Vyššia produktivita za menej peňazí - boli sme pri odhalení nových Z produktov od HP

Vyššia produktivita za menej peňazí - boli sme pri odhalení nových Z produktov od HP

 

Čo znamená 30 rokov? Pre obyčajný kameň vôbec nič, v živote človeka pomernú časť celej cesty a vo svete technológií celú éru. Preto sme sa s veľkým záujmom zúčastnili prezentácie noviniek z rady Z produktov od spoločnosti HP, zameraných na profesionálne využitie.

Tentokrát sa celá konferencia odohrávala čisto vo virtuálnej rovine, takže po malom blúdení nastaveniami nástroja menom Skype Web App sme si z pohodlného domáceho kresla užívali prísun informácii o inováciách a zameraní, ktorým sa spoločnosť HP, aspoň v prípade profesionálnych Workstation počítačov, vyberá.

Nie náhodou som hneď na začiatku spomenul 30 rokov, toľko už sú totiž produkty Z rady pre bežných používateľov dostupné. A tak ako aj pri novších generáciách iných technologických produktov, je aj tu vidieť priepastný rozdiel nielen medzi výpočetnou kapacitou, ale aj celkovým zameraním a formou samotných produktov. Tam kde si predtým musel dať grafik, alebo animátor veľký vežový počítač vedľa stola, alebo nebodaj využívať serverový rack systém, v dnešnej dobe ponúka HP už tretiu generáciu stolného All-In-One počítaču, schopného výkonom zahanbiť aj oveľa rozmernejšie počítače.

Všetky produkty z HP Z Workstation portfólia si tento rok prešli akýmsi faceliftom, alebo lepšie povedané refreshom, takže môžu byť osadené procesormi Intel Xeon E5-2600 v4 najnovšej generácie, podporujúc až 44 fyzických jadier na jeden systém, rýchlejšími RAMkami, najnovšími grafickými kartami NVIDIA Quadro, alebo AMD FirePro a na výber je samozrejme dvojica operačných systémov MS Windows a Linux. Samozrejme akokoľvek silný počítač môže byť veľmi jednoducho spomalený, pokiaľ  sa nedokáže dostatočne rýchlo dostať k dátam, alebo ich niekam uložiť, takže na poli úložného priestoru nás HP prekvapilo a príjemne potešilo ohlásením nového PCIe SSD s menom HP Z Turbo Drive a kapacitou až 1 TB, u ktorého avizujú až štvornásobne vyššie rýchlosti pri čítaní dát ako pri tradičných SSD diskoch, pri porovnateľnej cene.

Hlavnou hviezdou večera bol ale bez diskusie už spomínaný AIO Z1 G3, ktorý ako jeden z mála produktov ponúka hardvér serverového zamerania a kvality v tele spojenom s monitorom. Tretia generácia tohoto konkurenta iMac zariadení je podľa slov HP postavená hlavne na spätnej väzbe od zákazníkov, čo v konečnom dôsledku znamená ľahšie, výkonnejšie a napočudovanie lacnejšie zariadenie. Cenovka na Z1 G3 bude podľa všetkých informácií od predošlej generácie nižšia minimálne o pätinu. Na čo sa ale môžu grafici, umelci, alebo aj školy tešiť?

Z1 G3 v sebe dokáže ukryť všetko zo zoznamu nižšie

  • Antireflexný 4K UHD displej s 23,6 palcovou uhlopriečkou (59,9 cm
  • Štvorjadrový procesor Intel® Xeon® 3
  • 64 GB pamäte s ECC
  • Grafické karty NVIDIA® Quadro®.
  • Dva disky PCIe HP Z Turbo Drive6 s možnosťou rozšírenia o dve ďalšie SATA zariadenia
  • Thunderbolt 3 s USB 3.1, USB 3.0, čítačka pamäťových kariet, rozhranie DisplayPort

A pokiaľ by sa stali tieto komponenty časom nedostatočné, Z1 G3 ponúka aj, čo sa AIO riešení týka, nadmieru jednoduchú možnosť výmeny viacerých prvkov, ako disky a RAM. Pri cene začínajúcej tesne pod hranicou 1100 eur ide o naozaj zaujímavý produkt a alternatívu istej firmy s jablkami. Takisto aj dátum vydania poteší produktívnych ľudí, ktorý plánujú upgrade alebo nákup výkonného stroja v blízkej budúcnosti, pretože na slovenskom trhu by sa mal ukázať už  v polovici mája.

Keď už ale toľko spomíname práve Apple a ich produkty, nie je žiadnym tajomstvom, že hoci je operačný systém Mac OS X veľmi dobre optimalizovaný aj pre produktívne nástroje, hardvér a možnosti upgradu sú na tom už horšie. Preto sa HP rozhodlo do svojho programu RGS, kde sa jeden silnejší Z Workstation počítač stará o výkon a na menej schopný počítač odosiela iba obraz zaradiť aj Apple produkty.

Takýmto štýlom doteraz mohli fungovať napríklad animátori niektorých veľkých filmových štúdií v Amerike, keď sa mohli z domáceho počítaču pripojiť na svoj pracovný, alebo priamo na firemný Z server a pracovať bez nutnosti predierať sa rannou a večernou dopravnou špičkou. Doposiaľ ale bola táto možnosť dostupná len pre počítače bežiace pod Windowsom a Linuxom, takže nás celkom pobavilo heslo „HP vylepšuje vás MAC“ a len čas ukáže, či po tejto možnosti siahnu aj príslušníci Apple tábora.

Výkon a dizajn modelu HP Z1 G3 nás príjemne zaujal a určite sa vám v dohľadnej budúcnosti pokúsime priniesť aj bližší pohľad na toto zariadenie.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk