New Frontier Days: Founding Pioneers - Recenzia

New Frontier Days: Founding Pioneers - Recenzia

 

New Frontier Days: Founding Pioneers je stratégiou a zároveň simuláciou budovania mesta, ktorá ponúka tri herné režimy, a to príbehový, survival a voľný režim. Hlavnou náplňou hry je zveľaďovať vašu osadu, posúvať ju vpred v čase do pokročilejších období a pomocou ťaženia surovín a budovania stavieb urobiť z tohto miesta raj na Zemi.

Alebo viete čo? Odhoďme všetky tie nudné úvody a povedzme to narovinu.

New Frontier Days: Founding Pioneers je skrz-naskrz priemernou stratégiou a zároveň simuláciou budovania mesta, ktorá ponúka len tri prosté herné režimy. Hlavnou náplňou hry je zveľaďovať vašu osadu, posúvať ju vpred v čase do pokročilejších období a pomocou ťaženia surovín a budovania budov urobiť z toho miesta raj na Zemi, no vo výsledku ide len o obmedzujúce a neustále sa opakujúce činnosti, ktoré vás prestanú baviť do 20 minút.

Ak si hru chcete stoj čo stoj zaobstarať, odporúčam vám začať príbehovým režimom. Len ten totiž obsahuje tutoriál, ktorý vám predstaví základné činnosti a mechaniky hrateľnosti. Pekne nakreslená pani vám v ňom vysvetlí, že najdôležitejšie sú peniaze a ukazovateľ času zostávajúceho do ďalšej ožran párty vašich obyvateľov. V hlavnej budove vyrábate ľudí, ktorých pošlete buď ťažiť rôzne kamene, loviť ryby kvôli jedlu alebo rúbať stromy.

Každý element je potrebný pre vybudovanie iných budov ako napríklad drvičky odpadu, píly alebo v pokročilých obdobiach napríklad hradov. Ku každej takej dôležitej budove priradíte jedného obyvateľa a začnú sa diať veci. Teda vlastne nezačnú, tie veci musíte robiť manuálne vy, nakoľko drevo sa samo neopracuje a ani ryby sami neposkáču na panvicu.

Tak teda začnete obiehať celú osadu štýlom budova po budove a pracovníkom dáte príkazy, aby narezali konáre či aby rozbili tie kamene, nech sa z nich potom vyrobia polotovary potrebné pre ďalšiu výstavbu. A to je vlastne všetko. Samozrejme, môžete loviť divú zver a nejesť len ryby, nakoľko vaši obyvatelia sa začnú cítiť smutní. A to ani neviete, koľko radosti im urobí obyčajná lavička postavená kdesi pod stromom!

Pokiaľ ide o spomínané herné režimy, v každom robíte svojím spôsobom to isté. V príbehovom režime musíte dávať pozor na ožran párty, aby ste v jej čase mali nachystané požadované množstvo jedla a peňazí, inak bude zle. V režime Survival si môžete k tomu nastaviť stupeň náročnosti a musíte počas hrania dbať na questy objavujúce sa na obrazovke (napr. nazbieraj určitý počet toho alebo toho), inak bude fakt zle. Posledný, voľný režim, umožňuje stavať a rozvíjať osadu bez nutnosti spĺňania úloh a hrozby predčasného ukončenia hry, čiže bez žiadnej motivácie prečo to celé vlastne hrať. A až toto je skutočne zle.

Osobne sa priznám, že vlastne ani neviem, prečo tejto rýchlokvaske dávam až dve hviezdičky. Možno kvôli čistej a jasnej grafike, ktorá neurazí a na obrazovke Switchu vyzerá pekne. Možno kvôli chytľavej hudbe, ktorej dojem ale kazí necitlivo nastavený systém opakovaní, čiže často hrozí, že jednu skladbu počúvate aj 15 minút dokola. A vedzte, že ide o veľmi krátke loopy. A možno preto, že na hru netreba stostránkové manuály, pretože ju môžete hrať bez problémov, okamžite bez obmedzení a s prakticky hneď pochopiteľným ovládaním.

Na oplátku treba dodať, že to nadšenie z okamžitej hrateľnosti rýchlo vyprchá kvôli stereotypnosti mechaník a paradoxne aj kvôli ich plytkosti. Stratégovia sa hre len vysmejú a príležitostným hráčom príde málo akčná a možno aj zbytočne zložitá. Pre koho je vlastne táto hra určená a prečo som jej kvôli jej úplne zbytočnej existencii nenapálil bez rozmýšľania jednu hviezdu? Na konci si totiž každý uvedomí, že ide len o to, či hru recenzent odporúča alebo neodporúča a ja New Frontier Days: Founding Pioneers v žiadnom prípade neodporúčam. A či má na konci jednu, dve alebo tri hviezdy, na tom vlastne vôbec nezáleží.

Naše hodnotenie

New Frontier Days: Founding Pioneers nie je vo svojej podstate zlá ani rozbitá hra, len, na jej smolu, na trhu už existujú hry, ktoré toho ponúkajú viac a svoju robotu robia neporovnateľne lepšie. A až toto ju robí skutočne zlou. Táto hra síce dokáže byť okamžite hrateľná, no po určitom čase zistíte, že sa nikam neposúvate a vlastne len dokola vykonávate tie isté činnosti. Na druhej strane, čo viac čakať za pár eur, všakže?

Klady

  • jasná a čistá grafika
  • okamžite hrateľné

Zápory

  • málo obsahu
  • chýba potrebná hĺbka
  • nekonečne sa opakujúca hudba

Informácie o hre

New Frontier Days: Founding Pioneers

New Frontier Days: Founding Pioneers 2017

New Frontier Days: Founding Pioneers je stratégiou a zároveň simuláciou budovania mesta.

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: simulácia budovania mesta
  • Výrobca: Arc System Works
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk