EA zvažuje premenovanie série FIFA kvôli miliardám dolárov

EA zvažuje premenovanie série FIFA kvôli miliardám dolárov

 

Toto asi nebudú chcieť zaplatiť.

Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o tom, že EA zvažuje, že opustí pre svoju futbalovú sériu značku FIFA. Tento prekvapujúci krok prichádza v čase, kedy je séria FIFA populárnejšia, ako kedykoľvek predtým a EA sa spolieha na to, že názov FIFA proste nepotrebuje.

Dôvod je však veľmi prozaický. Peniaze. Podľa zdrojov magazínu New York Times si totiž organizácia FIFA vypýtala za licenciu používania názvu FIFA dvojnásobné množstvo peňazí ako doteraz. EA a FIFA údajne rokujú o predĺžení licencie už dva roky, no všetko sa zastavilo na sume – FIFA totiž žiada za právo používania názvu FIFA za jeden štvrťročný cyklus 1 miliardu dolárov, čo by za jednu dekádu predstavovalo 2,5 miliardy dolárov.

Navyše, organizácia FIFA chce obmedziť právomoci EA okolo značky. EA totiž má záujem preskúmavať značku FIFA aj cez iné digitálne produkty a práve to príliš nevonia organizácii FIFA, ktorá chce, aby sa licencia týkala čisto futbalovej série na PC, konzolách a na smartfónoch.

Súčasná desaťročná dohoda medzi EA a organizáciou FIFA vyprší na budúci rok po Majstrovstvách sveta vo Futbale, ktoré sa majú konať v Katare.

Je však prekvapujúce, že EA problémy pri rokovaniach oznámilo verejne a mnohí za tým vidia snahu EA ovplyvniť rokovania tým, že do toho zapoja hernú komunitu. Šéf EA Sports Cam Weber v tomto vyhlásení potvrdil, že EA preskúmava možnosti premenovania série a včera sme sa dozvedeli aj o tom, ako by sa séria mohla potencionálne volať.

Je otázne, aký vplyv by malo premenovanie na úspechy série. Známy je prípad kedy Activision v roku 2009 odmietol nápad štúdia Infinity Ward, aby sa ich nová hra volala iba Modern Warfare a vypustila tak z názvu značku Call of Duty, pretože sa obávali o vplyv na predaje.

EA a FIFA však majú ešte dostatok času, aby dospeli k dohode, no je očividné, že pre EA je 1 miliarda za štyri roky privysoká suma. Aj napriek tomu, že Ultimate Team mód v športových hrách prináša EA 1,5 miliardy dolárov ročne, pričom väčšina tejto sumy pochádza práve z futbalovej série.

Zdroj: NYT

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk