Civilization: Beyond Earth - Preview

 

„Moje meno je Generál Vadim Kozlov. Multimiliardová spoločnosť Slovánskej Federácie mi dala jednosmerný lístok v ich vesmírnej lodi, ktorú vyvíjali posledných 40 rokov. Vybrali si ma, pretože vedia, že zadanú úlohu splním bez ohľadu na nutné prostriedky. Ale ja som to nezobral kvôli peniazom a ani kvôli sláve. Zobral som to, pretože mám víziu lepšieho sveta pre moje deti, sveta, v ktorom napravme to, čo sme na Zemi zničili. Očakával som, že moju posádku budú tvoriť vedci, stavitelia alebo vojaci. Na moje prekvapenie však drvivú väčšinu mojej posádky tvorili rodiny samotných investorov, ktorí dotovali tento projekt. A naša destinácia? Planéta CE-1489. Viac mi povedané nebolo."

Áno, možno je to na úvod troška pompézne, ale, skrátka, ináč sa to nedalo. V takomto duchu sa nám zobrazovali zápisky kapitánskeho denníka, kým sa Beyond Earth načítavalo. A toto sú pocity, ktoré vás sprevádzajú od samého začiatku počas celého hrania v preview verzii novej sérii civilizácie – Beyond Earth. Nejeden z nás strávil nemálo času hraním Civilizácie 5, snažiac sa ovládnuť známy svet a priviesť práve tú moju civilizáciu k víťazstvu. Beyond Earth však zachádza za hranice poznaného sveta a, ako vyplýva z názvu, pôjdeme na okraje galaxie.

Moje prvé momenty v hre...

Po pristátí na novej planéte mi v prvých momentoch prišlo mnoho veci nových. Po mapke pobehovali stáda nebezpečne vyzerajúcich mimozemských potvor a cez púšte sa prevrtával obrovský červ v pravom Dune štýle. Okolo boli rôzne potraviny a minerály, ktoré sa nedali identifikovať. Našťastie bol od začiatku prítomný poradca, ktorý poskytuje rôzne úrovne rád a tipov, a to buď pre ľudí, ktorí Civilizáciu vôbec nehrali, alebo pre ľudí, ktorí už majú odohraté svoje hodiny a dni a len potrebujú vysvetliť nové princípy a mechanizmy, figurujúce v Beyond Earth. Za necelých päť minút som mal odohraný svoj prvý tucet ťahov a cítil som sa doma, čo sa nových mechanizmov týkalo. Po pár odohratých hrách si dokonca myslím, že Beyond Earth čerpá z drvivej časti z Civilization 5. Ak niečo funguje, netreba to predsa meniť. A vývojári tu určite koleso neplánovali znovu objaviť.

Nejaké menšie zmeny v Beyond Earth nájdeme. Tie perfektne dotvárajú atmosféru objavovania a osídľovania novej planéty. Prirodzene, keďže sa hra odohráva niekde ďaleko v budúcnosti, je podstatne pozmenený systém technológií. Samozrejme som neobjavoval lukostreľbu a abecedu, ale rozhodoval som sa medzi mechatronikou a genetickým dizajnom. Namiesto technologického stromu sa však teraz budeme pohybovať po technologickej pavučine, a možností, akým smerom sa vydať, je mnoho. Technológie dokonca môžu počas hry vyhynúť. Napríklad po vývoji ultrazvukovej steny moji vedci po pár kolách vynašli okrem obrany mesta aj nové využitie a bolo na mne, aby som sa rozhodol, či chcem, aby aj moje obchodné karavany boli chránené ultrazvukom, alebo aby sa radšej takáto ochrana inštalovala na moje prieskumné jednotky. V hre sa objavilo mnoho takýchto momentov, ktorými som si mohol určiť smerovanie mojej novej civilizácie.

Ako bolo spomínané, namiesto barbarských kmeňov mi po mape pobehovali rôzne hordy, svorky či stáda rôznorodých mimozemšťanov. Napriek svojmu hrôzostrašného vzhľadu sú nie vždy agresívni a ich správanie sa mení podľa okolností. Mal som aj hry, kedy som sa vyhol potýčkam s mimozemšťanmi úplne, v duchu si mysliac: „Nechám ich, hádam aj oni nechajú mňa."

V hre Beyond Earth figuruje nový systém tzv. „affinity" bodov, ktorými určíte, ako sa ľudstvo bude správať na novej planéte. Affinity body budete zbierať najrôznejšími spôsobmi, a to či už plnením misií alebo objavovaním konkrétnych technológií. Prídete ako rasa, ktorá sa chce prispôsobiť novým podmienkam a prispôsobí sa novej planéte, alebo prídete ako dominant, ktorý sa bude snažiť si podmienky podmieniť svojim potrebám? Alebo sa budete snažiť vytvoriť rasu nadľudí, s pozmeneným DNA a sčasti cyborgami?

Najviac ma ale potešil začiatok hry, ktorý má určíte čaro, a hneď ma postavil do pozície vodcu ľudstva na našej expedícii do galaxie. Začiatok totiž podstatne určí spôsob, akým sa vaša nová civilizácia bude vyberať. Ide o maličkosti, napríklad, kto tvorí vašu posádku, kto bude vaším sponzorom a aký dar od neho dostanete, alebo ako vybavíte váš koráb. Kombinácie nastavení vám môžu dať extra suroviny, technológie alebo si môžete vybrať výhodnejšiu začiatočnú pozíciu. V kombinácii s inými premennými, ktoré sa v hre objavujú, sa potom zdá, že každá hra je podstatne iná než tá predošlá.

Verdikt

Aj napriek tomu, že Beyond Earth sa odohráva niekde ďaleko v galaxii, je stále cítiť, že je to stará dobrá civilizácia. Ale to je len dobré, pretože majú svoj overený recept s novým obalom. Dej a atmosféra, v ktorej sa preview verzia odohrávala, dostatočne obhájilo novo-prichádzajúcu sériu ako plnohodnotného nástupcu starej Alpha Centauri. Preview bolo návykové a plní očakávania sa tešíme na plnú verziu!

korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk