• Hlavná stránka
  • PC
  • Novinky
  • Legendárny Half-Life dnes oslavuje 20 rokov! Pamätáte si ešte na hodiny strávené v tomto nebezpečnom svete?
Legendárny Half-Life dnes oslavuje 20 rokov! Pamätáte si ešte na hodiny strávené v tomto nebezpečnom svete?

Legendárny Half-Life dnes oslavuje 20 rokov! Pamätáte si ešte na hodiny strávené v tomto nebezpečnom svete?

 

Ani sme sa nenazdali a 20 rokov ubehlo ako voda.

Presne pred 20 rokmi, 19. novembra 1998 na svetlo sveta vyšla hra Half-Life, Vtedy ešte presne nikto netušil, akú revolúciu vo svete táto neobyčajná akčná hra spraví. Koľko prinesie modifikácii a koľko rôznych videohier a žánrov sa vďaka nej vyrobí. Môžem spomenúť napríklad taký Counter-Strike, či samostatnú hru Gunman Chronicles a samozrejme, mnoho iných. Už pri predstavení hry na E3 v roku 1998 sa vývojári dočkali niekoľkých ocenení. Hra Half-Life bola vtedy ocenená ako najlepšia PC hra a ako najlepšia akčná hra

Half-Life bol v podstate prvou videohrou, na ktorej Valve pracovalo. A bol to presne ten typ hry, ktorý odpálil raketovú kariéru tejto firmy do nekonečných výšin. V hre ste sa dostali do kože chlapíka menom Gordon Freeman, ktorý sa práve dostavil do svojej práce v laboratóriách Black Mesa. Čo však Čert nechcel, v jeho nezvyčajnej práci sa udialo pár nepekných vecí, na svet prišli krvilačné kreatúry a chceli si ho podmaniť. Ako už isto viete, príbeh hry bol inšpirovaný hrami ako Doom a Quake, či dokonca knihou od Stephena Kinga - Hmla. Názov hry bol taktiež vyberaný veľmi starostlivo. Podľa autorov mal totižto všetko, čo by mal názov v sebe mať. Vyjadroval v sebe tému, neniesol v sebe klišé a dokonca sa doňho dalo zakomponovať aj grécke písmeno lambda (λ). Práve toto písmenko symbolizuje konštantu rozpadu v rovnici polčasu rozpadu.

Half-Life 1 bežal na tzv. GoldSrc engine. Základ tohto enginu bol použitý v hre Quake. Spoločnosti Valve sa tak veľmi tento engine zapáčil, že si ho zobrala, obalila okolo neho svoje funkcie a modifikácie a v podstate ho takmer celý prerobila. 

Celkovo sa tejto legendárnej videohry predalo 9.3 milióna kópii. Half-Life sa v 14. novembra 2001 dočkal aj svojej verzie na PlayStation 2. Táto verzia priniesla vylepšenú grafiku, viac detailov na postavách a dokonca aj výrazy tváre. Half-Life 1 ste navyše mohli hrať so svojim kamarátom na tzv. „split-screene“ a bojovať v jednej obývačke o to, kto je v tejto hre lepším hráčom.

Rozdiel medzi PC a PlayStation 2 verziou:

To či sa však niekedy dočkáme aj túžobne očakávaného tretieho dielu je stále otázne. Vývojári sa zatiaľ k Half-Life 3 nevyjadrili a ak áno, bolo to skôr v negatívnom slova zmysle. Nám tak ostáva iba jediné. Spomínať na to, aká vynikajúca bola videohra menom Half-Life, jej druhé pokračovanie a zároveň dúfať, že sa raz tretieho dielu naozaj dočkáme.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk