Hoverboard Arašid 6.5" a Arašid 10" - Recenzia

Hoverboard Arašid 6.5" a Arašid 10" - Recenzia

 

... alebo rýchlo a bez potenia

ÚVOD

Aj vy ste vyvalili oči, keď ste prvýkrát v televízii zbadali, ako sa policajti v šortkách preháňali na Segwayoch po Miami Beach? A to ani nehovorím, keď nadšenec tzv. „boys-toys“ zbadal takúto sci-fi hračku po prvýkrát naživo. To už bolo viac ako pred pätnástimi rokmi, no stále platí, že za ťažké tisíce si to kúpi asi málokto, a tak len s obdivom očumujeme turistov, ktorí sú ochotní vyvaliť mastnú sumu na ich prenájom. V každom prípade, wau efekt sa už dávno vytratil, veď princíp gyroskopu sa votrel do našich životov skrz naše smartfóny a kadejaké hračky, napr. robot BB-8 zo StarWars. Nečakal som na tomto poli ďalší pokrok, až kým som na YouTube nenarazil na video, kde sa potetovaný maník preháňal na miniverzii Segwayu s jedným zásadným rozdielom – nemalo to žiadnu rukoväť, iba malú platformu a dve malé kolesá... Na prvý pohľad samovražedné vozidlo však vo svete zaznamenalo fenomenálny úspech. Popri dvojkolke sa v uliciach objavil aj takzvaný monorover, ktorý má len jedno koleso v strede platformy a vy stojíte na jeho osách po boku na akýchsi stupačkách. Keď som si predstavil, že čosi také by som mal recenzovať, hneď som sa vydal prehrabať skrine s cieľom vydolovať chrániče na korčule, prípadne prilbu na bicykel...

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Teda čítať. Z obrazového materiálu si dokážete vytvoriť vcelku presný obraz o tom, ako oba testované boardy vyzerajú. Menší z testovaných boardov je bielej farby, zvonku opláštený tvrdým plastom, ktorý vyzerá dobre, navyše všetko pekne lícuje a pôsobí drahým dojmom. Kolesá majú priemer 6,5 palca a sú osadené pevným gumovým dezénom, takže defekty nehrozia. To však neplatí pri 10-palcovej verzii off-roadového boardu, ktorý je výrazne vyšší, o niečo širší, ale hlavne stojí na kolesách, ktoré majú dušu a plášť. Vpredu v spodnej časti sú modré led svetlá, ktoré reagujú na zmeny smeru a prerušovane žmurkajú na svoje okolie a čumilov. Nenápadne zapracované je tlačidlo na zapnutie aj slot na nabíjanie. Reproduktor nie je vidieť, dá však o sebe vedieť ihneď po aktivácii boardu, keď vám príjemný ženský hlas oznámi, že táto hračka má aj bluetooth. Nášľapné plochy, ktoré skrývajú dôležité senzory, sú z odolného gumeného materiálu, ktorý sa dá spolu s celým telom umyť vlhkou handričkou.

JAZDA

Dizajn poteší, ale podstatný je účel, kvôli ktorému by ste si mali tento výrobok vyhľadať. Po zhliadnutí niekoľkých videí, v ktorých prevažne zapálení tínedžeri radia, ako začať, čo robiť a čoho sa vyvarovať, som zbalil oboch Arašidov do kufra a vydal sa hľadať nejaké vhodné a hlavne opustené miesto, kde by som si nenarobil veľa hanby. Odporúčaný, dokonale rovný trávnik som nenašiel (pre zmiernenie prípadných pádov), tak som to riskol na rovnej asfaltovej ploche. Môžem smelo potvrdiť, že heslom „kľúčom je sebaistota”, sa treba riadiť od úplného začiatku. Iste, počas prvých pár nástupov je dobré sa istiť buď tým, že vás niekto drží za ruku, alebo si nastupovanie vyskúšate pri zábradlí. Samotná jazda je už potom vecou cviku. Objavujete, čo na board platí najviac a ako pracovať s telom. Všeobecne však fungujú nepatrné náklony a prenášanie váhy a vozítko robí presne to, čo chcete. To platí pre oba testované modely, líšia sa však cieľovou skupinou. Zatiaľ čo menší sa mi zdal ľahší na ovládanie, ten väčší s väčším prehľadom filtroval pukliny v asfalte a rôzne menšie nerovnosti. Takisto otáčanie na mieste bolo výrazne svižnejšie s väčšími kolesami, čo sa pri nepozornosti nemusí vyplatiť. Celkovo komfort a bezpečnosť milo prekvapili, krivka učenia bola strmá, teda po dvadsiatich minútach som bol schopný bez pomoci nastúpiť, povoziť sa všetkými smermi a ešte aj vyskúšať nejaké tie piruetky. Veľké plus dávam za tichý chod, no menšie mínus udeľujem zvuku reproduktora, ktorý síce pustí vašu obľúbenú hudbu cez bluetooth, ale netreba očakávať žiadne hifi. Tiež je veľmi relatívne, či je mínusom aj vysoká hmotnosť. Predajca uvádza 10kg, avšak ja by som povedal, že to bude pri menšej verzii aj 15kg a pri väčšej ešte o niečo viac. Je to cena za kovový rám a batériu, no na druhú stranu tu výrobca musel splniť bezpečnostné aj konštrukčné nároky. Otázne je len, ako si s takou mrškou poradí útly adolescent.

A ČO BATÉRIA?

Predajca tvrdí, že je kvalitná, od výrobcu Samsung alebo LG, čo je len dobre. Môžete pokojne počítať, že tých deklarovaných pätnásť kilometrov po rovinke skutočne dáte, resp. dve hodinky tanečných kreácií niekde na parkovisku. Takisto aj maximálka cez 15km/h je na rovinke a hladšom povrchu celkom reálna. Kto by chcel niečo rýchlejšie, mal by uvažovať o vyššie spomínanom monoroveri. Dobrou správou je rýchlonabíjanie, ktoré vašu batériu nabije cca o hodinku. Škoda len, že sa batéria nedá meniť v teréne otvorením nejakého slotu alebo dvierok. Na jej výmenu sa musí hoverboard rozobrať, ale ani to nie je nič, čo by ste so skrutkovačom v ruke behom pár okamihov nezvládli. Aspoň odhalíte, že útroby skrývajú prekvapivo veľa elektroniky a že batéria je malá a je len jedna, čo by som nebol povedal na to, ako dlho Arašid na jedno nabitie funguje.

Naše hodnotenie

Oba hoverboardy predčili moje očakávania. Sú veľmi jednoducho ovládateľné, o pár minút je možné robiť základné pohyby. Udávaná nosnosť 120kg by mala byť reálna, keďže malý board bez známok utrpenia povozil aj stodesaťkilogramového chlapa. Dizajn je ufónsky, akoby túto technológiu niekto priniesol z budúcnosti. Ak sa nebojíte občas tohto prekvapivo ťažkého spoločníka nosiť v rukách, môže byť serióznym dopravným prostriedkom do práce alebo na voľný čas. Na naše slovenské chodníky plné nerovností by som si však vybral väčšiu verziu.

Klady

 • reálny dopravný prostriedok
 • rozmery
 • užívateľský komfort
 • ani raz som nespadol

Zápory

 • relatívne ťažké na nosenie
 • nekomfortná výmena batérie
 • pubertálny reproduktor

Informácie o produkte

Hoverboard Arašid 2016

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 6,5" - 600 mm, 10" – 600 mm
 • Výška: 6,5" - 190 mm, 10" – 250 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6,5" - 190 mm, 10" – 250 mm
 • Hmotnosť: 6,5" – 10000 g, 10" –12000 g
 • Farba: biela, čierna
 • Orientačná cena: 6,5" - 309 €, 10" - 399 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Progamingshop

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk