Tvorcovia League of Legends zažalovaní za sexizmus a rodovú diskrimináciu

Tvorcovia League of Legends zažalovaní za sexizmus a rodovú diskrimináciu

 

Jeden súčasný a jeden bývalý zamestnanec sa rozhodli zažalovať vývojárov jednej z najväčších hier na svete.

Niekoľko mesiacov po tom, ako web Kotaku vydal článok o podmienkach, ktoré panujú v štúdiu Riot Games tu máme ďalší vývoj tejto situácie. Jeden súčasný a jeden bývalý zamestnanec totiž zažalovali tvorcov masívne populárnej hry League of Legends. Obvinenia hovoria o toxickom pracovnom prostredí, ktoré je plné sexizmu a znevýhodnenia žien na pracovisku.

Žaloba hovorí o tom, že od žien je vyžadované aby robili prácu, ktorá je mimo ich platové ohodnotenie a že musia neustále prijímať sexuálne narážky od mužských kolegov (podľa ich tvrdení existuje v Riot Games súťaž o najpríťažlivejšiu pracovníčku). Okrem toho sú obeťami „hrubého a primitívneho mužského humoru,“ ktorého súčasťou sú vtipy o sexe, masturbácii, znásilnení a týraní. Niektorí mužskí zamestnanci vraj používajú slovo „penis“ viac ako 500x za mesiac.

Riot Games je taktiež obvinený z toho, že pri príjmami nových zamestnancov uprednostňuje „core hráčov,“ čo vo väčšine prípadov nie sú ženy. „Pretože prijímací proces zvýhodňuje mužov, mnoho kvalifikovaných žien bolo odmietnutých, pretože neboli považované za „core hráčov.“ Ženské uchádzačky o prácu, ktoré o tom otvorene hovoria sú označované za „agresívne, priveľmi ambiciózne a otravné.“

Jedna zo žalobkýň, Jessica Negron prezradila, že jej bývalý šéf Geoff Chandler jej povedal, že „rozmanitosť nemá byť dizajnovým pilierom hier od Riot Games, pretože herná kultúra je posledným posvätným miestom pre bielych pubertálnych chlapcov.“

Jessica taktiež prezradila, že v Riot Games sú bežné reťazové e-maily od šéfov, kde majú odfotené vlastné penisy, pričom spoluzakladateľ firmy Brandon Beck otvorene hovorí o tom, že „keď žena povie nie, tak to nemusí znamenať nie.“ Jessica taktiež prezradila, že bežne plnila povinnosti, ktoré nespadali do jej kompetencie po tom, čo jej šéf odišiel z firmy bez toho, aby mala zvýšený plat a keď požiadala o povýšenie, tak na miesto, ktoré chcela bol rýchlo prijatý mužský kandidát bez toho, aby dostala šancu.

Jej kolegyňa Melanie McCracken taktiež prezradila podobný príbeh, kedy bolo odmietnuté jej povýšenie a keď sa išla anonymne sťažovať na HR oddelenie, táto sťažnosť bola otvorene poslaná jej nadriadenému bez zachovania anonymity, čo vyústilo v to, že sa musela presunúť na iné pracovisko. 

Žalobcovia žiadajú od Riot Games vyplatenie mzdy a bonusov a taktiež aj odškodnenie. Taktiež žiadajú, aby v súlade so zákonmi v štáte California boli ženským pracovníčkam vyplácané rovnaké mzdy ako mužom.

Spoločnosť Riot Games prostredníctvom tlačovej správy prezradila, že nebude komentovať prebiehajúce vyšetrovanie, ale že berú každé jedno obvinenie seriózne a budú tieto konkrétne obvinenia interne vyšetrovať.

Zdroj: pcgamer.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk