Sniper Elite: Nazi Zombie Army - Recenzia

 

Spoločnosť Rebellion sa v posledných rokoch skloňuje najmä so značkou Sniper Elite, ktorá však nebola taká úspešná, ako by si autori želali. Aby značka úplne neupadla, vývojári museli hru oživiť. Otázkou však bolo, čo revolučné alebo originálne by mohla hra ponúknuť. A máme tu zombíkov. Zasa.

 

Zombíci? Fakt? Neoriginálnejší nápad tu už byť nemohol. Veď sa omieľajú v každej druhej hre. Prečo chce mať každý vo svojej sérii zombíkov? Walking Dead, Dead Island, Dead Rising, Left 4 Dead...V každom názve je spomenuté slove „dead“, teda smrť. Žiadny príbeh nečakajte, je tu len malý náznak, ukázaný v úvode hry. Berlín je obkľúčený zo všetkých strán a pred Hitlera sa postavia všetci vyššie postavení generáli, ktorí prežili. „Je koniec, Adolf,“ povie jeden z nich a Hitler vyhlási, že je čas použiť plán Z. Najväčší nemecký vodca sa tak spolčil s diablom len kvôli tomu, aby udržal Nemecko.

Hlavnú úlohu opäť zohráva Kar lFairburne, známy akosniper, ktorý zmenil históriu. S ním prechádzate piatimi kapitolami, v ktorých stretnete množstvo nemŕtvych, občas sa budete musieť zastaviť, vystrieľať horu zombíkov a následne pokračovať ďalej. To isté sa opakuje vo všetkých kapitolách, a tak prichádza pocit stereotypu a nudy. Hru pre jedného hráča som zhrnul veľmi rýchlo, nakoľko je titul zameraný na online kooperáciu, kde je to už o niečom inom. Zavoláte si troch kamarátov, s ktorými prechádzate tými istými kapitolami ako v hre jedného hráča.

Postavy sú štyri, avšak neprekvapivo ani jedna z postáv nie je žena. Feministky, prosím, neubite ma, ale reálne si neviem predstaviť blondínu s veľkým poprsím, ako drží sniperku, s ktorou odpaľuje hlavy zombíkov. S postavami žiadne príbehové spojenie nie je, teda ide iba o vizuálnu zmenu. Jeden má na hlave baranicu, takže zrejme Rus, ďalší má na uniforme nemeckú vlajku, z toho dedukujem, že to bude Nemec... Žiadne iné spojenie s postavou nie je, dokonca nemajú ani iné zbrane či vlastnosti. Jednoducho vám môže byť jedno, za koho hráte. 

Herný model hry by sa dal charakterizovať ako kopírka série Left 4 Dead od spoločnosti Valve s tým, že je hra zameraná na streľbu z diaľky, a to pomocou sniperky. Teda, ocitnete sa nejakom bezpečnom mieste, kde je množstvo zbraní a nábojov. Otvoríte dvere a pred vami sa objavia tisíce nemŕtvych. Takto pokračujete ďalej, niekedy musíte splniť aj nejakú vedľajšiu úlohu, napríklad dostať kanistre s benzínom k nákladiaku či jednoducho „vystrieľajte všetko, čo vidíte“. Pri druhej spomínanej úlohe musíte zabiť každého jedného zombíka, pretože stačí, ak zabudnete na jedného a dvere do „safehousu“ sa jednoducho neotvoria.

Zombíkov môžete zabíjať, ako len chcete. Arzenál je vcelku veľký a rozmanitý. Pred začiatkom každej kapitoly si vyberiete tri typy zbraní a k nim si ešte vezmete doplnky ako granáty, nášľapné míny či dynamity. V prvom rade pri sebe musíte mať stále sniperku, ako druhoradú zbraň môžete mať samopal alebo brokovnicu, a ak by vám nestačilo ani to, na treťom mieste máte klasickú pištoľ, napríklad Colt či Revolver. Nábojov máte síce na začiatku málo, no dajú sa získať veľmi ľahko, a to z mŕtveho zombíka. Ak zabijete nemŕtveho „peknou“ strelou buď do hlavy, alebo do srdca, objaví sa vám takzvaná kill kamera, čo je v podstate to, že vidíte celú cestu náboja, od výstrelu zo zbrane až po zapichnutie sa do zombíka. Celé je to v spomalenom zábere a v momente, keď sa náboj zrazí z telom nakazeného, vidíte röntgenovo, čo znamená, že máte možnosť vidieť orgány vašej obete a následný priestrel zombíkom. Občas to však dosť otravuje, najmä v situáciách, keď sa na vás rúti obrovská horda nemŕtvych a vy len slepo strieľate a killcam sa ide zblázniť, pretože zachytáva každý jeden priestrel. 

Spomínaný killcam sa najprv vypnúť nedal, no autori vypočuli prosby hráčov a túto možnosť pridali v prvom update. Ten vyšiel niekoľko dní po vydaní hry a je pekné, že sa autori o hru starajú a snažia sa hru upraviť tak, aby sa hráčom páčila. Občas sa pobavíte na nejakom tom bugu, keď sa mŕtvy zombík zasekne a ostáva stáť na vlastných nohách aj po viacnásobnej smrti. V dnešnom svete, kde už zombíkov pozná aj moja stará mama, sa hovorí, že ak nemŕtveho netrafíte do hlavy, môže sa opäť prebudiť. Toto je zakomponované aj v tejto hre, takže snažte sa mieriť na hlavy, aby vás potom nejaký ten nakazený neprekvapil zozadu. 

Graficky je hra na prvý pohľad pekná, nakoľko beží na Unreal Engine 3. Keď však hru hráte dlhšie, začnete si všímať nedostatky niektorých textúr. V hre nájdeme aj pekné architektonické výtvory ako Berlínska knižnica či katedrála, ktorá bola urobená fakt detailne a na najvyšších detailoch si to vskutku užijete. Nad celým Berlínom je opar, čo vytvára skvelú atmosféru a dodáva vám pocit strachu. Hudobná stránka hry tvorí ešte lepšiu atmosféru a niekedy prekvapí úplne šialenými zvukmi. Počas hrania počujete v pozadí zúfalý hlas Hiltlera, ktorý znie trošku ako Voldemort z Harryho Pottera. 

Keď sa povedalo, že v novom diele Sniper Elite budú zombíci, veľa ľudí bolo skeptických, pretože dať do hry takú neoriginálnu vec, sa často nevypláca, a dokonca to vyzerá len ako ryžovanie na značke. Taký je názor väčšiny, no keď si zapnú hru a vyskúšajú ju v coope, názor sa ihneď zmení. Je to totiž obrovská zábava, a navyše, ak máte dobrú partiu, s ktorou pri hraní aj komunikujete, zabudnete na všetky technické nedostatky a hru si naozaj užijete.

Informácie o hre

Game Cover
Sniper Elite: Nazi Zombie Army
Platforma: PC
Žáner: TPS
Výrobca: Rebellion
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Rebellion

Naše hodnotenie

77%
 
Zombíci sú už všade!
  Klady
  • atmosféra
  • zábava
  • coop
  Zápory
  • technické chyby
  • hra jedného hráča
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk