Football Manager 2013 - Preview

 

Ďalšou športovou hrou, vydávanou každoročne, je futbalový manažér, FootballManager 13, ktorú má na svedomí štúdio SportsInteractive. Čo nového hra priniesla a čomu sa autori vyvarovali, to sa dozviete v tomto preview.

V tomto preview nejdeme porovnávať predchádzajúci manažér s týmto najnovším. Začneme módmi. Tie sú v hre celkovo štyri. Hovoríte si, na čo je v takejto hre toľko módov? Jednoduchá odpoveď. Každý jeden mód je rovnako zaujímavý, a tak na svoje by si mal prísť každý manažér. Zrejme najhranejším módom je klasický manažér mód. Vytvoríte manažéra, vyberiete si mužstvo a plníte si svoje manažérske úlohy. Aké? Kupovanie hráčov, predávanie hráčov, hľadanie talentov, dohadovanie zmlúv, tlačové konferencie, sťažovanie sa na zlých rozhodcov, plánovanie tréningov, určovanie zostavy, zarábanie, a nakoniec užívanie si. Áno, presne to všetko musí manažér vykonávať a aj keď sa toho zdá byť veľa, verte mi, že by to zvládol aj začiatočník.

Trénovať môžete aj viac tímov, no nezaručujeme, že v tom nebudete mať poriadny chaos . Každý hráč má svoje potreby, nálady, rozdielne životné situácie, a vy to ako tréner musíte všetko kontrolovať, nakoľko to všetko na daného hráča vplýva, či už negatívne alebo pozitívne. Pri tomto móde dokážete presedieť aj hodiny, pretože celá simulácia je veľmi dobre spravená, a vy máte pocit, že ste sa reálne stali manažérom. Ďalším módom je napodobenie prvého módu s tým, že tento mód je určený pre hráčov, ktorí hru zapnú raz za pár týždňov. Zápasy sú rýchlejšie a taktiež je ich menej v priebehu sezóny a podobe.

V poradí tretím módom je mód výzvy. Na začiatku si budete môcť vybrať jednu z viacerých výziev a hor sa do práce. Napríklad vám bude pridelený tím, ktorý je po 15. zápasoch stále na chvoste ligovej tabuľky. Vašou úlohou, samozrejme, bude odrazenie sa od dna, aby ste mohli pokračovať v bojoch o titul. Tieto výzvy sú však veľmi ťažké a zdĺhavé, no nič nenahradí ten super pocit, keď to dokážete. S daným mužstvom potom môžete pokračovať v ďalších sezónach, a preto ide o nekončiacu zábavu.

Posledným módom je verzus mód, čo je prakticky obyčajný multiplayer. Na výber máte viacero možností. Buď si zahráte päť zápasový turnaj proti svojmu kamarátovi s tým, že sa na konci zráta počet víťazstiev a hráč s vyšším počtom vyhrá, alebo vytvoríte turnaj, do ktorého pozvete priateľov alebo náhodných ľudí, a hráte. Štýl turnaja je už na vás, buď sa bude jednať o vyraďovací turnaj, alebo o ligu. Tento mód sme však nemali možnosť vyskúšať, nakoľko hra a nebolo možné sa na nikoho pripojiť.

Poteší veľké množstvo líg, a dokonca v hre nájdete aj druhú slovenskú ligu. Avšak hráči týchto tímov nie sú licencovaní, a opäť sa stretnete s vymyslenými menami. Zamrzí aj to, že tímy ako Slovan Bratislava či MŠK Žilina majú len štvoricu licencovaných hráčov, no dúfame, že sa to do plnej verzie opraví. Čo naopak poteší, je fakt, že rozhodcovia, manažéri a niekedy aj agenti hráčov dostali pravé mená a hra sa tak približuje realite. Anglicky nerozprávajúcich hráčov zamrzí, že hra neobsahuje preklad, nakoľko v hre nájdeme veľa textu.

Tohtoročný futbalový manažér vyšiel podľa mojich predstáv až na pár maličkostí, no myslím si, že tieto veci ešte môžu byť vyladené v plnej verzii. Hru odporúčam najmä futbalovým fanatikom, ktorí si v tejto hre prídu na svoje a bude ich to baviť. Pri tejto hre však musíte presedieť veľa času, a preto nie je vhodná na chvíľkové hranie.
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk