RECENZIA: Metro Redux - Post-apokalyptická Moskva do ruky

RECENZIA: Metro Redux - Post-apokalyptická Moskva do ruky

 

Nikdy som nebol veľkým fanúšikom hernej série Metro. Vždy na mňa pôsobila akosi ťažkopádne. Mimochodom, je už akoby pravidlom, že vo mne interaktívne médiá z rusky hovoriacich krajín vyvolávajú podobné pocity. Zároveň mi nebola nikdy po chuti ich snaha vydávať sa za herné filmy. Prvé dva diely série sú na môj vkus až príliš pretkané rôznymi skriptovanými sekvenciami, ktoré sa snažia v hráčovi vyvolať úžas a navyše sú až priveľmi lineárne.

Nezačal som práve najlepšie, však? Skôr než ma priviažete k hranici a zapálite fakle, vypočujte si ma. Osobné preferencie bokom, kvality hier Metro, samozrejme, uznávam. Uznávam, že to čo robia, robia kvalitne (obzvlášť citeľne zrelšie Metro: Last Light), a preto sa ani náhodou nedá hovoriť o obyčajných, či, nedajbože, priemerných hrách. Či už Metro 2033 alebo aj jeho pokračovanie Metro: Last Light patria medzi ambiciózne tituly s nadpriemernými produkčnými kvalitami, vynikajúcou atmosférou a rozmanitou hrateľnosťou.

Keďže kedysi patrili medzi technický vrchol PC platformy, ich port na omnoho slabšiu konzolu Nintendo Switch neznel práve ako najlepší nápad. Keď sa však na Switch podarilo dostať The Witcher 3: Wild Hunt v prekvapujúco slušnej kvalite (pričom nový patch 3.5 grafickú stránku hry ešte vylepšuje), zrejme ani neexistoval dôvod, prečo by sa na konzolu nemohlo v dôstojnej kvalite dostať aj Metro. A skutočne sa v dôstojnej podobe na Switchi aj objavilo.

Redux verzie Metro 2033 a Metro: Last Light (vylepšené verzie pôvodných hier) vyzerajú na Switchi jednoducho vynikajúco. Vývojári z 4A Games nepoverili portom iné štúdio, ako to v podobných prípadoch býva zvykom, ale sami sa zhostili tejto náročnej výzvy a výsledky hovoria samy za seba. Či už hovoríme o handheldovom (do 720p) alebo dockovacom móde (do 1080p), čakajú na vás detailné textúry, krásne nasvietené scény, ostrý a čistý obraz a pozoruhodné detaily. Obe hry sa zaraďujú medzi grafickú špičku hier na Switchi. Navyše si tituly udržujú stabilný framerate, ktorého pokles pocítite len sporadicky.

Aj keď grafika je na najvyššej úrovni, o zvuku nemožno povedať to isté. Pokles jeho kvality cítiť počas hrania v handheldovom móde a najmä pri hraní Metro 2033 Redux. Po zvukovej stránke pôsobia hry veľmi plocho. Zbrane znejú ako gumipušky a ambientné zvuky nemajú správnu hĺbku. Ak však hráte na TV, situácia sa výrazne zlepší hlavne na kvalitnejších televízoroch. Soundtrack má, paradoxne, grády aj v handheldovom móde, takže aspoň niečo.

Hrateľnosť oboch hier je viac-menej totožná. Sú to strieľačky z pohľadu prvej osoby so silným dôrazom na stealth a survival prvky, ktoré najmä pri vyšších obťažnostiach naberajú čoraz väčšie grády. Nábojov nie je nikdy dosť a niektoré používate zároveň ako platidlo. Nepriatelia sú presní, odolní a silní, takže ak sa stretu s nimi nedokážete vyhnúť, čaká na vás neľútostný boj o život, pri ktorom sa poriadne zapotíte. Nemôže za to však len nadpriemerne vysoká náročnosť hry. Ak totiž hráte s Joy-Conmi, pripravte si pevné nervy, pretože mieriť malými vratkými páčkami na takých rýchlych a agresívnych nepriateľov, nie je vôbec sranda.

Ak Metro Redux nehráte s normálnym gamepadom, zábava a radosť z hrania sa rapídne znižujú, nastáva frustrácia a často aj znechutenie. Na druhej strane zasa poteší prítomnosť pohybového ovládania, čím sa Switch verzia stáva prvou verziou hier Metro, v ktorej sa hráči môžu spoľahnúť na gyroskopické ovládanie. Nemôžem povedať, že je to úplne zásadný prídavok, no prítomnosť tejto voľby určite poteší. Funguje vcelku dobre a ak patrí medzi váš najobľúbenejší systém ovládania práve ten, pravdepodobne ste si teraz našli svojho favorita pre tento port.

Manažment zdrojov je nutnosť – filtre do plynových masiek a zdravotné balíčky musíte používať s rozvahou. Svet týchto hier nie je pre padavky, ktoré milujú čisté postele a každodenný horúci kúpeľ. Je pre ostrých chlapov, ktorým neprekáža byť špinaví aj niekoľko dní v kuse, a zároveň sa nezľaknú zamorených oblastí, kde sa spomínané filtre stanú jedinými pomôckami, ktorým môžu dôverovať. V hre na vás okrem prirodzenej špiny čaká aj ľudská špina, ktorú zo seba len tak nezmyjete vodou. Ľudská špina vám totiž pôjde po krku a bude vás ohrozovať na živote. Podobne ako plejáda rôznych monštier, démonov a výjavov. Post-apokalyptické Metro nie je žiadny turistický zájazd, ktorý absolvujete z bezpečia autobusu.

Ak po Metro Redux siahnete, určite neurobíte chybu. Nielenže sa stanete svedkami absolútneho maxima, čo sa dá zo Switchu vytiahnuť, ale taktiež zažijete hutný atmosférický zážitok. Potom už naozaj záleží len na vašom vkuse, či vám v hrách neprekážajú početné vopred naskriptované situácie slúžiace predovšetkým na posúvanie príbehu vpred alebo preferujete skôr voľnejší štýl. Ak máte radi voľnosť, je možné, že vás tieto hry nakoniec omrzia pre ich obľubu držať hráča medzi svojimi mantinelmi až príliš natesno.

Naše hodnotenie

Metro 2033 a Metro: Last Light vôbec nie sú zlé hry. Na jednej strane síce frustrujú prílišnou lineárnosťou a až otravnou potrebou hrať sa na film, no na druhej strane bodujú skvelou atmosférou a hutnými survival prvkami. Port na Switch sa po technickej stránke podaril vynikajúco, na platforme sa snáď ani nenachádza krajšie vyzerajúca strieľačka. Povedzme len, že ak ju chcete hrať inak než na gamepade, nebude to práve najpríjemnejší zážitok.

Klady

  • výborný port
  • skvelá grafika
  • atmosféra a survival prvky

Zápory

  • prílišná lineárnosť a množstvo skriptovaných situácií
  • slabší zvuk
  • hranie na Joy-Conoch nepôsobí presvedčivo

Informácie o hre

Metro Redux

Metro Redux 2020

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: FPS
  • Výrobca: 4A Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Dominika Hrubošová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk