Rada Moto X je späť - vodeodolná, s duálnou kamerou a dostupná od Novembra

Rada Moto X je späť - vodeodolná, s duálnou kamerou a dostupná od Novembra

 

Telo prevažne z odolného Corning Gorilla Glass skla, duálny fotoaparát, a odolnosť voči vode. Na Slovensko už v priebehu budúceho týždňa dorazí nový smartfón od Motoroly sľubujúci takéto parametre, a my sme samozrejme nemohli odmietnuť spoznať sa s ním osobne.

Návrat značky a spoločnosti Motorola asi netreba príliš rozoberať, ale je jasné, že za ním stojí hlavne veľká snaha a kvalitné zariadenia, ktoré vo svojich cenových kategóriách ponúkajú takmer neporaziteľný pomer ceny a výkonu. V už existujúcej ponuke Moto zariadení ale doteraz zíval segment smartfónov pod ranicou 400 eur prázdnotou. Od tých najlacnejších Moto smartfónov rady E a C v hodnote maximálne 150 eur, určených pre ľudí s tesným rozpočtom, cez ľudové a obľubené Gčka pohybujúce sa od 150 do 320 eur za naozaj nadupané kúsky. Zrazu veľký skok až ku vlajkovým lodiam Moto Z ktoré pod 400 eur nájsť len ťažko a ešte si k nim treba prirátať potenciálne výdavky na šikovné Moto Mods.

Preto prichádza nová rada smartfónov Moto X, s predstaviteľom Moto X4, ktorý bude dostupný už za 389 eur od 1.11.2017.

Moto X4 poteší milovníkov skla, s kovovým telom a Corning Gorilla Glass 3 na prednej aj zadnej strane, hoci sa tým radí medzi šmykľavejšie kúsky, ktoré môžu navyše priťahovať nečistoty a odtlačky prstov. Na prednej strane sa nachádza 5.2 IPS LCD s FullHD rozlíšením, a síce nie neviditeľným, ale dostatočne tenkými rámikom. Skvelou správou je prechod na napájanie a pripájanie cez USB-C, ktoré je vďaka pribalenej Turbo Power nabíjačke schopnej až 15tich Wattov naozaj rýchle. Kto sa ale bojí, že bude musieť už aj pri tomto smartfóne dokupovať konektor USB-C na 3.5mm Jack, nemusí zúfať, bežné slúchadlá sa do X4 stále dajú pripojiť bez problémov.

Po stránke výkonu je X4 vybavená celkom neprekvapivo procesorom Qualcomm Snapdragon 630, ktorý je vyrábaný na 14 Nm technologií, čo znamená menšiu energetickú náročnosť. Sami sme ale boli prekvapený, že X4, napriek predošlým správam, príde na Slovensko v silnejšiej verzii s 4 GB RAM a 64 GB interným úložiskom. Na tomto hardvéri bude priamo z výroby fungovať Android 7.1.1 s minimom nepotrebných aplikácií, ako sú na to už používatelia Moto zariadení zvyknutú. Bonusom je, že ako pri väčšine Lenovo a Motorola smartfónov majú všetci zákazníci prisľúbený čoskorý upgrade, ktorým bude Android 8 už začiatkom budúceho roka.

Smartfóny už ale samozrejme nemôžu byť iba výkonné, či lacné, ale mali by aj niečo vydržať. Takže hoci doteraz Motorola ponúkala na väčšine svojich zariadení aspoň elementárnu ochranu voči pokropení vodou, či všade-prítomnému prachu vďaka špeciálnemu nano-poťahu, nová X4ka ponúkne plnú ochranu pod certifikáciou IP68, čo znamená až 30 minúť v maximálne 1.5 metroch vody.

Celkom vtipne mali novinári možnosť tento fakt vidieť na vlastné oči, pretože počas celej akcie, ktorá trvala viac ako hodinu a pol, bola v malom akváriu ponorená plnefunkčná X4ka.

Motorola Moto X4 je zase ďalším smartfónom, ktorý ide nad rámec a snaží sa používateľom uľahčovať život množstvom vychytávok, ktoré ľudia môžu, ale nemusia využiť. Od multifunkčnej čítačky odtlačkov prstov na prednej strane, na akú sme zvyknutý už od Moto G5, cez NFC, Moto akcie, tak po novom napríklad možnosť pripojiť 4 separátne bluetooth zariadenia, ovládanie hlasom Moto Voice (ktoré ale zatiaľ nefunguje v Slovenčine) či Moto Key, funkcii vďaka ktorej je po spárovaní telefóna s počítačom možné odomykať samotný počítač či vyplňovať prihlasovacie údaje cez odtlačok prsta na smartfóne.

V neposlednej, či pre podaktorých fanúšikov v tej prvej a najdôležiťejšej, rade, disponuje Moto X4 vcelku zaujímavou výbavou na poli fotoaparátov. Predná selfie kamera ponúka až rozlíšenie 16 MPx, je schopná panoramatických záberov, ponúka filtre na štýl snapchatu a v horších svetelných podmienkach dokáže znížiť rozlíšenie na 4 MPx, ale pustiť na senzor viac svetla, vďaka čomu budú selfie fotky vyzerať dobre za akýchkoľvek podmienok.

Na zadnej strane tróni duálna kamera z veľmi zaujímavým ochranným lemom okolo šošoviek. Narozdiel od Moto G5S Plus ale neponúka Moto X4 jeden farebný a jeden monochromatický senzor, ale ide cestou normálneho 12 MPx Dual pixel senzoru so svetelnosťou f/1.8 v spojení s 8MPx širokouhlym senzorom ponúkajúcim zorný uhol až 120°.

Po stránke softvéru sú fotoaparáty na Moto X4 schopné špeciálnych funkcií, ako selektívne zaostrovanie, selektívny výber farby na obrázku a potlačenie ostatných farieb na čierno-bielu, skenovanie vizitiek s automatickým ukladaním do kontaktov, či schopnosť rozoznávať orientačne body, ako napríklad Eiffelovu vežu a bežné objekty, či produkty, a vypísanie informácií a výsledkov o nich z internetu.

Motorola Moto X4 sa začne predávať 1.11.2017 v dvoch farebných prevedeniach, čiernej “Super Black” a striebornej s nádychom modrej “Sterling Blue” za cenu 389 eur.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk