Asus prináša nadšencom aj profesionálom možnosť „stvoriť doposiaľ nestvorené“

Asus prináša nadšencom aj profesionálom možnosť „stvoriť doposiaľ nestvorené“

 

Spoločnosť ASUS neustále prináša novinky do sveta technológií a inak to nie je ani teraz. Pod heslom „Create the Uncreated“, teda v preklade niečo v zmysle „Vytvor doposiaľ nestvorené“, si prichystala veľkú nádielku zaujímavých produktov, ktoré sú zamerané na ľudí patriacich do skupiny „tvorcov“. Do tejto skupiny však patria nielen kreatívni profesionáli, ktorí presne vedia, čo od svojich zariadení vyžadujú, ale aj amatérski nadšenci s obstojným rozhľadom a, samozrejme, aj úplní začiatočníci, ktorí len hľadajú možnosti, ako najlepšie začať s tvorbou digitálneho obsahu.

Tieto tri skupiny sa ASUS snaží pokryť špecifickými modelovými radmi notebookov, a to špecificky radom Vivobook Pro určeným pre menej náročných a začiatočníkov, Zenbook Pro pre skúsenejších nadšencov a ProArt Studiobook pre ostrieľaných veteránov. Do dvoch z týchto modelových radov pribudli nadmieru zaujímavé kúsky, no v ASUSe si nepripravili iba pár nových notebookoch, ale predstavujú veľké zmeny, ktoré sa v budúcnosti dotknú takmer celého portfólia spoločnosti.

Ešte predtým, ako predstavíme najnovšie prírastky do ASUS portfólia, musíme zmieniť informáciu, ktorou nás zástupcovia tejto spoločnosti vcelku prekvapili. Pri desktop počítačoch je úplne bežné, že si potenciálny zákazník vyberá možno aj rovnaký model, ale má na výber pri samotnej platforme, teda od akej spoločnosti je samotný procesor a potenciálne aj grafická karta. Pri svojpomocne skladaných počítačoch ani nehovoriac. Pri notebookoch však doteraz stále nie je bežné, aby spoločnosti ponúkali totožné šasi s možnosťou výberu medzi Intel a AMD platformou, kde sú všetky ostatné parametre totožné. Vďaka tomu, že spoločnosť AMD sa s architektúrou Ryzen za posledné roky dostatočne osvedčila, však už očividne nemôžu výrobcovia pred touto „krivdou“ zatvárať oči a ASUS je jednou z prvých veľkých značiek, ktorá ohlásila, že napriek zvýšenej náročnosti pri dizajnovaní, výrobe a testovaní bude drvivú väčšinu nových produktov ponúkať v rovnakom tele, s rovnakými komponentmi, ale s možnosťou vybrať si medzi Intel a AMD platformou.

Ďalšie zaujímavé oznámenie sa týkalo displejov, ktoré bude ASUS vo svojich zariadeniach ponúkať. Nie je to tak dávno, čo sme priniesli správy o pokrokoch, ktoré sa spoločnosti podarili na poli displejov. Teraz však máme bližšie informácie, ktoré je možné zhrnúť slovami „OLED bude všade“. Všetky nové notebooky z radov Vivobook, Zenbook Pro a ProArt Studiobook totiž bude možné nakonfigurovať s OLED displejom patriacim do najnovšej generácie panelov od spoločnosti Samsung. Preto poskytnú nielen skvelú reprodukciu farieb a naozaj čiernu čiernu, ale oproti predošlým generáciám je priamo do hardvéru panelu aj softvéru samotných notebookov zabudovaných viacero ochranných prvkov, vďaka ktorým by sa im mali vyhnúť všetky neduhy starších riešení. To znamená napríklad naozaj nízku šancu „vypálenia“ pixelov, ale aj posunutie modrého spektra mimo škodlivé hodnoty. ASUS má s OLED panelmi vo svojich notebookoch očividne veľké plány, ako voliteľnú možnosť ich totiž plánuje ponúkať pri väčšine svojich zariadení a rovno vo viacerých verziách, či už pôjde o panely s pomerom strán 16:9 alebo 16:10, s rozlíšením FullHD, 2K alebo aj 4K, s uhlopriečkou od 13 do 16 palcov a niektoré dokonca aj s obnovovacou frekvenciou vyššou ako tradičných 60 Hz. Tieto panely by mali ponúkať 100% pokrytie DCI-P3 farebného spektra a mali by byť z výroby kalibrované a minimálne Pantone certifikované.

Na záver, pred bližším predstavením samotných notebookov, predstavili zástupcovia spoločnosti ASUS novinku, ktorá určite poteší ľudí pracujúcich v programoch Adobe, ale aj iných aplikáciách, v ktorých by sa im hodila lepšia a hlavne presnejšia kontrola pri menení hodnôt. Do viacerých zariadení totiž pribudne otočný gombík nazvaný ASUS Dial. Ten bude na úvod zakomponovaný do troch produktov – externého monitora, notebooku z radu ProArt Studiobook a prémiovej myšky. V ASUSe sľubujú natívnu podporu v Adobe aplikáciách ako Photoshop, Premiere či After Effects, no jedným dychom dodávajú spoluprácu s ďalšími spoločnosťami a aplikáciami, aby mohli kreatívnym ľuďom priniesť ešte viac kontroly a o čosi im uľahčiť prácu.

Teraz už ale poďme k ohláseným hardvérovým novinkám.

Nové Vivobook Pro a Pro X notebooky ponúknu tenký a ultramobilný dizajn v spojení s prekvapivo výkonným hardvérom. Nové Vivobook notebooky budú dostupné v štyroch variantoch, 14X OLED/16X OLED a 14 OLED/15 OLED, s unikátnymi farebnými prevedeniami. X-ková rada bude, samozrejme, o čosi silnejšia – ponúkne nielen najnovšie mobilné Ryzen 5000 a Intel Core i9 procesory, ale aj grafickú kartu až do RTX 3050 Ti, 4K OLED panel s pomerom strán 16:10 a touchpad s podporou virtuálneho ASUS Dial. O čosi menej výkonné, no stále zaujímavé modely bez X v mene budú trochu chudobnejšie najmä na grafický výkon, ponúkajúc karty „iba“ do RTX 3050, nižšie bude aj maximálne rozlíšenie obrazovky pri 2880x1800 pixeloch a touchpad príde o funkcionalitu virtuálneho ASUS Dial, no bude možné do nich nakonfigurovať funkcionalitu NumberPad 2.0. Pri váhe pod 1,5 kg pri menších modeloch a pod 2 pri väčších budú tieto notebooky určite skvelým spoločníkom nielen na doma či v práci, ale aj na cestách.

Druhým prírastkom sú dva nové modely, ktoré pribudli do radu ProArt Studiobook, špecificky ProArt Studiobook 16 OLED a ProArt Studiobook Pro 16 Oled. Koncipované sú ako úplná špička pre pravých fajnšmekrov či rokmi ostrieľaných profesionálov a nachádzajú sa v nich tie najlepšie komponenty, najnovšia funkcionalita a čo najmodernejší dizajn. V oboch variantoch sa nachádza spomínaný ASUS Dial, teda fyzický otáčateľný gombík. Oba notebooky potešia aj trojtlačidlovým touchpadom, ktorý bez použitia myši umožní jednoducho pracovať na 3D modeloch, a čo sa touchpadu týka, ide tiež o jedinečný kúsok s podporou stylusu a 1024 úrovňami tlaku. To ocenia najmä ľudia využívajúci Photoshop na cestách.

Oba ProArt Studiobook 16 nezaostávajú ani po stránke konfigurovateľného hardvéru, keďže budú dostupné nielen s najnovšími mobilnými Ryzen 5000 procesormi, ale aj vo variantoch so srdcom v podobe Intel Xeon. Špecificky budú dostupné varianty s až Ryzen 9 5900HX + RTX 3070 a Core i9 11900H + RTX 3060 pri modeli 16 OLED a až Ryzen 9 5900HX + RTX A2000 a Xeon W-11955M + RTX A5000 pri modeli Pro 16 OLED. Ďalšie zaujímavé parametre sú určite Thunderbolt 4 USB-C konektor (dostupný len pri Intel verziách, na AMD platforme iba USB-C 3.2 Gen 2), WiFi 6, reproduktory ladené spoločnosťami Harman Kardon a DTS, HDMI 2.1, čítačka SD Express 7.0 kariet s prenosovou rýchlosťou až 1 GB/S, až do 64 GB RAM a až do 4 TB úložného priestoru. Oba modely ponúknu, ako už ich meno napovedá, 16-palcové obrazovky s pomerom strán 16:10, až 4K rozlíšením a maximálnou svetelnosťou 550 nitov.

K ProArt Studiobookom bude tiež možné zakúpiť originálne ASUS príslušenstvo ako brašne, podložku pod myš, ale aj samotnú myšku ProArt Mouse MD300, ktorá bude tiež disponovať novinkou v podobe ASUS Dial.

Zdroj: Asus

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk