Defiance - Recenzia

 

Prstami nám prešlo už celkom dosť MMO. Či už to bolo EvE alebo WoW spomedzi tých platených alebo ďalšia „halda“ tých „free“, ktoré sa nám ani nechcú rozpisovať. Všetky z nich mali svoje kvality, ale len tie platené nás dokázali priklincovať k stoličke. Defiance nás k nej nepriklincovalo, ale ukázalo nespochybniteľné kvality. Kto chce vedieť aké, nech číta ďalej.

Defiance je MMO hra, ktorá je absolútne zadarmo. Aby sme boli presnejší, v hre neexistujú, okrem základnej ceny za hru, žiadne povinné mesačné poplatky. Samozrejme, ako vo väčšine free MMO, aj v Defiance existujú mikrotransakcie, ktorými si môžete kúpiť malé bonusy, herné predmety alebo kostýmy. Nič, čo by ovplyvňovalo hrateľnosť. Defiance je aj TV seriál, a teda hlavnou myšlienkou hry bolo, aby sa prepojila so seriálom a zvýšila o neho záujem. To sa však momentálne týka skôr Ameriky než zvyšku sveta. Avšak to neznamená, že sa záujemcovia nemôžu k seriálu istými nekalými praktikami dostať.

V hre budete hrať za „Ark Hunter“, teda zvláštneho žoldniera, ktorý bude prijímať úlohy, zahŕňajúce od prieskumu, cez prepady, až po ozbrojené prepady. Jednoducho aj v Definace budete behať po otvorenom svete a plniť úlohy od rôznych NPC, ktoré vám budú poskytovať odmeny v podobe peňazí, zbraní alebo brnenia. Ako Ark Hunter budete vybavený s EGO, AI systémom, ktorý bude tvoriť UI a ponúkať informácie o zbraniach, brneniach a rozličných fakciách vo svete. Okrem toho ponúkne aj základný tutoriál. Základ, v tomto prípade, zahŕňa pohyb po mape a hľadanie určených miest, používanie bodov na vylepšenia. No hra poskytuje omnoho viac, a to už vývojári v tejto „základnej príručke“ nezohľadnili. V množstve MMO sa totiž hra vysvetľuje za chodu. Podobne ako vo World of Warcraft, je väčšina možností vysvetlená buď za chodu, alebo na daných miestach za pomoci tooltipov (pokiaľ si ich, samozrejme, hráč nevypne). Defiance taktiež ponúka množstvo možností, ale v hre nie sú vôbec zdokumentované, a preto to treba nechať buď na intuíciu, alebo treba často čítať, resp. sa pýtať na fórach, kde ostatní hráči vysvetľujú herné mechanizmy.

Čo sa týka postáv a ich tvorenia, hra ako každé lepšie RPG v dnešnej dobe, ponúka výber „povolania“ a možnosť úpravy zovňajšku postavy. Typy postavy sú štyri, a to Veteran, Survivalist, Outlaw a Machinist. Na rozdiel od iných hier, typy týchto charakterov len menia počiatočný výzor postavy, avšak nijakým spôsobom neovplyvňujú priebeh hry alebo schopnosti, ktoré hráč môže využívať. V hre totižto neexistujú levely postavy. Každú zbraň môže používať každý, a jedine čo časom hráč odomyká sú perky, na ktoré počas hrania hry hráč dostáva takzvané perky. Fungujú podobne ako talenty vo WoW, a teda sú založené na stromovom triedení. Pokiaľ chce hráč istý perk odomknúť, musí odomknúť perky, ktoré k nemu vedú. Taktiež si treba vybrať okruh perkov, a to za pomoci vybrania si schopností. Tie sú v hre síce štyri, no každý hráč si smie vybrať len jednu z nich, pričom sa jej a okruhu perkov k nej patriacich musí držať. Jednou z nich je Overcharge, ktorý na krátku dobu zvýši silu útoku, ďalšou je Cloak, teda neviditeľnosť. Tretie miesto patrí schopnosti Decoy, ktorá vytvorí okolo hráča jeho ďalšie ilúzie, ktoré môžu zmiasť protivníka, keďže ich bude považovať za reálny cieľ. Posledná je Blur, ktorá zvýši silu proti protivníkovým štítom a zväčši rýchlosť, ktorou sa hráč môže pohybovať. Tieto schopnosti sú teda kmeňom stromu pre perky. Je len čisto na vás, ako sa ďalej budete rozhodovať. Dôležité je, že perky treba odomknúť a aktivovať. Vďaka slabému tutoriálu sme však aj túto informáciu nevedeli a dlho sme hrali bez nich, keďže neboli aktivované.

Čo sa týka zbraní, nie sú limitované, a teda každý hráč môže použiť každú. Typov zbraní je v hre okolo dvadsať, pričom každá z nich používa rozličný typ munície. Medzi nimi sú aj špeciálne biologické alebo zápalné zbrane, ktoré rozličným nepriateľom spôsobujú rozličný rozsah poškodenia. Aj tu budú nové kúsky ako odmeny za splnené questy alebo budú jednoducho padať z mŕtvych protivníkov. Pri používaní zbraní budete dostávať XP za jej používanie. Ide o akúsi skúsenosť so zbraňou, ktorá sa prejaví v časoch prebitia, presnosti, atď. Okrem toho sa s lepšími levelmi odomkne možnosť upravovať zbraň s prídavnými slotmi, ktoré taktiež zlepšia atribúty danej zbrane. Tieto vylepšenia, zase raz, buď získate z padlých protivníkov, ako odmenu za questy, alebo ich kúpite od obchodníkov. V hre je skvelá možnosť predávať zbrane a iné kusy výbavy. Avšak nie obchodníkom. V inventári je možné použiť hocikde takzvaný Forge, ktorý v sekunde danú zbraň premení na peniaze. Výhoda je minimálne v tom, že pokiaľ máte plný inventár a potrebujete sa slabších zbraní zbaviť, môžete ich na mieste premeniť na cash bez potreby návratu k najbližšiemu obchodníkovi.

Čo sa týka hrateľnosti, misie v hre budete 90% času plniť sami. Je však možné questy plniť aj vo väčších skupinách, avšak nikdy nie ste vyslovená skupina. Čiže ak prídete dvaja na jedno miesto a jeden z vás zabije NPC, drop z neho dostanete obaja, a taktiež aj splnený cieľ. Pokiaľ bude však treba aktivovať nejaké zariadenie, to už si musí každý z vás vybaviť sám. Okrem toho sa náhodne po mape budú zjavovať takzvané Ark Falls, pády vesmírnych telies, ktoré bude chrániť kopa alienov. Na tieto miesta sa hráči vždy „zletia ako supy“, aby si každý ukradol svoju časť odmeny. Aj týmto spôsobom autori doladili hrateľnosť, aby bola kolektívnejšia. Ďalej je možné zahrať si klasické PvP v arenách alebo sa pripojiť do istých co-op misií, kde s ostatnými hráčmi budete spolu riešiť zadaný cieľ. Jednoducho, klasická free-roam hra z pohľadu tretej osoby, avšak zabalená do MMO kabátu.

Informácie o hre

Game Cover
Civilization V: Brave New World
Platforma: PC
Žáner: TPS MMO
Výrobca: Trion Games
Distribútor:  Trion Games
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: GameExpres

Naše hodnotenie

70%
 
Jednoducho, klasická free-roam hra z pohľadu tretej osoby, avšak zabalená do MMO kabátu.
  Klady
  • množstvo zbraní
  • dobrá TPS v MMO kabáte
  • bezplatné
  Zápory
  • chýba niečo čím hra upúta
  • slabý tutoriál
  • monotónne
korekcia: Peťka Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk