HP je eco - Predstavenie noviniek pre rok 2018

HP je eco - Predstavenie noviniek pre rok 2018

 

Leto je tu už v plnom prúde, hoci tomu počasie až tak nenasvedčuje a spoločnosť HP Inc. si pripravila „malú” akciu, na ktorej sa stretli novinári, obchodní partneri a zaujímavé mená z oblasti slovenského IT. Preberanie dopadu informačných technológií na životné prostredie? Nové výkonné zariadenia? Možnosť osobne sa stretnúť s ľuďmi stojacimi nielen za novinkami, ale aj v pozadí väčších spoločností dodávajúcich samotné komponenty? To všetko sa odohralo v priebehu dvoch dní v zaujímavom prostredí Zochovej chaty v kopcoch Malých Karpát.

Akcie, na ktorých sú predstavované novinky z portfólia spoločností a plány do budúcnosti, či už virtuálne alebo osobné, sú bežnou súčasťou života firiem a novinárov. Na tomto podujatí však nešlo iba o predstavovanie nového hardvéru a softvérových riešení, ale aj o reflexiu z pohľadu minulosti, zaujímavé workshopy s profesionálmi z biznisu a možnosť osobne vyspovedať ako zástupcov HP Inc., tak aj predstaviteľov spoločností ako Intel či Microsoft.

Priestory hotelu Zochova chata sú naozaj na úrovni a ponúkajú veľmi príjemný kontrast medzi moderným vnútrom a vybavením, zasadeným do prostriedku prírody, čo bolo akousi metaforou celej tejto akcie. HP Inc. totiž podujatie oficiálne nazvalo „HP je eco” a počas celého dňa, ktorého sme sa za Gamesite.sk zúčastnili, zaznela táto myšlienka ešte veľakrát. Veľké spoločnosti totiž už nemôžu presviedčať zákazníkov iba nablýskanými produktmi a funkcionalitou, ale čoraz viac ľudí začína pri výbere nových produktov brať do úvahy dopad na životné prostredie.

Na podujatí boli hlavne obchodní partneri, ktorí sa s HP Inc. rozprávajú o rádovo stovkách či tisícoch produktoch, ktoré ďalej ponúkajú väčším aj menším zákazníkom, takže bolo dôležité vyzdvihnúť, že aj malé vylepšenie, napríklad pár percent na zariadení, čo sa týka efektívnosti či spotreby energie, môže používateľom počas celej životnosti ušetriť nemalé peniaze. HP Inc. sa navyše nesnaží iba ponúkať čo najlepšie zariadenia vyrobené šetrným spôsobom, ale angažuje sa aj v ekologických a humanitárnych projektoch. Na Haiti napríklad podporuje projekt recyklácie plastov a plastových fliaš, čím dáva prácu ľuďom, ktorí pri ničivom zemetrasení v roku 2011 prišli naozaj o veľa. HP tak získava materiál na ekologickejšiu výrobu svojich tonerov do tlačiarní a ľudia, ako je napríklad Rosette na videu nižšie, dostáva šancu zabezpečiť svojej rodine lepšiu budúcnosť.

Samozrejme, čo by to bolo za HP akciu, keby na nej nebola kopa zaujímavého hardvéru. Zmenami a vylepšeniami prešlo naozaj požehnané množstvo produktov a navyše do ustálených modelových rád pribudli nové kúsky. HP Inc. takisto potvrdilo svoju snahu o posúvanie tvorby virtuálnej reality neustále ďalej.

Keďže sa HP Inc. zameriava na naozaj široké spektrum zákazníkov od tlačových riešení cez biznis notebooky a stolové počítače, low-cost zariadenia, výkonné stroje určené pre profesionálnu tvorbu až po hráčov, bolo sa naozaj na čo pozerať.

Veľmi nás na akcii zaujala inovácia, ktorú v HP nazvali Flex IO. Predstavuje jednoducho vymeniteľnú súčiastku pasujúcu do veľkého množstva nových HP stolových počítačov. Vďaka nej je možné dodatočne vybaviť počítač napríklad USB-C portom, ďalším LAN portom alebo video výstupom ako DisplayPort, HDMI či aj VGA. Tento konektor funguje po pripojení na proprietárny port nachádzajúci sa na základových doskách vybraných HP počítačov. Je ho možné, samozrejme, nakonfigurovať už priamo pri výrobe a kúpe, no možnosť jednoducho obmeniť alebo vylepšiť konektivitu počítaču v budúcnosti bude určite zaujímavá pre bežných zákazníkov či spoločnosti.

Počas celého dňa sa odohrávali zaujímavé workshopy, niektoré zamerané skôr na biznis sféru, iné na tlačiarne, no pre nás boli okrem nových HP produktov najzaujímavejšie prezentácie zástupcov spoločností Intel a Microsoft. Prvá prednáška sa niesla v duchu nových Coffee Lake procesorov a hoci na nej nezazneli žiadne novšie informácie, bolo príjemné vidieť to, s akým zapálením padali slová o zvyšovaní konkurenčného boja a pokroku na poli výkonu. Tiež sme sa dozvedeli pár bližších faktov o technológii Intel Optane, ktorá je zaujímavá nielen pre majiteľov tradičných harddiskov.

Od Microsoftu sme sa zase dozvedeli o miernej zmene, ktorou si prejde balík softvéru Microsoft Office, takže po novom napríklad nebude treba kupovať špecifický kľúč na operačný systém macOS.

Na záver sme sa zúčastnili workshopu na tému zabezpečenia počítačov, ktoré HP Inc. vo svojich produktoch ponúka. Stále viac ľudí je totiž ohrozovaných vírusmi alebo aj nešetrným zaobchádzaním a práve proti tomuto sa snaží HP bojovať na viacerých frontoch. Základom tejto snahy, ktorá je zatiaľ rozšírená najmä v biznis počítačoch a notebookoch či prémiovejších zariadeniach, je HP Sure Start. Ten predstavuje ucelenú ochranu okamžite od zapnutia systému, keď sa na matičnej doske nachádza špeciálny čip, ktorý kontroluje stav a hrozby pre BIOS.

Pokiaľ by aj niekto chcel napáchať škodu, HP Sure Start zvládne BIOS vyliečiť a odstrániť potenciálne problémy. HP Sure Start ale nie je jedinou možnosťou obrany proti nechcenému, keďže po spustení samotného operačného systému nastupuje do práce HP Sure Run, ktorý je schopný ochrániť funkcionalitu kriticky dôležitých programov a aplikácií, či HP Sure Click, veľmi zaujímavá ochrana proti napadnutiu z webového prehliadača. Tá dokáže každé nové okno otvoriť v samostatnom a virtuálne oddelenom priestore bez dosahu na dáta v počítači.

A pokiaľ by ste sa náhodou báli vizuálneho hackovania, keď by vám niekto v kaviarni či na letisku prečítal z obrazovky súkromné dáta, ponúka HP Inc. aj novú verziu HP Sure View, ktorá po zapnutí znemožní vyčítať čokoľvek z obrazovky mimo priameho pozorovacieho uhla.

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk