Sonic & All-Stars Racing Transformed - Recenzia

 

Snáď už všetci hráči okúsili niekedy hrať nejakú motokárovú hru, či už sú to hardcore gameri, či len občasní (rozumej rekreační) hráči. Samotná predajnosť (a obľúbenosť) Mario Kart, ktorá je miláčikom na všetkých nintendových konzolách, vypovedá o žiadanosti tohto žánru. Pravda, v poslednej dobe sa hráčom kvalitné motokárové hry nedostávali, a preto sme sa aj v redakcii s veľkými očakávaniami tešili na Sonic & All-Stars Racing Transformed.

V Sonicovi budete súťažiť o prvenstvo so svojimi rivalmi a je len veľmi málo, čo urobiť nesmiete. Teda, „nemali by ste,“ to je správnejší výraz, nakoľko len veľmi ťažko sa dá ospravedlniť odstreľovanie, narážanie a vyrážanie svojich protivníkov z cesty, ale povedzme si pravdu, v tom práve spočíva čaro tohto žánru. Vývojár Sumo Digital sa nechal poučiť a prebral všetky úspešné prvky motokárových hier, vypustil tie, ktoré sa neosvedčili a zašiel možno o krok ďalej tam, kde by si iní netrúfli. A vyplatilo sa. Sonic je dynamická a vzrušujúca hra, ktorej napínavé preteky a zradné dráhy vás tak skoro nepustia. Pokiaľ máte radi motokárové hry, čítajte ďalej. Túto hru nebudete chcieť prehliadnuť!

Pripraviť sa, nezabiť sa, štart !

Na výber budete mať skoro z tridsiatich ikonických Sega postáv, napríklad Sonic, Nuckles, Tails, B.D. Joe z Crazy Taxi, ale za volant si sadnú aj troška "ušlé" postavy od Segy, ako napríklad samotný Shogun zo Shogun: Total War 2, Football Manager alebo Danica Patrick z NASCAR. Všetci majú svoje osobitosti či už v štýle vozidiel alebo štyroch hodnôt, ktoré ovplyvňujú vaše šoférovanie, a to rýchlosť, akceleráciu, ovládanie a turbo zrýchlenie. Existuje ešte piata, dodatočná hodnota, takzvaná „All-Stars mód“, ktorá vám ponúkne nesmrteľnosť, rýchlosť a ešte nejakú dodatočnú schopnosť, unikátnu pre vašu postavu.

Vaše schopnosti však nebudú čisto za motokárovým volantom. Už v názve je skrytá nápoveda, a to taká, že vaše vozidlo sa bude podľa potreby „transformovať“ buď na motorový čln, alebo na lietajúce zariadenie. Pri každom transformovanom vozidle bude ovládanie troška iné a bude ovplyvnené inými fyzikálnymi zákonitosťami, avšak pretekári sú v zásade vyrovnaní, líšiaci sa iba v malých odlišnostiach. Tie sa dajú ľahko dorovnať, pretože čím viac budete za niekoho jazdiť, tým viac bude naberať skúsenosti a odomykať nové módy, ktoré vám hodnoty troška upravia. Nejde síce o hlbokú kustomizáciu, avšak poskytne vám možnosti, ako si jazdca prispôsobiť na potreby danej trasy.

Na začiatku každého preteku si budete môcť, okrem jazdca s módom, vybrať aj náročnosť, ktorá v tejto hre nie je pre padavky. Na začiatku sme si v redakcii, veľmi naivne, hneď zvolili najťažšiu úroveň, avšak posledné miesta nám napravili sánky, preto sme sa museli uspokojiť so strednou náročnosťou, ktorá aj tak preverila naše jazdecké schopnosti. Našťastie sa dá úroveň zvoliť vždy pri každom preteku individuálne, preto nie je pri ťažších trasách problém začať zľahka a neskôr ju prejsť na ťažšej úrovni. Určite vás to neunudí, pretože preteky sú veľmi príjemné a vaši súperi vždy nájdu spôsob, ako vám podkúriť. Ďalšie plus, ktoré vás udrží na špičkách dlhú dobu, je aj variabilita herných módov. Aj keď budete hrať obyčajný grand prix, klasický pretek bude len jedným z mnohých herných režimov a vyhrávať budete musieť nielen rýchlou jazdou, ale aj driftovaním, arénou alebo bojom s časom. Vaše výkony budú odmenené „nálepkami“, čo sú v podstate achievmenty, ktoré si môžete nalepiť na svoje auto a pochváliť sa tak svojimi úspechmi v multiplayeri.

Keď prvýkrát naštartujete vaše motory a vyštartujete vpred, prvá vec, ktorá vás poteší, je hektický pocit rýchlosti, ktorú Sonic poskytuje. Váš úspech bude však často závisieť nielen od vašej zručnosti ako šoféra, ale budete musieť využívať aj vaše zákerné ja, čo je, samozrejme, príčinou veľkej obľúbenosti motokárových hier. Väčšinu jazdy budete zbierať rôzne zbrane, ktoré môžete následne využiť a spomaliť, alebo úplne zneškodniť vašich sokov alebo naopak poskytnúť nejaké zvýhodnenie sebe. A o aké zbrane teda pôjde ? Nájdeme klasické obávané riadené strely, rôzne míny, ktoré budete môcť „zanechať“ svojim súperom na ceste alebo naše obľúbené tornádo, ktorým úplne prevrátite ovládanie súperovmu vozidlu a prakticky sa stane neovládateľným. Nájdeme aj rôzne vylepšenia, ktoré vám naopak budú pomáhať, ako napríklad bejsbalovú rukavicu, ktorou môžete zachytiť strelu namierenú proti vám a následne ju hodiť späť svojmu pôvodcovi, alebo takzvaný hot rod, ktorý dodá vášmu autu šľahajúce motory, a vy tak získate podstatnú rýchlosť, avšak si budete musieť jeho vypnutie správne načasovať, ináč sa vám motor prehreje a vy stratíte svoju výhodu. Preteky sú veľmi napínavé a nudiť sa zaručene nebudete, keďže nielen vy, ale aj vaši sokovia vedia svoje zbrane proti vám zákerne využiť a strely budú lietať sem a tam. Aj dokonalý pretek vám dokáže narušiť jedna dobre namierená strela, ale nenechajte sa vytočiť, možností na odvetu budete mať mnoho!

Samotné krajinky a trasy sú veľmi dobre nadizajnované a najlepšie je, že nebudete pretekať v lineárnych kolách. Naopak, buď sa nebudete vôbec točiť do kruhu, alebo sa budú každým kolom drasticky meniť okolnosti. To znamená, že budete jazdiť, plávať a lietať vyhýbajúc sa strelám svojich protivníkov, hľadať skryté skratky a hlavne sa snažiť ostať na ceste. K príjemnému zážitku prispieva aj dobrý level dizajn, ktorý je verný svojím originálom, keďže každá trasa predstavuje level alebo svet z nejakej Sega hry. Jediná vec, čo by sme v tejto oblasti vytkli, je, že levelom niekedy chýba život a máte pocit, že v danom svete existuje iba daný pretek a nič iné.

Graficky je Sonic & All-Stars Racing Transformed pekný, ale očakávali sme viac. Hry ako Nintendo Land alebo New Super Mario Bros ukázali, že nový Wii U hardvér vie oči potešiť a Sonic ho nevyužíva naplno. Občasne sa aj vyskytnú grafické glitche, ale tie sú také minimálne, že hre skoro neuberú z hrateľnosti a ostanú len tŕňom v oku. Zvuk je klasicky segovský, čiže preteky budú sprevádzané techno-rockovým soundtrackom, presne takým, aký sme od Segu čakali. V konečnom dôsledku je po zvukovej aj grafickej stránke Sonic úplne v poriadku a nič tam nestráca.

Miernym sklamaním je nevyužitý potenciál Wii U gamepadu, ktorý funguje ako minimapa, na ktorú sa budete len výnimočne pozerať. To je veľká škoda, pretože práve tu mohol Sonic zažiariť odlišnosťami od Xbox 360 a PS3 verzie. Pri multiplayeri môže jeden hráč hrať čisto na Wii U gamepade a druhý na obrazovke, čo konečne narúša split-screen alternatívu, ale ostatné multiplayer možnosti, ktoré Wii U ponúka, ostali nevyužité. To neznamená, že multiplayer je zlý, len mohol byť dizajnovaný originálnejšie.

Nasadnúť do motokár alebo vynechať?

Sonic & All-Stars Racing Transformed je dynamická motokárová hra, ktorá zavítala aj na Wii U. Množstvo rôznych šoférov, každý so svojím typickým vozidlom, ktoré sa transformuje do množstva vtipných lietajúcich a plávajúcich alternatív, pestrá škála herných módov, súťaživý multiplayer či už cez viac ovládačov alebo online, k tomu ešte vynikajúca hrateľnosť a správna úroveň. Tu nie je o čom debatovať. Konečný dojem je taký, že Sonic si vybral to najlepšie z motokárových hier a posunul to o úroveň vyššie. Túto hru vám na Wii U určite odporúčame.
 

Informácie o hre

Game Cover
Sonic & All-Stars Racing Transformed
Platforma: Wii U
Žáner: Motokárové preteky
Výrobca: Sumo Digital
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Konečný dojem je taký, že Sonic si vybral to najlepšie z motokárových hier a posunul to o úroveň vyššie.
  Klady
  • hrateľnosť
  • stupeň náročnosti
  • variabilita herných módov
  Zápory
  • nevyužité možnosti Wii U gamepad
  • občasné grafické glitche
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk