Infinitum: Battle for Europe - Preview

 

Nemáme veľmi vo zvyku písať o hrách, ktoré spustíte len v pohodlí vášho prehliadača, t . j. v pohodlí webového rozhrania, a ktoré už v dnešnej dobe sprístupňujú aj realizáciu skutočne „veľkých" hier. Nedá sa povedať či bohužiaľ, alebo chvalabohu, no už aj tých veľkých browserových hier je viac než dostatok, a tak snaha vykročiť z davu je priamo úmerná snahe prísť s niečím novým, prípadne posunúť hranice evolúcie podobných hier.

Posledné týždne som strávil v prachu posiatej a ruinami preplnenej ľahkej sci-fi verzii Európy. Ako fénix z popola, aj ja som základy svojej budúcnosti vybudoval z vyhorených pozostatkov zaniknutého života. Moju cestu vpred určovalo veliteľstvo a kus voľného „pľacu" vytýčeného vôkol neho – s touto zbraňou ma do boja vyslala česká hra Infinitum: Battle for Europe, ktorá už nejaký ten piatok víta hráčov vo verzii otvorenej bety. Samotná hra sa radí medzi strategicko-budovateľské tituly, ktoré môžete vidieť na internete prevažne vo forme historických (zväčša stredovekých) počinov – príznačných „žrútov času", pri ktorých skutočne závisí od toho, koľko času ste schopný obetovať, čo, bohužiaľ, ide často ruka v ruke aj s tým, že k tejto obete budete musieť pridať aj nejakú tu korunu, aby ste boli naozaj dobrý.

Prevažne ale neznamená jedine, a tak tu máme aj množstvo hier s tematikou, či už blízkej alebo ďalekej, budúcnosti, v rámci ktorej luky nahradili plazmové delá, drevené základne zas architektonické skvosty doby budúcej, a celkovo sa riešia problémy tak trochu iného rázu. Infinitum sa hlási k druhej skupine, pričom ak sa na to pozrieme z dizajnového hľadiska, ide o kokteil Civilizácie, Duny, Settlers a Defconu. Podtitul hry napovedá, že hlavný boj sa bude odohrávať na frontoch Európy, ktorú v hre predstavuje približne 15-tisíc reálnych európskych miest. Prvé kroky kurzora na mape teda logicky smerovali k nájdeniu môjho súčasného bydliska, ktorým je Partizánske. Bohužiaľ, mesto mal už pod správou niekto iný (podobne ako aj všetky blízke mestá), a preto som bol nútený deportovať sa na sever, prekročiť hranice s Poľskom a založiť kolóniu v meste Szczerców.

Zoznámenie sa s rozhraním a neskorším rozvíjaním zabezpečuje (ako obyčajne) základný tutoriál, v rámci ktorého však stále môžete plniť rad rôznych úloh typu „Vybuduj tamtú budovu na úroveň 6 a taktiež k nej prislúchajúci sklad" alebo „Vytrénuj 20 jednotiek jedného druhu vozidiel a 50 jednotiek druhého druhu". V hre nájdete takmer 40 rôznych druhov budov, takže úlohy vám len tak ľahko nepôjdu, čo je len dobre, keďže za každé jedno splnenie úlohy dostanete aj menšiu odmenu. Čo sa týka surovín, celkovo tu nájdete šesť typov (kredity, drevo, betón, oceľ, palivo, berýlium), pričom strážiť si budete musieť aj ukazovatele jedla, elektriny a dostupnosti ubytovania. V tomto bode hre komplexnosť rozhodne nechýba a verím, že pokiaľ si potrpíte na prepracované systémy a ostatné sci-fi browserovky vás už omrzeli, Infinitum sa pokojne môže stať vaším druhým domovom.

Jedným z najvýznamnejších znakov, ktoré spadajú do skupiny „Čím konkrétne sa Infinitum líši od ostatých", sú realtime boje na globálnej mape. Zatiaľ čo u iných hier jednoducho ukážete prstom na miesto, určíte množstvo jednotiek a čas, za ktorý sa ku koncovému bodu dostanete, tu určená jednotka k cieľu skutočne cestuje, t. j. tým pádom môže byť napadnutá už pri samotnej preprave. Taktiež riešite aj mestá, ktoré sa nachádzajú na trase z bodu A do B, nielen samotný druhý bod.

Ako som už v úvode spomínal, každá hra potrebuje z niečoho vyžiť, pričom jednou z možností sú aj mikrotransakcie, ku ktorým často hráči nepristupujú s veľkou toleranciou, pretože autori spolu s nimi často prichádzajú aj so systémom „pay to win". Inak povedané, kto si zaplatí, ten vyhrá. A vývojár takisto... Autori Infinitum, t. j. štúdio Allodium, však svoju hru definovali skôr ako „pay to build, fight to win", s čím musíme súhlasiť. Pokiaľ sa už rozhodnete do hry čosi investovať, bude to vždy len za tzv. pomocníkov, ktorí vám o nejaké to percento zvyšujú produkciu alebo skracujú čas výstavby, prípadne vám dovolia bezplatne presúvať už postavené budovy. Na samotnom bojisku a v radoch vojska tým pádom žiadne bonusy nečakajte.

Infinitum: Battle for Europe má vykročené sľubne. Milovníkov stratégií rozhodne poteší komplexnosť a široké spektrum možností. Tie však naplno využijete až členstvom v aliancii, v rámci ktorej sa vám otvárajú nové prvky hrateľnosti, pozostávajúce z kooperácie a určitej hierarchie. V tíme sa to, samozrejme, ťahá lepšie, ale pokiaľ nemáte žiadnych priateľov, ktorým by zdecimovaná Európa pripadala atraktívna, nemajte strach, vždy sa totiž k niekomu môžete pridať už v samotnej hre.

korekcia: Lucia Petrželová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk