ je taká klasika. Síce som očakával, že bude mať väčší záber, no na bežné použitie stačí, a hlavne fish-eye efekt je len veľmi malý, takže následná úprava nie je potrebná.

Naozaj by som rád rozprával o snímkoch viac, no v posledných rokoch sa mi to už zdá skoro všetko na jedno kopyto. Laik rozdiel už pár rokov nevidí, a ak áno, tak málo. Každý výrobca si proces z RAW do JPEG robí podľa svojho a výsledky sú rôzne hlavne pre rozdielny vkus jednotlivých programátorov. Za mňa musím povedať, že Note 20 Ultra fotí pekne a ostro, len pridáva farbičky viac, ako by musel. Nie je to na škodu, drvivá väčšina používateľov to ocení, lebo na sociálnych sieťach to vyzerá lepšie, no ja by som trošku ubral. Nebudem ale uberať z hodnotenia, pretože foťáky patria ku špičke.

Ešte spomeniem prednú kameru

 • 10 Mpix, f/2.2 so 4K videom

Tu ide o zaužívaný štandard. Kamera fotí dobre, snímky sú jasné a ostré aj v horších svetelných podmienkach (nie v tme) a 4K video je naozaj slušné, aj keď na hlavný zadný modul sa nechytá ani náhodou. Na videohovory a selfie je dostatočný. Pomocou tohto foťáka sa dá taktiež odomknúť telefón. Keďže ale ide o obyčajnú kameru, nie je to nijako zvlášť bezpečné.

Aplikácia fotoaparátu je prehľadná s množstvom režimov ako sú Video, Spomalené video, AR, Panorama, Jedlo, Dynamické video a nechýba ani Profesionálny režim videa. Pre mňa boli najzaujímavejšie Hyperčasové zberanie a Bixby Vision, ktorý dokáže odfotiť text a preložiť ho. Asi najlepšia funkcia, akú som v telefóne videl, zvlášť, ak vám z Aliexpresu príde návod v čínštine.

Hardvér a softvér

Čo sa týka hardvéru, sprevádzajú ho kontroverzie ohľadne osadenia procesoru. Pre európsky trh Samsung volí svoje vlastné Exynos procesory, ktoré sú menej výkonné a viac náročné na energiu ako Snapdragony. Note 20 Ultra má, tak ako jeho brat neUltra 8-jadrový Exynos 990 vyrobený 7 nm procesom. Ďalej tu nájdeme 12 GB RAM LPDDR5, čo bohato stačí. Viackrát som otvoril aplikáciu aj o niekoľko dní neskôr a stále bola tam, kde skončila! Grafický procesor, ktorý sekunduje tomu hlavnému, je ARM Mali-G77. Čo sa týka pamäte, tak tu je na výber 256 alebo 512 GB, čo musí stačiť každému. Teda pokiaľ nie, stále tu je možnosť rozšíriť si pamäť pomocou mikro SD karty.

Prešiel som si pár testov a Geekbench 5 dosiahol procesor výkon 914 na jedno jadro a 2,732 na multi-jadro. Nie je to žiadna extra sláva, no musím povedať, že telefón používam už skoro mesiac a mám nainštalovaných asi 70 aplikácií. To mohlo zavážiť. V teste antutu dosiahol výsledok 534,963 bodov, kde som vraj porazil 77 % používateľov a úprimne, aj keby som ich porazil 100 %, ťažko si to všimnem.

Úprimne, nechápem veľmi ten rozbroj ohľadne Exynosov a Snapdragonov. Telefón valí ako guľa bez zaváhania aj pri preskakovaní z aplikácie do aplikácie, zvláda všetky povely a nemá problém s peknými animáciami, ktoré do svojich telefónov Samsung pridal (myslím, že) minulý rok. Telefón s prehľadom zvláda aj najnáročnejšie appky a hry.

Telefón je dostatočne výkonný, aby zvládol PC simuláciu (alebo ako to nazvať) vo forme DEX, novinka je, že tentokrát to môže byť konečne bezdrôtovo. Je milé vidieť, že sa programátori snažia posunúť aj toto rozhranie stále ďalej a robí to z tohto telefónu v podstate vreckový notebook. Aplikácie bežia v tomto režime perfektne a možnosť pripojenia myši a klávesnice rozhodne poteší. Pokiaľ ale chcete, môžete samotnú dotykovú plochu displeja používať ako touchpad a nemusíte teda so sebou myš vôbec nosiť. Samotné rozhranie by si zaslúžilo vlastnú recenziu, no nejdem sa rozpisovať, už tak to bude dosť obsiahle. Stojí to rozhodne za vyskúšanie, kto váha, od prvej verzie to prešlo kus cesty a môžem povedať, že ak budú pokračovať, bude to len lepšie a lepšie.

Pod displejom sa nachádza ultrasonická čítačka otlačkov, ktorá je každým rokom rýchlejšia a presnejšia. Nie je taká rýchla ako optická, no aspoň si nemusím dávať pozor, či nemám mokré alebo špinavé ruky, pretože si vie poradiť aj s tým, aj keď, samozrejme, všetko má svoje hranice.

Softvér musím tiež pochváliť. Už dávno to nie je staré zasekané prostredie Samsung experience. Od One UI 1.0 je to na úplne inej úrovni. Všetko pôsobí ľahko, príjemne a ladne. Klobúk dole, ako sa dokázala juhokórejská spoločnosť vymaniť zo zlého svetla „zasekaných telefónov“. V Note 20 Ultra sa nachádza Android 10 s nadstavbou One UI 2.5. Tá ponúka dostatočné množstvo nastavení a utilizácie, takže si každý príde na svoje, a kto nie, stále si môže stiahnuť iný launcher. Za mňa by to ale bolo na škodu, keďže (teda aspoň ja som nenašiel taký) One UI má perfektnú optimalizáciu na ovládanie jednou rukou alebo menšími rukami. Kdekoľvek ste, stačí potiahnuť nadol a všetko, čo je na vrchu sa zrazu nachádza v strede obrazovky na dosah vašich palcov. Nie sú potrebné žiadne prechmaty. Škoda, že to nevedia implementovať aj do aplikácií tretích strán.

V nastavenia nájdeme všetko, čo potrebujeme, čo hľadáme a pomôže aj fulltextové vyhľadávanie, takže si nemusíte mechanicky pamätať, čo sa kde nachádza.

K Androidu ako takému niet čo dodať. Desiata verzia nie je žiadna novinka a čoskoro bude aj tak nahradená. Tu funguje skvele aj v spolupráci s nadstavbou od Samsungu, vďaka ktorým využíva maximálny potenciál telefónu na jednotku.

S Pen

Pero, ktoré robí sériu Note výnimočnou, som si nechal na samostatnú kapitolu. Je to nástroj, ktorý bol kedysi v každom smartfóne, no stylusy nahradil kapacitný displej a naše prsty. Našťastie Samsung prišiel na to, ako využiť túto technológiu aj na týchto dotykových plochách a dá sa povedať, že to pomaly, ale isto doťahuje do bodu, keď to bude na nerozoznanie od skutočnosti.

Nové S Pen má v sebe integrovanú batériu a cievku na bezdrôtové nabíjanie, takže vie plnohodnotne fungovať aj niekoľko metrov od telefónu. Vtedy slúži ako nejaké diaľkové ovládanie, a to pomocou rôznych pohybových gest a samotného tlačidla na jeho boku. V praxi som to takmer nikdy nevyužil, no to neznamená, že je to zbytočnosť, niekto sa totiž vždy nájde. Pre mňa to je možno na fotenie skupinky ľudí z väčšej vzdialenosti, kde chcem byť aj ja. Možno ešte na prezentáciu či ovládanie hudby, viac využitia to u mňa mať nebude.

V nastaveniach nájdeme samotnú sekciu S Pen, kde si ho môžeme prispôsobiť podľa svojich predstáv. Možností je tu naozaj veľa a niektoré sa dajú otvoriť v prípade, že sa chcete dozvedieť o jednotlivých funkciách viac, poprípadne pre lepšiu konfiguráciu. Odporúčam ale vypnúť funkciu „povoliť viac S Pen“ pretože pri zapnutom režime Bluetooth aktívne vyhľadáva perá v okolí, a to papá batériu.

Výborná správa je úplná implementácia pera do Microsoft OneNote. Môžete tak po vytiahnutí pera (a nastavení skratiek) hneď začať písať do OneNote, čo sa vám, samozrejme, synchronizuje s PC atď. Navyše prítomná funkcia prevodu písania na text je mimoriadne užitočná a veľmi schopná (ak teda píšete trošku krajšie ako ja, nebudete mať žiaden problém).

Celkovo práve S Pen robí Note výnimočným, a to preto, lebo to výnimočné pero je. Najnovšie odozvu skrátili z 24 na 9 ms, čo vraj robí veľký rozdiel. Neviem to priamo porovnať so starším modelom, čo ale môžem povedať je, že reakcie na písanie sú neskutočné. Celkovo sa snažím používať pero čo najviac, už len preto, že som zaň dosť zaplatil, na druhej strane sa s ním dá ovládať telefón niekedy pohodlnejšie ako s prstami a tlačidlo na konci slúži ako perfektný antistress-button.

Naše hodnotenie

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G je nekompromisný telefón s nekompromisnými funkciami ale aj nekompromisnou cenou. Týmto všetkým mieri tam, kam patrí. Na samý vrchol potravinového reťazca telefónov. Možno nie je najvýkonnejší na svete, no je to jednoznačne najkomplexnejší stroj na trhu. Malá kancelária vo vačku. Bez debát a kompromisov, zvonku a áno, aj keď „honiči benchmarkov“ nebudú súhlasiť, aj zvnútra. Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ.

Áno, viem, ešte tú nie sú nové iPhony, ale čo sa tým zmení? Apple príde s podobným dizajnom a zmeny budú hlavne pod kapotou. Výkon najlepší na svete, no funkciami ďaleko za Note 20 Ultra. Samsung je pre tých, čo chcú od telefónu viac.

Klady

 • nádherný displej
 • výkon a multitasking
 • bezdrôtový DEX
 • možnosti pera S Pen

Zápory

 • batéria
 • hrúbka modulu fotoaparátu
 • nevie ráno uvariť kávu (skúsim vymeniť kávovar)

Informácie o produkte

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 2020

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 77 mm
 • Výška: 165 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,1 mm
 • Hmotnosť: 208 g
 • Orientačná cena: 1299 €

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk