RECENZIA: Bissell CrossWave C3 - 2 v 1

RECENZIA: Bissell CrossWave C3 - 2 v 1

 

Americká spoločnosť Bissell, akokoľvek ste o nej možno nikdy vlastne nepočuli, bola založená ešte v roku 1876 podnikateľom a inovátorom menom Melville Reuben Bissell. Tento rodák z New Yorku sa po tamojšej hospodárskej kríze rozhodol vytvoriť prototyp vysávača kobercov a po trojročnom výskume si patentoval špeciálny prístroj s jednou rotujúcou kefou, ktorý sa po podlahe pohyboval vďaka gumeným kolieskam. Biznis značky Bissell následne rástol rok od roku a nedokázal ho zdecimovať ani nešťastný požiar, ani nečakaná smrť samotného zakladateľa. Po smrti pána Bissella (zomrel na zápal pľúc) totižto firmu prevzala jeho manželka Anna a stala sa tak vôbec prvou ženou v USA zastávajúcou pozíciu riaditeľky veľkej a rešpektovanej spoločnosti. Dnes, viac než štrnásť dekád od založenia firmy Bissell, mám možnosť testovať jeden z ich najnovších modelov domácich zberačov špiny, ktorý však, okrem nasávania prachu a nečistôt, dokáže jedným ťahom zároveň aj umývať.

Vysávanie a umývanie jedným ťahom je dnes výhradnou špecialitou autonómnych zariadení od rôznych renomovaných značiek, ostatne, aj na stránkach nášho magazínu sme vám už veľakrát ponúkli recenzie na niektoré z nich. Segment tyčových vysávačov s možnosťou aktívneho umývania je však oveľa menej zastúpený a špeciálne v našich končinách. Spoločnosť Bissell však už aj sem dodáva niekoľko zaujímavých modelov viacúčelových vysávačov a jeden taký som mal k dispozícii na aktívne testovanie viac než dva týždne.

Bissell CrossWave C3 je káblom napájané zariadenie schopné vo vašej domácnosti zastúpiť dvojakú prácu a môžete ho tak využívať na vysávanie kobercov, či akýchkoľvek tvrdých povrchov a súčasne danú plochu aj umývať (umývať pochopiteľne len povrchy ako drevo, sklo a linoleum). Na papieri, ešte než som produkt vôbec rozbalil, vyzeral popis funkčnosti veľmi sľubne, ale ako dobre vieme, jedna vec je cielená PR reklama, majúca za cieľ nalákať konzumentov na otvorenie peňaženiek, a druhá je prax samotná. Vždy sa však pred testom akéhokoľvek, z mojej strany celkovo neprebádaného produktu, snažím eliminovať skepsu a pristupovať k téme metodicky a s istou dávkou nadšenia. Musím sa však priznať, že moje prvé dojmy z Bissell CrossWave C3, boli viac než rozpačité.

Tečie to, kvapká to

Začnime však pekne od Adama, respektíve od samotného balenia. Stredne veľká krabica od C3 svojou proporciou nijak nevybočuje z rozmerov balení iných tyčových vysávačov a v jeho útrobách nájdete samotný produkt rozdelený do dvoch dielov. Zloženie je otázkou niekoľkých sekúnd a následné rozloženie mi zabralo minútu menšieho, nakoniec však úspešného, pátrania. Okrem C3 a manuálu, si z balíčka ďalej vytiahnete spartsky pôsobiacu plastovú základňu na odkladanie vysávača (čoskoro zistíte, že ide o jednu z najcennejších vecí v krabici), odnímateľnú nádržku na vodu a špeciálny čistiaci prípravok v tekutej forme, určený na umývanie podláh. Bissell už podobné tyčové koncepty dokázal rozvetviť do veľkého množstva produktov, každopádne či už ide o káblové napájanie alebo verziu s batériou, primárnou prednosťou ostáva vysávanie a umývanie súčasne. Výrobca doslova udáva, že ak máte doma domáce zviera, čo rado zhadzuje srsť, C3 by vám mohol solídne zjednodušiť proces upratovania. Ešte než začnem s opisom skúseností nadobudnutých počas dlhodobého záťažového testu predmetnej vzorky, je nutné uviesť pár zásadných faktov. Bissell CrossWave C3 využíva bezvreckový systém zberu suchej špiny pri objeme nádržky 0,6 litra s tým, že akonáhle začnete súčasne vysávať aj mokrú plochu, voda sa zmiešava s už nazbieraným prachom a inými vecami. Tekutina s vopred namiešaným prípravkom má samostatnú časť, zasúva sa z vrchnej strany a jej plnenie je pomerne praktické a jednoduché, počas používania sa tak čistá voda nemieša so špinavou. Je to veľkou výhodou oproti iným multifunkčným vysávačom na trhu.

Hlavnou hviezdou čistiaceho procesu je textilná rotujúca kefa, ktorá je v prednej časti zbernice. Dá sa jednoducho vybrať a separátne poumývať, aj keď ďalšou z výhod je možnosť spustiť samočistiaci proces, bez toho, aby ste sa k vysávaču čo i len zohnúť museli. Stačí, aby ste podržali jeden z troch spínačov umiestnených na rukoväti, vysávač roztočí kefu na maximum a súčasne do nej pustí namiešaný čistiaci prostriedok. Funguje to spoľahlivo? Čiastočne. Používal som to? Vôbec. Dôvodov je v tomto prípade niekoľko. Bissell CrossWave C3 síce zvláda jedným ťahom vysávať a umývať, no i keď výkon jeho motora dokáže zbierať aj hrubšiu špinu, umývací proces nie je dotiahnutý do konca – z rotujúceho valca často steká špinavá voda a na podlahe ostávajú čiarky. Tieto čiarky sa snažíte eliminovať opätovným prejdením, avšak čím viac takto beháte hore dole po danom úseku, o to neskoršie skončíte s upratovaním a tak vám logika povie, že by bolo lepšie si radšej vytiahnuť tradičný mop a prácu by ste skončili oveľa skôr. V tomto bode doceníte spomínanú plastovú základňu, kam môžete produkt odložiť a akonáhle z kefy stečie všetko čo má, jednoducho ju zase utriete. K čomu ale je vlastne niečo také ako Bissell CrossWave C3? Osobne jeho koncept vnímam ako ideálnu formu na čiastkovú elimináciu menších nehôd na chodbe, v kuchyni, či v obývačke – vyleje sa vám nápoj, dieťa hodí na zem kus torty, pes neudrží svoj nezdravý obed... V takýchto momentoch je lepšie mať po ruke niečo, čo dokáže inkriminovaný objekt povysávať a súčasne aj poumývať a to v priebehu pár sekúnd. Rozhodne by som s testovanou vzorkou nechcel čistiť celý dom a dôvodov, prečo to píšem, je viac, než len vyššie opisovaná nedokonalosť počas umývania.

Jednoduché prepínanie režimov

Predná časť zbernice je dosť hrubá a má problém sa dostať nielen do úzkych rohov, ale dokonca pozbierať špinu aj pri rozmernejších stenách. S vysávačom nemôžete zájsť pod nábytok, keďže jeho kĺb vám nedovoľuje plné ohnutie a ďalší problém sa krúti okolo celkovej váhy (viac než 5 kg). Ak máte slabšie ruky, alebo ste už staršie ročníky, neviem si predstaviť ako beháte po dome s päťkilogramovým vrčiacim prístrojom, ktorému sa do cesty navyše pletie ešte nie zrovna rozumne umiestnená kabeláž. Rotujúca kefa zvláda nasať aj veci, ktoré by nemala a preto je nutné si dávať pozor na kraje kobercov a chvosty svojich miláčikov.

A prvá reakcia mojej manželky po tom, čo som po piatich minútach vysávania C3 vypol? Strašne to huláka. C3 naozaj hučí a oficiálny údaj o osemdesiatich decibeloch rozhodne nezavádza. Keď už si zvyknete na onen hluk a súčasne dostane do ruky aj manipuláciu so zariadením, ostane vám čas na učenie sa ideálnych postupov čistenia tak, aby ste si viac pomáhali než škodili. Áno, dá sa to naučiť a áno, chce to prax, avšak otázkou ostáva, či ste ochotní po tristo eurovej investícii ešte podstupovať nejaké vlastnoručne realizované školenia.

Bissell CrossWave C3 je ideálnym pomocníkom pre hasenie lokálnych katastrof v bežnej domácnosti a aj keď papierovo zvláda vyčistiť akúkoľvek veľkú plochu, realita v podobe vyššej váhy a nepraktických rozmerov, nehovoriac o hluku, mu hádže pomyselné polená rovno do cesty.

Naše hodnotenie

Praktický pomocník do domácnosti, ktorého používanie má však niekoľko zásadných limitov.

Klady

 • 2 v 1
 • kvalita konštrukcie
 • na všetky tvrdé podlahy
 • slušný výkon na kobercoch
 • umývací prípravok v balení
 • čistá voda oddelená od špinavej

Zápory

 • zanecháva nečistoty
 • váha
 • hluk
 • kábel sa pletie do cesty

Informácie o produkte

Bissell CrossWave C3 2022

 • Kategória: Ostatné
 • Hmotnosť: 5220 g
 • Farba: strieborná, sivá
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Bissell

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk