Pokémon Rumble U - Recenzia

 

Pokémonov proste nikdy nie je dosť. Nehovoríme o zbieraní týchto bojových príšeriek v klasických hrách, v ktorých je dnes už skoro 650 kusov. Hovoríme o rôznych odrodách pokémon hier, ktoré sa snažia uspokojiť masy tejto kultovej série. Pokémon Rumble U je prvá a exkluzívna hra na Nintento Wii U, ktorú si na inej konzole nezahráte. Jej predchodca, Pokémon Rumble Blast na Nintendo DS, zbieral zmiešané hodnotenia. Poučilo sa Nintendo pri tvorbe tohto "beat’em up" žánru?

Čo sa stane, keď sa z továrne na pokémon hračky odkotúľajú nejaké pokémon kapsule do rieky a odplaví ich? Odpoveď vás možno prekvapí, ale hračky ožijú a budú sa snažiť dostať sa späť do továrne. Aspoň takto to pojali tvorcovia Pokémon Rumble U. Na tom by ale nebolo nič divné, až na spôsob, akým sa snažia hračky do továrne vlastne dostať. Ako je pre pokémonov bežné, všetko budú riešiť bojom s inými pokémonmi, ktorí sa im buď snažia cestu spomaliť, alebo budú úplne odmietať v ceste pokračovať.

Ak ste zvládli predošlé pokémon hry, príliš sa netešte, tu vaše trénerské schopnosti moc neuplatníte. Kým v klasických pokémon hrách máte v tíme šesť pokémonov, ktorých ste si dlho a starostlivo trénovali a trénovali s nimi jednotlivé schopnosti tak, aby ste zostavili ideálny tím, tu budete hrať iba za jedného pokémona a ostatní traja pokémoni vás budú sprevádzať. Pokémoni ovládaní počítačom sú však vrcholne neefektívni a skôr sú vhodní na spomaľovanie protivníka, kým vy robíte skutočnú špinavú robotu. 

Boje sú celkovo v Pokémon Rumble skresané na najjednoduchšiu úroveň. Každý pokémon má dva odlišné útoky, niektorí dokonca iba jeden. Každý útok je viazaný na samostatný gombík a v hre nie sú žiadne MP body ani obdoba many, čiže budete neustále stláčať jeden alebo dva gombíky v nádeji, že všetko pozabíjate. Samozrejme, pokémoni sú rôzni a keďže ich je v hre skoro 650 druhov, budete mať čo robiť, aby ste ich pozbierali. Zabudnite však na klasické pokémon lopty. Po každej bitke sa k vám niektorí pokémoni jednoducho pripoja. Aby ste pochytali všetkých, budete musieť stráviť naozaj veľa času, čo ocenia asi iba skutoční pokémon-maniaci. Jednotliví pokémoni majú odlišné typy a silu a stále platí systém kameň-papier-nožnice. To znamená, že ohniví pokémoni budú stále silnejší proti trávnatým typom a tí budú naopak efektívnejší proti vodným typom a tak ďalej. Najdôležitejšou hodnotou bude skrátka sila, ktorá pokémonom v jednotlivých leveloch rapídne vzrastá. Bohužiaľ, vašich pokémonov nemôžete trénovať, preto budete vždy brať tých najsilnejších a nedostanete možnosť naviazať s vašimi obľúbenými pokémonmi hlbšie puto. 

Jednotlivé boje sa odohrávajú vždy v oktagonovej aréne a trvajú niekoľko minút. Budete sa musieť prebiť niekoľkými vlnami pokémonov až k poslednému bossovi. Často to však v praxi vyzerá tak, že len stláčate jeden z dvoch gombíkov a pozeráte, ako ničíte všetko navôkol. Hoci Pokémon Rumble nie je ťažká hra a nie sú prítomné ani RPG, ba ani strategické prvky, moment nepozornosti vás veľmi rýchlo môže stáť život, pretože často sa na vás bude rútiť cez sto pokémonov. Dynamike troška pridajú jednotlivé náhodné padajúce "vylepšováky", ktoré budete môcť v aréne zbierať a ktoré vám buď obnovia život, alebo vás iným spôsob posilnia. Nič to však nemení na tom, že boj by sa dal v Pokémon Rumble ešte poriadne dotiahnuť, pretože tam nie je v podstate nič, kvôli čomu by ste sa k tejto hre vracali. 

Jednoznačným pútačom je možnosť kúpiť si skutočné hračky svojich obľúbených pokémonov a následne si ich preniesť do hry. Ide o podobný princíp ako Skylanders alebo Disney Infinity, ale bez hocijakého portálu, ktorý by ste museli zapojiť do konzoly. Figúrku len priložíte ku gamepadu, ktorý cez funkciu Near-Field Communication figúrku do hry načíta. Pokémonov, takto importovaných do hry, si už budete môcť patrične aj levelovať. Keď hru chcete prerušiť, nové vlastnosti svojho Pokémona proste načítate späť do hračky a nabudúce budete môcť pokračovať tam, kde ste skončili. 

Máme ďalšiu pokémon hru na svete, ktorá opäť zanecháva pocit nedokončenosti. Stále presne nerozumieme, prečo hračky, ktoré sa snažia vrátiť späť do továrne na hračky, musia bojovať s inými hračkami. Je to pritiahnuté za vlasy, čo by možno nebolo až tak na škodu, veď nakoniec, celá myšlienka pokémonov je tak troška uletená. Problém je ale v celkovom spracovaní. Hoci je koncept pokémon beat’em up atraktívny, jednoduché boje, nemožnosť trénovať si vlastných pokémonov a najmä maximálne dve schopnosti na pokémona z toho robia veľmi zjednodušenú a miestami príšerne nudnú pokémon hru. Možnosť dokúpiť si hračku pokémona, ktorý sa dá importovať do hry a ktorého môžete aj trénovať, je iste atraktívna, ale obsahovo hru nijako neobohacuje. Táto hra rozdelí fanúšikov pokémon série na dva tábory. Pokiaľ ste skalným fanúšikom týchto bojovných príšeriek, zrejme si v Pokémon Rumble nájdete niečo, čo vás bude baviť. Ostatní asi ale urobia lepšie, keď si počkajú na Pokémon Y a Z.

Informácie o hre

Game Cover
Pokémon Rumble U
Platforma: Wii U
Žáner: Akcia/Beat’em up
Výrobca: Ambrella
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Naše hodnotenie

65%
 
Ďalšia priemerná pokémon odroda
  Klady
  • 649 pokémonov na zbieranie
  • integrácia s možnosťou dokúpenia hračiek
  Zápory
  • niekedy mätúce
  • slabý dej
  • príliš jednoduché
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk