Prečo má FIFA licencie a Pro Evolution Soccer nie?

Prečo má FIFA licencie a Pro Evolution Soccer nie?

Jeden z dôvodov prečo FIFU uprednostňujú niektorí hráči.

Večná hádka. PES vs FIFA. Často sa však táto hádka točí okolo jednej podstatnej veci. Licencie. Teda faktu, že PES licencie chýbajú. A môže si hovoriť kto chce, čo chce, licencie hrajú veľkú rolu pri rozhodovaní u niektorých hráčov. Prečo je však tomu tak? Prečo sa EA podarilo získať licenciu na Ligu Majstrov, ktorú doteraz držala séria Pro Evolution Soccer?

Na tieto otázky odpovedal v rozhovore pre web Gamespot manažér Pro Evo, Lennar Bobzien. Ten tvrdí, že napríklad anglická Premier League má s EA uzatvorenú exkluzívnu zmluvu, ktorá ostatným firmám vyslovene zabraňuje, aby mohli používať jej logá, názvy klubov či oficiálne dresy. Jediné čo môžu používať sú mená hráčov, nakoľko tie spadajú pod asociáciu FIFPro. Séria Pro Evo je tak limitovaná na dva kluby z tejto ligy, tak je nastavená dohoda zo strany Premier League. Tvrdí, že by radi mali všetky kluby, ale proste nemôžu. Totožné sú podmienky pri španielskej La Lige.

Tie isté podmienky, dokonca ešte horšie platia pre nemeckú Bundesligu. Tá má 100% exkluzívnu zmluvu s EA, čo znamená, že v Pro Evo nemôže byť ani len nemecká liga. Jediné čo môžu do hry zahrnúť sú tri kluby z tejto ligy.

Na druhej strane, Pro Evo ma plne licencovanú Francúzsku, Belgickú, Švajčiarsku, Dánsku, Škótsku, Tureckú ligu. A jediná liga, na ktorú majú exkluzívne právo je Ruská. Čo sa Talianskej Serie A týka, tam majú licencovanú celú ligu a všetky kluby s výnimkou Juventusu Turín, ktorý má zas exkluzívnu zmluvu s EA.

Je to celé šialené a udržať si v tom prehľad veľmi komplikované. Niektoré ligy majú totiž centralizované licencie a niektoré zase vyžadujú, aby autori hry kontaktovali najprv predstaviteľov ligy a následne aj každý jeden klub samostatne. Podľa Bobziena je celá situácia frustrujúca, pretože by chceli mať v hre toľko líg a toľko klubov, koľko je len možné, no nemôžu. Problémom je, že následne to vplýva na predaje hry, pretože mnoho hráčov si zvolí FIFU práve kvôli licenciám.

Čo sa týka Ligy Majstrov, tam to bolo jednoducho otázkou toho, či sa oplatí predĺžiť licenciu. Stratou licencie totiž v tomto prípade neprišli o žiadne kluby, takže to nebola taká veľká priorita. Namiesto platenia tejto licencie sa jednoducho rozhodli investovať do iných licencií, ako napríklad Ruskej ligy.

Nakoniec sa Bobzien vyjadril k tomu, ako veľmi sa musia ich „fake“ dresy odlišovať od skutočných, ktoré sa snažia napodobniť, kvôli tomu, že nemajú oficiálnu licenciu. Prezradil, že sa môžu dostať veľmi blízko tomu, aby dresy vyzerali takmer rovnako, no zároveň nemôžu používať logá klubov a ďalšie špecifické prvky.

Zdroj: gamespot.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk